ხაზარაძეს არ აქვს გადაწყვეტილი, გადაიხდის თუ არა 50 000-ლარიან გირაოს
50 000-ლარიანი გირაო შეუფარდეს ოპოზიციონერ ლიდერს პარტია „ძლიერი საქართველოდან“ მამუკა ხაზარაძეს. ამ გადაწყვეტილებით სასამართლომ პროკურატურის შუამდგომლობა დააკმაყოფილა. დაცვის მხარე ბრალდებულის აღკვეთის ღონისძიების გარეშე დატოვებას მოითხოვდა.
თავად ხაზარაძემ თქვა, რომ ადვოკატებთან მოლაპარაკებების შემდეგ გადაწყვეტს, გადაიხდის თუ არა გირაოს.
მან თქვა, რომ არ აღიარებს არალეგიტიმურ პარლამენტს და მის მიერ შექმნილ კომისიას და ამიტომ არ გამოცხადდა სხდომაზე და ეს განმარტა სასამართლოში.
"ბოლო 5 წლის განმავლობაში, რაც პოლიტიკაში შემოვედი, „ქართული ოცნების“ მხრიდან მიმდინარეობს ჩემი პიროვნული დისკრედიტაციის მცდელობა სხვადასხვა მოგონილი საქმეებიდან გამომდინარე - ესეც განვაცხადე სასამართლოში. მიუხედავად იმისა, რომ ბიზნესში ჩემი მოღვაწეობის 30 წლის განმავლობაში არც ერთი საქმე არ ყოფილა ჩემს წინააღმდეგ, არც საჩივარი ან რამე გარჩევა, მზად ვარ, მიუხედავად იმისა, რომ 14-15 წლის წინანდელ აბსურდულ ზღაპრებს ჰყვებიან, მზად ვარ, ამ სასამართლოში გავცე კვალიფიციური პასუხი, თუ მსგავსი რამ არსებობს. ამიტომ, პირველ რიგში, მოვუწოდებ პოლიტპატიმრებს, ბიჭებო, მაგრად იყავით! აქ ჩვენ მაგრად ვართ, ნებისმიერი გადაწყვეტილება რაც არ უნდა მიიღოს, ეს იქნება იმის მტკიცებულება, რომ ჩვენ თქვენ არ მიგატოვებთ. არ მივატოვებთ თავისუფლებისთვის ბრძოლას, არ მივატოვებთ ქართველი ხალხის არჩევანს, რომ ეს ქვეყანა გახდეს ევროკავშირის ნაწილი“,- განაცხადა ხაზარაძემ.
მამუკა ხაზარაძეს „ქართული ოცნების“ პარლამენტში შექმნილ დროებითი საგამოძიებო კომისიის სხდომაზე 25 მარტს ელოდნენ, როცა გამოკითხვა ტარდებოდა შპს „მაგნატის“ საქმეზე.ვინაიდან ხაზარაძე არ გამოცხადდა სხდომაზე,კომისიის თავმჯდომარე თეა წულუკიანმა მისი საქმე გამოსაძიებლად პროკურატურას გაუგზავნა. პროკურატურის განმარტებით, „გამოძიებით დადგინდა“, რომ ხაზარაძე პარლამენტში „ქართული ოცნების“ მიერ შექმნილ დროებით საგამოძიებო კომისიაზე არ გამოცხადდა. ხაზარაძეს ბრალი გუშინ, 1 აპრილს წარუდგინეს სისხლის სამართლის კოდექსის 349-ე მუხლით, - „საქართველოს პარლამენტის დროებითი საგამოძიებო კომისიის კანონიერი მოთხოვნის შეუსრულებლობის“ მუხლით.

Суд избрал Мамуке Хазарадзе меру пресечения в виде залога в 50 000 лари
Лидеру коалиции «Сильная Грузия» Мамуке Хазарадзе, обвиняемому в «невыполнении требования Временной следственной комиссии парламента Грузии», избрана мера пресечения в виде залога в размере 50 000 лари.
Указанное решение вынес судья Тбилисского городского суда Арсен Калатозишвили., таким образом удовлетворив ходатайство стороны обвинения. Срок внесения залога был установлен в 30 дней.
«Последние 5 лет с тех пор, как я пришел в политику, «Грузинская мечта» пытается дискредитировать меня лично на основе различных сфабрикованных дел, и я заявлял об этом в суде. Несмотря на то, что за 30 лет моей деятельности против меня не было ни одного дела, ни одной жалобы или какого-либо рода дискриминации, я готов, несмотря на абсурдные истории 15-летней давности, которые мне рассказывают, дать квалифицированный ответ в этом суде, если таковой существует.
Поэтому, прежде всего, я призываю политзаключенных быть сильными! Мы не откажемся от борьбы за свободу, мы не откажемся от выбора грузинского народа, чтобы эта страна стала частью Европейского Союза», — заявил по завершении судебного заседания Хазарадзе.
Напомним, 25 марта на заседание следственной парламентской комиссией по расследованию преступлений, совершенных в период правления «Единого национального движения», был вызван Мамука Хазарадзе для обсуждения дела о компании «Магнат».
Сам Хазарадзе назвал следственную комиссию «цирком» и отказался явиться в парламент.
Мамуке Хазарадзе предъявлено обвинение по статье 349 Уголовного кодекса «невыполнение требования Временной следственной комиссии парламента Грузии», что наказывается штрафом или лишением свободы на срок до одного года.