„ოცნებამ ამიკრძალა ვემსახურო საქართველოს“ – ციალა ქათამიძე რეზერვიდან დაითხოვეს და დააჯარიმეს
სამოქალაქო აქტივისტი ციალა ქათამიძე, რომელიც ქვეყანაში მიმდინარე ანტირუსულ საპროტესტო აქციებში აქტიურად მონაწილეობს და ასევე საქართველოს თავდაცვის ძალების ეროვნული გვარდიის თავდაცვის ბატალიონის რეზერვისტია 2022 წლის 14 სექტემბრიდან, სამხედრო სამსახურიდან გაათავისუფლეს.
ციალა ქათამიძის თქმით, მან დღეს, 12 აპრილს, მიიღო ბრძანება, რომლის მიხედვითაც ის, სამხედრო რეზერვში აღარ ირიცხება.
ციალა ქათამიძის რეზერვიდან გათავისუფლების ბრძანებას ხელს აწერს გენერალ-მაიორი გიორგი მათიაშვილი.
„დღეს ჩავიბარე ბრძანება, თანამდებობიდან და სამხედო სამსახურიდან გათავისუფლების შესახებ. ანუ, მარტივად რომ ვთქვა, დღეს მე, საქართველოს მოქალაქეს, რეზერვისტს, რომლის ერთ-ერთი მთავარი მოვალეობაც, საგანგებო ან საომარი მდგომარეობის დროს არის საქართველოს ტერიტორიული მთლიანობის ფიზიკურად დაცვა, „ქართულმა ოცნებამ“ ამიკრძალა მქონდეს პატივი, საჭიროების შემთხვევაში, იარაღით ხელში ვემსახურო საკუთარ ქვეყანას! ამაზე დიდი შეურაცხყოფა, 38 წლის ვარ და ჩემთვის არასდროს არავის მოუყენებია.
ირგვლივ გამეფებული უკანონობისა და უსამართლობის, ათეულობით სინდისის პატიმრის, ასეულობით სასტიკად ნაცემი ადამიანის, ასეულობით გათავისუფლებული და ათასობით დაშინებული საჯარო მოხელის ფონზე, მსგავსი უკანონო, უსამართლო თუ დისკრიმინაციული ფაქტები, ჩემს ცხოვრებაში ალბათ ბევრი იქნება, ვიცი, მაგრამ არ მეშინია!
არ მეშინია, რადგან ზუსტად ვიცი, რომ ჩემი პროფესიული საქმიანობის მთავარი მიზანი, როგორც სამოქალაქო, ასევე სამხედრო ცხოვრებაში იყო, არის და იქნება ერთი, – ვემსახურო საქართველოს. თამამად, ამაყად, გულწრფელად, ყველა ეროვნული გმირის წინაშე, ღვთისა და ერის წინაშე, შემიძლია ვთქვა, რომ ვემსახურები საქართველოს!“- დაწერა ციალა ქათამიძემ ფეისბუქზე.
"ბოლო ფოტო, საქართველოს ეროვნული გმირების ფონზე.
ყველა შეკრებისას აღტაცება-აღფრთოვანებით შევცქეროდი ხოლმე ამ სტენდს. მათი ისტორიები, მათი სიმამაცე, მათი თავგანწირვა მაძლევს ზუსტად იმ ძალას და სითამამეს, ის ვთქვა, რაც ვთქვი, დიახ, ვემსახურები საქართველოს“, – წერს ციალა.

Активистку Циалу Катамидзе уволили из Минобороны Грузии
Активистку Циалу Катамидзе Минобороны Грузии уволило из резерва батальона Национальной гвардии. Катамидзе отметила, что ее главной обязанностью как резервиста была физическая защита территориальной целостности Грузии во время чрезвычайного или военного положения, а «Грузинская мечта» запретила ей это.
Активистка опубликовала фотографию приказа об увольнении, где говорится, что Циала Катамидзе «обязана добровольно выплатить штраф в размере 2000 (до 800$ — ред.) лари в соответствии с контрактом, подписанным 14 сентября 2022 года».
Катамидзе является гражданской активисткой и активно участвует в проевропейских протестах в Грузии. В беседе с Batumelebi она отмечает, что была уволена из военного запаса за свою гражданскую активность и вместо компенсации на нее был наложен денежный штраф в размере 2 тысяч лари. Этот приказ Циала Катамидзе намерена обжаловать в суде.
«На фоне беззакония и несправедливости, десятков узников совести, сотен жестоко избитых людей, сотен освобожденных и тысяч запуганных государственных служащих, в моей жизни, вероятно, будет много таких незаконных, несправедливых или дискриминационных фактов, я знаю, но я не боюсь!
Я не боюсь, потому что я точно знаю, я точно знаю, что главная цель моей профессиональной деятельности — как в гражданской, так и в военной жизни — есть и будет одна: служить Грузии. Смело, гордо, искренне, перед всеми национальными героями, перед Богом и нацией я могу сказать, что служу Грузии!», — говорится в ее заявлении в сети FB.