ყაველაშვილი ბაქოში ალიევს შეხვდა: „არაერთხელ გავხდით გარე ძალების ჩარევის ობიექტები“
„ქართული ოცნების“ მიერ პრეზიდენტად არჩეული მიხეილ ყაველაშვილი აზერბაიჯანის პრეზიდენტ ილჰამ ალიევს ბაქოში შეხვდა. ეს მიხეილ ყაველაშვილის პირველი ვიზიტია საზღვარგარეთ.
ზაგულბას საპრეზიდენტო სასახლეში ორმხრივი შეხვედრის შემდეგ მოწყობილ ერთობლივ პრეს–კონფერენციაზე ალიევმა და ყაველაშვილმა, მათ შორის საქართველო-აზერბაიჯანის მჭიდრო კავშირებსა და საერთო ინტერესებზე ისაუბრეს.
„სამწუხაროდ, ბოლო პერიოდში ჩვენი ქვეყნები არაერთხელ გახდნენ გარე ძალების მხრიდან ორმაგი სტანდარტისა და შიდა საქმეებში ჩარევის ობიექტები. არაერთი მცდელობის მიუხედავად, ჩვენ მტკიცედ ვუმკლავდებით ამ საფრთხეებს“, – განაცხადა ყაველაშვილმა.
მსგავსი განცხადება წარსულში გააკეთა ილჰამ ალიევმაც. კერძოდ, 9 აპრილს მან თქვა, რომ „ევროკავშირი საქართველოს კოლონიალისტივით ექცევა“, „შიდა საქმეებში ერევა“ და „ხალხის ნებას უგულებელყოფს“.
„დღეს არსებული გლობალისტური ეპოქა, რომელიც სავსეა გამოწვევებითა და საფრთხეებით ... ფუნდამენტურ ღირებულებებს ემუქრება... ქართველი და აზერბაიჯანელი ხალხი ერთად დგას და მომავალშიც იდგება ჩვენი ერებისთვის სასიცოცხლოდ მნიშვნელოვანი ღირებულებების დაცვის ბრძოლაში“, - განაცხადა ყაველაშვილმა.
მისი თქმით, „ჩვენს ქვეყნებს შორის არსებულმა ხანგრძლივმა მეგობრობამ და საერთო გონივრულმა პოლიტიკამ მოგვცა შესაძლებლობა, რეგიონის როლი სწორად განგვესაზღვრა“.
„შეუძლებელია, ჩვენზე უკეთ რომელიმე მესამე ქვეყანამ ან ორგანიზაციამ იცოდეს, თუ რა არის საუკეთესო ჩვენი ხალხებისთვის. მიხარია, რომ საერთო ინტერესების დასაცავად ჩვენს შორის თანამშრომლობამ ინტენსიური სახე მიიღო. დარწმუნებული ვარ, ჩვენი საერთო მომავალი მოიცავს წარმატებულ, ეკონომიკურად ძლიერ და აყვავებულ სამხრეთ კავკასიის რეგიონს, სადაც ჩვენი ხალხები შეძლებენ ბედნიერ თანაცხოვრებას საკუთარი ადათ-წესებით და არა თავსმოხვეული ლიბერალური ღირებულებებით“, - განაცხადა მან.
ყაველაშვილმა ასევე თქვა, რომ საქართველო „მიესალმება აზერბაიჯანსა და სომხეთს შორის სამშვიდობო შეთანხმების ყველა პუნქტის ირგვლივ მოლაპარაკებების პროცესის დასრულებას“. ამასთან, მან გამოთქვა იმედი, რომ ერევანი და ბაქო ახლო მომავალში მოაწერენ ხელს სამშვიდობო ხელშეკრულებას.
მიხეილ ყაველაშვილის ვიზიტი გუშინ, 15 აპრილს დაიწყო. იგი თავდაპირველად პრემიერ-მინისტრმა ალი ასადოვმა მიიღო.

Кавелашвили: Грузия и Азербайджан не раз становились объектами вмешательства во внутренние дела со стороны внешних сил
16/04/2025 10:08:06 Политика
Михаил Кавелашвили, - спорный президент Грузии, назначенный "Мечтой", на пресс-конференции в Баку, не отрывая глаз от текста, заявил, что Грузия и Азербайджан «неоднократно становились объектами двойных стандартов и вмешательства во внутренние дела со стороны внешних сил».
«К сожалению, за последний период наши страны неоднократно становились объектами двойных стандартов и вмешательства во внутренние дела со стороны внешних сил. Несмотря на многочисленные усилия, мы решительно боремся с этими угрозами», — отметил он.
Ранее азербайджанский лидер Ильхам Алиев также сделал подобное заявление: 9 апреля он сказал, что ЕС относится к Грузии как колониалист, вмешивается во внутренние дела и игнорирует волю народа.
«Нынешняя эпоха глобализма полна вызовов и опасностей… угрожает фундаментальным ценностям… Народы Грузии и Азербайджана вместе стоят и будут стоять в борьбе за защиту жизненно важных ценностей наших народов», — сказал Кавелашвили.
По его словам, «многолетняя дружба между нашими странами и общая разумная политика позволили нам правильно определить роль региона».
«Невозможно, чтобы какая-либо третья страна или организация лучше нас знала, что конкретно лучше для наших народов. Я рад, что сотрудничество между нами, в целях защиты общих интересов, приняло более интенсивный характер. <…> Уверен, что наше общее будущее включает успешный, экономически сильный и процветающий регион Южного Кавказа, где наши народы смогут жить счастливо, придерживаясь своих обычаев, а не либеральных ценностей», — сказал Кавелашвили.
Он отметил, что Грузия «приветствует завершение переговорного процесса по всем пунктам мирного соглашения между Азербайджаном и Арменией». И выразил надежду, что Ереван и Баку подпишут мирный договор в ближайшем будущем.
На пресс-конференции стороны говорили также и о положительной динамике грузино-азербайджанских двусторонних отношений, тесных связях и общих интересах.
Напомним, 15 апреля Кавелашвили провел встречу с премьер-министром Али Асадовым. Это — его первый зарубежный визит после избрания на пост коллегией спорной властью «Грузинской мечты».