მოსამართლე მჭედლიშვილმა ჯგუფური ძალადობის საქმეზე დაკავებული 8 პირი პატიმრობაში დატოვა
თბილისის საქალაქო სასამართლოს მოსამართლემ თამარ მჭედლიშვილმა ჯგუფური ძალადობის საქმეზე დაკავებული რვა პირი პატიმრობაში დატოვა.
პატიმრობაში რჩებიან:
- ირაკლი მიმინოშვილი;
- ვეფხია კასრაძე;
- ვალერი კაძელაშვილი;
- ინსაფ ალიევი;
- თორნიკე გოშაძე;
- ნიკოლოზ ჯავახიშვილი;
- გიორგი გორგაძე;
- ზვიად ცეცხლაძე.
პროკურორ ვაჟა თოდუას განცხადებით, დაკავებულების მიმართ პატიმრობის გამოყენების საფუძვლები ისევ არსებობდა. კერძოდ კი, თოდუას თქმით, ბრალდებულების მხრიდან მიმალვის და ახალი დანაშაულის ჩადენის საფრთხეები კვლავ არსებობს, რის გამოც პატიმრობა უცვლელი უნდა დარჩენილიყო.
დაკავებულთა ადვოკატები აღკვეთის ღონისძიების შეცვლასა და დაკავებულების გათავისუფლებას ითხოვდნენ, რადგან მათი თქმით, მიაჩნიათ, რომ პატიმრობა დაუსაბუთებელია.
ცნობისთვის: დაკავებულებიდან სამს - ზვიად ცეცხლაძეს, ვეფხია კასრაძესა და ვასილ კაძელაშვილს ჯგუფური ძალადობის ორგანიზებასა და ხელმძღვანელობას ედავებიან. მათ თავისუფლების 6-დან 9-წლამდე აღკვეთა ემუქრებათ.
ბრალდებულებიდან ხუთს - გიორგი გორგაძეს, ირაკლი მიმინოშვილს, ინსაფ ალიევს, თორნიკე გოშაძეს და ნიკოლოზ ჯავახიშვილს ჯგუფურ ძალადობაში მონაწილეობას ედავებიან. მათ თავისუფლების 4-დან 6-წლამდე აღკვეთა ემუქრებათ.

Суд оставил под стражей 7 задержанных на проевропейских акциях демонстрантов
Суд оставил под стражей 7 задержанных по обвинению в участии и организации группового насилия во время продолжающихся акций протеста возле здания парламента. Решение вынесла судья Тамар Мчедлишвили.
Прокурор Важа Тодуа настаивал на том, чтобы суд оставил меру пресечения неизменной, поскольку «сохраняется риск того, что обвиняемые скроются и совершат новые преступления».
Адвокаты же задержанных потребовали освободить их без назначения меры пресечения и в качестве альтернативы предложили использовать залог или использовать электронные средства контроля.
Некоторые из обвиняемых также воспользовались возможностью выступить и заявили суду об отсутствии оснований для дальнейшего применения меры пресечения в виде заключения под стражу.
Напомним, трое задержанных – Звиад Цецхладзе, Вепхия Касрадзе и Васил Кадзелашвили обвиняются в организации насилия и его руководстве. Им грозит от 6 до 9 лет лишения свободы.
Пятеро обвиняемых – Георгий Горгадзе, Ираклий Миминошвили, Инсаф Алиев, Торнике Гошадзе и Николоз Джавахишвили обвиняются в участии в групповом насилии. Им грозит от 4 до 6 лет лишения свободы.