"ჩხუბისა და ძალადობის ფაქტი არ დასტურდება" – პენიტენციური გარდაცვლილ პატიმარზე
პენიტენციური სამსახური "ვივამედში" გარდაცვლილ პატიმართან დაკავშირებით გავრცელებულ განცხადებაში წერს, რომ "იუსტიციის სამინისტროს შესაბამისმა დანაყოფმა მყისიერად დაიყო გამოძიება და მიმდინარეობდა ინტენსიური საგამოძიებო მოქმედებები".
უწყების მტკიცებით, "ჩხუბისა და ძალადობის ფაქტი მიმდინარე გამოძიების ფარგლებში არ დასტურდება".
"სპეციალური პენიტენციური სამსახური ბრალდებული ი. გ.-ს გარდაცვალებასთან დაკავშირებით სხვადასხვა მედიასაშუალების მიერ გავრცელებულ ინფორმაციას ეხმაურება.
სპეციალური პენიტენციური სამსახური უსამძიმრებს პატიმრის ოჯახის წევრებს და გმობს პატიმრის გარდაცვალების ფაქტით მანიპულირებას, რაც ცალკეული მედიასაშუალებების მხრიდან ადამიანური ტრაგედიის პოლიტიკური მიზნებისთვის გამოყენების მორიგი მაგალითია.
გვსურს, საზოგადოებას კიდევ ერთხელ განვუმარტოთ, რომ ბრალდებული ი.გ. №8 პენიტენციურ დაწესებულებაში განთავსდა კანონმდებლობის მოთხოვნათა დაცვით.
დაწესებულებაში შესახლების დღიდან ბრალდებული იმყოფებოდა სამედიცინო პერსონალის მეთვალყურეობის ქვეშ. მას შესახლებისას ჩაუტარდა პირველადი სამედიცინო შემოწმება და სათანადო კვლევები.
ამასთანავე, ხაზგასმით აღვნიშნავთ, რომ ბრალდებულ ი.გ.-ს ან მის უფლებადამცველს დაწესებულებაში ყოფნის სრული პერიოდის განმავლობაში პენიტენციური სამსახურის და №8 დაწესებულების ადმინისტრაციის მიმართ რაიმე სახის საჩივარი ბრალდებულის უფლებების დარღვევის შესახებ არ დაუფიქსირებიათ.
როგორც საზოგადოებისთვის ცნობილია, 2025 წლის 23 იანვარს ბრალდებული ი.გ.-ს ჯანმრთელობის მდგომარეობა გაუარესდა. დაწესებულების ადმინისტრაციამ მყისიერად გამოიძახა 112-ის სასწრაფო დახმარების სამედიცინო ბრიგადა, რომელმაც ბრალდებული სამოქალაქო სექტორის მულტიპროფილურ სამედიცინო დაწესებულებაში გადაიყვანა.
ბრალდებული ი.გ. იმყოფებოდა სამედიცინო დაწესებულების კრიტიკული მედიცინის დეპარტამენტის სამედიცინო პერსონალის მუდმივი მეთვალყურეობის ქვეშ, თუმცა 2025 წლის 4 მაისს გარდაიცვალა.
იუსტიციის სამინისტრო და სპეციალური პენიტენციური სამსახური აქტიურ კომუნიკაციაში იმყოფებოდა ბრალდებულის ოჯახთან და სახალხო დამცველის აპარატთან. საზოგადოების ინფორმირების მიზნით კიდევ ერთხელ ვაცხადებთ, რომ ზემოაღნიშნულ ფაქტთან დაკავშირებით იუსტიციის სამინისტროს შესაბამისმა დანაყოფმა მყისიერად დაიყო გამოძიება და მიმდინარეობდა ინტენსიური საგამოძიებო მოქმედებები. აღსანიშნავია, რომ ჩხუბისა და ძალადობის ფაქტი მიმდინარე გამოძიების ფარგლებში არ დასტურდება.
ამჟამად, საგამოძიებო მოქმედებებში ჩართულია სპეციალური საგამოძიებო სამსახურიც. საზოგადოებას გამოძიების დასრულების შემდგომ ეცნობება შედეგების შესახებ. ამასთანავე, იუსტიციის სამინისტრო მზადყოფნას გამოთქვამს, ბრალდებული ი.გ.-ს ოჯახის წევრებს, მის უფლებადამცველებს მიაწოდოს კანონით განსაზღვრული ნებისმიერი ინფორმაცია გამოძიების ეფექტიანად და სრულყოფილად წარმართვის ინტერესის გათვალისწინებით". - ნათქვამია პენიტენციური სამსახურის განცხადებაში.

Пенитенциарная служба: факт драки и избиения заключенного Горгадзе не подтверждается
Специальная пенитенциарная служба распространила заявление в связи со смертью 46-летнего заключенного Иосеба Горгадзе в клинике Vivamed. Заявляется, что в результате интенсивных следственных действий факт драки и насилия с заключенным не подтверждается.
Специальная пенитенциарная служба выражает соболезнования членам семьи заключенного и называет подачу этой информации со стороны СМИ «манипуляцией», которая используется в «политических целях».
В ведомстве заявили, что обвиняемый находился под наблюдением медицинского персонала с момента своего пребывания в пенитенциарном учреждении: прошел первичный медицинский осмотр и соответствующие исследования.
Горгадзе, отмечается в заявлении, в течение всего срока пребывания в учреждении ни разу не подавал жалобы в Пенитенциарную службу и администрацию учреждения №8 в Глдани.
По информации Пенитенциарной службы, самочувствие заключенного ухудшилось 23 января 2025 года, администрация учреждения незамедлительно вызвала бригаду скорой медицинской помощи, которая доставила обвиняемого в многопрофильное медицинское учреждение Vivamed, где находился под постоянным наблюдением медиков.
«Министерство юстиции и Специальная пенитенциарная служба активно взаимодействовали с семьей обвиняемого и Аппаратом народного защитника. С целью информирования общественности, мы еще раз заявляем, что соответствующее отделение Министерства юстиции незамедлительно начало расследование и в настоящее время проводятся интенсивные следственные действия.
Следует отметить, что факт драки и насилия в рамках текущего расследования не подтверждается.
В настоящее время в следственных действиях также участвует Специальная следственная служба.
С результатами по итогам расследования общественность будет проинформирована», — говорится в заявлении.
Напомним, Специальная следственная служба сообщила, что начато расследование по факту смерти 46-летнего заключенного Иосеба Горгадзе в клинике Vivamed — по второй части статьи 342 Уголовного кодекса, которая подразумевает служебную халатность, приведшую к гибели человека.