ლუკაშენკომ ყაველაშვილს გამარჯვების დღე მიულოცა
ბელარუსის ავტორიტარმა ლიდერმა ალექსანდრ ლუკაშენკამ ნაცისტურ გერმანიაზე გამარჯვების 80 წლისთავი მიულოცა უცხოელ ლიდერებს. მილოცვა მან ასევე გაუგზავნა „ქართული ოცნების“ მიერ არჩეულ პრეზიდენტს მიხეილ ყაველაშვილსაც.
მისი თქმით, 9 მაისი „ყველა იმ ადამიანის უბადლო გამბედაობისა და სიმტკიცის სიმბოლოა, რომელიც ფრონტზე იბრძოდა ფაშიზმთან და ზურგში იღვწოდა მშობლიური მიწის თავისუფლებისა და დამოუკიდებლობის დასაცავად“.
„ბელარუსებმა და ქართველებმა მნიშვნელოვანი წვლილი შეიტანეს ჩვენი საერთო სამშობლოს ყავისფერი ჭირისგან განთავისუფლებაში. მინსკი პატივს მიაგებს სერგო ჭიღლაძისა და მირზა გელოვანის ხსოვნას, რომლებმაც უკვდავი გმირობა ჩაიდინეს ბელარუსისთვის ბრძოლებში და ჩვენთვის საქართველოს მამაცი შვილების სამხედრო სიმამაცის განსახიერებად იქცნენ. დარწმუნებული ვარ, რომ გამარჯვებული გმირებისადმი უსაზღვრო მადლიერება და პატივისცემა კვლავაც მნიშვნელოვანი ფაქტორი იქნება ჩვენს ქვეყნებსა და ხალხებს შორის მეგობრობის განმტკიცებაში“, - აღნიშნა მან.
ლუკაშენკომ მილოცვა გაუგზავნა დსთ-ს ქვეყნების (აზერბაიჯანი, სომხეთი, ბელარუსი, ყაზახეთი, ყირგიზეთი, ტაჯიკეთი, თურქმენეთი, უზბეკეთი), საქართველოს, სლოვაკეთის ლიდერებს, ასევე უკრაინელ და მოლდოველ ხალხს.
მანამდე რუსეთის პრეზიდენტმა ვლადიმირ პუტინმა ნაცისტურ გერმანიაზე გამარჯვების 80 წლისთავი მიულოცა დსთ-ს ქვეყნების, ისრაელის ლიდერებს, ოკუპირებული აფხაზეთისა და ცხინვალის დე ფაქტო მეთაურებს, ასევე ქართველ და მოლდოველ ხალხს.

Александр Лукашенко поздравил Михаила Кавелашвили с Днем победы
Белорусский авторитарный лидер Александр Лукашенко поздравил зарубежных лидеров с 80-й годовщиной победы над нацистской Германией. Он направил поздравление и Михаилу Кавелашвили — президенту Грузии, легитимность которого не признают оппозиция и значительная часть грузинского общества.
По словам Лукашенко, 9 Мая – это символ «беспримерных мужества и стойкости всех тех, кто сражался с фашизмом на фронте и трудился в тылу, защищая свободу и независимость родной земли».
«Значительный вклад в освобождение общей Родины от коричневой чумы сделали белорусы и грузины. Минском почтена память о Серго Чигладзе и Мирзе Геловани, которые совершили бессмертные подвиги в боях за Беларусь и стали для нас воплощением воинской доблести отважных сыновей Грузии. Уверен, что безграничные благодарность и уважение к героям-победителям будут и в дальнейшем оставаться важным фактором в укреплении дружбы между нашими странами и народами», – отметил он.
Лукашенко направил поздравления лидерам стран СНГ, Грузии, Словакии, а также народам Украины и Молдовы.
Напомним, что президент РФ Владимир Путин поздравил с Днем победы лидеров стран СНГ (Азербайджана, Армении, Беларуси, Казахстана, Кыргызстана, Таджикистана, Туркменистана, Узбекистана), Израиля, самопровозглашенных республик (Абхазии и Южной Осетии), а также народы Грузии и Молдовы.
В конце прошлого года Александр Лукашенко поздравил Михаила Кавелашвили с избранием на пост президента, а Кавелашвили Лукашенко в феврале текущего года – с седьмой подряд победой на президентских выборах в Беларуси.