09/06/2025 11:32:00 პოლიტიკა
„ნაციონალური მოძრაობის“ თავმჯდომარე, თინა ბოკუჩავა აცხადებს, რომ მისი ქმარი კოტე იოსელიანი რამდენიმე საათის განმავლობაში გატაცებული იყო და ზეწოლის შედეგია ის განცხადება, რომლითაც ის ბოდიშს უხდის „ქართული ოცნების“ დამფუძნებლის შვილს - უტა ივანიშვილს.
„ჩემს მეუღლეს ჩვენს საცხოვრებელთან ღამით ჩაუსაფრდა ხუთი ნიღბიანი პირი. ეს ხუთი პირი მას თავს დაესხა, თუმცა მძიმე ფიზიკური დაზიანებების მიყენება ვერ შეძლეს. ამ ფიზიკური დაპირისპირების შედეგად, ჩემი მეუღლე ჩასვეს ავტომანქანაში, აუხვიეს თვალები და თვალებახვეული და ხელებშეკრული გაიტაცეს უცნობი მიმართულებით. ჩვენთვის შეუძლებელია დავადგინოთ ზუსტი ლოკაცია. დისტანციიდან და ტრაექტორიიდან გამომდინარე ვარაუდობთ, რომ ის გაიტაცეს და მრავალი საათის განმავლობაში იმყოფებოდა ე.წ. მოდულის შენობაში.
ადგილზე მიყვანის შემდეგ გამტაცებლები 8 საათის განმავლობაში ახორციელებდნენ მასზე ზეწოლას, უსახელებდნენ მას ყოველდღიური გადაადგილების მარშრუტს, მათ შორის ჩვენი უფროსი, 10 წლის შვილის სკოლის და 2,5 წლის ტყუპის ბაღის ადგილმდებარეობას.
მთელი ამ დროის განმავლობაში მასზე ხორციელდებოდა მუქარა და მას ემუქრებოდნენ ბავშვების უსაფრთხოებით. მე მთელი ღამის განმავლობაში ვცდილობდი ჩემს მეუღლესთან დაკავშირებას, მას არ აძლევდნენ ტელეფონთან წვდომას“, - თქვა ბოკუჩავამ პარტიაში გამართულ ბრიფინგზე.
გუშინ, 8 ივნისს სოციალურ ქსელში გავრცელდა ვიდეომიმართვა, რომელშიც „ერთიანი ნაციონალური მოძრაობის“ პოლიტსაბჭოს ყოფილი წევრი ბოდიშს უხდის „ქართული ოცნების“ დამფუძნებლის, ბიძინა ივანიშვილის შვილს, უტა ივანიშვილს ბოდიშს უხდის 8 წლის წინ გაკეთებული განცხადების გამო, რომელიც მის სექსუალურ ორიენტაციას შეეხებდოა.
„გულწრფელად უტას ბოდიშს ვუხდი ამის გამო, რადგან ეს იყო სიცრუე და მე მისი ორიენტაციის შესახებ არასდროს არაფერი მსმენია. ერთადერთი, რაც ვიცი, მას ყოველთვის კარგად ახასიათებენ, ნორმალური ადამიანია და მის ვაჟკაცობაზე საუბრობენ. ეს იყო ტყუილი, რაც მე ვთქვი და ბოდიშის მოხდა არასდროს არის გვიანი. რაღაც გარემოებები შეიქმნა, რის საფუძველზეც იძულებული გავხდი, ამ ფორმულირებით მეთქვა ეს ყველაფერი. მართლა გულწრფელად ვნანობ და მინდა, კიდევ ერთხელ გულწრფელად ბოდიში მოვუხადო უტა ივანიშვილს“, – ამბობდა იოსელიანი.
კოტე იოსელიანის ბოდიში მიემართებოდა მის მიერ 2018 წელს გაკეთებულ საჯარო განცხადებას, სადაც ის მიანიშნებდა უტა ივანიშვილსა და ერთ-ერთ ცნობილ საჯარო ფიგურას, პოლიტიკოსს შორის არსებულ სასიყვარულო ურთიერთობაზე. ამ განცხადებიდან მეორე დღესვე მან საჯარო ბოდიში მოიხადა. თავად განცხადებებში ის სხვების პირად ცხოვრებაზე გავრცელებულ ინფორმაციას „ქალაქში მოსიარულე ჭორებს“ მიაწერდა.

09/06/2025 11:32:00 Политика
Лидер оппозиционной партии «Нацдвижения» Тина Бокучава заявила, что ее мужа Котэ Иоселиани похитили и заставили записать видео с извинениями в адрес Уты Иванишвили, сына олигарха и основателя «Грузинской мечты», в связи с его сексуальной ориентацией. Иоселиани прокомментировал это несколько лет назад.
Оппозиционный политик в деталях рассказала, как произошло похищение ее супруга, а также о оказанном на него психологическом давлении.
Бокучава заявила, что ночью Котэ Иоселиани подкараулили у подъезда дома, где семья живет с тремя малолетними детьми. Пятеро неизвестных в масках напали на него, завязали ему глаза, связали руки и посадили в автомобиль. Серьезных физических повреждений Иоселиани нанесено не было — его увезли в неизвестном направлении.
По словам политика, исходя из расстояния и маршрута, Иоселиани находился в здании так называемого «модуля» (СГБ Грузии — ред.), где в течение 8-ми часов подвергался психологическому давлению.
Бокучава сообщила, что похитители детально описывали ежедневные маршруты ее супруга, включая расположение школы их 10-летнего ребенка и детского сада двухлетних близнецов. По ее словам, Иоселиани угрожали безопасностью детей, не разрешали пользоваться телефоном: она не могла с ним связаться.
Лидер «Нацдвижения» уверена, что повод для похищения ее супруга — не комментарий ее супруга, а попытка запугать ее и заставить замолчать. Тина Бокучава подчеркнула, что не боится, не собирается молчать и будет продолжать борьбу с «насильственным и предательским режимом».
«Сейчас я хочу четко заявить: Иванишвили, всем членам его семьи, организаторам и исполнителям похищения Котэ, включая Гелу Геладзе (новый глава МВД Грузии — ред.), о котором говорят, что он был преданным слугой Мерабишвили (Вано Мерабишвили — глава МВД Грузии во время правления команды Михаила Саакашвили — ред.), когда я училась политическим наукам в США. Хочу сказать открыто и для всех: я не боюсь, я не замолчу и я буду бороться за демонтаж вашего насильственного и предательского режима», — заявила Бокучава.
Лидер партии Саакашвили призвала оппозицию Грузии не принимать участие в выборах в органы местного самоуправления, поскольку участие в них значит, что они договорились с «Мечтой».