12/06/2025 11:22:00 პოლიტიკა, სამართალი
„ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაციის“ შეფასებით, მოქალაქეების, აქტივისტების, ჟურნალისტებისა და პოლიტიკოსების მიერ სოციალურ ქსელებში გამოთქმული მოსაზრებების გამო საქმეთა წარმოება წარმოადგენს გამოხატვის თავისუფლების გაუმართლებელ შეზღუდვას და მსუსხავ ეფექტს ქმნის.
საია-ს განმარტებით, „ქართული ოცნების“ მხრიდან აღნიშნული მიზნად ისახავს საზოგადოებაში შიშის დანერგვას, „რათა ადამიანებმა თავი შეიკავონ „ქართული ოცნების” ქმედებებისა და პოლიტიკოსების კრიტიკული შეფასებისგან”.
„სოციალურ ქსელში გამოქვეყნებული პოსტები, თუ ისინი არ შეიცავენ რეალური რისკის შემცველ მუქარას, და მიმართულია პოლიტიკოსების მიმართ, რომელთაც აქვთ თმენის მაღალი ვალდებულება, დაცულია გამოხატვის თავისუფლებით. ამ სტანდარტის საწინააღმდეგოდ გაკეთებული ნებისმიერი სასამართლო განმარტება იქნება მასობრივი ცენზურის პრეცედენტი.
საიას შეფასებით, ეს წარმოადგენს გამოხატვის თავისუფლების გაუმართლებელ შეზღუდვას, ქმნის მსუსხავ ეფექტს და მიზნად ისახავს საზოგადოებაში შიშის დანერგვას, რათა ადამიანებმა თავი შეიკავონ „ქართული ოცნების” ქმედებებისა და პოლიტიკოსების კრიტიკული შეფასებისგან“, - აღნიშნულია საია-ს მიერ გავრცელებულ განცხადებაში.

12/06/2025 11:22:00 Политика, Право
Преследование граждан, активистов, журналистов и политиков за мнения, высказанные в социальных сетях, является неоправданным ограничением свободы слова и создает сковывающий эффект, заявляют в Ассоциации молодых юристов (GYLA).
В правозащитном НПО комментируют сообщения о том, что члены «Грузинской мечты» массово подали в суд жалобы против граждан, которые, по их утверждениям, оскорбляли их в соцсетях и не только. В GYLA уверены, что действия «Грузинской мечты» направлены на то, чтобы «вселить страх в общество, чтобы люди воздерживались от критической оценки действий «Грузинской мечты» и политиков».
«Сообщения, опубликованные в социальных сетях, если они не содержат угрозы реального риска и направлены на политиков, которые имеют высокие обязательства толерантности, защищены свободой слова. Любое судебное толкование, сделанное вопреки этому стандарту, станет прецедентом для массовой цензуры.
По оценке GYLA, это является неоправданным ограничением свободы слова, создает сковывающий эффект и направлено на то, чтобы вселить страх в общество, чтобы люди воздерживались от критической оценки действий «Грузинской мечты» и политиков», — говорится в заявлении, опубликованном GYLA.