12/06/2025 11:22:00 პოლიტიკა, სამართალი
„ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაციის“ შეფასებით, მოქალაქეების, აქტივისტების, ჟურნალისტებისა და პოლიტიკოსების მიერ სოციალურ ქსელებში გამოთქმული მოსაზრებების გამო საქმეთა წარმოება წარმოადგენს გამოხატვის თავისუფლების გაუმართლებელ შეზღუდვას და მსუსხავ ეფექტს ქმნის.
საია-ს განმარტებით, „ქართული ოცნების“ მხრიდან აღნიშნული მიზნად ისახავს საზოგადოებაში შიშის დანერგვას, „რათა ადამიანებმა თავი შეიკავონ „ქართული ოცნების” ქმედებებისა და პოლიტიკოსების კრიტიკული შეფასებისგან”.
„სოციალურ ქსელში გამოქვეყნებული პოსტები, თუ ისინი არ შეიცავენ რეალური რისკის შემცველ მუქარას, და მიმართულია პოლიტიკოსების მიმართ, რომელთაც აქვთ თმენის მაღალი ვალდებულება, დაცულია გამოხატვის თავისუფლებით. ამ სტანდარტის საწინააღმდეგოდ გაკეთებული ნებისმიერი სასამართლო განმარტება იქნება მასობრივი ცენზურის პრეცედენტი.
საიას შეფასებით, ეს წარმოადგენს გამოხატვის თავისუფლების გაუმართლებელ შეზღუდვას, ქმნის მსუსხავ ეფექტს და მიზნად ისახავს საზოგადოებაში შიშის დანერგვას, რათა ადამიანებმა თავი შეიკავონ „ქართული ოცნების” ქმედებებისა და პოლიტიკოსების კრიტიკული შეფასებისგან“, - აღნიშნულია საია-ს მიერ გავრცელებულ განცხადებაში.

12/06/2025 11:22:00 Politic, Justice
According to the Young Lawyers Association, prosecution of citizens, activists, journalists and politicians for their opinions expressed on social media constitutes an unjustified restriction on freedom of expression and creates a chilling effect.
According to GYLA, Georgian Dream aims to instill fear in society, “so that people refrain from critical evaluation of the actions of the Georgian Dream and politicians.”
“Posts published on social media, if they do not contain a threat that carries a real risk and are directed at politicians who have a high obligation of tolerance, are protected by freedom of expression. Any judicial interpretation made contrary to this standard will be a precedent for mass censorship.”
The above constitutes an unjustified restriction on freedom of expression, creates a chilling effect and aims to instill fear in society, so that people refrain from critical evaluation of the actions of the Georgian Dream and politicians," - reads the statement issued by GYLA.