12/06/2025 17:49:00 პოლიტიკა, სამართალი
მოსამართლე ნინო გალუსტაშვილის გადაწყვეტილებით, დევიძეს 4 წლითა და 6 თვის ვადით თავისუფლების აღკვეთა მიესაჯა.
განაჩენის გამოცხადების შემდეგ მათე დევიძის და შეუძლოდ გახდა.
განაჩენის გამოცხადებას არ დასწრებია მათე დევიძე, მან საბოლოო სიტყვის წარმოთქმის შემდეგ, სხდომათა დარბაზი დატოვა, რადგან განაცხადა, რომ ის "ამას ვერ მოუსმენდა".
მოსამართლის გადაწყვეტილებას ხმაური და შეძახილები მოჰყვა სხდომათა დარბაზში. განაჩენის გამოცხადებას ესწრებოდა საქართველოს მეხუთე პრეზიდენტი სალომე ზურაბიშვილი.
ცნობისთვის, მათე დევიძეს ბრალი სისხლის სამართლის კოდექსის 353-ე პრიმა მუხლის პირველი ნაწილით ჰქონდა წარდგენილი, რაც პოლიციელზე თავდასხმას გულისხმობს. აღნიშნული ქმედება 4-დან 7-წლამდე თავისუფლების აღკვეთას ითვალისწინებს.
მათე დევიძის საქმეში დაზარალებულის სტატუსი სამ პოლიციელს - ბიძინა ჟამერაშვილს, ლევან კოდალაშვილს და გიორგი ესტატიშვილს აქვს. კერძოდ კი, პროკურატურის მტკიცებით, მათ ბრალდებულმა დროშის ტარი ჩაარტყა.

12/06/2025 17:49:00 Politic, Justice
Mate Davidze did not attend the verdict, leaving the courtroom after the final speech, saying he "couldn't listen to this."
The judge's decision was met with noise and shouting in the courtroom.
The fifth President of Georgia, Salome Zurabishvili, was present at the announcement of the verdict.
Mate Davidze was charged under Part 1 of Article 353 of the Criminal Code, which pertains to assaulting a police officer. The offense carries a prison sentence of 4 to 7 years.
Three police officers - Bidzina Zhamerashvili, Levan Kodalashvili and Giorgi Estatishvili - have the status of victims in the Mate Devidze case. Specifically, according to the prosecutor's office, the defendant hit them with a flagpole.