18/06/2025 10:24:00 პოლიტიკა
საქართველო სამმაგი კრიზის წინაშე დგას: დემოკრატია სუსტდება; სუვერენიტეტი რუსეთის ხელში ექცევა; გეოპოლიტიკურად, ევროპიდან რუსეთისა და ჩინეთისკენ მივდივართ - და, როგორც ჩანს, არავის შეუძლია ამის გაჩერება. ამის შესახებ საქართველოს მეხუთე პრეზიდენტი, სალომე ზურაბიშვილი საფრანგეთის სენატში გამოსვლის შემდეგ X-ის საკუთარ გვერდზე წერს.
“პოლიტიკური კლიმატი მკვეთრად შეიცვალა მას შემდეგ, რაც ე.წ. “პირველი რუსული კანონი” იქნა წარდგენილი, გაწვეული და ხელახლა წარდგენილი. ამან უხეში რიტორიკა და პირდაპირი თავდასხმები გამოიწვია ევროპელ და ამერიკელ ელჩებზე - რაც მზარდი დაძაბულობებისა და საქართველოს პარტნიორების დამცირების სიგნალი იყო.
ევროკავშირის გზიდან მთავრობის შებრუნების მიუხედავად, ქართველების 80% ჯერ კიდევ ძლიერად უჭერს მხარს ევროპულ ინტეგრაციას. ეს საზოგადოებრივი ერთგულება ეჯახება კონსტიტუციური ვალდებულებების დარღვევებს, რაც მიმდიანრე პროტესტებს იწვევს მმართველი პარტიის “რუსული კოშმარული” მიდგომის წინააღმდეგ",-წერს ზურაბიშვილი.
მისი თქმით, "საქართველოს მმართველი რეჟიმი აქტიურად ეწინააღმდეგება ევროპულ რეკომენდაციებს".
"მათი ქმედებები და კანონები საგულდაგულოდ ასახავს რუსულ სახელმძღვანელოს, რომელიც სამოქალაქო საზოგადოების ჩასახშობად და პოლიტიკური ოპოზიციის გასანადგურებლად გამოიყენება. ეს შემთხვევითი არ არის - ეს განზრახ ავტორიტარული გადახვევაა", - წერს ის.
ზურაბიშვილის თქმით, პოლიტიკური და სამოქალაქო თავისუფლებები იზღუდება, სასამართლო კი დამოუკიდებლად აღარ მოქმედებს, ხოლო სამართლებრივი დევნა "რეჟიმის პოლიტიკური კონტროლის ინსტრუმენტი გახდა".
"პოლიტიკური და სამოქალაქო თავისუფლებები უფრო სწრაფად მცირდება, ვიდრე რუსეთის ნელი რეგრესიის დროს. სასამართლოები დამოუკიდებლად აღარ მოქმედებენ; ვერდიქტები წინასწარ განსაზღვრულია პროკურორების მიერ. სამართლებრივი დევნა რეჟიმის პოლიტიკური კონტროლის ინსტრუმენტი გახდა.
საქართველოში 60 ახალგაზრდა აქტივისტი რჩება წინასწარ დაკავებაში, და მძიმე განაჩენები უკვე გამოტანილ იქნა მტკიცებულებების ნაკლებობის მიუხედავად. ამ ზაფხულს მეტი განაჩენია მოსალოდნელი, რაც ხაზს უსვამს გამძაფრებისკენ მიმავალ პოლიტიკურ რეპრესიებს.
ეს კრიზისი უბრალოდ შიდა არ არის - ეს რუსეთის სტრატეგიის ნაწილია, ძირი გამოუთხაროს საქართველოს ევრო-ატლანტიკურ ინტეგრაციას, წარუმატებელი სამხედრო ჩარევებიდან ჰიბრიდულ ტაქტიკებზე გადასვლით, როგორებიცაა პროპაგანდა და მარიონეტი რეჟიმები.
საქართველოს მმართველი პარტია კავშირებს აღრმავებს რუსეთთან, ირანთან და ჩინეთთან, ევროკავშირისკენ ადრეულ სვლას აბრუნებს და ეკონომიკურ და ენერგეტიკულ დამოკიდებულებას ზრდის - რაც სერიოზულ შეშფოთებებს აჩენს გეოპოლიტიკასა და შავი ზღვის უსაფრთხოებაზე.
საქართველო სამმაგი კრიზის წინაშე დგას: დემოკრატია სუსტდება; სუვერენიტეტი რუსეთის ხელში იქცევა; გეოპოლიტიკურად, ევროპიდან რუსეთსა და ჩინეთისკენ მივდივართ - და, როგორც ჩანს, არავის შეუძლია ამის გაჩერება”, - წერს ზურაბიშვილი.

18/06/2025 10:24:00 Politic
Georgia faces a triple crisis: Democracy is weakening; Sovereignty is slipping into Russia’s hands; Geopolitically, we’re drifting from Europe toward Russia and China — and no one seems able to stop it, - the fifth President of Georgia, Salome Zurabishvili, wrote on her X page after her speech in the French Senate.
“The political climate shifted sharply after the so-called “first Russian law” was introduced, withdrawn and then reintroduced. This triggered harsh rhetoric and direct attacks on European and American ambassadors-signaling rising tensions and the humiliation of Georgia’s partners.
Despite the government's turn away from EU path, 80% of Georgians still strongly support European integration. This public loyalty clashes with violations of constitutional commitments, sparking ongoing protests against the ruling party’s “Russian nightmare” approach.
Georgia’s European aspiration is historic and deeply rooted. Disrupting this path fuels unrest and coincides with rising authoritarianism. Yet Europe’s leaders seem silent - no questions, no consequences, just growing concern over Georgia’s future.
The ruling regime in Georgia is actively contradicting European recommendations. Their actions and laws closely mirror Russia’s playbook used to suppress civil society and eliminate political opposition. This isn’t accidental - it’s a deliberate authoritarian shift.
Recent repressive laws now target social networks and NGOs indiscriminately, affecting groups beyond politics - including organizations supporting people with disabilities and other vulnerable sectors. Civil society as a whole is under threat.
Political and civil freedoms are shrinking faster than during Russia’s slow regression. Courts no longer act independently; verdicts are predetermined by prosecutors. Legal persecution has become the regime’s tool of political control.
60 young activists in Georgia remain in pre-trial detention, with harsh verdicts already handed down despite a lack of evidence. More verdicts are expected this summer, highlighting an intensifying political crackdown.
This crisis isn’t just internal - it’s part of a Russian strategy to undermine Georgia’s Euro-Atlantic integration, shifting from failed military interventions to hybrid tactics like propaganda and puppet regimes.
Georgia’s ruling party is deepening ties with Russia, Iran, and China, reversing earlier moves toward the EU and increasing economic and energy dependence - raising serious concerns about geopolitics and Black Sea security.
Georgia faces a triple crisis: Democracy is weakening; Sovereignty is slipping into Russia’s hands; Geopolitically, we’re drifting from Europe toward Russia and China — and no one seems able to stop it,”, Salome Zurabishvili writes.