18/06/2025 10:24:00 პოლიტიკა
საქართველო სამმაგი კრიზის წინაშე დგას: დემოკრატია სუსტდება; სუვერენიტეტი რუსეთის ხელში ექცევა; გეოპოლიტიკურად, ევროპიდან რუსეთისა და ჩინეთისკენ მივდივართ - და, როგორც ჩანს, არავის შეუძლია ამის გაჩერება. ამის შესახებ საქართველოს მეხუთე პრეზიდენტი, სალომე ზურაბიშვილი საფრანგეთის სენატში გამოსვლის შემდეგ X-ის საკუთარ გვერდზე წერს.
“პოლიტიკური კლიმატი მკვეთრად შეიცვალა მას შემდეგ, რაც ე.წ. “პირველი რუსული კანონი” იქნა წარდგენილი, გაწვეული და ხელახლა წარდგენილი. ამან უხეში რიტორიკა და პირდაპირი თავდასხმები გამოიწვია ევროპელ და ამერიკელ ელჩებზე - რაც მზარდი დაძაბულობებისა და საქართველოს პარტნიორების დამცირების სიგნალი იყო.
ევროკავშირის გზიდან მთავრობის შებრუნების მიუხედავად, ქართველების 80% ჯერ კიდევ ძლიერად უჭერს მხარს ევროპულ ინტეგრაციას. ეს საზოგადოებრივი ერთგულება ეჯახება კონსტიტუციური ვალდებულებების დარღვევებს, რაც მიმდიანრე პროტესტებს იწვევს მმართველი პარტიის “რუსული კოშმარული” მიდგომის წინააღმდეგ",-წერს ზურაბიშვილი.
მისი თქმით, "საქართველოს მმართველი რეჟიმი აქტიურად ეწინააღმდეგება ევროპულ რეკომენდაციებს".
"მათი ქმედებები და კანონები საგულდაგულოდ ასახავს რუსულ სახელმძღვანელოს, რომელიც სამოქალაქო საზოგადოების ჩასახშობად და პოლიტიკური ოპოზიციის გასანადგურებლად გამოიყენება. ეს შემთხვევითი არ არის - ეს განზრახ ავტორიტარული გადახვევაა", - წერს ის.
ზურაბიშვილის თქმით, პოლიტიკური და სამოქალაქო თავისუფლებები იზღუდება, სასამართლო კი დამოუკიდებლად აღარ მოქმედებს, ხოლო სამართლებრივი დევნა "რეჟიმის პოლიტიკური კონტროლის ინსტრუმენტი გახდა".
"პოლიტიკური და სამოქალაქო თავისუფლებები უფრო სწრაფად მცირდება, ვიდრე რუსეთის ნელი რეგრესიის დროს. სასამართლოები დამოუკიდებლად აღარ მოქმედებენ; ვერდიქტები წინასწარ განსაზღვრულია პროკურორების მიერ. სამართლებრივი დევნა რეჟიმის პოლიტიკური კონტროლის ინსტრუმენტი გახდა.
საქართველოში 60 ახალგაზრდა აქტივისტი რჩება წინასწარ დაკავებაში, და მძიმე განაჩენები უკვე გამოტანილ იქნა მტკიცებულებების ნაკლებობის მიუხედავად. ამ ზაფხულს მეტი განაჩენია მოსალოდნელი, რაც ხაზს უსვამს გამძაფრებისკენ მიმავალ პოლიტიკურ რეპრესიებს.
ეს კრიზისი უბრალოდ შიდა არ არის - ეს რუსეთის სტრატეგიის ნაწილია, ძირი გამოუთხაროს საქართველოს ევრო-ატლანტიკურ ინტეგრაციას, წარუმატებელი სამხედრო ჩარევებიდან ჰიბრიდულ ტაქტიკებზე გადასვლით, როგორებიცაა პროპაგანდა და მარიონეტი რეჟიმები.
საქართველოს მმართველი პარტია კავშირებს აღრმავებს რუსეთთან, ირანთან და ჩინეთთან, ევროკავშირისკენ ადრეულ სვლას აბრუნებს და ეკონომიკურ და ენერგეტიკულ დამოკიდებულებას ზრდის - რაც სერიოზულ შეშფოთებებს აჩენს გეოპოლიტიკასა და შავი ზღვის უსაფრთხოებაზე.
საქართველო სამმაგი კრიზის წინაშე დგას: დემოკრატია სუსტდება; სუვერენიტეტი რუსეთის ხელში იქცევა; გეოპოლიტიკურად, ევროპიდან რუსეთსა და ჩინეთისკენ მივდივართ - და, როგორც ჩანს, არავის შეუძლია ამის გაჩერება”, - წერს ზურაბიშვილი.

18/06/2025 10:24:00 Политика
«Грузия сталкивается с тройным кризисом: демократия слабеет; суверенитет попадает в руки России; геополитически мы движемся от Европы к России и Китаю», написала пятый президент Грузии Саломе Зурабишвили в социальной сети после выступления в Сенате Франции.
«Политический климат резко изменился с тех пор, как был введен, отозван и вновь введен так называемый «первый российский закон». Это привело к жесткой риторике и прямым нападкам на европейских и американских послов — сигналу растущей напряженности и унижения партнеров Грузии.
Несмотря на отход правительства от пути ЕС, 80% грузин по-прежнему решительно поддерживают европейскую интеграцию. Это публичное обязательство противоречит нарушениям конституционных обязательств, что привело к продолжающимся протестам против подхода правящей партии к «русскому кошмару»…
Их действия и законы очень похожи на российское руководство, которое используется для подавления гражданского общества и подавления политической оппозиции. Это не случайность — это преднамеренное авторитарное отклонение…
Политические и гражданские свободы разрушаются быстрее, чем во время медленного регресса России. Суды больше не действуют независимо; приговоры предопределяются прокурорами. Судебное преследование стало инструментом политического контроля режима.
В Грузии 60 молодых активистов остаются в предварительном заключении, и, несмотря на отсутствие доказательств, уже вынесены суровые приговоры. Этим летом ожидаются новые приговоры, что подчеркивает политические репрессии, которые должны усилиться.
Этот кризис не просто внутренний — он является частью стратегии России по подрыву евроатлантической интеграции Грузии, переходя от неудачных военных интервенций к гибридной тактике, такой как пропаганда и марионеточные режимы.
Правящая партия Грузии углубляет связи с Россией, Ираном и Китаем, отказываясь от своего раннего движения в сторону Европейского союза и увеличивая экономическую и энергетическую зависимость, что серьезно вызывает обеспокоенность по поводу геополитики и безопасности на Черном море», — написала Зурабишвили.