19/06/2025 14:17:00 პოლიტიკა
ევროპარლამენტმა რეზოლუცია სახელწოდებით „მედიის თავისუფლება საქართველოში, განსაკუთრებით მზია ამაღლობელის საქმე“ მიიღო. რეზოლუციას მხარი 324 ევროპარლამენტარმა დაუჭირა, 25 წინააღმდეგ წავიდა, ხოლო 87-მა თავი შეიკავა.
რეზოლუციის თანახმად, ევროპარლამენტი:
„მოითხოვს მზია ამაღლობელის დაუყოვნებლივ და უპირობო გათავისუფლებას და მის წინააღმდეგ წაყენებული ყველა ბრალდების მოხსნას. ასევე, გმობს მის პოლიტიკურად მოტივირებულ დაკავებასა და სისხლისსამართლებრივ დევნას;
მკაცრად გმობს „ქართული ოცნების“ რეჟიმის სისტემურ თავდასხმას დემოკრატიულ ინსტიტუტებზე, პოლიტიკურ ოპოზიციაზე, დამოუკიდებელ მედიაზე, სამოქალაქო საზოგადოებასა და სასამართლო დამოუკიდებლობაზე;
გამოხატავს ღრმა შეშფოთებას საქართველოში ჟურნალისტების თვითნებური დაკავების, შევიწროებისა და მათ მიმართ ძალადობის გამო, მათ შორის, ცილისწამების კამპანიების, სამართლებრივი შევიწროებისა და პატიმრობაში ყოფნისას არასათანადო მოპყრობისა და გენდერული ნიშნით ძალადობის გამო; მოითხოვს დამოუკიდებელ გამოძიებას და მოუწოდებს ხელისუფლებას დაუყოვნებლივ შეწყვიტოს დაშინება და უზრუნველყოს ჟურნალისტების უსაფრთხოება და თავისუფლება;
მოუწოდებს საქართველოს ხელისუფლებას, დაუყოვნებლივ გაათავისუფლოს ყველა პოლიტიკური პატიმარი და სხვა უკანონოდ დაკავებული პირი, მათ შორის აქტივისტი მათე დევიძე, ოპოზიციონერი ლიდერები ზურაბ ჯაფარიძე, ნიკა მელია და ნიკა გვარამია, ასევე ყოფილი პრეზიდენტი მიხეილ სააკაშვილი. ასევე, გმობს „ერთიანი ნაციონალური მოძრაობის“ თავმჯდომარის, თინა ბოკუჩავას ქმრის ძალადობრივ გატაცებას და მისი შვილების უსაფრთხოების მიმართ დამუქრების შესახებ გავრცელებულ ინფორმაციას;
ყველა რეპრესიული კანონმდებლობის დაუყოვნებლივ გაუქმების, დემოკრატიის აღდგენისა და მედიის თავისუფლებისა და სამოქალაქო თავისუფლებების სრული დაცვის მოწოდებით გამოდის;
მოუწოდებს ევროკავშირს, საქართველოში FARA-ს ძალაში შესვლის შემდეგ გააძლიეროს მხარდაჭერა დამოუკიდებელი მედიისა და სამოქალაქო საზოგადოების მიმართ და მიმდინარე სასამართლო პროცესების მონიტორინგი აწარმოოს;
სინანულს გამოთქვამს საბჭოს, წევრი სახელმწიფოებისა და კომისიის მხრიდან მუდმივი უმოქმედობის გამო და კიდევ ერთხელ მოუწოდებს წევრ სახელმწიფოებს, დააწესონ ორმხრივი სანქციები „ქართული ოცნების“ ლიდერებისა და მაღალჩინოსნების წინააღმდეგ, რომელთაც დემოკრატიულ უკუსვლაზე პასუხისმგებლობა ენიჭებათ;
ავალებს თავის პრეზიდენტს, გადაუგზავნოს ეს რეზოლუცია საბჭოს, კომისიას, წევრი სახელმწიფოების მთავრობებსა და პარლამენტებს, ევროპის საბჭოს, ეუთო-ს, პრეზიდენტ ზურაბიშვილსა და საქართველოს თვითგამოცხადებულ ხელისუფლებას“, - ნათქვამია რეზოლუციაში.
ამასთან, ევროპარლამენტარებმა შესწორება დაამტკიცეს და რეზოლუციას კიდევ ერთი პუნქტი დაემატა, რომლის მიხედვითაც ევროპარლამენტი:
„გამოთქვამს შეშფოთებას არასამთავრობო ორგანიზაციებზე თავდასხმების ბოლო ტალღის გამო, როდესაც ზოგიერთი სამთავრობო უწყება, როგორიცაა ანტიკორუფციული ბიურო, ბოლო წელიწადნახევრის დეტალურ ფინანსურ, იურიდიულ და ოპერატიულ ინფორმაციას სამი სამუშაო დღის ვადაში ითხოვს. ხაზს უსვამს, რომ ეს მოთხოვნა თავისთავად შეუძლებელია და სამიზნე ორგანიზაციების მუშაობისა და მათი საქმიანობის შეჩერების რისკს ქმნის“.

19/06/2025 14:17:00 Политика
Европейский парламент принял резолюцию, призывающую к свободе СМИ в Грузии и освобождению основательницы интернет изданий Netgazeti и Batumelebi Мзии Амаглобели. Резолюцию поддержали 324 члена Европарламента, 25 проголосовали против.
Члены Европарламента требуют немедленного освобождения Мзии Амаглобели и других «политических заключенных».
Они также решительно осуждают систематические нападения правительства на СМИ, оппозицию, гражданское общество и демократические институты.
«Европейский парламент выражает глубокую обеспокоенность произвольными задержаниями, насилием и притеснениями журналистов в Грузии, включая кампании по дискредитации, правовые преследования, насилие и гендерное насилие во время содержания под стражей; призывает к проведению независимых расследований и призывает власти немедленно прекратить запугивание и обеспечить безопасность и свободу журналистов», — говорится в одном из пунктов.
Согласно резолюции, Европейский парламент:
• Требует немедленного и безусловного освобождения Мзии Амаглобели и снятия всех обвинений против неё. Также осуждает её политически мотивированное задержание и уголовное преследование;
• Решительно осуждает систематическое нападение режима «Грузинской мечты» на демократические институты, политическую оппозицию, независимые СМИ, гражданское общество и независимость судебной системы;
• Выражает глубокую обеспокоенность произвольными задержаниями, преследованиями и насилием в отношении журналистов в Грузии, включая кампании по диффамации, правовые преследования и жестокое обращение в местах содержания под стражей и гендерное насилие;
• Призывает провести независимое расследование и призывает власти немедленно прекратить запугивание и обеспечить безопасность и свободу журналистов;
• Призывает власти Грузии немедленно освободить всех политических заключенных и других незаконно задержанных лиц, включая активиста Мате Девидзе, лидеров оппозиции Зураба Джапаридзе, Нику Мелия и Нику Гварамия, а также бывшего президента Михаила Саакашвили. Также осуждает насильственное похищение мужа председателя «Единого национального движения» Тины Бокучавы и сообщения об угрозах безопасности ее детей;
• Призывает к немедленной отмене всех репрессивных законов, восстановлению демократии и полной защите свободы СМИ и гражданских свобод;
• Призывает ЕС усилить поддержку независимых СМИ и гражданского общества в Грузии после вступления в силу FARA и контролировать текущие судебные процессы;
• Сожалеет о продолжающемся бездействии Совета, государств-членов и Комиссии и еще раз призывает государства-члены ввести двусторонние санкции против лидеров и высокопоставленных должностных лиц «Грузинской мечты», которые несут ответственность за демократические неудачи;
• Поручает своему президенту направить эту резолюцию Совету, Комиссии, правительствам и парламентам государств-членов, Совету Европы, ОБСЕ, президенту Зурабишвили и самопровозглашенным властям Грузии.