07/07/2025 18:37:00 სამართალი
პროკურატურა ბიზნესმენ გიორგი რამიშვილის (საზოგადოებაში ცნობილია, როგორც „ზარალა“) წინააღმდეგ აღკვეთის ღონისძიებად პატიმრობის შეფარდებას ითხოვს.
პროკურატურის ცნობით, უწყებამ რამიშვილს ბრალდება სისხლის სამართლის კოდექსის 236-ე მუხლის მე-4 ნაწილით (ცეცხლსასროლი იარაღის მართლსაწინააღმდეგო ტარება) წარუდგინა, რაც სასჯელის სახედ და ზომად თავისუფლების 4-დან 7-წლამდე აღკვეთას ითვალისწინებს.
„შინაგან საქმეთა სამინისტროს მიერ ჩატარებული გამოძიებით დადგინდა, რომ 6 ივლისს, თბილისის საერთაშორისო აეროპორტში, გამგზავრების ტერმინალში, რედგენო-სკანერით შემოწმებისას ბრალდებულს ხელბარგში აღმოაჩნდა მასზე შენახვის უფლებით რეგისტირებული „WALTHER PPK/S“ მოდელის 9 მმ კალიბრის ცეცხლსასროლი პისტოლეტი, მჭიდითა და 7 ცალი, 9 მმ კალიბრის საბრძოლო ვაზნით, რასაც მართლსაწინააღმდეგოდ ატარებდა.
სამართალდამცველებმა ბრალდებული იმავე დღეს დააკავეს. დაკავებულს ბრალდება საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსის 236-ე მუხლის მე-4 ნაწილით (ცეცხლსასროლი იარაღის მართლსაწინააღმდეგო ტარება) წარედგინა, რაც სასჯელის სახედ და ზომად 4-დან 7-წლამდე თავისუფლების აღკვეთას ითვალისწინებს. პროკურატურა ბრალდებულისთვის აღკვეთის ღონისძიების სახით პატიმრობის შეფარდების შუამდგომლობით, სასამართლოს კანონით დადგენილ ვადაში მიმართავს”,- ნათქვამია პროკურატურის მიერ გავრცელებულ ინფორმაციაში.
ცნობისთვის: ბიზნესმენი, „სილქ როუდ ჯგუფის“, „სილქნეტის“, „ევრონიუს ჯორჯიასა“ და სხვა კომპანიის დამფუძნებელი თბილისის საერთაშორისო აეროპორტში გუშინ, 6 ივლისს დააკავეს ცეცხლსასროლი იარაღის მართლსაწინააღმდეგო ტარების (სისხლის სამართლის კოდექსის 236-ე მუხლის მეოთხე ნაწილი) ბრალდებით.

07/07/2025 18:37:00 Право
Прокуратура Грузии предъявила обвинение по факту незаконного ношения огнестрельного оружия учредителю Silk Road Group и Silknet, бизнесмену Георгию Рамишвили.
Задержанному бизнесмену предъявлено обвинение по части 4-й статьи 236-й Уголовного кодекса Грузии (незаконное ношение огнестрельного оружия), что предусматривает от 4 до 7 лет лишения свободы.
Прокуратура обратилась к суду с ходатайством об избрании в качестве меры пресечения для обвиняемого содержание под стражей.
Сообщается, что по результатам следствия, проведенного МВД Грузии, было установлено, что 6 июля в терминале вылетов Тбилисского аэропорту «при проверке рентгено-сканером в ручной клади обвиняемого был обнаружен зарегистрированный на него с правом хранения пистолет WALTHER PPK/S калибром 9 мм, с обоймой и боевыми патронами в количестве 7 штук, которые он пытался незаконно вывезти».
«Обвиняемый задержан в тот же день. Задержанному предъявлено обвинение по части 4-й статьи 236-й Уголовного кодекса Грузии (незаконное ношение огнестрельного оружия), что предусматривает от 4 до 7 лет лишения свободы», — читаем в заявлении ведомства.
Напомним, МВД Грузии распространило заявление в связи с арестом бизнесмена Георгия Рамишвили. Сообщается, что во время проверки сканером ручной клади Рамишвили в Тбилисском международном аэропорту, в терминале вылета, было изъято огнестрельное оружие, обойма и патроны к ней.
В ходе расследования установлено, что огнестрельное оружие было зарегистрировано на его имя, но он не имел права его носить.
Добавим, что 58-летний Георгий Рамишвили — председатель наблюдательного совета компании Silknet.
Он — приближенное к подсанкционному экс-генпрокурору Отару Парцхаладзе лицо (с 2018 года — свидетель на свадьбе).
Рамишвили планировал построить Trump Tower в Батуми, но сделка сорвалась после того, как Дональд Трамп был избран президентом в 2016 году.