პარტიამ „გახარია საქართველოსთვის“ და „ლელო-ძლიერმა საქართველომ“ 4 ოქტომბრის არჩევნებზე თანამშრომლობის შესახებ მემორანდუმი გააფორმეს
14/07/2025 10:37:00 პოლიტიკა
პარტიამ „გახარია საქართველოსთვის“ და კოალიციამ „ლელო – ძლიერმა საქართველომ“ 2025 წლის 4 ოქტომბრის ადგილობრივი თვითმმართველობის არჩევნებზე ურთიერთთანამშრომლობის შესახებ მემორანდუმი გააფორმეს.
მემორანდუმს ხელი „გახარია საქართველოსთვის“ აღმასრულებელმა მდივანმა ბერდია სიჭინავამ და „ლელო – ძლიერი საქართველოს“ გენერალურმა მდივანმა, ირაკლი კუპრაძემ მოაწერეს.
ბერდია სიჭინავას თქმით, პარტიები თვითმმართველობის არჩევნებში საერთო ბრძოლაზე შეთანხმდნენ.
„ჩვენი პოლიტიკური გაერთიანება და კოალიცია „ძლიერი საქართველო“ აცხადებს შეთანხმების, მემორანდუმის, თანამშრომლობის საწყის პრინციპებს, რაც გულისხმობს საერთო ბრძოლას, კოორდინაციას ადგილობრივ თვითმმართველობის არჩევნებზე. ეს არ არის სტანდარტული არჩევნები. შესაბამისად, ჩვენ უნდა გამოვრიცხოთ ურთიერთკონკურენცია. ამიტომ მერობის არაპარტიულ, ნეიტრალურ კანდიდატებზე ვეცდებით შეთანხმებას, ასევე მაჟორიტარ დეპუტატობის კანდიდატებზე და საერთო პარტიულ კანდიდატებზე, რაც, რა თქმა უნდა, არ ნიშნავს იმას, რომ რაიმე ფორმით ჩვენ ნორმალიზებას ვახდენთ რაიმე პროცესის. ეს პირიქით, პროტესტის მასშტაბური გაშლის, გაფართოების, ახალი მუხტის მიცემის კიდევ ერთი ხაზია“, – აღნიშნა ბერდია სიჭინავამ.
კუპრაძის განცხადებით, პარტია „გახარია საქართველოსთან“ თანამშრომლობის საწყის პრინციპებზე შეთანხმდნენ.
„ჩვენ პატივს ვცემთ ჩვენი კოლეგების განსხვავებულ პოზიციებს სხვადასხვა სტრატეგიასთან დაკავშირებით. ჩვენ არ ვპასუხობთ არანაირ ბრალდებას და არ შევდივართ კინკლაობაში, რადგან 4 ოქტომბრის შემდეგაც ჩვენ უნდა ვისაუბროთ ერთობაზე. დღეს ჩვენ შევთანხმდით თანამშრომლობის საწყის პრინციპებზე. ეს თანამშრომლობა არის ის მნიშვნელოვანი მოთხოვნა, რაც ჩვენს მოქალაქეებს გააჩნიათ. ეს მემორანდუმი, რომელსაც დღეს ოფიციალურად საქართველოს მოქალაქეების წინაშე ხელი მოვაწერეთ, ასახავს სწორედ თქვენს დაკვეთას, რომ კოორდინირებულად, ყოველგვარი კონკურენციის გარეშე ჩვენ ვაპირებთ ბრძოლას ყველა ველზე. ვაცხადებთ უკომპრომისო ბრძოლას რუსული რეჟიმის წინააღმდეგ და გვაქვს საქართველოს მოქალაქეების იმედი“, – განაცხადა კუპრაძემ.

14/07/2025 10:37:00 Политика
Оппозиционные партии «Гахария за Грузию» и «Лело — Сильная Грузия» договорились о сотрудничестве в связи с выборами в органы самоуправления, которые намечены на 4 октября этого года.
Стороны подписали меморандум о сотрудничестве между партиями — с одной стороны, исполнительный секретарь «Гахария за Грузию» Бердия Сичинава и, с другой — генсек «Лело» Ираклий Купрадзе.
Сичинава сообщил, что партии «договорились о совместной борьбе и общих принципах на выборах самоуправления».
Напомним, участие в выборах в органы самоуправления 4 октября 2025 года намерены принять партии «Лело» и «Гахария за Грузию». Остальные оппозиционные партии называют выборы «очередным фарсом Иванишвили», в котором участвовать не стоит.
Добавим, ранее БДИПЧ/ОБСЕ заявило, что готово направить наблюдателей на выборы в органы местного самоуправления в Грузии, если власти страны изменят свое решение не приглашать их на выборы 4 октября 2025 года.
В Бюро по демократическим институтам и правам человека ОБСЕ подчеркнули, что озвученное премьером Грузии Ираклием Кобахидзе решение относительно наблюдательной миссии ОБСЕ является «отходом от многолетней и последовательной практики Грузии на протяжении последних двух десятилетий».
Между тем в «Грузинской мечте» свое решение поясняют так: за парламентскими выборами вместе с другими наблюдателями работали и сотрудники БДИПЧ/ОБСЕ, но вопросы к легитимности власти «Мечты» не просто сохраняются, но и выражаются в политическом бойкоте со стороны ряда западных стран и «нападках» на грузинскую власть. То есть итоговый отчет БДИПЧ/ОБСЕ не принимается во внимание.
В отчете ОБСЕ говорится о нарушениях до и после выборов, однако не заявляется, что выборы не состоялись.