23/07/2025 17:15:00 სამართალი
ზვიად ცეცხლაძეს ედავებიან იმას, რომ თურმე ვინმეს რაღაცას მოუწოდებდა და რაღაც მოქმედებებს ახორციელებდა ვერბალური სახით, მაგრამ საქმეში დევს 14-წუთიანი ვიდეო, რომელსაც ხმა არ აქვს, - ამის შესახებ ჟურნალისტებს აქციების დროს ჯგუფური ძალადობის ორგანიზების და მასში მონაწილეობის ბრალდებით დაკავებული ზვიად ცეცხლაძის ადვოკატმა, ელგუჯა ავსაჯანიშვილმა განუცხადა.
მისივე თქმით, აღნიშნული ვიდეო არ შეიძლება საქმეს მტკიცებულებად დაერთოს.
„დასაწყისში ბრალდების მხარე ცდილობდა საკუთარი ლეპტოპით წარედგინა ვიდეომასალა, რომელსაც ჰქონდა ხმა. ამის შემდეგ მე საოქმოდ დავაფიქსირე, რომ ეს ვიდეო არ უნდა ყოფილიყო ჩართული, რადგან დაცვის მხარეს გადმოეცა უხმო ვიდეო და ვითხოვდით დედნის ჩართვას, რაზეც პროკურორის პოზიცია იყო ის, რომ, თითქოს, მე ვიტყუებოდი და ვიდეოს ჰქონდა რაიმე სახის ხმა. ამის შემდეგ მას მივუთითე, რომ ამ საქმეში ერთადერთი ვინც ცრუობდა და რიგ მტკიცებულებებს აყალბებდა იყო ბრალდების მხარე. ამის შემდეგ მოვითხოვე დედანი ვიდეოს ჩართვა. ზვიად ცეცხლაძეს, 14-წუთიან ვიდეოში ედავებიან იმას, რომ თურმე ვინმეს რაღაცას მოუწოდებდა და რაღაც მოქმედებებს ახორციელებდა ვერბალური სახით, მაგრამ ბრალდების მხარეს თურმე საქმეში უდევს 14- წუთიანი ვიდეო, სადაც ედავებიან ზვიად ცეცხლაძეს, რომ რაღაცას ლაპარაკობს და ამით დანაშაულს ჩადის, მაგრამ ვიდეოს ხმა არ აქვს.
შესაბამისად, მხოლოდ ვიზუალური გამოსახულებით ამ ვიდეოს ნაწილში ბრალდება ვერ დაუდასტურდება ზვიად ცეცხლაძეს, მარტივი მიზეზის გამო, რომ იქ არაფერი არ ისმის. ეს ყველაფერი დაადასტურა მოწმემ, რომელიც იკითხებოდა, რადგან საოქმოდ გვჭირდება ეს და თავად განაცხადა, რომ ამ ვიდეოში არანაირი ხმა არ ისმის. მას დათვალიერებული ჰქონდა ეს ვიდეო და ხმა ყოფილა. ფაქტია, რომ ვიდეოში ხმა არ ისმის“, - განაცხადა ელგუჯა ავსაჯანიშვილმა.
ცნობისთვის, ზვიად ცეცხლაძეს და მასთან ერთად დაკავებულ ვეფხია კასრაძესა და ვასილ კაძელაშვილს ჯგუფური ძალადობის ორგანიზებასა და ხელმძღვანელობას ედავებიან. მათ 6-დან 9-წლამდე თავისუფლების აღკვეთა ემუქრებათ. დღევანდელ სხდომაზე ბრალდების მხარის მტკიცებულებები გამოიკვლიეს. კერძოდ პროკურატურას 1 მოწმე - გამომძიებელი ლევან ბასილაძე ჰყავდა წარმოდგენილი, რომელმაც ამოღებული ვიდეომასალის დათვალიერება ჩაატარა.

23/07/2025 17:15:00 Justice
Zviad Tsetskhladze is being accused of allegedly calling on someone to do something and engaging in certain verbal actions.
However, the case contains a 14-minute video that has no sound, lawyer Elguja Avsajanishvili told journalists. Tsetskhladze is charged with organizing and participating in group violence during the protests.
According to the lawyer, such a video cannot be considered valid evidence in the case.
"At first, the prosecution tried to present a video with sound using their own laptop. I formally objected, noting that the defense had only been provided a soundless version and requested the original video be played. The prosecutor claimed I was lying and that the video did, in fact, have audio. I pointed out that the only party falsifying evidence in this case was the prosecution itself. I then demanded that the original video be played.
Zviad Tsetskhladze is being accused, based on this 14-minute video, of allegedly saying something and thus committing a crime. But the prosecution’s video, which supposedly contains incriminating verbal content, has no sound.
Therefore, based on visuals alone, this part of the accusation cannot be proven against Zviad Tsetskhladze for the simple reason that nothing can be heard in the video. This was confirmed by a witness who testified that there was no audio in the video, despite having previously reviewed it and stating there was sound. The fact remains — there is no sound in the video," said Elguja Avsajanishvili.
For context, Zviad Tsetskhladze, along with Vepkhia Kasradze and Vasil Kadzelashvili, is accused of organizing and leading group violence. They face potential prison sentences ranging from 6 to 9 years. During today’s hearing, the prosecution presented its evidence, including one witness — investigator Levan Basiladze — who reviewed the seized video footage.