29/07/2025 14:54:35 პოლიტიკა, სამართალი
„ქართული ოცნების“ ყოფილი დეპუტატის, ვეტერანი მოჭიდავის, ლუკა კურტანიძის ადვოკატი, ივანე მეფარიშვილი სასამართლოს კურტანიძის აღკვეთის ღონისძიების გარეშე დატოვების შუამდგომლობით მიმართავს.
როგორც ბათუმის საქალაქო სასამართლოსთან მან ჟურნალისტებს განუცხადა, ალტერნატივის სახით ის სასამართლოს 50 000-ლარიანი გირაოს გამოყენებას შესთავაზებს.
დღევანდელ სხდომაზე დაკავებული ყოფილი დეპუტატის მიმართ აღკვეთის ღონისძიების შეფარდებაზე იმსჯელებენ.
პროკურატურა კურტანიძისთვის ყველაზე მკაცრი აღკვეთის ღონისძიების, პატიმრობის გამოყენებას მოითხოვს.
ცნობისთვის, „ქართული ოცნების“ ყოფილ დეპუტატს, ვეტერან მოჭიდავეს, ლუკა კურტანიძეს პროკურატურამ ბრალდება ოჯახის წევრის მიმართ ძალადობის, ოჯახის წევრის ნივთის განზრახ დაზიანებისა და ოჯახის წევრის მიმართ დამცავი ორდერით გათვალისწინებული მოთხოვნების და ვალდებულებების შეუსრულებლობის მუხლით წარუდგინა, რაც 5 წლამდე ვადით თავისუფლების აღკვეთას ითვალისწინებს.

29/07/2025 14:54:35 Политика, Право
Иване Мепаришвили - адвокат бывшего депутата парламента от «Грузинской мечты» и борца-ветерана Луки Куртанидзе ходатайствует перед судом об освобождении своего подзащитного из-под стражи под залог в размере 50 000 лари, в качестве меры пресечения.
Прокуратура же ходатайствует о применении к Куртанидзе самой строгой меры пресечения – заключения под стражу.
Ранее прокуратура предъявила официальное обвинение Куртанидзе в применении насилия в отношении члена семьи, умышленном повреждении имущества члена семьи и невыполнении требований и обязанностей, предусмотренных защитным ордером в отношении члена семьи. Указанные статьи предусматривают наказание в виде лишения свободы на срок до 5 лет.