უწყების მტკიცებით, ასაფეთქებელი მოწყობილობა Chevrolet Volt-ის მარკის ავტომობილში იყო მოთავსებული და რუსეთში უკრაინიდან საქართველოს გავლით შეიტანეს - "ზემო ლარსის" საკონტროლო-გამშვები პუნქტიდან. უწყების განცხადებაში ნათქვამია, რომ იგეგმებოდა ავტომობილის კრასნოდარის მხარეში გადაყვანა კერძო გადამზიდავის მიერ მართული ავტომზიდით.
"ეფესბეს" ინფორმაციით მიხედვით, მანქანა შემდგომში სხვა მძღოლისთვის უნდა გადაეცათ, რომელსაც ასაფეთქებელი ნივთიერებების არსებობის შესახებ არაფერი უნდა სცოდნოდა და ყირიმის ხიდზე გავლისას „უნებლიე თვითმკვლელ ტერორისტად ქცეულიყო“.
იუწყებიან, რომ რუსეთის სპეცსამსახურმა მოახერხა „ასაფეთქებელი მოწყობილობის იდენტიფიცირება და გაუვნებლება“ და ასევე ყველა იმ პირის დაკავება, ვინც რუსეთის ტერიტორიაზე ავტომობილის გადაყვანაში მონაწილეობდა.
რუსეთის უშიშროების სამსახურის მიერ გავრცელებულ ინფორმაციას კიევი და თბილისი ჯერჯერობით არ გამოხმაურებიან.
საქართველოს გავლით ასაფეთქებელი ნივთიერებების მიწოდების შესახებ განცხადება მოსკოვში 2022 წლის ოქტომბერში ყირიმის ხიდზე სატვირთო მანქანის აფეთქების შემდეგაც გააკეთეს. მაშინ რუსეთის ხუთი და უკრაინის სამი მოქალაქე დააკავეს. გარდა ამისა, ბრალდება წაუყენეს საქართველოს მოქალაქე ალექსანდრე ინასარიძეს - 2024 წელს რუსეთმა ის სახელმწიფოთაშორის ძებნილ პირთა სიაში შეიყვანა.
ტვ „პირველის“ ინფორმაციით. რუსული გამოძიების მასალებში ნახსენები სატვირთო მანქანა ინასარიძის დედას ეკუთვნოდა, რომელმაც რუსულ ვერსიას „ბოდვა“ უწოდა. საქართველოს მთავრობის წარმომადგენლებმა მაშინ განაცხადეს, რომ ქვეყანას ყირიმის ხიდზე მომხდარ აფეთქებასთან "შემხებლობა არ აქვს".
ყირიმის (ქერჩის) ხიდი რუსეთის მიერ ყირიმის ანექსიის შემდეგ აშენდა. უკრაინის ხელისუფლებამ არაერთხელ გაუსვა ხაზი, რომ მის მშენებლობას უკანონოდ მიიჩნევს და 2022 წელს რუსეთის სრულმასშტაბიანი შეჭრის შემდეგ განაცხადა, რომ ხიდი ლეგიტიმური სამხედრო სამიზნე იყო. მისი დაზიანების ერთ-ერთი ბოლო მცდელობა მიმდინარე წლის ივნისში იყო, თუმცა მნიშვნელოვანი დაზიანების გარეშე ჩაიარა. მანამდე ხიდზე მოძრაობა ხანგრძლივი პერიოდის განმავლობაში სრულად ან ნაწილობრივ იყო შეზღუდული.

18/08/2025 11:06:00 Политика, Право
Федеральная служба безопасности (ФСБ) России заявила о предотвращении «очередной попытки спецслужб Украины взорвать на Крымском мосту бомбу большой мощности».
По утверждению ведомства, взрывное устройство было заложено в автомобиле Chevrolet Volt, который прибыл в Россию из Украины транзитом через Грузию – через пункт пропуска «Верхний Ларс». Машину планировалось доставить в Краснодарский край на автовозе, управляемом частным перевозчиком, говорится в сообщении.
Согласно информации ФСБ, впоследствии автомобиль должен был быть передан другому водителю, который не знал о наличии взрывчатки и, выехав на нём в Крым через Крымский мост, «стал бы невольным террористом-смертником».
Сообщается, что ФСБ удалось «выявить и обезвредить взрывное устройство», а также задержать всех лиц, причастных к его доставке на территорию России.
В Киеве и Тбилиси сообщение ФСБ пока не комментировали.
Напомним, что о доставке взрывчатки через Грузию в Москве заявляли и после взрыва грузовика на Крымском мосту в октябре 2022 года. Тогда были арестованы пятеро граждан России и трое граждан Украины. Кроме того, обвинение было предъявлено гражданину Грузии Александру Инасаридзе – в 2024 году Россия объявила его в межгосударственный розыск. Телеканал «Пирвели» сообщал, что грузовик, упомянутый в материалах российского расследования, принадлежал матери Инасаридзе, которая называла российскую версию «бредом». Представители правительства Грузии тогда заявили, что страна не имеет никакого отношения к взрыву на Крымском мосту.
Крымский (Керченский) мост был построен после аннексии Россией Крыма. Власти Украины неоднократно подчёркивали, что считают его сооружение незаконным, а после российского полномасштабного вторжения в 2022 году заявляли, что мост является законной военной целью. Одна из последних попыток его повреждения была предпринята в июне этого года, однако серьёзных разрушений он не получил. Ранее движение по мосту полностью или частично ограничивалось на продолжительное время.