„შემოწმების შედეგად ამ ეტაპზე გამოკვეთილი გარემოებები აჩენს საფუძვლიან ეჭვს, რომ შესაძლოა სპეციალური პენიტენციური სამსახურის კონკრეტული თანამშრომლები, მათი გავლენის ქვეშ მყოფი პატიმრები და მსჯავრდებული გ. ბაჩიაშვილი ურთიერთშეთანხმებულად მოქმედებდნენ. ასევე, გარკვეულ ეჭვებს ბადებს კ. მეტრეველის ბ. ბაჩიაშვილთან ერთ საკანში მოთავსების მოტივაციაც“, - წერია განცხადებაში.
ამავე განცხადებით ირკვევა, რომ იმისთვის, რათა გამოძიებას ხელი არ შეეშალოს, თანამდებობა დატოვეს გლდანის მერვე პენიტენციური დაწესებულების ხელმძღვანელმა დ. გოგობერიშვილმა და მისმა მოადგილემ გ. ქემოკლიძემ.
„თანაინვესტირების ფონდის“ ყოფილ ხელმძღვანელზე, პატიმრობაში მყოფ გიორგი ბაჩიაშვილზე თავდასხმის შესახებ ინფორმაცია 14 ივლისს გავრცელდა. მალევე მისმა ადვოკატებმა გაავრცელეს გიორგი ბაჩიაშვილის ვრცელი წერილი, რომელშიც პატიმარი წერდა, რომ 11 ივლისს საკანში მას ფიზიკურად გაუსწორდა მისთვის უცნობი პირი. მისივე ინფორმაციით, მანამდე, 8 ივლისს, ის დაიბარა მერვე პენიტენციური დაწესებულების ხელმძღვანელმა დავით გოგობერიშვილმა და ურჩია, ბიძინა ივანიშვილისთვის გაეხსნა მთელი თავისი საბანკო ანგარიშები, კრიპტოვალუტების ბრუნვები და ანგარიშის მისამართები.
გიორგი ბაჩიაშვილს სამედიცინო დახმარება დასჭირდა. 11 ივლისს ის საპატიმროდან კლინიკა „ვივამედში“ გადაიყვანეს, თუმცა იმავე ღამეს დააბრუნეს მერვე დაწესებულებაში. მომდევნო დღეს „თანაინვესტირების ფონდის“ ყოფილი ხელმძღვანელი პენიტენციური სამსახურის მე-18 სამკურნალო დაწესებულებაში გადაიყვანეს.
2025 წლის 10 მარტს, თბილისის საქალაქო სასამართლომ ბიძინა ივანიშვილის ყოფილ „პირად ფინანსისტს“, გიორგი ბაჩიაშვილს, დაუსწრებლად მიუსაჯა 11 წლით პატიმრობა „კრიპტოვალუტების საქმეზე“. 12 აგვისტოს სააპელაციო სასამართლომ ეს განაჩენი ძალაში დატოვა.
ივანიშვილის ყოფილი მოკავშირე ბრალდებულად ცნეს როგორც „დიდი ოდენობით თანხის მითვისებაში“, ასევე „უკანონო შემოსავლის ლეგალიზაციაში“, ანუ ფულის გათეთრებაში. ბრალდება 9-დან 11 წლამდე პატიმრობას ითვალისწინებდა. ბაჩიაშვილს ამ მუხლით გათვალისწინებული მაქსიმალური ვადით პატიმრობა მიუსაჯეს.
ოფიციალური ინფორმაციის თანახმად, 26 მაისს „ანონიმური შეტყობინებით“ გაიგეს, რომ ძებნილი ბაჩიაშვილი „წითელი ხიდისა და სადახლოს შორის არსებული ე.წ. მწვანე საზღვრის მონაკვეთის მიმდებარედ გადაადგილდებოდა“, რის შემდეგაც დააკავეს.
გიორგი ბაჩიაშვილი საქართველოდან ფარულად იყო წასული და მისი ადგილსამყოფელი უცნობი იყო. გიორგი ბაჩიაშვილის ადვოკატების საერთაშორისო ჯგუფმა განაცხადა, რომ ბაჩიაშვილი საქართველოში „იძულებით დააბრუნეს" და მას წამების საფრთხე ემუქრება.
ბაჩიაშვილის ნაამბობი კი განსხვავდება სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახურის ვერსიისაგან: „შაბათს, 24 მაისს, მე გამიტაცეს საზღვარგარეთიდან, თვალები ამიხვიეს, ორი დღე თვალებახვეული მატარეს, ადვოკატის, პროკურორისა და ოჯახის წევრებთან დალაპარაკების გარეშე. შემდგომ მოტაცებული ჩამტენეს „აირზენას“ ბომბარდირის თვითმფრინავში. ყველანაირი ახსნა-განმარტების გარეშე, ყველა კანონის დარღვევით ჩამომიყვანეს საქართველოში“.
ბიძინა ივანიშვილის მიერ დაფუძნებული „თანაინვესტირების ფონდის“ ყოფილი ხელმძღვანელის, გიორგი ბაჩიაშვილის წინააღმდეგ საქმე ივანიშვილის განცხადების საფუძველზე 2023 წელს აღიძრა.
პროკურატურა ბაჩიაშვილს 39 215 820 აშშ დოლარის კრიპტოვალუტის მითვისებას ედავებოდა. მას თბილისის საქალაქო სასამართლომ 2023 წლის 6 ივლისს აღკვეთის ღონისძიებად 2,5 მილიონი ლარის გირაო შეუფარდა.

Пенитенциарная служба: избиение Бачиашвили в тюрьме могло быть подстроено
Специальная пенитенциарная служба, подведомственная Министерству юстиции спорного правительства "Мечты", заявила, что избиение бывшего руководителя «Фонда соинвестирования» Георгия Бачиашвили 11 июля в т.н. Глданской тюрьме могло быть подстроено.
«Выявленные на данном этапе обстоятельства создают обоснованное подозрение, что некоторые сотрудники Специальной пенитенциарной службы, находившиеся под их влиянием заключённые и осуждённый Г. Бачиашвили могли действовать по предварительной договорённости. Кроме того, вопросы вызывает и мотивировка помещения К. Метревели в одну камеру с Г. Бачиашвили», – говорится в заявлении.
В документе также отмечается, что во избежание вмешательства в ход следствия свои посты покинули руководители пенитенциарного учреждения №8 в Глдани – директор Давид Гогоберишвили и его заместитель Георгий Кемоклидзе.
Информация о нападении на бывшего «личного финансиста» миллиардера Бидзины Иванишвили распространилась 14 июля. Вскоре адвокаты опубликовали письмо Бачиашвили, где он утверждал, что 11 июля в камере его избил неизвестный. По его словам, ещё 8 июля руководитель тюрьмы №8 Давид Гогоберишвили вызвал его и посоветовал раскрыть Иванишвили все свои банковские счета, обороты криптовалют и адреса кошельков.
Бачиашвили потребовалась медицинская помощь: 11 июля его перевели из тюрьмы в клинику «Вивамеди», однако уже ночью вернули обратно. На следующий день его направили в 18-е медицинское учреждение Пенитенциарной службы.
Изначально в самой Службе факт избиения называли «инцидентом между осуждёнными».
Бачиашвили был признан виновным в присвоении криптовалюты основателя партии «Грузинская мечта» Бидзины Иванишвили на сумму 39,2 млн долларов. Дело было возбуждено в 2023 году по заявлению Иванишвили. Прокуратура обвинила экс-главу фонда в хищении и отмывании незаконных доходов.
6 июля 2023 года Тбилисский городской суд избрал ему меру пресечения в виде залога в 2,5 млн лари. В марте 2025-го стало известно, что Бачиашвили тайно покинул страну, после чего был объявлен в розыск.
10 марта 2025 года суд заочно приговорил его к 11 годам лишения свободы. 1 мая суд обязал Бачиашвили выплатить Иванишвили до 9000 биткоинов, чья текущая стоимость превышает 850 млн долларов.
В конце мая он оказался в грузинской тюрьме. По данным Службы государственной безопасности, его задержали у госграницы в районе Красного моста и Садахло. Сам Бачиашвили утверждает, что его похитили за границей, насильно посадили на самолёт Georgian Airways и доставили в Грузию.
По информации СМИ, задержание произошло в Объединённых Арабских Эмиратах. По одной из версий, в обмен на содействие аресту Грузия согласилась поддержать кандидатуру шейхи Насер Аль Новаис из ОАЭ на пост генерального секретаря Всемирной туристской организации ООН (UN Tourism) вместо действующего главы Зураба Пололикашвили.
Против Бачиашвили также возбуждены ещё два дела — за незаконное пересечение границы и за неисполнение должностных обязанностей в связи с проектом Мтквари ГЭС в период его работы во «Фонде соинвестирования».