მდინარაძემ 4 ახალი მოადგილე წარადგინა - მათგან ერთი ენმ-ის დროინდელი პოლიციელია
მამუკა მდინარაძეს, რომელიც სუს-ის ხელმძღვანელად საქართველოს სადავო ლეგიტიმაციის მქონე პარლამენტმა 3 სექტემბერს აირჩია, 4 ახალი მოადგილე ჰყავს.
მდინარაძის პირველი მოადგილე ლაშა მაღრაძე გახდა, სპორტისა და იუსტიციის მინისტრების ყოფილი მოადგილე.
- სუსის ხელმძღვანელის მოადგილეებად დაინიშნნენ ასევე იუსტიციის მინისტრის ყოფილი მოადგილე, სუსის უსაფრთხოების დეპარტამენტის ყოფილი დირექტორი და ქვემო ქართლში ყოფილი სახელმწიფო რწმუნებული - ეს უკანასკნელი ენმ-ის დროინდელი პოლიციელია, მონაწილეობდა 2009 წლის 15 ივნისის აქციის დაშლაში.
მდინარაძის ახალ მოადგილეებს შორის მედიის ყველაზე მეტი ყურადღება მიიპყრო ლევან ხარაბაძემ, ყოფილმა სახელმწიფო რწმუნებულმა ქვემო ქართლში. ის ამ პოსტს 2025 წლის 6 მაისიდან იკავებდა.
მანამდე, 2024 წლის 20 მარტიდან, ის შიდა ქართლში იყო სახელმწიფო რწმუნებული.
რწმუნებულად წარდგენამდე, ხარაბაძე იყო ჯერ სამცხე-ჯავახეთის პოლიციის [2020-2021 წლებში], შემდეგ კი გურიის პოლიციის დირექტორი [2021-2024 წლებში].
"ტვ პირველის" 2025 წლის ივლისის გამოძიების მიხედვით, ლევან ხარაბაძე, როგორც ენმ-ის დროინდელი სამართალდამცველი, 2015 წლის 20 აპრილს დაკითხეს - როგორც 2009 წლის 15 ივნისის დარბევის მონაწილე პოლიციელი. გამოკითხვის ოქმის მიხედვით, ხარაბაძე ადასტურებს, რომ როგორც პოლიციელი შემთხვევის ადგილას იმყოფებოდა, თუმცა უარყოფს დარბევაში მონაწილეობას. 2009 წელს ის ვერის პოლიციის განყოფილებაში მუშაობდა. ამ აქციის დარბევა იყო ერთ-ერთი ის საკითხი, რომლითაც დაინტერესებული იყო სადავო ლეგიტიმაციის მქონე პარლამენტის საგამოძიებო კომისიაც, რომელიც "ერთიანი ნაციონალური მოძრაობის" ხელისუფლებაში ყოფნის დროს ჩადენილ დანაშაულებს სწავლობდა და რომელზე გამოუცხადებლობის გამოც რვა ოპოზიციონერი პოლიტიკოსი ამ დრომდე ციხეშია.
2009 წლის 15 ივნისის აქციის დარბევის მონაწილეებმა ჯერ საქართველოს პროკურატურას, შემდეგ კი ადამიანის უფლებების ევროპულ სასამართლოს მიმართეს მათ წინააღმდეგ განხორციელებული ძალადობის საქმის გამოძიებისა და განხილვისთვის.
ევროპული სასამართლოს წინაშე წარდგენილი ცალმხრივი დეკლარაციით, საქართველოს მთავრობამ აღიარა კონვენციის მე-3 მუხლის (წამების აკრძალვა) პროცედურული ნაწილის დარღვევა გიორგი ბექაურის, მიხეილ მესხის, გიორგი ჩითარიშვილის, ვახტანგ მაისურაძისა და ლუკა წულაძის მიმართ განხორციელებული არასათანადო მოპყრობის ფაქტზე მიმდინარე გამოძიების არაეფექტურობის გამო; ასევე, კონვენციის მე-6 მუხლის (საქმის სამართლიანი განხილვის უფლება) დარღვევა მერაბ ჭიქაშვილის, მიხეილ მესხის და გიორგი ჩითარიშვილის მიმართ და კონვენციის მე-11 მუხლის (შეკრებისა და გაერთიანების თავისუფლება) დარღვევა ყველა მომჩივნის მიმართ, რადგან მათ ვერ შეძლეს ესარგებლათ მშვიდობიანი შეკრების უფლებით. ამასთან, წარდგენილი ცალმხრივი დეკლარაციის ფარგლებში, მთავრობამ 2009 წლის 15 ივნისს მომჩივნებისთვის მიყენებული ფიზიკური დაზიანებების ფაქტზე ეფექტური გამოძიების ჩატარების და მომჩივნებისთვის კომპენსაციის გადახდის ვალდებულება აიღო.
“ლევან ხარაბაძე ყველა სამსახურში ღირსეულად ემსახურებოდა ქვეყანას. ბოლოს ის იყო გუბერნატორი ქვემო ქართლის მხარეში, მანამდე - შიდა ქართლის მხარეში. ის არის ძალიან ღირსეული კაცი. რაც შეეხება “ნაცებს“, “ნაცები“ თქვენკენ, თქვენი ტელევიზიისკენ მოიკითხეთ!
შეიძლება ის იყო პოლიციის ხელმძღვანელი. საპოლიციო სისტემას თავის დროზე უამრავი ადამიანი ემსახურებოდა. მაშინაც პოლიციაში 25 ათასი კაცი მუშაობდა და ამ 25 ათასი კაციდან 20 ათასზე მეტი ღირსეული კაცი იყო", - ასე უპასუხა დღეს ირაკლი კობახიძემ მედიის დასმულ კითხვას სუსის ახალი ხელმძღვანელის ახალი მოადგილის შესახებ. "ნაცები თქვენსკენ მოიკითხეთ", - უთხრა მან ჟურნალისტებს.
რაც შეეხება სხვა მოადგილეებს, მათგან მინიმუმ ერთს ასევე აქვს "ერთიანი ნაციონალური მოძრაობის" ხელისუფლებაში ყოფნის დროს სახელმწიფო უწყებებში, მათ შორის პროკურატურასა და იუსტიციის სამინისტროში მუშაობის გამოცდილება.
- ლაშა მაღრაძე, რომელიც სუსში მისვლამდე ჯერ სპორტის მინისტრის მოადგილე (2 თვით 2025 წელს, თებერვლიდან აპრილამდე) და შემდეგ იუსტიციის მინისტრის მოადგილე (4 თვით, 2025 წლის აპრილიდან) იყო, კარიერას არასამთავრობო სექტორში იწყებს. 2002-2003 წლებში ის საიაში მუშაობს, სადაც 2006 წელს კვლავ ბრუნდება, იუსტიციის სამინისტროსა და გენერალურ პროკურატურაში მუშაობის შემდეგ. 2007 წლიდან 2010 წლამდე ის კვლავ იუსტიციის სამინისტროს სხვადასხვა სტრუქტურაში მუშაობს, 2010 წელს კი უზენაესი სასამართლოს თავმჯდომარის ბიუროს ხელმძღვანელი ხდება. 2013-2018 წლებში იყო იუსტიციის უმაღლესი სკოლის დირექტორი.
- ალექსანდრე მაისურაძე, რომელიც იუსტიციის მინისტრის მოადგილე 2025 წლის მაისში გახდა და ამ პოსტზე მხოლოდ 3 თვეს იმუშავა, საგარეო დაზვერვის სამსახურის უსაფრთხოების დირექტორატის ხელმძღვანელი იყო. საგარეო დაზვერვის სამსახური, როგორც დამოუკიდებელი ორგანიზაცია, 2025 წელს "ოცნების" ინიციატივით გაუქმდა და სუსის ნაწილი გახდა.
- თამაზ ბორაშვილი, სუსის პრესრელიზის მიხედვით, მდინარაძის მოადგილედ დანიშვნამდე სუსშივე მუშაობდა და სახელმწიფო უსაფრთხოების დეპარტამენტის დირექტორი იყო.

Мдинарадзе представил 4 новых заместителя, один из них — полицейский времен ЕНД
Назначенный накануне на должность руководителя Службы государственной безопасности (СГБ) Мамука Мдинарадзе назвал своих заместителей. Ими стали Лаша Маградзе, (заместитель министра юстиции) Александр Маисурадзе, (директор Департамента государственной безопасности СГБ) Тамаз Борашвили и Леван Харабадзе.
Внимание грузинских СМИ привлек последний – бывший государственный поверенный в Квемо Картли. Он занимал эту должность с 6 мая 2025 года. До этого он занимал пост государственного поверенного в Шида Картли (с 20 марта 2024 года).
До выдвижения на пост поверенного Харабадзе сначала занимал должность директора полиции Самцхе-Джавахети [в 2020–2021 годах], а затем – директора полиции Гурии [в 2021–2024 годах].
Согласно расследованию телеканала «Пирвели» от июля 2025 года, бывший сотрудник правоохранительных органов (при «Национальном движении») был допрошен 20 апреля 2015 года в качестве сотрудника полиции, участвовавшего в разгоне протестов 15 июня 2009 года. Согласно протоколу допроса, Харабадзе подтверждал, что находился на месте происшествия в качестве сотрудника полиции, но отрицал участие в разгоне протестов. В 2009 году он работал в отделении полиции тбилисского района Вере.
Участники разгона протестов 15 июня 2009 года сначала обратились в прокуратуру Грузии, а затем в Европейский суд по правам человека с требованием провести расследование и рассмотреть дело о применении к ним насилия.
С односторонней декларацией, представленной в Европейский суд по правам человека, правительство Грузии признало нарушение процедурной части статьи 3 Европейской конвенции по правам человека (запрет пыток) из-за неэффективности расследования фактов ненадлежащего обращения в отношении Георгия Бекаури, Михаила Месхи, Георгия Читаришвили, Вахтанга Маисурадзе и Луки Цуладзе.
Также правительство признало:
- Нарушение статьи 6 (право на справедливое судебное разбирательство) в отношении Мераба Чикашвили, Михаила Месхи и Георгия Читаришвили;
- Нарушение статьи 11 (свобода собраний и объединений) по отношению ко всем заявителям, поскольку они не смогли воспользоваться правом на мирное собрание.
В рамках представленной односторонней декларации правительство также взяло на себя обязательство:
- Провести эффективное расследование фактов физических повреждений, причинённых заявителям 15 июня 2009 года;
- Выплатить компенсацию пострадавшим.
«Леван Харабадзе достойно служил стране на всех своих должностях. Последней его должностью был пост губернатора региона Квемо Картли, до этого – региона Шида Картли. Он очень достойный человек. Что касается «нацев», «нацев» ищите у себя, в вашем телеканале… Возможно, он был руководителем полиции. В своё время в полицейской системе работало множество людей. Тогда в полиции служило 25 тысяч человек, и из них более 20 тысяч были достойными людьми», — так сегодня Ираклий Кобахидзе прокомментировал назначение нового заместителя главы Службы государственной безопасности.
Что касается других заместителей, то у минимум одного из них также есть опыт работы в государственных органах во время нахождения у власти «Единого национального движения», в том числе в прокуратуре и Министерстве юстиции.
- Лаша Маградзе, который перед приходом в Службу госбезопасности сначала был заместителем министра спорта (с февраля по апрель 2025 года), а затем заместителем министра юстиции (с апреля 2025 года), начал карьеру в неправительственном секторе. В 2002-2003 годах он работал в Ассоциации молодых юристов, куда вернулся в 2006 году после работы в Министерстве юстиции и Генеральной прокуратуре. С 2007 по 2010 год он работал в разных структурах Министерства юстиции, а в 2010 году стал руководителем аппарата председателя Верховного суда. В 2013-2018 годах занимал должность директора Высшей школы юстиции.
- Александр Майсурадзе, занявший пост заместителя министра юстиции в мае 2025 года и проработавший на этой должности всего 3 месяца, ранее был руководителем Департамента безопасности внешней разведки. Служба внешней разведки была упразднена как самостоятельная организация в 2025 году по инициативе «Грузинской мечты» и вошла в состав Службы государственной безопасности.
- Согласно пресс-релизу СГБ, Тамаз Борашвили до назначения заместителем министра юстиции Грузии работал в Службе государственной безопасности на посту директора Департамента госбезопасности.