საქართველო შეუერთდა 50 ქვეყნისა და ევროკავშირის განცხადებას რუსეთის მიერ ნატოს საჰაერო სივრცის დარღვევებზე
22/09/2025 19:36:32 ევროპა, პოლიტიკა
ესტონეთის საგარეო საქმეთა მინისტრმა, მარგუს ცაჰკნამ გაერო-ს უშიშროების საბჭოს სხდომის დაწყებამდე წაიკითხა ევროკავშირისა და 50 ქვეყნის, მათ შორის საქართველოს, ერთობლივი განცხადება, რომელიც გმობს რუსული მოიერიშე თვითმფრინავების მიერ ესტონეთის საჰაერო სივრცის დარღვევას.
მისი განცხადების თანახმად, რუსეთის წინდაუხედავი ქმედებები არა მხოლოდ საერთაშორისო სამართლის დარღვევას, არამედ დესტაბილიზაციის გამომწვევ ესკალაციასაც წარმოადგენს, რომელიც მთელ რეგიონს კონფლიქტთან უფრო აახლოებს.
„2025 წლის 19 სექტემბერს, სამმა შეიარაღებულმა რუსულმა გამანადგურებელმა ესტონეთის საჰაერო სივრცე დაარღვია. ისინი ნატო-ს საჰაერო სივრცეში 12 წუთის განმავლობაში დარჩნენ. ეს საშიში ესკალაციაა. ეს მიმდინარე წელს რუსეთის მიერ ესტონეთის საჰაერო სივრცის მეოთხე დარღვევა იყო“, - განაცხადა მარგუს ცაჰკნამ.
მარგუს ცაჰკნამ „რუსეთს მეზობლების წინააღმდეგ პროვოკაციების დასრულებისკენ“ მოუწოდა.
„დღეს აქ იმიტომ ვართ, რომ ეს ინციდენტი არა მხოლოდ ესტონეთს, არამედ მთელ საერთაშორისო საზოგადოებას ეხება. ესტონეთის ტერიტორიული მთლიანობის ამ შემაშფოთებელ დარღვევას წინ უძღოდა რუსული დრონების მიერ პოლონეთისა და რუმინეთის საჰაერო სივრცის დარღვევა. ეს რუსეთის მიერ მისი მეზობლების წინააღმდეგ განხორციელებული პროვოკაციების ნაწილია, მაშინ, როდესაც უშიშროების საბჭოს მუდმივი წევრი უკრაინაში მის სრულმასშტაბიან შეჭრას აგრძელებს“, - აღნიშნა ესტონეთის საგარეო საქმეთა მინისტრმა.
განცხადება მოუწოდებს რუსეთის ფედერაციას, რომ დაუყოვნებლივ შეწყვიტოს უკრაინის წინააღმდეგ აგრესიული ომი და შეასრულოს გაერთიანებული ერების ორგანიზაციის წესდებით გათვალისწინებული ვალდებულებები.
„მოვუწოდებთ რუსეთს, შეწყვიტოს ყველა პროვოკაცია და მუქარა მეზობლების სუვერენიტეტისა და ტერიტორიული მთლიანობის წინააღმდეგ. საერთაშორისო საზოგადოებამ მტკიცედ უნდა მოითხოვოს სუვერენიტეტის, ტერიტორიული მთლიანობისა და დავების საკითხის მშვიდობიანი მოგვარების პრინციპების დაცვა.
ჩვენ ყოველთვის უნდა დავგმოთ გაეროს ნებისმიერი წევრის და მით უმეტეს, ასეთი აღმაშფოთებელი ქმედებები უშიშროების საბჭოს მუდმივი წევრის მხრიდან, რომელსაც ევალება საერთაშორისო მშვიდობისა და უსაფრთხოების დაცვა“,- ნათქვამია განცხადების ტექსტში.
ერთობლივ განცხადებას ხელს აწერენ ალბანეთის, ანდორის, ავსტრალიის, ავსტრიის, ბელგიის, ბოსნია და ჰერცეგოვინას, ბულგარეთის, კანადის, ხორვატიის, კვიპროსის, ჩეხეთის, დანიის, ფინეთის, ფიჯის, საფრანგეთის, საქართველოს, გერმანიის, საბერძნეთის, უნგრეთის, ისლანდიის, ირლანდიის, იტალიის, იაპონიის, კორეის რესპუბლიკის, ლატვიის, ლიხტენშტეინის, ლიეტუვის, ლუქსემბურგის, მალტის, მოლდოვის რესპუბლიკის, მონაკოს, მონტენეგროს, ნიდერლანდების, ახალი ზელანდიის, ჩრდილოეთ მაკედონიის, ნორვეგიის, პოლონეთის, პორტუგალიის, რუმინეთის, სან-მარინოს, სლოვაკეთის, სლოვენიის, ესპანეთის, ესტონეთის, შვედეთის, შვეიცარიის, თურქეთის, უკრაინის, გაერთიანებული სამეფოს, ამერიკის შეერთებული შტატების მთავრობები და ევროკავშირი.

Грузия осудила вместе со странами ЕС нарушение воздушного пространства Эстонии истребителями РФ
Грузия присоединилась к заявлению стран ЕС, в котором осуждается нарушение воздушного пространства Эстонии истребителями РФ. Перед началом заседания Совбеза ООН глава МИД Эстонии Маргус Цахкна зачитал текст от имени ЕС и 50 стран, включая Грузию.
В заявлении говорится, что дерзкие действия России не только нарушают международное право, но и приводят к дестабилизирующей эскалации конфликта во всем регионе.
«19 сентября 2025 года три вооруженных российских истребителя нарушили воздушное пространство Эстонии. Они оставались в воздушном пространстве НАТО в течение 12 минут. Это опасная эскалация. Это было четвертое нарушение воздушного пространства Эстонии Россией в этом году», — заявил политик.
Маргус Цахкна призвал «Россию прекратить провокации против своих соседей».
«Этому тревожному нарушению территориальной целостности Эстонии предшествовало нарушение воздушного пространства Польши и Румынии российскими беспилотниками. Это часть провокаций, осуществляемых Россией против своих соседей, в то время как постоянный член Совета Безопасности продолжает свое полномасштабное вторжение в Украину», — отмечено в заявлении.
Документ содержится призыв к РФ незамедлительно прекратить агрессивную войну против Украины и выполнить свои обязательства по Уставу Организации Объединенных Наций.
«Мы призываем Россию прекратить все провокации и угрозы в отношении суверенитета и территориальной целостности своих соседей. Международное сообщество должно решительно потребовать соблюдения принципов суверенитета, территориальной целостности и мирного урегулирования споров. Мы всегда должны осуждать любого члена ООН, и тем более такие возмутительные действия со стороны постоянного члена Совета Безопасности, на которого возложена задача защищать международный мир и безопасность», — говорится в тексте заявления.
Совместное заявление подписали: Австралия, Австрия, Албания, Андорра, Бельгия, Болгария, Босния и Герцеговина, Канада, Хорватия, Кипр, Чехия, Дания, Финляндия, Фиджи, Франция, Грузия, Германия, Греция, Венгрия, Исландия, Ирландия, Италия, Япония, Республика Корея, Латвия, Лихтенштейн, Литва, Люксембург, Мальта, Республика Молдова, Монако, Черногория, Нидерланды, Новая Зеландия, Северная Македония, Норвегия, Польша, Португалия, Румыния, Сан-Марино, Словакия, Словения, Испания, Эстония, Швеция, Швейцария, Турция, Правительства Украины, Соединенного Королевства, Соединенных Штатов и Европейского Союза.
Добавим, по данным Таллина, 19 сентября три российских истребителя находились над территорией Эстонии около 12 минут. В Минобороны России это отрицали.
Ранее, 10 сентября, Польша сообщила о сбитых беспилотниках, которые пересекли ее границу, а 19 сентября — о пролете российских истребителей над платформой компании «Петробалтик» в Балтийском море.
По данным ВВС Германии, 21 сентября российский военный самолет вошел в нейтральное воздушное пространство над Балтийским морем. Военно-воздушные силы Германии направили два истребителя типа Eurofighter для слежки за российским военным самолетом Ил-20м, после чего ответственность за отслеживание и сопровождение российского самолета была передана Швеции.