ევროპარლამენტარი კშიშტოფ ბრეიზა - ევრონესტის საპარლამენტო ასამბლეაზე მხარს ვუჭერთ ქართველ პარტნიორებს, რომლებიც საკუთარ ქვეყანაში პრორუსული რეჟიმის მიერ ტანჯვას განიცდიან
27/10/2025 09:30:54 ევროპა, პოლიტიკა
ევრონესტის საპარლამენტო ასამბლეაზე ჩვენ მხარს ვუჭერთ ჩვენს ქართველ პარტნიორებს, რომლებიც საკუთარ ქვეყანაში პრორუსული რეჟიმის მიერ ტანჯვას განიცდიან, - ამის შესახებ პოლონელი ევროპარლამენტარი, კშიშტოფ ბრეიზა სოციალურ ქსელში წერს.
მისი თქმით, ევროკავშირი კვლავ მტკიცედ უჭერს მხარს საქართველოში დემოკრატიულ ღირებულებებს.
„ერევანში, ევრონესტის საპარლამენტო ასამბლეაზე, ჩვენ მხარს ვუჭერთ ჩვენს ქართველ პარტნიორებს, რომლებიც საკუთარ ქვეყანაში პრორუსული რეჟიმის მიერ ტანჯვას განიცდიან. ევროკავშირი კვლავ მტკიცედ უჭერს მხარს საქართველოში დემოკრატიულ ღირებულებებს, დამოუკიდებელ მედიასა და ყველა იმ ადამიანს, ვინც ზეწოლისა და დეზინფორმაციის მიუხედავად, სიმართლის თქმას განაგრძობს. დემოკრატია და თავისუფლება გვაერთიანებს - საზღვრებისა და პოლიტიკის მიღმა“, - წერს კშიშტოფ ბრეიზა X-ზე.
შეგახსენებთ, ევრონესტის საპარლამენტო ასამბლეის მე-12 პლენარული სესია ერევანში 28-30 ოქტომბერს გაიმართება. საქართველოს პარლამენტის დელეგაცია პლენარულ სესიაში მონაწილეობას არ მიიღებს.
საქართველოს პარლამენტის ევროპასთან ინტეგრაციის კომიტეტის თავმჯდომარემ, ლევან მახაშვილმა ევრონესტის საპარლამენტო ასამბლეას წერილით მიმართა, სადაც განმარტავს, რატომ შეიკავა თავი საქართველოს პარლამენტის დელეგაციამ ერევანში, ევრონესტის საპარლამენტო ასამბლეის მე-12 პლენარულ სესიაში მონაწილეობისგან. როგორც მახაშვილი აღნიშნავს, მმართველი გუნდი „შეშფოთებულია ევრონესტის საპარლამენტო ასამბლეის მუშაობაში ჩართული ზოგიერთი ევროპარლამენტარის, ისევე, როგორც მთლიანად ევროპარლამენტის ქმედებით, რომელთა მტრული რიტორიკა და ნაბიჯები ეწინააღმდეგება პარტნიორობისა და ურთიერთპატივისცემის პრინციპებს“.

27/10/2025 09:30:54 Европа, Политика
Кшиштоф Брейза, евродепутат от Польши, отреагировал на отказ грузинской делегации от участия в ПА Евронест. «Пустые стулья — это самый простой выход» для «Грузинской мечты», когда в ЕС не признают легитимность парламентских выборов в Грузии", - пишет он.
«Делегация «Грузинской мечты» не явилась на заседание Euronest в Ереване. Ничего удивительного — когда ваши «выборы» 2024 года сфальсифицированы, а ваша легитимность ставится под сомнение во всей Европе, пустые стулья — это самый простой выход.
Они называют нас «враждебными» за то, что мы поддерживаем грузинский народ.
На самом деле, именно их собственная враждебность по отношению к демократии и Европе изолирует их.
Я нахожусь в Ереване, чтобы представлять ценности, в которые по-прежнему верят граждане Грузии — свободу, правду и европейское будущее», — пишет евродепутат.
Напомним, глава комитета по евроинтеграции спорного парламента "Мечты" Леван Махашвили обратился к Парламентской Ассамблее Евронест с письмом, в котором объяснил, почему делегация парламента Грузии воздержалась от участия в 12-м пленарном заседании ПА Евронест в Ереване 28-30 октября.
В письме говорится, что «Грузинская мечта» обеспокоена действиями некоторых депутатов Европарламента (ЕП), вовлеченных в работу ПА Евронест, а также ЕП в целом, «чья враждебная риторика и шаги противоречат принципам партнерства и взаимного уважения».