03/11/2025 16:16:00 პოლიტიკა
ვფიქრობ, საქართველოს ხელისუფლებისთვის საუკეთესო იქნება, სარკეში ჩაიხედოს და შეხედოს რეალობას, - ამის შესახებ ევროკომისიის პრესსპიკერმა საგარეო და უსაფრთხოების საკითხებში, ანიტა ჰიპერმა „ევროსკოპის“ რედაქტორის, თამარ ნუცუბიძის კითხვის საპასუხოდ განაცხადა.
ევროკომისიის პრესსპიკერს ჰკითხეს, როგორ აფასებს საქართველოს მოქალაქეების ყოველდღიურ დაკავებებს მშვიდობიან დემონსტრაციებთან დაკავშირებით, ასევე, შალვა პაპუაშვილის დღევანდელ განცხადებას, რომ „მორალურად და პოლიტიკურად ამ დაკავებებზე პასუხისმგებლობა ეკისრება საქართველოში ევროკავშირის ელჩს და ფინეთის საგარეო საქმეთა მინისტრს“.
„ვფიქრობ, საქართველოს ხელისუფლებისთვის საუკეთესო იქნება, სარკეში ჩაიხედოს და შეხედოს რეალობას, რომელიც იმაში მდგომარეობს, რომ ისინი ამყარებენ ძალიან რეპრესიულ რეჟიმს, რომელიც მშვიდობიანი ხალხის, მედიის, ჟურნალისტების წინააღმდეგაა მიმართული. როცა თქვენ დარწმუნებული ხართ თქვენს დემოკრატიაში, თქვენი ქცევის წესში, არ გრძნობთ საჭიროებას დააპატიმროთ თქვენი ოპონენტები, არ გრძნობთ საჭიროებას დააპატიმროთ უდანაშაულო ადამიანები“, - აღნიშნა ევროკომისიის პრესსპიკერმა.
მისი თქმით, საქართველოს ხელისუფლებას მოუწოდებენ, საზოგადოებასთან დიალოგს დაუბრუნდეს.
„ჩვენ წინააღმდეგი ვართ ძალადობის ყველა ფორმისა. მოვუწოდებთ ხელისუფლებას, დაუბრუნდნენ დიალოგს საკუთარ საზოგადოებასთან და უზრუნველყონ, რომ არ მოხდეს ამ ძალადობის შემდგომი ესკალაცია”, - აღნიშნა ევროკომისიის პრესსპიკერმა.

03/11/2025 16:16:00 Politic
“I think the best thing for the Georgian authorities is to look in the mirror and face reality,” said Anita Hipper, European Commission Spokesperson for Foreign Affairs and Security Policy, answering a question from Euroscope editor Tamar Nutsibidze.
She was asked how she assesses: the daily arrests of Georgian citizens at peaceful protests, and Parliament Speaker Shalva Papuashvili’s statement today that “moral and political responsibility for these arrests lies with the EU Ambassador in Georgia and Finland’s Foreign Minister.”
“I think the best thing for the Georgian authorities is to look in the mirror and face reality – the reality that they are building a highly repressive regime directed against peaceful people, the media, and journalists.When you are confident in your democracy and your behaviour, you do not feel the need to arrest your opponents. You do not feel the need to arrest innocent people,” the Commission spokesperson said.
She added that the Georgian authorities are urged to return to dialogue with society.
“We are against all forms of violence.We call on the authorities to return to dialogue with their own society and to ensure that this violence does not escalate further,” Anita Hipper said.