15/01/2026 11:32:10 პოლიტიკა
მნიშვნელოვანია, რომ საქართველო და საქართველოს კრიზისი მსოფლიოს ყურადღების ცენტრში დარჩეს, - ამის შესახებ საქართველოს მეხუთე პრეზიდენტმა სალომე ზურაბიშვილმა The Brussels Times-თან ინტერვიუში განაცხადა.
სალომე ზურაბიშვილის განცხადებით, „გრძნობა, რომ საქართველო უნდა იყოს დამოუკიდებელი და უნდა ჰქონდეს საკუთარი და ბუნებრივი ევროპული მომავალი, ხალხში ღრმად არის განმტკიცებული“.
„ისინი [მმართველი პარტია] აშკარად რუსეთის მითითებებს ასრულებენ ევროპასთან კავშირების გაწყვეტის შესახებ, რომ დაეწყოთ ეს ხისტი ანტიევროპული და ანტიდასავლური რიტორიკა, რომელიც ქართველებისთვის ბუნებრივი არ არის“, - განაცხადა ზურაბიშვილმა.
მისი თქმით, მსოფლიოში მიმდინარე მრავალი გეოპოლიტიკური კრიზისის ფონზე რთულია იმის უზრუნველყოფა, რომ საქართველო ყურადღების ცენტრში დარჩეს.
ამასთან, საქართველოს მეხუთე პრეზიდენტმა აღნიშნა, რომ ევროკავშირის უმოქმედობა საქართველოში ევროპის მიმართ ხალხის დამოკიდებულებაზე „უარყოფით გავლენას ახდენს, რადგან მათ სანქციების შესახებ მოწოდებები ესმით და შემდეგ აღმოაჩენენ, რომ სინამდვილეში არაფერი გაკეთებულა“.
„აღმოჩენა იმისა, რომ მათ არაფრის გაკეთება შეუძლიათ, რათა ის ქვეყანა, რომელიც თითქმის ევროკავშირის კართან იყო, რუსეთის მიერ შთანთქმას გადაარჩინონ, ჩვენთვის შემაშფოთებელია, მაგრამ ეს ევროპისთვისაც შემაშფოთებელი უნდა იყოს“, - აღნიშნა სალომე ზურაბიშვილმა.

15/01/2026 11:32:10 Politic
“It is important that Georgia and Georgia’s crisis remain in the focus of the world’s attention,” Georgia’s fifth president, Salome Zurabishvili, said in an interview with The Brussels Times.
According to Zurabishvili, “the sense that Georgia must be independent and have its own natural European future is deeply rooted among the people.”
“They [the ruling party] are clearly following Russia’s instructions to sever ties with Europe, which is why they have launched this harsh anti-European and anti-Western rhetoric that is not natural for Georgians,” Zurabishvili stated.
She noted that amid the many geopolitical crises currently unfolding around the world, it is difficult to ensure that Georgia remains in the spotlight.
At the same time, Georgia’s fifth president emphad that the European Union’s inaction “has a negative impact on people’s attitude toward Europe in Georgia, because they hear calls for sanctions and then discover that, in reality, nothing has been done.”
“The realization that they can do nothing to prevent a country that was almost at the EU’s doorstep from being absorbed by Russia is alarming for us, but it should also be alarming for Europe,” Salome Zurabishvili noted.