16/01/2026 15:50:00 პოლიტიკა, საზოგადოება
აშშ-ის სამხედრო ჯგუფის (U.S. Military Group) წარმომადგენლებმა საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს საგანგებო სიტუაციების მართვის სამსახურს 234 150 აშშ დოლარის ღირებულების სახანძრო და საკომუნიკაციო აღჭურვილობა გადასცეს.
აშშ-ის სამხედრო ჯგუფის დელეგაციას და ელჩის მოვალეობის შემსრულებელ ალან პერსელს საგანგებო სიტუაციების მართვის სამსახურში შს მინისტრის მოადგილე ალექსანდრე დარახველიძემ და საგანგებო სიტუაციების მართვის სამსახურის უფროსმა თემურ მღებრიშვილმა უმასპინძლეს.
„ქართულმა მხარემ მადლობა გადაუხადა ამერიკულ მხარეს გაწეული მხარდაჭერისთვის, მინისტრის მოადგილემ აღნიშნა, რომ გადმოცემული სპეციალური ტექნიკა და აღჭურვილობა მნიშვნელოვნად გააძლიერებს მეხანძრე-მაშველების ოპერატიულ შესაძლებლობებს და ხელს შეუწყობს ქვეყნის მასშტაბით საგანგებო სიტუაციებზე ეფექტიან რეაგირებას. დელეგაციის წევრებმა საგანგებო სიტუაციების მართვის სამსახურის ოპერატიული მართვის ცენტრის შენობაც დაათვალიერეს და ადგილზე გაეცნენ ცენტრის საქმიანობის ძირითად მიმართულებებსა და საგანგებო სიტუაციებზე რეაგირების პროცესის სპეციფიკას“, — ნათქვამია შსს-ს გავრცელებულ ინფორმაციაში.
საქართველოში აშშ-ის საელჩოს ცნობით, აღნიშნული დახმარება აშშ-ის ევროპული სარდლობის ჰუმანიტარული დახმარების პროგრამის ნაწილია, რომელიც მრავალი წელია მიმდინარეობს და მიზნად ისახავს საქართველოს საგანგებო სამსახურების შესაძლებლობების გაძლიერებას როგორც საჭირო აღჭურვილობის გადაცემით, ასევე პრაქტიკული სწავლებით და გამოცდილების გაზიარებით.
„გუშინ საქართველოს საგანგებო სიტუაციების მართვის სამსახურს სახანძრო და კავშირგაბმულობისთვის საჭირო აღჭურვილობა გადავეცით, რომელიც ქართველ მაშველებს, გადაუდებელ სიტუაციებში, სწრაფ და ეფექტიან რეაგირებაში დაეხმარება“, — იტყობინება საელჩო.

16/01/2026 15:50:00 Politic, Society
As part of the ongoing bilateral cooperation between Georgia and the United States, representatives of the U.S. Military Group presented firefighting and communication equipment valued at USD 234,150 to the Emergency Management Service under the Ministry of Internal Affairs.
Deputy Minister of Internal Affairs Aleksandre Darakhvelidze and Head of the Emergency Management Service Temur Mghebrishvili welcomed the delegation from the U.S. Military Group and the U.S. Chargé d’Affaires, Alan Purcell, at the Emergency Management Service headquarters, where they held a meeting.
The gathering was also attended by Lieutenant Colonel Andrew Underwood, head of the U.S. Military Group; Colonel Jonathan Adams, military attaché; and Major Alec Harrison, bilateral cooperation officer.
The Georgian side expressed gratitude to the Americans for their support. Deputy Minister Darakhvelidze emphasised that the transferred specialised equipment would significantly enhance the operational capabilities of firefighters and rescue workers, thereby enabling a more effective response to emergencies across the country.
Following the meeting, the delegation visited the building of the Operational Control Centre of the Emergency Management Service, familiarising themselves with the centre’s core activities and the specifics of the emergency response procedures on site.