19/01/2026 13:11:09 კონფლიქტები, პოლიტიკა
მოსკოვის ტაგანის რაიონულმა სასამართლომ ტელეკომპანია „დოჟდის“ რედაქტორის, ვალერია კიჩიგინას წინააღმდეგ სისხლის სამართლის საქმის განხილვა დაიწყო. არხის ცნობით, ეს „ფეიკების“ შესახებ კანონის საფუძველზე აღძრული პირველი სისხლის სამართლის საქმეა, რომელიც უკრაინაში ომს არ უკავშირდება.
საქმე ორ ეპიზოდს მოიცავს: ერთია ჟურნალისტის მიერ 2008 წლის რუსეთ-საქართველოს ომის შესახებ Instagram-ზე გამოქვეყნებული პოსტი და მეორე ბუჩის შესახებ ჟურნალისტ დმიტრი კოლეზევის სტატიის რეპოსტი, ნათქვამია "დოჟდის" მიერ გავრცელებულ ინფორმაციაში.
საქმის მასალების თანახმად, საგამოძიებო ღონისძიებები, სავარაუდოდ, უფაში 2023 წლის აგვისტოში დაიწყო, საქართველოში ომის წლისთავისადმი მიძღვნილი პოსტის აღმოჩენის შემდეგ, რომელშიც კიჩიგინა წერდა, რომ „საქართველოს 20% 15 წლის განმავლობაში რუსეთის მიერაა ოკუპირებული“. იმ დროს ჟურნალისტი რუსეთში იმყოფებოდა და ქვეყანა მხოლოდ ორი კვირის შემდეგ დატოვა, თუმცა საზღვარზე არ დაუკითხავთ.
სისხლის სამართლის საქმე 2024 წლის ნოემბერში აღიძრა, ხოლო 2025 წლის იანვარში კიჩიგინას ოჯახის კუთვნილ საცხოვრებელ სახლში ჩხრეკა ჩატარდა. მარტში ჟურნალისტი დაუსწრებლად დააკავეს და მასზე ძებნა გამოაცხადეს.
საქმის მასალებში ნათქვამია, რომ კიჩიგინამ „შეარყია რუსეთის შეიარაღებული ძალების ავტორიტეტი და დისკრედიტაცია მოახდინა საზოგადოებაში, მათში, ვინც გაეცნო ზემოხსენებულ პუბლიკაციებსა და ვიდეოებს, გამოიწვია სახელმწიფოს მხრიდან განგაშის, შიშის, შფოთისა და დაუცველობის განცდა".
„საქმის მასალების წაკითხვის შემდეგ, ეჭვი არ მეპარება, რომ ეს ჩემი ჟურნალისტური საქმიანობისა და ბაიმაკის საქმის გაშუქებისთვისაა. თუ მათ ეს ამბავი 2023 წელს აღმოაჩინეს და მას შემდეგ ჩემი ინსტაგრამის გვერდზე რჩებოდა, მანამდე რატომ არ დაიწყეს გამოძიება? რატომ მხოლოდ წელიწად-ნახევრის შემდეგ და ისიც უფაში? მე მოსკოვში ვარ რეგისტრირებული და 2015 წლიდან უფაში აღარ ვცხოვრობ. გამომძიებელი განზრახ ეძებდა ჩემზე რაღაცას და საქართველოში ომის გარდა, ვერაფერი იპოვა", - განუცხადა კიჩიგინამ „დოჟდს“.
ტელეარხზე 2024 წლის სექტემბერში გავიდა სიუჟეტი, რომლის ავტორიც იყო ვალერია, ოღონდ თავისი ქალიშვილობის გვარით, ფაიზულინათი.
„დოჟდის“ მთავარმა რედაქტორმა, ტიხონ დზიატკომ, რომელიც ამჟამად უცხოეთიდან მუშაობს, ჟურნალისტის წინააღმდეგ აღძრული საქმის შესახებ 2025 წლის თებერვალში დაწერა ისე, რომ არ დაუსახელებია მისი ვინაობა.

19/01/2026 13:11:09 Конфликты, Политика
На редактора и журналистку ТВ «Дождь» Валерию Кичигину заведено уголовное дело о «фейках» за критику войны в Грузии 2008 года — это первое дело по этой статье не за войну в Украине. Кичигина ранее написала, что «15 лет 20% Грузии оккупированы Россией».
Сообщается, что дело рассматривает Таганский районный суд Москвы по двум эпизодам:
• история в Instagram о российско-грузинской войне 2008 года;
• репост статьи журналиста Дмитрия Колезева о Буче.
Розыскные мероприятия начались в Уфе якобы еще в августе 2023 года после обнаружения истории в годовщину войны в Грузии, в которой Кичигина написала, что «15 лет 20% Грузии оккупированы Россией». Журналистка в это время находилась в России и покинула ее только через две недели, но на границе ее не допрашивали.
Телеканал сообщает, уголовное дело было заведено уже в ноябре 2024 года, в январе 2025 к семье Кичигиной пришли с обыском. В марте журналистку заочно арестовали и объявили в розыск.
kirchigina e1768823098322 новости август 2008, Валерия Кичигина, Валерия Файзуллина, война 2008 года, вторжение РФ в Грузию
Валерия Кичигина, редактор телеканала «Дождь»
В качестве причины заведения уголовного дела в материалах прописано, что Кичигина «подорвала авторитет и дискредитировала ВС РФ у общества, вызвав у граждан, ознакомившихся с вышеуказанными публикациями и видеозаписями, чувство тревоги, страха, беспокойства и незащищенности со стороны государства».
«Прочитав материалы дела, у меня не осталось сомнений, что оно за мою журналистскую работу и освещение Баймакского дела. Если они обнаружили историю еще в 2023, которая все это время продолжала оставаться у меня в Инстаграме, то почему не завели дело раньше? Почему только через полтора года и именно в Уфе? Я прописана в Москве и не живу в Уфе с 2015 года. Следователь намерено искал хоть что-то на меня и не нашел ничего лучше войны в Грузии», — заявила Кичигина.
На «Дожде» Валерия использовала свою девичью фамилию Файзуллина. В сентябре 2024 года вышел ее репортаж о «Баймакском деле».
По статье о фейках об армии в РФ редактору оппозиционного российского телеканала может грозить до 10 лет лишения свободы заочно.