კორონავირუსის პანდემიის ფონზე - როგორ გაწირეს ოსები და აფხაზები
მსოფლიო კორონავირუსის პანდემიას ებრძვის. საქართველოში, ფაქტიურად, სახელმწიფოს ყველა რესურსი, უწყება, ინსტიტუტი ამ დაავადებასთან ბრძოლისთვის არის მობილიზებული. მსოფლიო ჯანდაცვის ორგანიზაციაც და ჩვენი მოქალაქეების უმრავლესობა თანხმდება, რომ უზარმაზარ გამოწვევასთან ბრძოლის კუთხით, სახელმწიფო მოწოდების სიმაღლეზეა. საინტერესოა, ამ დროს, რა ხდება საქართველოს ოკუპირებულ ტერიტორიებზე, არიან კი მზად იქ მცხოვრები ჩვენი თანამოქალაქეები კორონავირუსული ინფექციის აფეთქებისთვის? ასევე, საინტერესოა, იქ ეფექტური კონტროლის განმახორციელებელი სახელმწიფო-რუსეთი ამ ადამიანებზე ზრუნავს კი? ადგილობრივი რეჟიმების მიერ აუცილებელი პრევენციული ღონისძიებები ტარდება? ცნობილია, რომ კორონავირუსის გავრცელებისთანავე, მსოფლიო ჯანდაცვის ორგანიზაციამ, იმ ფაქტს საგანგებოდ გაუსვა ხაზი, რომ ყველაზე დიდი რისკი იქ არის მოსალოდნელი, სადაც ჯანდაცვის სისტემა გამართულად არ მუშაობს.
როგორც ცნობილია, 2020 წლის 27 თებერვლიდან საოკუპაციო რეჟიმმა კარანტინი გამოაცხადა და ენგურთან არსებულ ე.წ გამშვებ პუნქტზე შეზღუდვები დააწესა. ოკუპირებული აფხაზეთის დე ფაქტო პრეზიდენტობის შემსრულებელმა ვალერი ბგანბამ რეჟიმის უწყებებს გარკვეული ზომების მიღება დაავალა. ვალერი ბგანბამ მაშინ განაცხადა, რომ იზღუდება აფხაზეთის ტერიტორიაზე უცხო ქვეყნის მოქალაქეების შესვლა- გარდა რუსეთის მოქალაქეებისა. 11 მარტს კი ბგანბამ გამოსცა ბრძანება საქართველოსთან ე.წ საზღვრის მთლიანად დაკეტვის შესახებ. ამავე დროს, არ შეჩერებულა მიმოსვლა ფსოუზე, სადაც ოკუპირებული აფხაზეთისა და რუსეთის ფედერაციის უკანონო საზღვარი მდებარეობს. მართალია ოკუპირებულ აფხაზეთში ამბობენ, რომ კორონავირუსის შეჩერება უნდათ და ზღუდავენ მიმოსვლას იმ „მეზობელ“ ქვეყნებთან, სადაც დაავადება დაფიქსირდა, მაგრამ ამას არ აკეთებენ რუსეთთან.
და ამ დროს, რას უცხადებს დე ფაქტო აფხაზეთის მთავარი სანიტარული ექიმი ლუდმილა სკორიკი „Спутник-Абхазия“-ს: „აფხაზეთში 14 დღიანი კარანტინი ჯერ არ ამოქმედებულა, ჩვენ არ შეგვიძლია აქ ხალხის მიღება, სადმე სანატორიუმებში ან ორი კვირით თვითიზოლაციაში გაშვება. მათ მხოლოდ დაკვირვება მედ. მუშაკებთან უნდა გაიარონ, ჩვენ ასეთი შესაძლებლობები არ გვაქვს“.
ჯანდაცვის და სოც. უზრუნველყოფის დე ფაქტო მინისტრმა თამაზ ცახნაკაიამ კი განაცხადა, რომ ამ დროისთვის აფხაზეთში კორონავირუსული ინფექციისთვის საჭირო ტესტები არ აქვთ. ისინი რუსეთიდან მხოლოდ 19 მარტს ჩამოვა. მისი თქმით, „მსგავსი სიმპტომატიკის შემთხვევაში პაციენტებს ა და ბ ტიპის გრიპის ტესტებს უკეთებენ.“ და თუ კი ასეთი ტიპის გრიპი არ ვლინდება, მაშინ სინჯებს სტავროპოლის ლაბორატორიაში აგზავნიან. აი, სულ ეს არის, რა რესურსი, რა შესაძლებლობები აქვს დღეისათვის იმ ხალხს, რომელიც რუსეთის ფედერაციის იმედზე დარჩა. თუმცა, ფაქტია, რუსი „მფარველისგან“ მათ ჯანდაცვას ამ დრომდე კორონავირუსზე ტესტებიც კი არ მიუღია. საუბარი აღარ არის იმაზე, თუ რა მდგომარეობაშია დღეს აფხაზეთის საავადმყოფოები, ან რა დონის მედიკამენტები და სამედიცინო აღჭურვილობა არსებობს.
რა ხდება ცხინვალის რეგიონში
რა ხანია, ოკუპირებულ ცხინვალში ჰუმანიტარული კრიზისია დამდგარი. 4 თვეზე მეტ ხანს ჩაკეტილი იყო ახალგორი - 2019 წლის 4 სექტემბერს ოკუპირებული ცხინვალის რეგიონი დე დაქტო ხელისუფლებამ მოსაბრუნის (ე.წ. რაზდახანის) გამშვები პუნქტი ჩაკეტა. იქ მცხოვრებ მოსახლეობას საქართველოს კონტროლირებად ტერიტორიაზე გადმოსვლის საშუალება არ ჰქონდა, რაც მათთვის სამედიცინო მომსახურებასა და სასიცოცხლოდ მნიშვნელოვან წამლებზე წვდომის შეზღუდვას ნიშნავდა, გაყოფილი იყვნენ ოჯახებიც, პენსიონერები ვერ იღებდნენ პენსიებს.
2019 წლის 27 დეკემბერს ახალგორელების და ანატოლი ბიბილოვის შეხვედრა შედგა, რომლის დროსაც მას რამდენიმეჯერ უყვირეს, იყო ხმაური და დაძაბულობა, რეალურად ხალხი წყობიდან იყო გამოსული, მათი ცხოვრება ხომ ჯოჯოხეთად აქციეს. ამ ყველაფერს ისიც დაემატა, რომ 2020 წლის დასაწყისში აფთიაქებიდან ქართული წარმოების მედიკამენტები გააქრეს, რითაც კიდევ უფრო დაამძიმეს ადგილობრივების მდგომარეობა. არადა, რუსეთიდან საჭირო მედიკამენტების შემოტანა სამხრეთ ოსეთის დე ფაქტო ხელისუფლებამ ვერ უზრუნველყო. აღმოჩნდა, რომ ონკოლოგიური და ანტი დიაბეტური პრეპარატების შესყიდვასაც კი ვერ ახერხებდნენ. ამან, ადგილობრივების ღელვა და შესაბამისად, დე ფაქტო რეჟიმის წევრების პიარ-შეხვედრები, თათბირები, ერთმანეთზე გადაბრალება და ფუჭი დაპირებები გამოიწვია. თუმცა, რაზეა საუბარია, როცა 2019 წელს ანტირაბიული ვაქცინაც კი დეფიციტში ჰქონდათ და რუსი მწარმოებლებს პირდაფჩენილები უყურებდნენ.
იმ პერიოდში ახალგორში მცხოვრები აქტივისტი თამარ მეარაყიშვილი „ტაბულასთან“ ყვებოდა: „ჩვენი საავადმყოფო, რაც არის დაბაში, რაიონული საავადმყოფო ქვია, მაგრამ სოფლის ამბულატორიის ფუნქცია აქვს - ოპერაცია არ კეთდება. 11 წელია, აქ ბავშვი არ დაბადებულა რენტგენის გაკეთება შეუძლებელია. მაქსიმუმ, კეთდება კარდიოგრამა და წნევის გასინჯვა. ლაბორატორიაც კი სისხლის ყველა სახის ანალიზს ვერ აკეთებს. კვირაში ორჯერ ხდება ცხინვალში სისხლის გაგზავნა ანალიზისთვის და ცხინვალის ხარიხსიც ვიცით. ექიმებთან ვერ ახერხებენ მისვლას ისეთი ადამიანები, რომლებსაც აქვთ სიმსივნე.“
2020 წლის თებერვლიდან კორონავირუსის გავრცელების რისკის გამო, სეპარატისტულმა რეჟიმმა მთლიანად ჩაკეტა გამშვები პუნქტები, რომლითაც საქართველოს ცენტრალური ხელისუფლების ტერიტორიაზე შესვლა იყო შესაძლებელი. ასევე, შეზღუდვა 64 ქვეყნის მოქალაქეებისთვის დაწესდა. თითქოს, ცხინვალში ავსტრალიიდან ან სან-მარინოდან ტურისტების ნაკადი მიეძალათ და ვერ იცილებდნენ. თუმცა, დე ფაქტო ცხინვალმა რუსეთის მიმართულებით ღია კარი დატოვა. ოკუპირებული სამხრეთ ოსეთის დე ფაქტო შსს-ს განცხადებით, კორონავირუსის გავრცელების რისკის გამო, შეზღუდულია სხვა ქვეყნების მოქალაქეების შესვლა-გარდა რუსეთის მოქალაქეებისა!სულ რაღაც გუშინ- 12 მარტს, ცხინვალში კორონავირუსის აფეთქებასთან ბრძოლის ოპერატიული შტაბის პირველი სხდომა ჩატარდა. დე ფაქტო „ოსეტიაპოტრებნადზორის“ უფროსმა მარინა კოჩიევამ ჩასატარებელი ღონისძიებების შესახებ ისაუბრა. როგორც ჩანს, სეპარატისტები ნაწილობრივ მაინც მიხვდნენ, რომ კრემლში დიდად არც ახსოვთ ცხინვალის მოსახლეობა, ამიტომ თავად დაფაცურდნენ- რუს კოლეგებს მიმართეს, რათა შესაბამისი აღჭურვილობა, დეზინფექციის და დაცვის საშუალებები, სამკურნალო პრეპარატები მიიღონ.
კოჩიევას თქმით, ჯანდაცვის მინისტრი მოსკოვში იმყოფება და აპირებს რუს კოლეგებთან შეხვედრას და ზოგიერთი აქტუალური საკითხის განხილვას აპირებს“. აქ საკვანძო სიტყვებია „აპირებს“ და „ზოგიერთი“.
ფაქტია, ამ ეტაპზე ერთადერთი რაც ცხინვალმა მოახერხა, რაზეც არც დიდი დროის ან რესურსების ხარჯვა არ დასჭირვებიათ და რითაც ადგილობრივებისთვის თვალებში ნაცრის შეყრა უზრუნველყვეს, ეს დანარჩენ საქართველოსთან კარის ჩარაზვაა. და ამის მეტი კიდევ შეძლეს რამე, კრემლის „ძლიერი ფრთის“ ქვეშ მყოფებმა? ამ კითხვის საპასუხოდ, შეგვიძლია კვლავ ახალგორელი თამარ მეარაყიშვილის ნაამბობი მოვიყვანოთ. ეს კი აბსოლუტურად გასაგებ და ამავე დროს ტრაგიკულობით აღსავსე რეალობას გვიჩვენებს.
მეარაყიშვილი რუსულენოვან „ТОК ТВ“-სთვის მიცემულ ინტერვიუში ამბობს, რომ ცხინვალის რეგიონში საკარანტინო ზონისთვის აუცილებელი პირობები არ არსებობს: „კარანტინზე მოქალაქეებს რაიონული საავადმყოფოს სამშობიარო სახლში ათავსებენ.
უბრალოდ საწოლები დაამატეს და მეტი არაფერი. კორონავირუსზე ანალიზსაც კი ვერ იღებენ, დეზინფექციას არც ატარებენ. პერსონალსაც კი არ აცვია შესაბამისი ფორმა.“ ამავე დროს, „ТОК ТВ“- ს ქეთევან ციხელაშვილის უწყებაში განუცხადეს, რომ ქართული მხარე მზად არის, თუ კი საკონტროლო-გამშვები პუნქტები გაიხსნება, აუცილებლობის შემთხვევაში, საჭირო დახმარების აღმოსაჩენად. დაავადებათა კონტროლის ეროვნული ცენტრის უფროსის მოადგილე პაატა იმნაძე სააგენტო „აიპრესთან“ კი აცხადებს-“ჩვენ მზად ვართ აღმოვუჩინოთ ყოველგვარი დახმარება, საქართველოს ოკუპირებულ ტერიტორიებზე მაცხოვრებელ მოქალაქეებს, ეს მათ იციან. ეს შეტყობინება აქვთ. ჩვენ მზად ვართ ყველანაირი დახმარებისთვის“.
და ბოლოს, ახლა, როცა მსოფლიო ცხოვრების საგანგებო რეჟიმზე გადადის, როცა მსოფლიო დონის და მნიშვნელობის სპორტული, კულტურული ღონისძიებები, მასობრივი შეკრებები უქმდება, სეპარატისტულ ცხინვალში ცხოვრებით „ტკბობას“ აგრძელებენ. ცხინვალის ერთ-ერთი მთავარ საინფორმაციო სააგენტოზე დღეს გამოქვეყნებულ სიახლეში ნათქვამია, რომ ე.წ სამხრეთ ოსეთის პატარა მოკრივეები რუსეთში, კურორტ მინერალურ წყლებში მიმდინარე შეჯიბრში იღებენ მონაწილეობას.
22 მცირეწლოვანი სპორტსმენი უკვე ადგილზეა და ასპარეზობას 15 მარტამდე გააგრძელებს, მერე რა თქმა უნდა უკან დაბრუნდებიან. ასევე, ცხინვალში გუშინ სასკოლო თეატრალური ფესტივალი დასრულდა, სადაც უამრავი ბავშვი იყო შეკრებილი. 20 მარტს, ანტონ ჩეხოვის დაბადების დღის პომპეზურად აღნიშვნას აპირებენ-ისევ ბავშვების აქტიური ჩართულობით. ხოლო, ახალგაზრდა ცხინვალელი ვოკალისტი ლეილა მარგიევა კი ახლაც საფრანგეთის დედაქალაქში იმყოფება, რადგან ვოკალურ კონკურსში მონაწილეობდა და სულ რაღაც რამდენიმე საათის წინ, ეიფელის კოშკის ფონზე, ამაყად, სოციალური ქსელებისთვის ვიდეოებს იღებდა.

На фоне пандемии коронавируса - как пожертвовали осетинами и абхазами
Мир борется с пандемией коронавируса. В Грузии практически все государственные ресурсы, агентства, учреждения мобилизованы для борьбы с этой болезнью. Как Всемирная организация здравоохранения, так и большинство наших граждан согласны с тем, что государство стоит на высоте в борьбе с этой огромной проблемой. Интересно, а что происходит на оккупированных территориях Грузии, готовы ли наши сограждане, живущие там, к вспышке коронавирусной инфекции? Также интересно, заботится ли об этих людях Россия-государство осуществляющее там эффективный контроль? Принимаются ли необходимые превентивные меры местными режимами? Как известно, с распространением коронавируса Всемирная организация здравоохранения особо подчеркнула тот факт, что наибольший риск следует ожидать там, где система здравоохранения не функционирует должным образом.
Как известно, с 27 февраля 2020 года оккупационный режим в Абхазии объявил карантин и ввел ограничения на так называемый контрольно-пропускной пункт на реке Энгури. Валерий Бганба, де-факто президент оккупированной Абхазии, поручил органам власти принять некоторые меры. В то время Валерий Бганба заявил, что иностранным гражданам запрещен въезд на территорию Абхазии, но за исключением российских граждан. 11 марта Бганба издал указ о закрытии так называемой границы с Грузией. В то же время не было прекращено движение на реке Псоу, где находится незаконная граница между оккупированной Абхазией и Российской Федерацией. Хотя в оккупированной Абхазии заявляют, что хотят остановить коронавирус и ограничить импорт инфекции из соседних стран, где было зарегистрировано заболевание, но они не делают этого со стороны России.
И в это время Людмила Скорик, главный санитарный врач де-факто Абхазии, заявила медиа ресурсу «Спутник-Абхазия»: "14-дневный карантин в Абхазии пока не организован, мы не можем принимать сюда людей, размещать где-то в санаториях, накладывать на них самоизоляцию на две недели. Они должны наблюдаться все это время у медицинских работников, у нас нет таких возможностей"
Де-факто министр здравоохранения и соц. защиты Цахнакайя заявил, что в настоящее время у них нет тестов для анализа на коронавирусную инфекцию в Абхазии. Они прибудут из России только 19 марта. По его словам, «в случае возникновения таких симптомов пациенты сдают анализы на грипп типа А и В.» Вот это и есть те ресурсы и возможности, которые доступны людям, оставленные на произвол судьбы Российской Федерацией. Дело в том, что российский «покровитель» до сих пор даже не предоставил им соответствующие тесты. Уже не идет речи ни о текущем состоянии больниц Абхазии, ни об уровне имеющихся лекарств и медицинского оборудования.
Что происходит в Цхинвальском регионе
Долгое время в оккупированной Южной Осетии продолжается гуманитарный кризис. Ахалгори был заблокирован более чем на четыре месяца - 4 сентября 2019 года де-факто Цхинвальский режим закрыл контрольно-пропускной пункт (так называемый Раздахан). Люди, живущие в Ахалгори, не имели доступа к территории контролируемой центральным правительством Грузии, что означало ограничение доступа медицинской помощи и жизненно важным медикаментам, семьи были разделены, а пенсионеры не могли получать грузинские пенсии.
27 декабря 2019 года состоялась встреча жителей Ахалгори с Анатолием Бибиловым, во время которой на него неоднократно кричали, был шум и напряжённая обстановка, фактически люди вышли из себя, так как их жизнь превратилась в ад. Кроме того, в начале 2020-х года из аптек были изъяты лекарства грузинского производства, что еще больше ухудшило положение местных жителей. Да ещё де-факто власти Южной Осетии не смогли предоставить людям необходимые лекарства из России. Оказалось, что они не могли даже закупить достаточно онкологических и антидиабетических препаратов. Это вызвало гнев у местных жителей и, как следствие, пиар-встречи членов де-факто режима, собрания и тщетные обещания. Но о чём говорить , если даже в 2019 году они не могли вовремя достать антирабической вакцины и только с надеждой ждали весточки от российских производителей?
В конце года жительница Ахалгори, активистка Тамар Меаракишвили, рассказывала агентству “Табула” : «Наша больница, которая находится в районе, является районной больницей, но выполняет сельскую амбулаторную функцию – работает без хирургического вмешательства. Уже 11 лет здесь не рождаются дети, сделать рентген невозможно. Максимум, снимают кардиограммы и измеряют давление. Даже лаборатория не может сделать все виды анализов на кровь. Кровь отправляется в Цхинвали два раза в неделю для анализа, и мы также знаем какое качество в Цхинвали. Люди с опухолями не имеют доступа к врачам ».
С февраля 2020 года из-за риска распространения коронавируса сепаратистский режим полностью закрыл те контрольно-пропускные пункты, с которых можно было получить доступ на територию, контролируемую центральным правительством Грузии. Ограничение было также наложено на граждан 64 стран. Как будто бы, был огромный поток туристов из Австралии или Сан-Марино в непризнанный Цхинвали и они его остановили. А вот двери в Россию оставили открытыми. По данным де-факто МВД оккупированной Южной Осетии, из-за риска распространения коронавируса, вьезд ограничен для граждан других стран, кроме России!
Буквально вчера, 12 марта, в Цхинвали состоялось первое заседание оперативного штаба по борьбе с вспышкой коронавируса. Глава де-факто осетинского Потребнадзора Марина Кочиева рассказала о мерах, которые необходимо предпринять. По-видимому, сепаратисты хотя бы частично поняли, что Кремль не очень помнит о цхинвальском население, поэтому они сами попросили своих российских коллег о надлежащем оборудовании, дезинфекционных средствах и медикаментах.
По словам Кочиевой, министр здравоохранения находится в Москве и собирается встретиться со своими российскими коллегами, дабы обсудить некоторые актуальные вопросы . Ключевыми словами здесь являются «собирается» и «некоторые».
Дело в том, что на данный момент единственное, что сделал Цхинвали, то что не требовало много времени и ресурсов и помогло пустить дым в глаза-это закрыться от остальной Грузии. Кроме этого, живя под опекой Кремля, смогли они сделать ещё что нибудь ? В ответ на этот вопрос, мы можем привести цитату опять же Тамары Меаракишвили. И это показывает абсолютно понятную и в то же время трагическую реальность.
В интервью русскоязычному «ТОК ТВ» Меаракишвили заявила, что в Цхинвальском регионе нет условий для карантинной зоны: «Граждан помещают в родильный дом районной больницы. Они просто добавили кровати и больше ничего. Они даже не делают анализ тестов на коронавирус, дезинфикция и вовсе не проводится. Даже персонал не носит соответствующую форму». В то же время в Грузинском министерстве Кетеван Цихелашвили заявили « ТОК ТВ », что если будут открыты контрольно-пропускные пункты, то в случае необходимости, грузинская сторона готова оказать необходимую помощь. Паата Имнадзе, заместитель руководителя Национального центра по контролю заболеваний Грузии, заявил информационному агентству “Ipress” : «Мы готовы оказать любую помощь гражданам оккупированных территорий Грузии. У них есть от нас это сообщение. Мы готовы на любую помощь "
И в конце -теперь, когда в мире чрезвычайное положение, когда спортивные состязания мирового уровня, культурные мероприятия, массовые собрания отменены, в сепаратистском Цхинвале безрассудно продолжают наслаждаться жизнью. В информации одного из главных агентств в Цхинвали на сегодня говорится, что маленькие боксёры из Южной Осетии принимают участие в соревнованиях в Минводах.
22 спортсмена уже находятся на месте и продолжат свои выступления до 15 марта, а потом конечно, вернутся домой. Также вчера завершился школьный театральный фестиваль в Цхинвали, где собрали вместе много детей. 20 марта будут помпезно отмечать день рождения Антона Чехова - опять же при активном участии детей. А Лейла Маргиева, молодая вокалистка из Цхинвали, все еще находится во французской столице, где приняла участие в вокальном конкурсе и всего несколько часов назад на фоне Эйфелевой башни с гордостью снимала видео для социальных сетей.