ანატოლი ბიბილოვი: „ყველა უბედურება უკან დარჩება, მომავალი კი სიკეთით და კეთილდღეობით სავსე იქნება"
რამდენიმე დღის წინ „სპუტნიკ-იუჟნაია ოსეტია“-ს დახმარებით ცხინვალელმა „ექსპერტმა“ იური ვაზაგოვმა ბრიფინგი ჩაატარა. მისი განცხადებით, „კორონავირუსის ეპიდემიამ კვლავ გამოაჩინა „ტრადიციული ქართული ნაციონალიზმი“, რომელიც თბილისის პოლიტიკას ისევ განაპირობებს". ამ „პატივცემულის" განცხადებით, "საქართველოს ხელისუფლებამ სამხრეთ ოსეთის დადანაშაულების კამპანია აამოქმედა, რომლის თანახმად, ახალგორის რაიონში ეთნიკურად ქართველების შევიწროება ხდება". როგორც ჩანს, ცხინვალელი „ექსპერტისთვის“ ჯერ უცნობია, რომ მსოფლიოში არა ეპიდემია, არამედ პანდემია მძვინვარებს, ამავე დროს ის როგორც ყოველთვის "გაღმა შეედავე-გამოღმა შეგრჩებაოს" ჩვეული პრინციპით გამოდის - რაც ასე სჩვევიათ მის თანამოძმეებს და ცხინვალის ოკუპირებული რეგიონის ტერიტორიაზე ეფექტური კონტროლის აღმასრულებლებს კრემლიდან.
არადა, მაშინ როცა მსოფლიოში პანდემია მძვინვარებს, როგორც ცნობილია, უშუალოდ ახალგორის ოკუპირებულ რაიონში მძიმე პაციენტებს უარს ეუბნებიან საავადმყოფოში გადაყვანაზე. თანაც არსებული ინფორმაციით, იქ საკარანტინე სივრცეც კი არ არსებობს. ისიც გავიხსენოთ, რა ხდებოდა „სამხრეთ ოსეთის“ ტერიტორიაზე ზამთარში, როდესაც ნამდვილად ჰუმანიტარული კრიზისის პირას იდგა მოსახლეობა. ახალგორის მაღაზიებში სურსათის სერიოზული დეფიციტი იყო, რაც რუსეთის ფედერაციის მხრიდან საბაჟო გამშვებ პუნქტებზე ახალ რეგულაციებს უკავშირდებოდა. რეგიონში რთული მდგომარეობა გამოიწვია ასევე ქართული წარმოების მედიკამენტების აკრძალვამაც.
სურსათის დეფიციტი გაჩნდა ოკუპირებულ ცხინვალშიც. ეს მას მერე მოხდა, რაც რუსეთის საზღვარზე ტვირთები შეფერხდა, რადგან საბაჟოზე მეწარმეებს დეტალური ელექტრონული დეკლარაციების შევსებას და დამატებით 300 რუბლის გადახდას სთხოვდნენ.
ესეც ეფექტური რუსული კონტროლის და „ზრუნვის“ რეალური მაგალითები. ხოლო, ის თუ სად, როგორ და რა გამოჩნდა რეალურად, ეს კიდევ ერთხელ სულ ახლახანს ვიხილეთ -მართლმადიდებლებისთვის ყველაზე მძიმე დღეს-17 აპრილს, ვნების კვირის პარასკევს...ქარელის მუნიციპალიტეტის სოფელ ტახტისძირის მიმდებარედ საოკუპაციო ძალებმა უკანონო ბორდერიზაცია განახორციელეს.
როგორც „რადიო თავისუფლება“ წერდა, ქარელის მუნიციპალიტეტის სოფელ ტახტისძირის მცხოვრები თამაზ კობერიძე თანასოფლელებთან ერთად მთელი დღის განმავლობაში თვალს ადევნებდა საოკუპაციო ძალების საქმიანობას. თამაზი სოფლის ცენტრში იდგა და საკუთარ ნაკვეთთან მიახლოებას ვერ ახერხებდა, რადგან იქვე ახლოს რუსეთისა და ოკუპირებული ცხინვალის მესაზღვრეები ბოძებს ამონტაჟებდნენ. „ღობავენ, წაგვართმევენ და დავრჩებით მშივრები. აბა, ნაკვეთს რომ წაგართმევენ, რაღა უნდა ჭამო?! კაკალი, ვაშლი და სხვა ხილი სულ იქა მაქვს, მდინარე ფრონეს გაღმა, სხვა არაფერი შემოსავალი ჩვენ არ გვაქვს", - განუცხადა „რადიო თავისუფლებას“ კობერიძემ. და ეს არ არის ამ სოფლის მიწის ფართობების მცოცავი ოკუპაციის პირველი შემთხვევა. ათობით ჰექტარი მიწა, რომელსაც ადგილობრივი მოსახლეობა ამუშავებდა, მიტაცებულია. ტახტისძირის მცხოვრების კაკო ბარამაშვილის თქმით, “მამაპაპისეული ნაკვეთია, ოდითგანვე ვამუშავებდით და როგორ გახდა მაგათი? ქერის, ხორბლისა და ლობიოს მოსაყვანად ვიყენებდით მაგ მიწას“.
ეთნიკური ქართველების გამწარების პარალელურად ცხინვალის დე ფაქტო ლიდერმა ანატოლი ბიბილოვმა ქრისტეს აღდგომის ბრწყინვალე დღესასწაული ბედნიერად აღნიშნა. ალბათ, სუფრაზე რუსი სამხედრო ბლაღოჩინებიც დაპატიჟა, მათთან ურთიერთობის ინსპირაციით კი განცხადებაც გაავრცელა: „სააღდგომო დღეების სიხარული დღეს განსაკუთრებით აუცილებელია. აღდგომა გვაძლევს რწმენას იმისა, რომ ყველა უბედურება უკან დარჩება, მომავალი კი სიკეთით და კეთილდღეობით სავსე იქნება". ბიბილოვმა აღნიშნა, რომ ეს დღე ყველა მორწმუნის გულს სინათლით ავსებს და რწმენას აძლიერებს. კორონავირუსის პანდემიის გამო, ის აღდგომას არა ეკლესიაში, არამედ სახლში შეხვდა. ხატებთან ლოცვის დროს გადაღებული ფოტოებიც გაავრცელა. თანაც, ამასობაში ეტყობა ისე გასხივოსნდა, რომ როცა ახალგორში ძლიერი ხანძარი იყო, მის ჩასაქრობად სახანძრო ბრიგადების გაგზავნა დაავიწყდა. ოსურ სოციალური ქსელებში დაწერილი აღშფოთებული წერილების მიხედვით ირკვევა, რომ მოსახლეობა ორი დღის განმავლობაში თავისი ძალებით ცდილობდა ხანძრის ჩაქრობას, თუმცა უშედეგოდ. ამ პერიოდში, არანაირი სახელმწიფო სტრუქტურა, სახანძრო-სამაშველო სამსახური არ გამოჩენილა. და აბა, რატომ გამოჩნდებოდა, ეფექტურ კონტროლს ხომ ამ ტერიტორიაზე არა თავად ოსი ხალხი, არამედ კრემლი ახორციელებს. კრემლი კი ყველამ ვიცით რაშია ოსტატი - შველაში ნაკლებად, უფრო ომის პანდემიის დაწყებასა და მერე ღობეების გავლებაში...

Анатолий Бибилов: “Все беды останутся позади, а будущее будет добрым и благополучным”
Несколько назад с помощью « Спутник- Южная Осетия» цхинвальский «эксперт» Юрий Вазагов провел брифинг. По его словам, «эпидемия коронавируса» опять выявила «традиционный грузинский национализм», что вновь определяет политику Тбилиси. Согласно этому «уважаемому» господину, грузинские власти начали кампанию по обвинению Южной Осетии в том, что она якобы преследует этнических грузин в Ахалгорском регионе. Кажется, что цхинвальский «эксперт» до сих пор не знает, что в мире бушует не эпидемия а пандемия, но в то же время, как обычно присуще его товарищам и тем кто проводит эффективный российский контроль в этом регионе из Кремля, он переводит стрелки совсем не по адресу.
На самом то деле, когда пандемия бушует в мире, известно, что тяжело больным пациентам в Ахалгори отказывают в госпитализации. По имеющейся информации, там даже нет места для карантина. Давайте также вспомним, что происходило на территории де факто Южной Осетии зимой, когда население действительно находилось на грани гуманитарного кризиса. В магазинах Ахалгори возникла серьезная нехватка продовольствия, что было связано с новыми правилами Российской Федерации о таможенных пунктах пропуска. Запрет на лекарства грузинского производства также вызвал осложнение ситуации в регионе.
Нехватка продовольствия также чуствовалась в оккупированном Цхинвали. Это произошло после того, как на границе с Россией был задержан груз, поскольку таможенных служащих просили заполнить подробные электронные декларации и платить дополнительно 300 рублей. Это также реальные примеры эффективного контроля и «заботы» из России. И на самом деле где, как и что происходит, мы увидели снова совсем недавно – в самый тяжелый день для православных христиан - 17 апреля, в пятницу Страстной недели ...
Как пишет Радио Свобода, Тамаз Коберидзе, житель села Тахтисдзири в муниципалитете Карели, вместе с жителями деревни, целый день наблюдал как у них отнимают землю оккупационные силы. Тамаз стоял в центре села и не мог приблизиться к своему собственному участку, поскольку русские солдаты и цхинвальские пограничники устанавливали столбы. "Они ограждают, они заберают мою землю, и мы останемся голодными. Что мы должны есть, если они забирают вашу землю ?! У меня там орехи, яблоки и другие фрукты, через реку Проне, у меня нет другого дохода », - сказал Коберидзе “Радио Свободе”. И это не первый случай ползучей оккупации на этой земле. Десятки гектаров земли, обрабатываемой местными жителями, были захвачены. Како Барамашвили, житель Тахтисдзири, говорит: «Это земля моих предков. Мы испокон веков всегда её обрабатывали, и каким образом она стала им принадлежать? Мы использовали эту ​​землю для выращивания ячменя, пшеницы и бобов».
Параллельно с таким гонением и ущемлением прав этнических грузин де-факто лидер Цхинвали радостно отмечал светлый праздник Воскресения Христова. Вероятно, он также пригласил российских военных благочинов к своему праздничному столу, что стало инспирацией для его заявления: "Радость праздничных пасхальных дней особенно необходима сегодня. Пасха дает уверенность в том, что все беды останутся позади, а будущее будет добрым и благополучным". Бибилов отметил, что этот день наполняет сердца всех верующих светом и укрепляет веру. Из-за пандемии коронавируса он встретил Пасху не в церкви, а дома. Он также поделился фотографиями, сделанными во время молитвы, рядом с иконами. Между тем, кажется, он так радовался, что когда в Ахалгори начался сильный пожар, то забыл послать туда пожарные команды. Согласно гневным постам Ахалгорцев, размещенным в социальных сетях, население пыталось потушить огонь в течение двух дней, но безрезультатно. За этот период ни государственных структур, ни пожарно-спасательной службы не появилось. И почему бы они среагировали во время, ведь эффективный контроль в этой области осуществляют не сами осетины, а Кремль. Мы все знаем, что Кремль - мастер не ​​помогать, а зачинать пандемию войны и хаоса, а затем строить заборы из колючей проволоки ...