წულუკიანი – ოპოზიციაზე: „ისინი აპელირებენ ისეთი თემებით, რომელიც აბსურდთან არის ახლოს“
"ვინაიდან ეჭვს არ იწვევს ის ფაქტი რომ საქართველოში პოლიტპატიმრები დღეს არ არსებობენ, შესაბამისად, რა თქმა უნდა, ვერ მოხდებოდა არარსებულ პოლიტპატიმრებთან დაკავშირებით რაიმე ტიპის შეთანხმება“ - განაცხადა იუსტიციის მინისტრმა თეა წულუკიანმა.
მისი თქმით, ოპოზიცია აპელირებს ისეთი თემებით, რომელიც აბსურდთან არის ახლოს და რასაც ე.წ ვითომ პოლიტპატიმრების გათავისუფლება ჰქვია.
როგორც თეა წულუკიანმა განაცხადა, ძალიან მნიშვნელოვანია რომ მოლაპარაკებების შედეგად გამოიცა წერილობითი დოკუმენტი, სადაც არავითარ პატიმართა გათავისუფლებაზე საუბარი, ასევე არ არის.
„დღეს ჩვენ მოვისმინეთ საქართველოს პარლამენტის თავმჯდომარის განცხადება, რომელმაც თხოვნით მიმართა მოლაპარაკების პროცესში ჩართულ ჩვენს მეგობრებს, პარტნიორებს, ელჩებს, რათა მათ დაადასტურონ ის რეალობა, რომ მოლაპარაკებების საგანი არ ყოფილა და ვერ იქნებოდა საქართველოს მართლმსაჯულების ან პროკურატურის ორგანოების საქმიანობაში ჩარევა, ან კიდევ ისეთი დამოუკიდებელი ინსტიტუტის - პრეზიდენტის საქმიანობაში ჩარევა, როცა საქმე ეხება რაიმე ტიპის მოთხოვნას პატიმრის შეწყალებასთან დაკავშირებით. ძალიან დასანანია რომ ის ერთსულოვნება რაც "ქართული ოცნების" გუნდის შიგნით დღეს არსებობს, რომ უფრო მეტად პროპორციული გახდეს ჩვენი საარჩევნო სისტემა და ამისთვის მმართველი გუნდი ყველაფერს აკეთებს, არ არის რადიკალური ოპოზიციის მიერ მხარდაჭერილი, როგორც ეს ჩანს და ისინი აპელირებენ ისეთი თემებით, რომელიც აბსურდთან არის ახლოს და რასაც ე.წ ვითომ პოლიტპატიმრების გათავისუფლება ჰქვია“,– განაცხადა თეა წულუკიანმა.
ცნობისთვის: 11 მაისს საქართველოს პარლამენტის თავმჯდომარემ არჩილ თალაკვაძემ ოპოზიციასა და ხელისუფლებას შორის 8 მარტს მიღწეული შეთანხმების მონაწილე ელჩებს სთხოვა, ნათელი მოჰფინონ შეთანხმების შინაარსს და "დაადასტურონ, რომ მასში ე.წ. პოლიტპატიმრების გათავისუფლების ვალდებულება არ ჩაწერილა".
2020 წლის არჩევნების ახლებური საარჩევნო სისტემით ჩატარების საკითხზე ხელისუფლება და ოპოზიცია 8 მარტს საერთაშორისო პარტნიორების შუამავლობით შეთანხმდნენ. შეთანხმების თანახმად, საარჩევნო სისტემა 2020 წლის არჩევნებისთვის დაეფუძნება 120 პროპორციულ და 30 მაჟორიტარულ მანდატს, საარჩევნო ოლქების სამართლიან განაწილებას, 1%-იან საარჩევნო ბარიერს და ჩამკეტს, რომელიც უზრუნველყოფს, რომ ხმების 40%-ზე ნაკლების მიმღებმა პარტიამ ვერ შეძლოს საპარლამენტო უმრავლესობის შექმნა. ოპოზიცია შეთანხმების შესრულების ერთ-ერთ მთავარ პირობად "პოლიტპატიმრების" გათავისუფლებას ასახელებს, ხელისუფლების წარმომადგენლები კი დოკუმენტში ამგვარი დათქმის არსებობას უარყოფენ.

Georgia’s Tsulukiani - Opposition is using topics that are close to absurd
Georgia’s Deputy Prime Minister, Minister of Justice, Tea Tsulukiani said on Monday that “the opposition is using topics that are close to absurd.”
As she stated, “after the March 8 agreement a written document was published, which does not mention the release of any prisoner.”
“The absence of political prisoners in Georgia is beyond doubt, and therefore, no agreement could be reached on non-existent political prisoners. Today the Speaker of the Georgian Parliament made a statement; he asked our friends, partners, ambassadors involving in the negotiation process to confirm the reality that interference in activities of the judicial and prosecuting bodies, as well as interfering in the activities of independent institution – such as the president institution, when it comes to any kind of request for pardon of a prisoner, was not and could not be the subject of negotiations. It is very unfortunate that the unanimity that exists within the Georgian Dream team today to make our electoral system more proportionate, and for that the ruling team is doing everything possible, is not supported by the radical opposition. They using topics that are close to absurd while speaking about the release of so called political prisoners,” Tsulukiani said.
On March 8 the ruling Georgian Dream party and the opposition reached a consensus over electoral system reform ahead of crucial 2020 parliamentary polls. The parties signed a memorandum of understanding which puts forward proposed draft amendment to the Constitution defining the rules for the upcoming elections. As stated in the document, the Parliament shall consist of 120 members elected through the proportional party lists and 30 members elected through majoritarian system (single mandate constituencies). The electoral threshold for proportional elections will be fixed at 1% of the votes. According to the opposition, one of the main conditions for the implementation of the agreement is “the release of political prisoners”, while government officials deny the existence of such a record in the document.