ოკუპირებულ აფხაზეთს რუსებმა დაბა აიბღა წაართვეს - საკუთარი კურშაველის შექმნა სურთ?
„მაღალმთიანი სოფელი აიბღა მდინარე ფსოუს ზედა ნაწილში მდებარეობს. საოცრად თვალწარმტაცი ადგილი, სადაც მთები ანკარა მდინარეებთან და უღრან ტყეებთან სრულ ჰარმონიაშია.
სოფელი სახელმწიფო საზღვრით ორ ნაწილად არის გაყოფილი-რუსეთსა და აფხაზეთს შორის. ეს ქალაქ სოჭის ყველაზე მაღლა მდებარე დასახლებული პუნქტია ( ზღვის დონიდან 840 მეტრი) ; რუსული დასახლება აქ 1869 წელს მოგილიოვის ოლქიდან ჩამოსულების მიერ აშენდა.
დაბა აიბღა ყოველთვის იყო საბჭოთა რუსეთისა და საბჭოთა საქართველოს კამათის საგანი.
ადგილობრივები მიიჩნევენ, რომ ინვესტიციების მოზიდვის შედეგად, აიბღას პატარა კურშაველად გარდაქმნაა შესაძლებელი. წარმოუდგენლად ლამაზ ადგილებში მდებარე დაბა ელიტური, უმაღლესი დონის დასახლება გახდებოდა, თუმცა უკვე რამდენიმე წელია არსებობს იმის შიში, რომ ადრე თუ გვიან აიბღა რუქიდან საერთოდ გაქრება“-მართლაც ულამაზეს მაღალმთიან სოფელს და მის მიდამოებს რუსულ სოციალურ ქსელებში ჯერ კიდევ 2011 წელს სწორედ ასე აღწერდნენ.
გადიოდა წლები, მდინარით ორ ნაწილად გაყოფილ აიბღაში, რომელიც მუდამ რუსულ და დე ფაქტო აფხაზეთის კომისიების დავის საგანი რჩებოდა, ცხოვრება სულ უფრო უკან მიდიოდა. რუსული სააგენტოები, ტელევიზიები თუ კომენტარორები სულ უფრო მეტს წერდნენ იმის შესახებ, თუ რაოდენ სავალალო მდგომარეობაშია ეს თვალწარმტაცი ადგილი.
აქცენტს კი იმაზე აკეთებდნენ, რომ დე ფაქტო აფხაზეთის ხელისუფლება არაფერს აკეთებს, აიბღას მაცხოვრებლები კი პრეზიდენტ პუტინს ეხვეწებიან სოფელი რუსეთს შეუერთოს.
„ჩვენ თითქოს კონცენტრაციულ ბანაკში ვცხოვრობთ. ნაბიჯი მარცხნივ, ნაბიჯი მარჯვნივ-დახვრეტა. ჩვენ ყველას გვაქვს საშვი „ეფესბეს“-გან, მის გარეშე ვერსად წახვალ“-უყვებოდნენ ადგილობრივები რუსულ მედიას.-„ვითხოვთ-გაგვაერთიანეთ, მიეცით ჩვენი თავი რუსეთს. რესპუბლიკის ბიუჯეტში მაინც არ არის ფული, რომ ჩვენზე იზრუნონ“.
და ჰოი, საოცრებავ! დიადმა ვლადიმერ ლენინმა, უკაცრავად- ვლადიმერ პუტინმა აიბღელების მუდარა შეისმინა, ოღონდ რა თქმა უნდა, ისე, რომ სოხუმში მყოფ ძმებს და შეთავსებით უხმო ვასალებს თვალებში ნაცარი შეაყარა- ისედაც ოკუპირებულ აფხაზეთს კიდევ უხმაურო ოკუპაცია ჩაუტარა…
ნაცარი იმიტომ, რომ 10 წელია უკვე რუსეთ-დე ფაქტო აფხაზეთის საზღვრების დამდგენი კომისია არსებობს. აგერ უკვე ათწლეულია ის იკვლევს დაბა აიბღას აფხაზური ნაწილი ნამდვილად აფხაზურია თუ არა და აქამდე ვერაფერი გამოიკვლია.
დე ფაქტო აფხაზეთის საზოგადოებაში, აიბღას საკითხი დიდი ხანია განხილვის თემად იქცა, თუმცა ეს მხოლოდ ორთქლის გამოშვებას ჰგავს და არაფერს არ ცვლის-ჯერ კიდევ სოჭის ოლიმპიადის დროს ის რუსი მესაზღვრეების კონტროლის ზონაში მოხვდა.
ოლიმპიადის შემდეგ, სოჭის მერი აიბღას ეწვია და ადგილობრივებს გაესაუბრა. მათ დანგრეული გზის, ჩამონგრეული ხიდის შეკეთება და ყველა არსებული პრობლემის მოგვარებას დაპირდა.
რუსული ტელევიზიის ეთერით, მერი აიბღას შესახებ როგორც რუსეთის ტერიტორიის ნაწილზე ისე საუბრობდა, რამაც ოკუპირებული აფხაზეთის დე ფაქტო პარლამენტის აღშფოთება გამოიწვია. აფხაზებმა ადგილზე თავისი ჟურნალისტები სასწრაფოდ აფრინეს.
მათ აიბღას რუსმა მაცხოვრებლებმა კუდით ქვა ასროლინეს და კარგადაც გამოლანძღეს, რადგან არაფრით არ უნდოდათ აფხაზეთის იურისდიქციაში დარჩენა. მათგან რამდენიმე კილომეტრში ხომ „წითელი პალიანაა“, სადაც რუსებმა ელიტური კოპლექსები, სათხილამურო ტრასები ააგეს, ხოლო აიბღელებს ელექტროენერგიაც კი არა აქვთ.
ამასობაში რუსულმა პროპაგანდისტულმა საინფორმაციო არხმა „Россия 1“ სიუჟეტიც გამოაცხო, სათაურით „წითელი პალიანის მახლობლად მთიანი დაბა აიბღა იღუპება“…
ასეთი კიდევ ბევრი იყო, აფხაზებიც არა ერთხელ აღშფოთდნენ, მაგრამ როცა რუსეთის ხელისუფლებას ან ბიზნეს წრეებს სჭირდებათ, ოკუპაციის თუ ანექსიის მოწყობა „მეგობრული“ სახელმწიფოსთვისაც უმარტივესად შეუძლიათ.
რაკიღა 2010 წლიდან მუშაობის შედეგად, ე.წ საზღვრის დემარკაციის კომისია ჯერ კიდევ ვერ შეთანხმდა საქართველოს ამ მიწის მათთვის მისაღებ გაყოფაზე, რუსეთის ხელისუფლებამ დაამტკიცა, რომ „ძმები“ აფხაზების აზრი დიდად არ ადარდებს.
სასწორზე მართლაც უზარმაზარი პოტენციალი და ინვესტიციებია-რა დროს სოხუმის დარდებია? cyxymu.info-ს ცნობით, 2019 წელს გაგრის ამ რაიონის ტერიტორიას, რუსეთის საკადასტრო რეესტრი აღნიშნავს როგორც კრასნოდარის მხარის, ქალაქ სოჭის კუთვნილებას. არადა, ოკუპირებული აფხაზეთის დე ფაქტო პარლამენტის ხელმძღვანელი ვალერი კვარჩია დაჟინებით იმეორებდა-„2011 წელს ჩვენ მოვილაპარაკეთ, რომ საზღვრების საბოლოო დადგენაბმდე, არც ერთი მხარე არ გადადგამს რაიმე შეუთანხმებელ ნაბიჯს“.
საგარეო საქმეთა დე ფაქტო მინისტრი დაურ კოვე, რომელსაც ასე უყვარს რუსული პასპორტით „ევროპებში“ სიარული, ასევე დაჟინებით ამბობდა: „დაბა აიბღას საკითხი ჯერ კიდევ გადაუწყვეტელია, ის რჩება ერთობლივი რუსულ-აბხაზური კომისიის კომპეტენციაში. ამიტომ იმის თქმა, რომ აიბღა რუსეთს ეკუთვნის, არასწორია.“ ამის შესახებ კოვემ „ეხო კავკაზას“ განუცხადა. მაგრამ ვინ მოუსმინა? ახლახანს კი გავრცელდა ინფორმაცია, რომ სანამ მსოფლიოში კორონავირუსის პანდემია მძვინვარებდა, რუსეთმა გადაწყვიტა კრასნოდარის მხარის ტერიტორია საბოლოოდ განსაზღვროს-რა თქმა უნდა მატებით.
ამიტომაც, რუსეთის „ეფესბე“-მ თვითნებურად შეცვალა ე.წ დე ფაქტო სასაზღვრო ზონის ხაზები კრასნოდარის მხარეში და დაბა აიბღას აფხაზური ნაწილიც მიიერთა. გაცხადებული მიზანი-„რეგიონის ტურისტული პოტენციალის გაზრდა და საზღვრების უსაფრთხოების გაძლიერება“. ამის შესახებ ოფიციალური ინფორმაცია 2020 წლის 17 აპრილს გავრცელდა.
იგივე ბლოგ cyxymu.info-ს ცნობით, ამ ტერიტორიის მორიგი გაყოფის შედეგად, მოსკოვის კონტროლ ქვეშ გადავიდა მიწის კიდევ ერთი დიდი მონაკვეთი.“გაგრის რაიონის სოფელ აიბღას სამჯერ უფრო დიდი ვიდრე წინა ნაწილი კრასნოდარის მხარის ტერიტორიად გაფორმდა. იმავე სქმემით, როგორც წინა ნაწილი“ როგორც ბლოგშია ნათქვამი, მიწის ეს მონაკვეთი საერთოდ არ ესაზღვრება რუსეთს და მთლიანად აფხაზეთის ტერიტორიაზეა.
აბა, სხვანაირად კურშაველს როგორ ააშენებენ? გავითვალისწინოთ, რომ რუს ოლიგარქებს ევროპაში ინვესტიციების დაბანდება და ძველებური დასვენება აღარ გამოსდით-სანქციები ყელში აქვთ გაჩხერილი, აქ კი ღვთით ბოძებული მიწაა, რატომაც არ უნდა დაინაწილონ? აფხაზები შეუშლიან ხელს თუ რა? იყვირებენ და გაჩერდებიან, აბა პატრონის წინააღმდეგ ხო არ წავლენ?…კი არ დავიწყებიათ, რომ აფხაზური ბიუჯეტის უდიდესი ნაწილი რუსეთი ინახავს.
რა თქმა უნდა, ეს კიდევ ერთხელ ცხადყოფს იმ ჭეშმარიტებას, რომ კრემლისთვის არ არსებობენ მოკავშირეები და პარტნიორები, რომ ოკუპანტი ყოველთვის ოკუპანტად დარჩება, მისი ყურმოჭრილი მონა კი წელში ვერასოდეს გაიშლება…
ამასობაში, რუსულ საიტებზე კვლავ ასე აღწერენ მართლაც ულამაზეს აიბღას-„ამ საკვირველი ადგილის მონახულება დაკარგულ ედემში სტუმრობას ედრება, უნიკალური ბუნება და მომნუსხველი პეიზაჟები ნებისმიერი ტურისტის გულში დიდ ხანს დარჩება.

У оккупированной Абхазии русские отняли село Аибга – хотят создать свой Куршавель?
«Горная деревня Аибга расположена в верховьях реки Псоу. Удивительно живописное место, где горы полностью гармонируют с чистейшими реками и густыми лесами. Поселок разделен на две части государственной границей - между Россией и Абхазией. Это самое высокое поселение города Сочи (840 метров над уровнем моря); Русский поселок был построен здесь в 1869 году выходцами из Могилевской области. Аибга всегда был предметом споров между Советской Россией и Советской Грузией. Местные жители считают, что, привлекая инвестиции, можно превратить Аибгу в маленький Куршавель. Это было бы элитное поселение высокого класса в невероятно красивом месте, но вот уже несколько лет появилось опасение, что рано или поздно Аибга полностью исчезнет с карты»- именно так невероятно красивая горная деревня и ее окрестности были описаны в российских социальных сетях в 2011 году.
Проходили годы, и в разделенном на две части рекой поселении, которое оставалось предметом спора между российской и де-факто абхазской комиссиями, жизнь катилась назад. Российские информационные агентства, телеканалы и комментаторы все чаще начали писать о бедственном положении этого живописного места. Акцент был сделан на то, что де-факто правительство Абхазии ничего не делает, и жители Аибги умоляют президента Путина присоединить деревню к России. «Кажется, мы живем в концентрационном лагере. Шаг влево, шаг вправо-расстрел. У всех нас есть пропуски из ФСБ, без них никуда не денешься, - говорили местные СМИ российским СМИ. - Пожалуйста, объедините нас, отдайте нас России. В бюджете республики до сих пор нет денег, чтобы позаботиться о нас ".
И вот случилось чудо! Великий Владимир Ленин, извините, - Владимир Путин внял мольбам жителей Айбги, но, конечно, параллельно навесил лапшу на уши братьям и посовместительству вассалам в Сухуми- потихоньку Кремль оккупировал землю и так оккупированной Абхазии. А ведь де-факто комиссия по установлению границ Абхазии в течение десяти лет изучала, является ли абхазская часть посёлка Айбга действительно абхазской, и до сих пор ничего не изучила.
В де-факто абхазском обществе проблема Аибги долгое время была предметом обсуждения, но как видно в Сухуми только выпускали пар, что ничего не изменило - Аибга оказалась в зоне контроля российских пограничников во время Олимпиады в Сочи. После Олимпиады мэр Сочи посетил Аибгу и пообщался с местными жителями. Он пообещал отремонтировать разрушенную дорогу, разрушенный мост и решить все существующие проблемы населения.
По российскому телевидению мэр говорил об Аибге как о части российской территории, что вызвало гнев де-факто парламента оккупированной Абхазии. Абхазы сразу же десантировали своих журналистов на место. А русские жители начали их оскорблять и выгонять, потому что совсем не хотят оставаться под юрисдикцией де-факто Абхазии. Ведь в нескольких километрах от них находится Красная Поляна, где русские построили элитные комплексы и лыжные трассы, а у Айбги нет даже электричества. Тем временем российский пропагандистский новостной канал «Россия 1» опубликовал сюжет под названием «Горная деревня Аибга у Красной Поляны вымирает» ... И таких новостей было намного больше, и абхазы неоднократно сердились, но ведь всем известно-когда что-то нужно российскому правительству или деловым кругам, они могут легко организовать оккупацию или аннексию даже для «дружественного» государства.
Так как в результате работы с 2010 года так называемая комиссия по демаркации границы еще не согласовала вопрос о разделе на самом деле грузинской земли, и российские власти показали, что им нет дела до «братьев» абхазов. На чашах весов огромный бизнес потенциал и инвестиции – кого интересует Сухуми? Согласно блогу cyxymu.info, в 2019 году территория этого региона Гагры, Российским кадастровым реестром упоминается как принадлежащая Краснодарскому краю, городу Сочи. Однако глава де-факто парламента оккупированной Абхазии Валерий Кварчия всё равно настаивал: «В 2011 году мы договорились, что ни одна из сторон не предпримет никаких несогласованных шагов до окончательной демаркации границы». Де-факто министр иностранных дел Даур Кове, который любит путешествовать по Европам с российским паспортом, также хмурил брови. «Вопрос о маленьком городке Аибга до сих пор не решен, он остается в компетенции совместной российско-абхазской комиссии. Поэтому неправильно говорить, что Аибга принадлежит России », - заявил Кове« Эхо Кавказа ». Но кто его слушал? В то время как во всем мире бушевала пандемия коронавируса, появилось сообщение, что Россия решила окончательно определить территорию Краснодарского края - конечно, с пополнением. Поэтому российский «ФСБ» самовольно изменил линии так называемой де-факто пограничной зоны в Краснодарском крае и присоединил к абхазскую часть Аибги. Заявленная цель - «повысить туристический потенциал региона и укрепить безопасность границ».
Официальная информация об этом была распространена 17 апреля 2020 года. Согласно тому же блогу cyxymu.info, в результате разделения этой территории, еще одна большая часть земли была передана под контроль Москвы». Как указано в блоге, как и в предыдущем разделе, эта часть земли вообще не граничит с Россией и полностью находится на территории Абхазии. Ну а как еще можно устроить Куршавель? Учитывая, что российские олигархи больше не могут инвестировать в Европе и отдыхать на европейских курортах по старому, так как они под санкциями, вот появилось унмкальное место, почему не ухватить? А что сделают абхазы? Понятно что покричат и перестанут, не пойдут же против своего покровителя? ... Ведь не забыли, что Россия содержит большую часть абхазского бюджета. Конечно, это еще раз доказывает, что у Кремля нет союзников и партнеров, что оккупант всегда останется оккупантом, а его слуга никогда не будет свободен ...
Между тем, на российских сайтах множество описаний по-настоящему завораживающей Аибги: «Это удивительное место похоже на затерянный Эдем, уникальная природа и захватывающие дух пейзажов надолго останутся в сердце любого туриста. На склонах горы Аибга из ледника рождается река Безымянная».