Reuters: პუტინის გარემოცვის კლინიკაში რუს „მწვანე კაცუნებს“ მკურნალობენ
მეორე მსოფლიო ომის დასრულების 75-ე წლისთავის აღსანიშნავი აღლუმი მოსკოვში 24 ივნისს გაიმართება. კორონავირუსის პანდემიის ფონზე, მოსკოვს წელს 9 მაისის მასშტაბური საზეიმო ღონისძიებების გადატანა მოუწია. დღეის მდგომარეობით, რუსეთის არმიაში, ოფიციალური ინფორმაციით, 1535 სამხედრო პირია ინფიცირებული. 24 ივნისის შემდეგ გაიზრდება თუ არა ეს რიცხვი, ბუნებრივია, უცნობია. თუმცა, მთავარი ეს არ არის. უფრო მნიშვნელოვანი ის არის, რომ თუ კი 75 წლის წინ საბჭოთა ჯარისკაცები ფაშიზმის წინააღმდეგ იბრძოდნენ, დღეს მათი მემკვიდრეები „მწვანე კაცუნები“ აღმოჩნდნენ. ანუ ის ადამიანები, რომლებიც სხვადასხვა სუვერენული სახელმწიფოს ტერიტორიაზე კი მოქმედებენ, თუმცა ხელმძღვანელობა მათ არსებობას მალავს, მსოფლიოს დასანახად მათთან ყველანაირ კავშირს უარყოფს და ამ ადამიანებს არც აღლუმზე გამოიყვანს. თუმცა, სხვადასხვა არალეგიტიმურ სამხედრო ოპერაციაში, რომლის მიზანი დაპყრობა, ანექსია, ოკუპაცია და დაქცევაა, სწორედ მათ აქცევს საზარბაზნე ხორცად. ისინი ვერც საპატიო გახსენებას და ვერც სახალხო აღიარებას ვერასოდეს მიიღებენ. სამაგიეროდ, ჭრილობებს უფასოდ იშუშებენ - თუ „მატუშკა რასიას“ ცოცხლები დაუბრუნდნენ.
როგორც გავლენიანმა გამოცემა „როიტერსმა“ გაარკვია, რუს დაქირავებულ მებრძოლებს არალეგალურად, უფასოდ სანქტ პეტერბურგში, სადაზღვევო კომპანიის „სოგაზ“-ის სამედიცინო ცენტრში მკურნალობენ. ეს კომპანია კი ეკუთვნის პირებს, რომლებიც პრეზიდენტ ვლადიმერ პუტინთან არიან დაკავშირებულები. ასეთ დაქირავებულ მებრძოლებს კრემლი იმ საიდუმლო სამხედრო ოპერაციებში იყენებს, რომლებსაც სირიაში, უკრაინაში, ლიბიასა და სხვა ქვეყნებში აწარმოებს. მათი გატესტვა ჯერ უკრაინაში მოხდა, შემდეგ კი - სირიაში, ლიბიაში, ცენტრალურ აფრიკაში. „როიტერსმა“ საკუთარი ჟურნალისტური გამოძიება ჩაატარა და სხვადასხვა წყაროზე დაყრდნობით სწორედ ამ დასკვნამდე მივიდა.
რუსეთის კანონმდებლობით, ყველა სამედიცინო ორგანიზაცია ვალდებულია, აცნობოს პოლიციას იმ პაციენტების შესახებ, რომლებსაც საბრძოლო ტრავმები აქვთ მიღებული. ამას გარდა, რუსეთის მოქალაქეს არ აქვს კანონიერი უფლება, სამხედრო კონფლიქტებში მიიღოს მონაწილეობა, როგორც დაქირავებულმა მებრძოლმა. ამის მიუხედავად კი სწორედ „სოგაზ“-ის კლინიკაში დაჭრილ დაქირავებულ მებრძოლებს ისე მკურნალობენ, რომ ამის შესახებ არც პოლიციაში და არც პროკურატურაში ინფორმაცია „არ შედის“. ის, რომ ამ კლინიკაში ნამდვილად მკურნალობენ „ნაიომნიკები“, ჟურნალისტებს კერძო სამხედრო კომპანია „ვაგნერის“ ყოფილმა მებრძოლმა დაუდასტურა, რომელიც ლიბიაში ჰყავდათ გაგზავნილი, ასევე, იმ სხვა დაქირავებულმა მებრძოლებმაც, რომლებიც სირიაში დაიჭრნენ.
„როიტერსის“ ინფორმაციით, პეტერბურგში ეს კლინიკა 2010 წელს გაიხსნა. „ვაგნერის“ ყოფილი მებრძოლის თქმით, „სოგაზი“ მათ მომსახურებას უკვე რამდენიმე წელია, უწევს. სამხედრო პირი ამბობს, რომ ამ კლინიკაში იარებს სხვა ექვს მებრძოლთან ერთად იშუშებდა. კიდევ ერთი დაქირავებული მებრძოლის დედამ „როიტერსს“ უამბო, რომ მისმა შვილმა ასევე სერიოზული დაზიანებები სირიაში მიიღო და სწორედ „სოგაზი“-ს კლინიკაში მკურნალობდა. არც სამხედროებმა და არც მათმა ოჯახებმა არ იციან, ვინ გადაიხადა მკურნალობის ფული.
ვინ დგას „სოგაზ“-ის უკან
სადაზღვევო კომპანია „სოგაზი“ დაკავშირებულია „გაზპრომთან“. მის ტოპ-მენეჯერებსა და მფლობელებს შორის არიან ვლადიმერ პუტინის ნათესავები და სხვა ის პირები, რომლებიც მასთან ახლო კავშირში არიან. მათ შორის, „სოგაზ“-ის წილს წარსულში ფლობდა პუტინის ბიძაშვილის შვილი, მიხაილ შელომოვი. ახლა „სოგაზი“-ს აქციების 12,5 %-ს შელომოვის ვაჟი ფლობს. კომპანიის გენერალური დირექტორის მოადგილე მიხაილ პუტინია, პრეზიდენტის ასევე ახლო ნათესავი. კრემლმა მათი ნათესაობა ოფიციალურად დაადასტურა. „სოგაზ“-ში აქციების პაკეტს ფლობს ბიზნესმენი იური კოვალჩუკი, რომლის ირგვლივ ვლადიმერ პუტინის „პეტერბურგელი მეგობრების წრე“ არის შეკრული. ასევე, „სოგაზ“-ის დირექტორთა საბჭოს ხელმძღვანლობს „გაზპრომი“-ს მთავარი მმართველი, ალექსეი მილერი. ის 90-იანებში პუტინთან ერთად სანქტ პეტერბურგის მერიაში მუშაობდა. კიდევ უფრო საინტერესოდ ჟღერს ინფორმაცია, რომელიც ვლადიმერ პუტინის სავარაუდო უფროს ქალიშვილს, მარია ვორონცოვას ეხება.
ამ დრომდე არც ვორონცოვა და არც პუტინი ნათესავურ კავშირს საჯაროდ არ ადასტურებენ, თუმცა არც უარყოფენ. ცნობილია, რომ მარია ვორონცოვა ბიომედიცინით არის დაკავებული და სამედიცინო კომპანია „ნომეკო“-ს დამფუძნებელია. ეს კომპანია კი „სოგაზის“ დამფუძნებლებში არის მითითებული. „სოგაზ“-ის კლინიკის გენერალურმა დირექტორმა, ვლადისლავ ბარანოვმა, რომელსაც მარია ვორონცოვასთან საქმიანი ურთიერთობა აქვს, „როიტერსის” კითხვებს საკმაოდ უკმეხად უპასუხა. „დაივიწყეთ ჩვენი კლინიკების შესახებ, ეს ჩემი რჩევაა თქვენთვის”, -ასეთი პასუხი გასცა მან „როიტერსს”. ამას გარდა, რუსეთის თავდაცვის სამინისტრომ, „სოგაზ“-მა, პუტინის ქალიშვილმა და კრემლმა წერილობით კითხვებს დაჭრილი დაქირავებული მებრძოლების მკურნალობის შესახებ საერთოდ არ უპასუხეს.
რუსეთმა სირიაში სამხედრო ძალები ოფიციალურად 2015 წლის შემოდგომაზე შეიყვანა, 2019 წლის სექტემბერში სერგეი ლავროვმა განაცხადა, რომ ომი დასრულებულია, თუმცა რუსები ჯერ კიდევ რჩებიან სირიის ბაზებზე. რუსეთის ფედერაციის თავდაცვის სამინისტროს ოფიციალური მონაცემებით, 2015 წლიდან სირიის ოპერაციაში 40 რუსი სამხედრო დაიღუპა. ამ მონაცემებში არ თვლიან იმ დაღუპულებს, რომლებიც „არც არსებობენ“. თუმცა, არაოფიციალურად ცნობილია, რომ სირიაში „ვაგნერიდან“ რამდენიმე ასეული დაიღუპა. ასევე, ოფიციალურად უცნობია, თუ რამდენი მათგანი დაიჭრა და სად მკურნალობენ მათ. კრემლი არასოდეს ადასტურებს, რომ სირიაში, ლიბიაში თუ სხვაგან თავის „მწვანე კაცუნებს“ - „მავნე კაცუნებს“ აგზავნის. ისინი ხომ აღლუმებზე გამოსაყვანად არავის სჭირდება...
არც მათ გადასარჩენად არის საჭირო სპეცოპერაციების ჩატარება იომონ ფულისა და სიკვდილის მერე კომპენსაციებისთვის. ასე გადაწყვიტეს ვლადიმერ პუტინმა და მისმა მზარეულმა, „ვაგნერ“-ის შემქნელმა, ევგენი პრიგოჟინმა.

Reuters: российских "зеленых человечков" лечат в клинике окружения Путина
75-летие окончания Второй мировой войны в Москве будут отмечать 24 июня. На фоне пандемии коронавируса России пришлось перенести масштабные торжества празднования 9 мая. Согласно официальной информации на сегодняшний день, в российской армии, инфицировано 1535 военнослужащих. Пока неизвестно, после парада прибавится или нет число инфицированных. Однако, это не главное. Более важно то что, если 75 лет назад советские солдаты боролись с фашизмом, то сегодня их преемниками оказались «зеленые человечки». То есть, это люди, которые действуют на территории разных суверенных государств, но руководство скрывает их существование, отрицает любые контакты с ними и этих людей никогда не выведет на парад. Однако в ходе различных незаконных военных операций, направленных на завоевание, аннексию, оккупацию и покорение стран, именно они оказываются пушечным мясом. Они никогда не получат почетной славы или общественного признания. Вместо этого бесплатно залечат их раны - если они в Матушку Россию вернутся живыми.
Как стало известно влиятельному изданию Reuters, российских наемников нелегально и бесплатно лечат в медицинском центре страховой компании «Согаз» в Санкт-Петербурге. Компания принадлежит окружению президента Владимира Путина. Кремль использует таких наемников в секретных военных операциях в Сирии, Украине, Ливии и других странах. Они были протестированны сначала на Украине, а затем в Сирии, Ливии и Центральной Африке. Reuters провело собственное журналистское расследование и пришло к такому выводу на основании различных источников.
По российскому законодательству, все медицинские организации обязаны уведомлять полицию о пациентах, получивших боевые ранения. Кроме того, гражданин России не имеет законного права принимать участие в военных конфликтах в качестве наемника. Несмотря на это, раненых бойцов в клинике «Согаз» лечат так, что ни полиция, ни прокуратура не «оформляют» информацию об этом. Тот факт, что в клинике действительно лечатся наёмники, подтвердил журналистам бывший наемник из частной военной компании «Вагнер», который побывал в Ливии, а также другие наемники, которые были ранены в Сирии.
Как сообщает Reuters, клиника была открыта в Санкт-Петербурге в 2010 году. По словам бывшего бойца ЧВК “Вагнера”, Согаз предоставляет свои услуги уже несколько лет. Военный рассказал, что лечился в клинике вместе с шестью другими бойцами. Мать другого наемного бойца сказала агентству, что ее сын также получил серьезные травмы в Сирии и проходил лечение в клинике Согаза. Ни военные, ни их семьи не знают, кто заплатил за лечение.
Кто стоит за "Согазом"
Страховая компания "Согаз" связана с "Газпромом". Среди её топ-менеджеров и владельцев - родственники Владимира Путина и близких ему людей. Среди них Михаил Шеломов, двоюродный брат Путина, ранее владел пакетом акций в “Согазе”. Сыну Шеломова сейчас принадлежит 12,5% акций “Согаза”. Михаил Путин, заместитель генерального директора компании, также является близким родственником президента. Кремль официально подтвердил их родственную связь. Ещё пакетом акций в "Согазе" владеет бизнесмен Юрий Ковальчук который связан с "кругом друзей из Петербурга" Владимира Путина. Алексей Миллер, глава "Газпрома", также возглавляет совет директоров "Согаза". Он работал с Путиным в мэрии Санкт-Петербурга в 1990-х годах. Еще интереснее информация о предполагаемой старшей дочери Владимира Путина, Марии Воронцовой. Пока ни Воронцова, ни Путин публично не подтвердили и не опровергли свою родственную связь. Известно, что Мария Воронцова занимается биомедициной и является учредителем медицинской компании «Номеко». Эта компания указана в учредителях "Согаз". Владислав Баранов, генеральный директор клиники «Согаз», имеющий деловые отношения с Марией Воронцовой, довольно резко ответил на вопросы Reuters. «Забудьте о нашей клинике, это мой вам совет», - сказал он Reuters. Кроме того, Минобороны России, “Согаз”, дочь Путина и Кремль не ответили на письменные вопросы о лечении раненых наемников.
Россия официально направила войска в Сирию осенью 2015 года. Сергей Лавров заявил в сентябре 2019 года, что война окончена, хотя русские по-прежнему остаются на сирийских базах. По официальным данным Министерства обороны Российской Федерации, с 2015 года в ходе операции в Сирии было убито 40 российских солдат. Эти данные не включают тех, кто «не существует». Однако неофициально известно, что несколько сотен человек из «Вагнера» были убиты в Сирии. Кроме того, официально неизвестно, сколько из них получили ранения и где их лечат. Кремль никогда не подтверждал, что отправляет своих «зеленых человечков» - то есть « вредных человечков » в Сирию, Ливию или куда-либо еще. В конце концов, никому не нужно, чтобы они маршировали на парадах ...
Также для них нет нужды проводить специальные спасательные операции, хватит и гонорар и компенсация после смерти. Вот так и решили Владимир Путин и его повар, создатель Вагнера Евгений Пригожин