დე ფაქტო აფხაზეთი რუსეთისგან დაფინანსებას უკვე 6 თვეა აღარ იღებს - რა ელის ოკუპირებულ რეგიონს
ოკუპირებულ აფხაზეთში საბიუჯეტო შემოსავლები შემცირდა და შედეგად საგანგაშო ფინანსური მდგომარეობაა. ამის შესახებ ოკუპირებული აფხაზეთის დე ფაქტო პრეზიდენტმა ასლან ბჟანიამ, ე.წ პარლამენტის წევრებთან შეხვედრისას, რამდენიმე დღის წინ განაცხადა.
მისი თქმით, ბოლო თვეების განმავლობაში, საბიუჯეტო შემოსავლები იმდენად მცირეა, რომ მხოლოდ აუცილებელი ხარჯების დაფარვის შესაძლებლობა არსებობს, მათ შორისაა ხელფასების, პენსიებისა და ჯანდაცვის ხარჯები. ბჟანიამ ხაზი გაუსვა იმას, რომ რუსეთის ფედერაციამ ინფრასტრუქტურული პროექტების დაფინანსება ექვსი თვით შეაჩერა, ასევე უამრავი პროექტი გადაიდო. ბჟანია ივნისის ბოლოს მოსკოვში ჩასვლას გეგმავს, სადაც უნდა გაარკვიოს, რატომ აღარაა კრემლი უწინდელივით ხელგაშლილი. ბჟანია ამბობს, რომ 2020 წელს მის მთავრობას რუსეთისგან დაფინანსება ამ დრომდე არ მიუღია. არა და, 2019 წლის დეკემბერში კრემლი აფხაზებს 4,5 მილიარდ რუბლს ( 65 მილიონი დოლარი) შეპირდა.
2008 წლის რუსეთ-საქართველოს ომის შემდეგ, ოფიციალური მოსკოვი აფხაზეთსა და ცხინვალში ოკუპაციასთან ერთად, თანმიმდევრულ რუსიფიკაციის პოლიტიკასა და არაფორმალური ანექსიის პროცესსაც ახორციელებს. რუსეთის ფედერაცია დე ფაქტო რეგიონების პოლიტიკურ, სოციალურ, კულტურულ და ეკონომიკურ სფეროებს აკონტროლებს. გავლენის შესანარჩუნებლად კი, აქტიურად იყენებს ფინანსურ დახმარებას. თუმცა, ახლა, როცა აფხაზებს დახმარება ძალიან სჭირდებათ, რუსეთმა ისინი ბედის ანაბარა მიატოვა.
2009 წლის 12 აგვისტოს, დე ფაქტო აფხაზეთის სოციალურ-ეკონომიკურ განვითარებაში რუსეთის დახმარების შესახებ „შეთანხმება“ შედგა. ამავე წლის 26 აგვისტოს იდენტური „ხელშეკრულება“ გაფორმდა ოკუპირებულ ცხინვალის რეგიონთანაც. რუსეთი ორივე ოკუპირებული რეგიონისთვის მთავარ სავაჭრო და ფინანსურ პარტნიორს წარმოადგენს. თუმცა, როგორც თავად ბჟანიამ აღიარა, აფხაზეთის დე ფაქტო ხელისუფლებებმა ამ პროგრამით გათვალისწინებულ მიზნებს ვერ მიაღწიეს-ანუ მილიარდობით რუბლი ისე გაიფლანგა, რომ რიგით აფხაზებს სარგებელი არ მიუღიათ. რუსეთი ფინანსების მობილიზებას ირიბი ხერხებითაც ახორციელებს და ამისთვის ფედერალურ სუბიექტებსა და რუსულ კერძო კომპანიებს იყენებს, ისეთებს როგორიც არის „გაზპრომი“. ოკუპირებული ცხინვალის ფინანსები ძირითად სრულად არის დამოკიდებული რუსეთზე, აფხაზეთში კი ბიუჯეტის ის ნაწილი, რომელიც პირდაპირ რუსულ ფულზე მიბმული არ არის, რუსული კომპანიების ხარჯზე ივსება.
სწორედ ამ გზით, კრემლი, ოკუპირებულ რეგიონებში მიმდინარე პროცესებს სრულად აკონტროლებს. სინამდვილეში კრემლის მთავარი მიზანი გავლენის ბერკეტის მუდმივი შენარჩუნებაა, შესაბამისად ეკონომიკური სტაბილურობა. რიგითი აფხაზის კეთილდღეობა მოსკოვისთვის მეასეხარისხოვანია. თუ რომელიმე მარიონეტი „ლიდერი“ ურჩობას გადაწყვეტს, პუტინს ყოველთვის შეუძლია დაფინანსება შეწყვიტოს ან შეამციროს. დე ფაქტო აფხაზეთის ეკონომიკა ისედაც ჰუმანიტარული კრიზისის ზღვარზე, ხოლო „რუსული ფულის“ გაქრობის შემთხვევაში კიდევ უფრო ფსკერზე დაეშვება. ამიტომაც, კრემლის ხელდასმულმა დე ფაქტო ლიდერებმა იციან, რომ მოსკოვის კეთილგანწყობას უნდა გაუფრთხილდნენ.
ასლან ბჟანიას „პრეზიდენტობა“ იმ პერიოდს დაემთხვა, როცა კრემლს პანდემიის ფონზე ოკუპირებული აფხაზეთისთვის ნაკლებად სცალია. რუსული სოციალური ქსელი და მედია აჭრელებულია ექიმების ვიდეომიმართვებით-მედიკოსები საავადმყოფოებში არსებულ მძიმე ვითარებასა და ელემენტარული პირადი დაცვის საშუალებების დეფიციტზე საუბრობენ. მაღალია კორონავირუსით დაავადებული სამედიცინო სფეროს წარმომადგენლების რიცხვიც, რომლებსაც ხელფასსაც კი არ უხდიან. დაინფიცირებულთა რაოდენობის ზრდასთან ერთად, რუსული ჯანდაცვა ფაქტობრივად კოლაფსის ზღვარზეა, სასწრაფოს სამედიცინო დახმარების ბრიგადებს, გამოძახების შემთხვევაში საშუალოდ ოთხი დღეც კი სჭირდებოდა პაციენტამდე მისაღწევად.
ფინანსური სურათიც არ არის სახარბიელო. რუსეთის ეკონომიკა დიდწილად დამოკიდებულია ნავთობის სფეროზე. კორონავირუსის პანდემიის შედეგად კი ნავთობის ფასის შემცირებამ რუსული რუბლის გაუფასურება გამოიწვია. რუსი ექსპერტები აცხადებენ, რომ რუსეთის ეკონომიკას რეცესია ემუქრება. არა და პრობლემები ჯერ კიდევ კორონავისურის პანდემიამდე შეიქმნა. ექსპერტი ვლადიმერ გიმპელსონი ვარაუდობს, რომ უმუშევრობის მაჩვენებელი რუსეთის ფედერაციაში 1998 წლის რეკორდულ ნიშნულს გაიმეორებს, რაც ფინანსურ კლიმატს კიდევ უფრო გააუარესებს. გავლენიანი კვლევითი ცენტრის „ლევადას“ უკანასკნელი კვლევის თანახმად, რუსეთში წელიწადნახევრის განმავლობაში 28%-მდე გაიზარდა იმ ადამიანების რიცხვი, ვინც ცხოვრების გაუარესებული დონის გამო, მზად არიან ქუჩაში გამოვიდნენ და საპროტესტო აქციებს შეუერთდნენ. რუსი ექსპერტები ყურადღებას პუტინის რეიტინგის ვარდნაზეც ამახვილებენ.
აღნიშნული ფაქტორების გათვალისწინებით, საინტერესოა რამდენად ექნება „დედა რუსეთს“ დრო და რესურსი საქართველოს ოკუპირებული რეგიონებისთვის. მითუმეტეს თუ გავიხსენებთ, რომ 2014 წელს, როდესაც რუსეთი დასავლეთის სანქციების ქვეშ მოექცა, ნავთობის ფასი კი შემცირდა, კრემლმა აფხაზეთს ფინანსური დახმარება საგრძნობლად შეუმცირა.

Де-факто Абхазия уже шесть месяцев не получает финансирования от России - что ждет в будущем оккупированный регион Грузии
09/06/2020 07:42:44 Конфликты
Доходы бюджета в оккупированной Абхазии сократились, что привело к тревожной финансовой ситуации. Об этом де-факто президент оккупированной Абхазии Аслан Бжания заявил на встрече с членами так называемого парламента несколько дней назад. По его словам последние месяцы доходы бюджета были настолько низкими, что остаётся только возможность покрыть необходимые расходы, включая расходы на заработную плату, пенсии и здравоохранение. Бжания подчеркнул, что Российская Федерация приостановила финансирование инфраструктурных проектов на шесть месяцев и что многие проекты были отложены. Бжания планирует поехать в Москву в конце июня, чтобы выяснить, почему Кремль уже не раскошеливается так, как прежде. Бжания говорит, что его правительство еще не получало финансирование от России на 2020 год. А в декабре 2019 года Кремль пообещал абхазам 4,5 миллиарда рублей (65 миллионов долларов).
После российско-грузинской войны 2008 года официальная Москва, наряду с оккупацией Абхазии и Цхинвали, проводит политику последовательной русификации и процесса неформальной аннексии. Российская Федерация контролирует политическую, социальную, культурную и экономическую сферы регионов де-факто. Она активно использует финансовую помощь для поддержания своего влияния. Однако теперь, когда абхазы остро нуждаются в помощи, Россия бросила их на произвол судьбы.
12 августа 2009 года была достигнута «договоренность» о помощи России в сфере социально-экономического развития Абхазии. 26 августа того же года было подписано идентичное «соглашение» с оккупированной Цхинвальской областью. Россия является крупным торговым и финансовым партнером для обоих оккупированных регионов. Однако, как признал сам Бжания, властям де-факто в Абхазии не удалось достичь целей, поставленных российской программой, то есть миллиарды рублей были растрачены так, что простые абхазцы ничего не получили. Россия также мобилизует финансы с помощью косвенных средств и использует федеральные предприятия и российские частные компании, такие как «Газпром». Финансы оккупированного Цхинвали во многом зависят от России, в то время как в Абхазии та часть бюджета, которая не связана напрямую с российскими государственными деньгами, заполняется за счет российских компаний.
Таким образом, Кремль полностью контролирует происходящие процессы на оккупированных территориях. На самом деле главная цель Кремля - сохранить рычаг влияния, а следовательно, и экономическую стабильность. Благосостояние простых абхазов имеет второстепенное значение для Москвы. Если какой-нибудь марионеточный «лидер» решит ослушаться, Путин всегда может остановить или сократить финансирование. Экономика де-факто Абхазии уже находится на грани гуманитарного кризиса, и если «русские деньги» исчезнут, даже призрачное благосостояние сведётся к нулю. Вот почему фактические лидеры Кремля знают, что добрую волю Москвы нужно лелееть и беречь.
«Президентство» Аслана Бжании совпало с периодом пандемии, когда у Кремля нет время думать об оккупированной Абхазии. Российские социальные сети и СМИ наводнены видеороликами врачей, рассказывающими о сложной ситуации в больницах России и отсутствии основных средств индивидуальной защиты. Число тех людей которые работают в области медицины и заразились коронавирусом, очень высоко, плюс медикам не платят обещанные надбавки. С ростом числа инфицированных людей российское здравоохранение фактически находится на грани краха, и бригадам скорой помощи в среднем даже требуется четыре дня, чтобы добраться до пациента.
Финансовая картина тоже не очень лицеприятная. Экономика России во многом зависит от нефтяного сектора. В результате пандемии коронавируса падение цен на нефть обесценило российский рубль. Российские эксперты говорят, что экономика России находится в рецессии. Проблемы были и до пандемии коронавируса. Эксперт Владимир Гимпельссон предполагает, что уровень безработицы в Российской Федерации повторит рекорд 1998 года, что ухудшит финансовый климат. Согласно недавнему исследованию влиятельного центра Levada, число людей в России, которые готовы выйти на улицы и присоединиться к протестам, возросло на 28% за последние полтора года. Российские эксперты также говорят про падение рейтинга ВладимираПутина.
Учитывая эти факторы, интересно посмотреть, сколько времени и ресурсов останется у "Матушки России" для оккупированных регионов Грузии. Тем более что в 2014 году, когда Россия попала под санкции Запада и цены на нефть упали, Кремль значительно сократил свою финансовую помощь Абхазии.