რუმინეთი, მეორე მსოფლიო ომის შემდეგ პირველად, აგრესორად რუსეთს აღიარებს
რუსეთის ფედერაციის საგარეო პოლიტიკის უმთავრესი მიზანი მსოფლიო ასპარეზზე გლობალური, ძლევამოსილი მოთამაშის პოზიციის დაცვაა. ამ მიზნის მისაღწევად, სამეზობლოსა და პოსტსაბჭოთა სივრცეში გავლენის აღდგენა ოფიციალური მოსკოვისთვის სასიცოცხლოდ მნიშვნელოვანია. სწორედ ამიტომ, კრემლი აგრესიული ქმედებებით, სპეცსამსახურების, სამხედრო, საინფორმაციო, ეკონომიკური, პოლიტიკური თუ სხვა მეთოდებით დაუღალავად ერევა სხვადასხვა ქვეყნის შიდა საქმეებში, არღვევს სუვერენიტეტის პრინციპსა და საერთაშორისო სამართლის ფუნდამენტურ ნორმებს. საქართველო, უკრაინა და ბალტიისპირეთის ქვეყნები რუსულ რადარზე საპატიო ადგილს იკავებენ, თითოეულს ყოველდღიურ რეჟიმში უწევს რუსეთის ფედერაციიდან მომდინარე საფრთხეების განეიტრალება.
რუმინეთის პრეზიდენტმა, კლაუს იოჰანისმა ქვეყნის 2020-2024 წლების ეროვნული თავდაცვის სტრატეგიის დოკუმენტს მოაწერა ხელი. დოკუმენტში რუსეთი „აგრესორად“ მოიხსენიება. ამ ამბავში განსაკუთრებული ის არის, რომ რუსეთი, მეორე მსოფლიო ომის შემდეგ ოფიციალურად პირველად, დასახელდა რუმინეთის უსაფრთხოებისთვის საფრთხედ.
რუმინეთის თავდაცვის სტრატეგიის დოკუმენტის თანახმად, კრემლის მიდგომები და ქმედებები საერთაშორისო სამართლით გათვალისწინებულ ნორმებს არღვევს. ასევე, ოფიციალური მოსკოვის „შეტევითი“ და „აგრესიული“ სამხედრო აქტივობები შავ ზღვაში ესკალაციის რისკს ზრდის. დოკუმენტის თანახმად, რუსეთი ჩრდილოატლანტიკური ხელშეკრულების ორგანიზაციის აღმოსავლეთ საზღვარზე ნატო-ს წინააღმდეგ მიმართული ქმედებებით რეგიონულ სტაბილურობას უქმნის საფრთხეს. ეროვნული თავდაცვის სტრატეგია ყურადღებას კონსოლიდირებული თავდაცვის მნიშვნელობაზე ამახვილებს და პარტნიორი ქვეყნების დახმარებით რუსეთის შეჩერების აუცილებლობას ხაზს უსვამს.
რუმინეთი არ არის არც პირველი და არც ერთადერთი ქვეყანა, რომელიც რუსეთიდან მომდინარე საფრთხეებს უსაფრთხოების მთავარ გამოწვევად სახელმწიფოებრივ დონეზე განსაზღვრავს.
საქართველოს თავდაცვის სამინისტროს 2017-2020 წლების თავდაცვის სტრატეგიული მიმოხილვის დოკუმენტის მიხედვით, რუსეთის ფედერაციის აგრესიული საგარეო პოლიტიკა საქართველოს უსაფრთხოებისთვის განსაკუთრებულ საფრთხეს წარმოადგენს.
„რუსეთის ფედერაციის მზაობა საერთაშორისო სამართლის ნორმების უგულვებელყოფით,ღია სამხედრო აგრესიისა და ჰიბრიდული მეთოდების გამოყენებით ხელყოს მეზობელი ქვეყნების სუვერენიტეტი უსაფრთხოების ძირითად გამოწვევად რჩება. რუსეთის ფედერაციის მზარდი მილიტარიზაცია, სამხედრო ძალების მოდერნიზება და რეგიონზე ზეგავლენის განმტკიცების მცდელობა ზრდის აგრესიის გაგრძელების რისკს, რაც ნათლად დადასტურდა ყირიმის ანექსიისა და აღმოსავლეთ უკრაინაში განვითარებული მოვლენების დროს“, – ნათქვამია დოკუმენტში, რომლის თანახმადაც რუსეთის ერთ-ერთი სტრატეგიული მიზანი რეგიონის ენერგორესურსებსა და მათ გადანაწილებაზე კონტროლის მოპოვებაა.
ესტონეთის საგარეო დაზვერვის სამსახურისა და ლიეტუვას თავდაცვის სამინისტროს 2020 წლის საფრთხეების შეფასების ანგარიშებში განსაკუთრებული ყურადღება ეთმობა რუსეთის აგრესიულ აქტივობებს სხვადასხვა რეგიონში, მათ შორის, საქართველოშიც. ანგარიშებში კრემლის, როგორც აგრესორის იმიჯის ოფიციალურად დეკლარირება ხდება. ორივე ქვეყანა აქტიურად საუბრობს შავი ზღვის მილიტარიზაცაზე, რუსეთის გაზრდილ სამხედრო კონტიგენტზე, საქართველოს ოკუპაციასა და რეგულარულ რუსულ სამხედრო სწავლებებზე ბალტიისპირეთის ქვეყნების საზღვრებთან ახლოს.
ლიეტუვას საფრთხეების შეფასების ანგარიშში აღნიშნულია რუსეთისა და ბელარუსის სადაზვერვო სამსახურების აქტიურობა ლიეტუვას ტერიტორიაზე. ესტონეთის 2020 წლის საფრთხეების შეფასების დოკუმენტი ქვეყნის სუვერენიტეტის ერთადერთ ეგზისტენციალურ საფრთხედ რუსეთის სამხედრო აქტივობებს ასახელებს.
ესტონეთის საგარეო დაზვერვის ანგარიშში აღნიშნულია, რომ 2020 წელს რუსეთი სერიოზულ ყურადღებას დაუთმობს საქართველოში გასამართ საპარლამენტო არჩევნებს. გავლენის მოსახდენად და მისთვის მისაღები კანდიდატების მხარდასაჭერად კრემლმა შესაძლოა, მიმართოს სხვადახვა ტიპის მეთოდს, მათ შორის, განახორციელოს კიბერთავდასხმები. აღნიშნული მოსაზრება რუსეთის წარსულ აქტივობების, კონკრეტულად კი სხვადასხვა მეთოდით (კიბერთავდასხმები, დეზინფორმაცია, მოსყიდვა) უცხო ქვეყნების არჩევნებში ჩარევის გათვალისწინებით საკმაოდ ლოგიკურია. აღსანიშნავია, რომ 2019 წელს გამოქვეყნებულ ანალოგიურ დოკუმენტში ესტონეთის საგარეო დაზვერვა ხაზს უსვამდა რუსეთის შესაძლო ჩარევასა და ზეწოლას 2019 წლის ბელარუსის საპარლამენტო და უკრაინის საპრეზიდენტო არჩევნებში, ასევე, კრემლის ჩარევის საფრთხეს ევროპარლამენტის 2019 წლის არჩევნებში.
ესტონეთის აზრით, რუსეთისთვის პრიოტიტეტულია, გავლენა შეინარჩუნოს ბელარუსზე და მინსკისა და დასავლეთის დაახლოება შეაკავოს. აღნიშნული მიზნის მისაღწევად კრემლი ცდილობს, რუსეთ-ბელარუსის საინტეგრაციო შეთანხმების საკითხი გაააქტიუროს. უცვლელია მოსკოვის სტრატეგია უკრაინის მიმართაც, რუსეთი ცდილობს, საკუთარი თავი წარმოაჩინიოს შუამავლად უკრაინულ მხარესა და არაღიარებული ლუგანსკისა და დონეცკის ე.წ. მთავრობებს შორის, ასევე, ცდილობს, დონბასში მიმდინარე კონფლიქტის მოუგვარებლობა კიევს დააბრალოს. ამასთან ერთად, უკრაინაზე პოლიტიკური და ეკონომიკური ზეწოლის მოსახდენად კრემლი იყენებს ისეთ პროექტებს, როგორიცაა „ჩრდილოეთ ნაკადი-2“-ის გაზსადენი. საგულისხმოა, რომ ესტონეთის აზრით, ქვეყანაზე რუსეთის მიერ სამხედრო თავდასხმა მოსალოდნელი მხოლოდ იმიტომ არ არის, რომ ოფიციალურ მოსკოვს ნატო-სთან სამხედრო დაპირისპირება არ სურს. 2020 წლის საფრთხეების შეფასების ანგარიშში ესტონეთი იმასაც აცხადებს, რომ სხვადასხვა ოპერაციის მეშვეობით კრემლი მოლდოვას საშინაო საქმეებში ერევა, სადაც მის მთავარ დასაყრდენს იგორ დოდონი და მისი სოციალისტური პარტია წარმოადგენენ.
ჩამოთვლილი ქვეყნები მნიშვნელოვან ყურადღებას უთმობენ კრემლის კიბეროპერაციებს. საგულისხმოა, რომ 2019 წლის 28 ოქტომბერს საქართველოს პრეზიდენტის ადმინისტრაციის, ასევე, სხვადასხვა სახელმწიფო, კომერციული და მედიაორგანიზაციების ვებგვერდებზე, სერვერებსა და კომპიუტერულ მართვით სისტემებზე თავდასხმა რუსეთის დაზვერვასთან დაკავშირებულმა ჰაკერულმა ჯგუფმა – Fancy Bear-მა განახორციელა. ქართული მხარის მიერ ჩატარებული გამოძიებითა და საერთაშორისო პარტნიორებთან თანამშრომლობით დადგინდა, რომ ოპერაცია რუსეთის ფედერაციის შეიარაღებული ძალების გენერალური შტაბის მთავარი სამმართველოს მიერ დაიგეგმა და შესრულდა. ეს თავდასხმა დაგმეს როგორც ესტონეთმა, ლიეტუვამ და რუმინეთმა, ასევე, დიდმა ბრიტანეთმა, აშშ-მა, დანიამ, პოლონეთმა, ნოვერგიამ, ჩეხეთმა, მონტენეგრომ, ნიდერლანდებმა, კანადამ, ავსტრალიამ და უკრაინამ.
როგორც ვხედავთ, კრემლი წარმატებით ახერხებს არაერთი ქვეყნის უსაფრთხოებასა და თავდაცვასთან დაკავშირებულ ოფიციალურ დოკუმენტში საპატიო ადგილის დაკავებას, რაც მისი აგრესიული პოლიტიკის კიდევ ერთი ნათელი დადასტურებაა. პუტინს არ ჰყავს და არ სჭირდება პარტნიორები, მას მხოლოდ უპირობო გავლენის გავრცელება და ქვეყნების სრული კონტროლი აინტერესებს, რაც საერთაშორისო სამართლის ერთერთ უმთავრეს პრინციპს – სუვერენიტეტს ეწინააღმდეგება. ოფიციალური მოსკოვის ქმედებები პოსტსაბჭოთა სივრცესა და მისი ყოფილი გავლენის სფეროში შემავალი ქვეყნების მშვიდობას, სტაბილურობასა და განვითარებას უქმნის საფრთხეს. საკითხავი ახლა მხოლოდ ის არის, კიდევ რომელი ქვეყნისგან უნდა ველოდოთ მომავალში რუსეთის აგრესორად აღიარებას.

Впервые со времен Второй мировой войны Румыния признает Россию агрессором
Основной целью внешней политики Российской Федерации является защита позиции глобального, влиятельного игрока на мировой арене. Для достижения этой цели восстановление влияния на соседском и постсоветском пространстве жизненно важно для официальной Москвы. Вот почему Кремль неустанно вмешивается во внутренние дела различных стран посредством агрессивных действий, спецслужб, военных, информационных, экономических, политических или иных методов, нарушая принцип суверенитета и основополагающие нормы международного права. Грузия, Украина и страны Балтии занимают почетное место на российском радаре, и каждой из них приходится ежедневно нейтрализовать угрозы, исходящие от Российской Федерации.
Президент Румынии Клаус Йоханнис подписал документ о национальной оборонной стратегии страны на 2020-2024 годы. Россия упоминается в документе как «агрессор». Особенность в том, что после Второй мировой войны Россия была впервые официально названа угрозой безопасности Румынии.
Согласно документу Стратегии обороны Румынии, подход и действия Кремля нарушают нормы международного права. «Наступательная» и «агрессивная» военная деятельность официальной Москвы на Черном море также увеличивает риск эскалации. Согласно документу, Россия представляет угрозу региональной стабильности в результате действий против НАТО на восточной границе Организации Североатлантического договора. Стратегия национальной обороны подчеркивает важность консолидированной обороны и подчеркивает необходимость остановить Россию с помощью стран-партнеров.
Румыния не первая и не единственная страна, которая определила угрозы, в рамках которых Россия представляет серьезную угрозу безопасности на государственном уровне.
Согласно Документу Министерства обороны Грузии о стратегическом обзоре обороны на 2017-2020 годы, агрессивная внешняя политика Российской Федерации представляет особую угрозу безопасности Грузии.
«Готовность Российской Федерации игнорировать суверенитет соседних стран, игнорируя нормы международного права, используя открытую военную агрессию и гибридные методы, остается серьезным вызовом для безопасности страны. Растущая милитаризация Российской Федерации, модернизация вооруженных сил и усилия по усилению влияния в регионе увеличивают риск продолжения агрессии, о чем свидетельствуют аннексия Крыма и события на востоке Украины.” -Согласно документу, одной из стратегических целей России является установление контроля над энергоресурсами региона и их перераспределение.
В отчете Службы внешней разведки Эстонии и в отчете об оценке угроз Министерства обороны Литвы за 2020 год основное внимание уделяется агрессивной деятельности России в различных регионах, включая Грузию. В сообщениях официально утверждается образ Кремля как агрессора. Обе страны активно обсуждают растущий военный контингент России, милитаризацию Черного моря, оккупацию Грузии и регулярные военные учения России у границ стран Балтии.
В отчете об оценке угрозы в Литве отмечается деятельность российских и белорусских спецслужб на территории Литвы. В документе об оценке угрозы Эстонии, принятом в 2020 году, военная деятельность России рассматривается как единственная существенная угроза суверенитету страны.
По данным Службы внешней разведки Эстонии, в 2020 году Россия будет уделять серьезное внимание предстоящим парламентским выборам в Грузии. Чтобы повлиять и поддержать приемлемых для него кандидатов, Кремль может прибегнуть к различным методам, включая кибератаки. Эта точка зрения вполне логична с учетом прошлой деятельности России, в частности использования различных методов (кибератаки, дезинформация, взяточничество) для вмешательства в выборы в зарубежных странах. В аналогичном документе, опубликованном в 2019 году, внешняя разведка Эстонии подчеркнула возможное вмешательство России и давление на белорусские парламентские и президентские выборы 2019 года в Украине, а также угрозу вмешательства Кремля в выборы Европейского парламента в 2019 году.
По мнению Эстонии, для России приоритетом является сохранение своего влияния в Беларуси и предотвращение сближения между Минском и Западом. Для достижения этой цели Кремль пытается усилить вопрос российско-белорусского соглашения об интеграции. Стратегия Москвы в отношении Украины также не изменилась, Россия пытается представить себя в качестве посредника с украинской стороной и так называемыми непризнанными Луганском и Донецким. Правительства также пытаются обвинить Киев в неразрешенном конфликте на Донбассе. Кроме того, Кремль использует такие проекты, как газопровод Северный поток-2, для оказания политического и экономического давления на Украину. Примечательно, что, по мнению Эстонии, военное нападение России на страну не ожидается только потому, что официальная Москва не хочет военной конфронтации с НАТО. В отчете об оценке угрозы в 2020 году Эстония также заявила, что посредством различных операций Кремль вмешивался во внутренние дела Молдовы, а его опора - Игорь Додон и его Социалистическая партия.
Перечисленные страны уделяют значительное внимание кибер операциям Кремля. Примечательно, что 28 октября 2019 года хакерская группа Fancy Bear, связанная с российской разведкой, осуществила атаку на сайты, серверы и компьютерные системы управления Администрации президента Грузии, а также на различные государственные, коммерческие и медиа организации. Расследование грузинской стороной и в сотрудничестве с международными партнерами показало, что операция была спланирована и проведена Главным подразделением Генерального штаба Вооруженных Сил РФ. Атака была осуждена Эстонией, Литвой и Румынией, а также Великобританией, США, Данией, Польшей, Норвегией, Чехией, Черногорией, Нидерландами, Канадой, Австралией и Украиной.
Как видим, Кремлю удалось занять почетное место в официальном документе о безопасности и обороне ряда стран, что является еще одним ярким подтверждением его агрессивной политики. Путин не имеет и не нуждается в партнерах, он заинтересован только в распространении безоговорочного влияния и полного контроля над странами, что противоречит одному из основных принципов международного права - суверенитету. Действия официальной Москвы угрожают миру, стабильности и развитию государств. Единственный вопрос сейчас состоит в том, со стороны ещё какой страны можно ожидать признания агрессором России.