თბილისთან დიალოგი და თანამშრომლობა: ჩიხიდან რეალური გამოსავალი, თუ “აფხაზეთისთვის დამღუპველი ფეიქ-პროექტი”?
24/07/2020 16:09:42 კონფლიქტები
ახალი ვირუსებით გამოწვეული დაავადებების ეპიდემიები, ისევე, როგორც სხვადასხვა სტიქიები, კაცობრიობას ყოველთვის მოულოდნელად ატყდება თავს, ამდენად, მათი სრულ მზადყოფნაში დახვედრა უბრალოდ შეუძლებელია. შეიძლება მხოლოდ, ეს საფრთხე მუდმივად მხედველობაში იქონიო და ეცადო, მაქსიმალურ მზადყოფნაში იყო. თუმცა როგორც კორონავირუსის მსოფლიო პანდემიამ გვიჩვენა, ესეც კი ყველას და ყოველთვის როდი გამოსდის, მათ შორის – ყველაზე მაღალგანვითარებულ სახელმწიფოებსაც კი, რომელთაგან ზოგიერთის ეკონომიკები მთელი მსოფლიოს თვალწინ კინაღამ ჩამოიშალა…
ამ ფონზე ადვილი წარმოსადგენია, რა მდგომარეობა შეიქმნა აფხაზეთში, სადაც ეკონომიკა, ამ სიტყვის კლასიკური მნიშვნელობით, პრაქტიკულად არც არსებობს: მისი განვითარებისთვის ხომ თითქმის 30 წლის განმავლობაში არც ადგილობრივ მმართველებს, არც “სტრატეგიულ პარტნიორსა” და “დიდ მეგობარ” რუსეთს გაუკეთებიათ რამე; აფხაზური ბიუჯეტი მეტწილად რუსული ფინანსური დახმარების ხარჯზე ივსებოდა, ეს დახმარება კი, რომელიც ბოლო პერიოდში სულ უფრო მცირდებოდა, მაინცდამაინც პანდემიის დროს საბოლოოდ შეწყდა. “სათადარიგო გეგმა” – არანაირი, რუსული დახმარების ალტერნატივებზე ხომ წლების განმავლობაში არავის უფიქრია, ხოლო სიტყვა “დივერსიფიკაცია” თითქოს გამიზნულად გააქრეს მოხმარებიდან. შედეგი – ფაქტობრივი ეკონომიკური კოლაფსი… თავად მოსახლეობა საკუთარ თავს ვერ შველის: კერძო წვრილი ტურისტული ბიზნესი, რომელიც ზაფხულობით ბევრი აფხაზური ოჯახისთვის შემოსავლის ერთადერთ წყაროს წარმოადგენდა, რუსეთთან დე ფაქტო საზღვრის ჩაკეტვასთან ერთად შეწყდა… ერთი სიტყვით – კოშმარი….
მტერს არ უსურვებ, აფხაზეთის ახალი მმართველი ამ ვითარებაში გახდეს… თუმცა ოპოზიციამ, რომელიც სულ რამდენიმე თვის წინ თავად იყო დე ფაქტო ხელისუფლებაში და, შესაბამისად, არანაკლებაა პასუხისმგებელი შექმნილ უმძიმეს მდგომარეობაზე, გადაწყვიტა, მომენტი ხელიდან არ გაუშვას: პოლიტიკური ამბიციების გვერდზე გადადებისა და აფხაზეთის კრიზისიდან გამოსაყვანად ერთობლივი ბრძოლის ნაცვლად, იგი ასლან ბჟანიას მმართველი გუნდის წინააღმდეგ გააქტიურდა, თანაც არცთუ სამართლანი მეთოდებით. ხოლო იმ ფონზე, რომ ახალ დე ფაქტო ხელისუფლებას ბრძოლა აქვს გამოცხადებული კორუფციასა და სხვა ეკონომიკურ დანაშაულებთან, რომლებიც, სხვათა შორის, ამჟამინდელი კოლაფსის მთავარ მიზეზებს შორის ფიგურირებს, პრინციპი “საუკეთესო თავდაცვა თავდასხმაა” დე ფაქტო ექს-პრეზიდენტ რაულ ხაჯიმბას გუნდისთვის ყველაზე მისაღები აღმოჩნდა. და აი, ოპოზიცია, რომელიც აფხაზეთს თავად არსობრივად არაფერს სთავაზობს, ცდილობს, ბჟანიას ნებისმიერი წამოწყება უსარგებლოდ წარმოაჩინოს, ხანდახან – “მოღალატეობრივად” და “ანტისახელმწიფოებრივადაც”.
თითქმის ორი კვირაა, აფხაზეთში “რესპუბლიკის დამოუკიდებლობისა და სუვერენიტეტის რევიზიის მცდელობების“ თემაზე მწვავე დისკუსიები არ ცხრება. ეს საფრთხე ერთდროულად ორი მიმართულებიდან განჭვრიტეს: ერთის მხრივ, “სტრატეგიულ პარტნიორ” რუსეთიდან, ხოლო მეორეს მხრივ – ახლადარჩეულ დე ფაქტო პრეზიდენტ ასლან ბჟანიას გუნდისა და თბილისის “ტანდემიდან”.
პირველ შემთხვევაში შფოთვის მიზეზად შედარებით ახალდაფუძნებული და ნაკლებად ცნობილი რუსული პარტიის ოდიოზური ლიდერის – პრილეპინის ინიციატივა იქცა პოსტსაბჭოთა სივრცის არაღიარებული თუ ნაწილობრივ აღიარებული ე.წ. რესპუბლიკებისა და მათთან ერთად ბელარუსის “რუსეთთან სასწრაფოდ მიერთების აუცილებლობის” თაობაზე, რომელმაც აფხაზური საზოგადოება უკიდურესად შეურაცხყო და აღაშფოთა. ამ საკითხზე საკუთარი პოზიცია დააფიქსირა ფაქტობრივად ყველა პოლიტიკურმა თუ საზოგადოებრივმა ძალამ, ასევე სოცქსელების რიგითმა აფხაზმა მომხმარებლებმა. განცხადებები გაავრცელეს დე ფაქტო პარლამენტმა და საგარეო პოლიტიკურმა უწყებამაც. უშუალოდ ასლან ბჟანიამ ოფიციალური გამოხმაურებისგან მართალია, თავი შეიკავა, თუმცა საკმაოდ ხისტი განცხადებები გაავრცელეს მასთან აფილირებულმა პოლიტიკურმა პარტიებმა («აფხაზეთის სახალხო ფრონტმა», «ამცახარამ» და სხვ.). აი, წინა – რაულ ხაჯიმბას დე ფაქტო ხელისუფლების მხარდამჭერმა ძალებმა კი (მაგალითად, მოძრაობა “არუაამ”) პრილეპინის ინიციატივა შედარებით რბილი ფორმით დაგმეს, კერძოდ, გამოვიდნენ ინიციატივით მისი და მსგავსი იდეების მქონე სხვა რუსი პოლიტიკოსების სოხუმში მიწვევის შესახებ მათთვის “აფხაზეთის ისტორიისა და სხვა რეალიების მშვიდობიანი და ცივილიზებული ფორმით ასახსნელად”.
მეორე შემთხვევაში მღელვარება თავად ახლადარჩეულ “პრეზიდენტ” ბჟანიას განცხადებებმა გამოიწვია თბილისთან შესაძლო დიალოგისა და სხვადასხვა, მათ შორის ვაჭრობისა და საბაჟო კუთხით შესაძლო თანამშრომლობის თაობაზე. კერძოდ, 3 ივლისს ბჟანიამ განაცხადა, რომ საქართველოს ხელისუფლებისგან “აფხაზეთის აღიარებას არ ითხოვს, მაგრამ ძალის არგამოყენების შესახებ შეთანხმება ჰუმანიტარული, ეკონომიკური და ნებისმიერი სხვა სახის დიალოგის შესაძლებლობას შექმნიდა»; რომ მისთვის “გაუგებარია, ამ დრომდე რატომ არ არის ხელმოწერილი ეს შეთანხმება, რაც ყველაზე მნიშვნელოვანია” და რომ “როგორც კი ეს პუნქტი რეალიზდება, ყველაფერი ძალიან კარგად წარიმართება”.
აღსანიშნავია, რომ საქართველოს ხელისუფლებასთან დიალოგისთვის მზაობის შესახებ განცხადებები ბჟანიას მანამდეც - ჯერ კიდევ დე ფაქტო პრეზიდენტობის პირველ დღეებში გაუკეთებია. მაშინ მისმა ნათქვამმა თბილისში დიდი აჟიოტაჟი გამოიწვია, აფხაზური საზოგადოების ნაწილში კი – შფოთვა, რის გამოც შემდგომში ახლადარჩეულ დე ფაქტო ლიდერს რამდენჯერმე მოუწია საკუთარი მოსაზრებების განმარტება. 3 ივლისის პრეს-კონფერენციაზე ბჟანიას განსხვავებული ფაქტობრივად, აღარაფერი უთქვამს, თუმცა მისი წინამორბედის მხარდამჭერებისთვის თბილისთან დიალოგი/თანამშრომლობა “მსუყე” თემაა ბჟანიასა და მისი გუნდისთვის დიდი ჩრდილის მისაყენებლად - და ბოლო დღეებში ისინი ამ შესაძლებლობას ხელიდან არ უშვებენ.
“ბოლო პერიოდში მომსწრენი ვართ მცდელობების, ჩვენი სახელმწიფოს საგარეო პოლიტიკური კურსი, რომელიც დამოუკიდებლობაზეა ორიენტირებული, რევიზიას დაუქვემდებარონ. [...] ყოველგვარი საუბრები საქართველოსთან ლეგალურ ვაჭრობაზე “კონტრაბანდის აღმოფხვრის” მოტივით უსაფუძვლოა […]. აფხაზეთში არც საქონლის დეფიციტი არსებობს - ყველაფერი აუცილებელი რუსეთიდან, ან ზღვით სხვა ქვეყნებიდან შემოდის. ბჟანია და მისი გუნდი კი ამ პირობებში ფაქტობრივად, თანხმობას აცხადებენ, მიიღონ თბილისის ინიციატივა “ნაბიჯი უკეთესი მომავლისკენ”, რომელიც “აღიარების გარეშე ჩართულობას” ითვალისწინებს! ნებისმიერ ოფიციალურ ვაჭრობას მტრულ სახელმწიფოსთან, რომელიც არ გვაღიარებს და არ გვიფორმებს სამშვიდობო შეთანხმებას, განვიხილავთ მოღალატეობრივ დათმობად, რომელიც საქართველოს სავაჭრო ექსპანსიისა და შედეგად ჩვენი სახელმწიფოს დასასრულის დასაწყისად იქცევა, – ამას დამოუკიდებელი ექსპერტებიც ადასტურებენ. […] აფხაზ ხალხს უფლება აქვს, მიიღოს მკაფიო პასუხი ჩვენი ქვეყნის ხელისუფლების გეგმების შესახებ საგარეო პოლიტიკურ კურსთან და საკუთრივ საქართველოსთან დაკავშირებულ საკითხებში”- ნათქვამია წინა დე ფაქტო ხელისუფლების მხარდამჭერი “არუაას” მიერ გავრცელებულ მიმართვაში.
რომელი “დამოუკიდებელი ექსპერტების” რა კონკრეტულ არგუმენტებს ეყრდნობოდა ხსენებული ოპოზიციური ძალა ამ განცხადებაში, მასში დაზუსტებული არ არის. გასაგები მიზეზების გამო მასში არც ისაა ნახსენები, რომ რუსეთიდან და “ზღვით სხვა ქვეყნებიდან” შესული პროდუქცია გაცილებით ძვირია ქართულზე...
საქმეში ჩაერთო მედიაც. მაგალითად, ჟურნალისტ იზიდა ჭანიას სტატია აფხაზური საზოგადოებისადმი შემდეგ მთავარ გზავნილებს შეიცავს: 1) რუსული ფინანსური დახმარება აფხაზეთში მმართველი ძალის შეცვლის გამო შეწყდა და ბჟანიას გუნდის პირობებში მის ლოდინს აზრი არ აქვს; 2) “მსოფლიოს პოლიტიკური მოწყობის კარდინალური შეცვლის გამო” რუსეთს აფხაზეთის წინაშე არანაირი ვალდებულება აღარ გააჩნია და, შესაბამისად, მიუხედავად “სტრატეგიული პარტნიორობისა”, კრიზისში მიტოვებული აფხაზები მოსკოვს არ უნდა უნაწყენდებოდნენ; 3) რუსეთი უალტერნატივო პარტნიორია თუნდაც იმიტომ, რომ რუსულმა სამხედრო ბაზებმა აფხაზეთში “საქართველოს მრავალწლიანი ტერორისტული ომი შეაჩერა”; 4) ბჟანიას გუნდი უმაქნისია, კრიზისიდან გამოსვლის არანაირი ხედვა თუ გათვლილი გეგმა არ გააჩნია, ხოლო მის მიერ თბილისთან თანამშრომლობისგან პოზიტიური “ფეიქ-მოლოდინების” შექმნა მხოლოდ “სატყუარაა” და ამ “ფანდზე” წამოგების შემთხვევაში “აფხაზებს ძალზე ძვირი ფასის გადახდა მოუწევთ - შესაძლოა, არა მარტო ფულით”.
ამასთან, ჭანია ავითარებს აზრს, რომ “ამჟამინდელ პრეზიდენტს ძალიან გაუმართლა” და აფხაზეთის მართვა უწევს ისეთ “კომფორტულ” პირობებში, როგორიც არც ერთ მის წინამორბედს არ ჰქონია, მაგრამ ამ შესაძლებლობის აფხაზეთის სასიკეთოდ გამოყენების ნაცვლად, იგი დაკავებულია “ქვეყნისთვის დამღუპველი ფეიქ-პროექტების ლობირებით”:
“ძველი ოპოზიცია კვდომის პროცესშია, ახალი ჯერ არ მომძლავრებულა [...], საზოგადოებაც გადაიღალა მუდმივი რყევებით […]. მაშასადამე, ძალზე შესაფერისი დროა, ეს უნიკალური შანსი გამოიყენონ და მშვიდად იმუშავონ კანონმდებლობაზე, ქვეყნის შიგნით ეკონომიკური კრიზისიდან გამოსვლის გზების ძიებაზე, ჩინოსნების აპარატის შემცირებაზე, თვითმმართველობის ორგანოების გაძლიერებაზე, კონტროლის სისტემის შემოღებაზე, რეფორმებსა და ბევრ სხვაზე, იმის მაგივრად, რომ დევნიდნენ პოლიტიკურ ოპონენტებს და ლობირებდნენ სახელმწიფოსთვის დამღუპველ პროექტებს”.
იმაზე, თუ რატომ შეწყდა რუსეთის დახმარება ბჟანიას მოსვლისთანავე, “მსოფლიოს პოლიტიკური მოწყობის” რა “კარდინალურმა შეცვლამ” მოუხსნა “სტრატეგიულ პარტნიორ” რუსეთს აფხაზეთის დახმარების ვალდებულება, თანაც ესოდენ კრიზისულ მომენტში, ან რატომ არ გააკეთეს წინა დე ფაქტო ხელისუფლებებმა რამდენიმე ათწლეულის განმავლობაში ყველაფერი ის, რასაც ჭანია დღეს – პანდემიით გამოწვეული მსოფლიო ეკონომიკური კრიზისის “კომფორტულ” პირობებში ახალმოსული ბჟანიას გუნდისგან ერთბაშად მოითხოვს, ან კონკრეტულად რით არის თბილისთან დიალოგისა და თანამშრომლობის ინიციატივა აფხაზეთისთვის “დამღუპველი ფანდი” - ჟურნალისტი არაფერს ამბობს….
თავად ასლან ბჟანიას მის მიმართ ამ მწვავე კრიტიკისთვის ჯერ არ უპასუხია. თუმცა განცხადება გაავრცელა პროსახელისუფლებო პარტია «ამცახარამ». მან შეახსენა ყოფილ "სახელისულფებო" პარტიას, რომ “საქართველოსთან ურთიერთობების საკითხი დღის წესრიგში ომის დასრულებისთანავე დადგა”, რომ ამის საჭიროებასა და “ხელისშემშლელ ძალებზე” ჯერ კიდევ პირველი დე ფაქტო პრეზიდენტი ვლადისლავ არძინბა საუბრობდა. ამასთან, “ამცახარამ” მიანიშნა იმაზე, რომ ოპოზიციის გარკვეულ წარმომადგენლებს "პირადი ინტერესი აქვთ კონტრაბანდული ბრუნვის შენარჩუნებაში და მსგავსი პოპულისტური განცხადებებით სამართლებრივი პასუხისმგებლობისთვის თავის არიდებას ცდილობენ":
«[…] მეზობლებთან საზღვრების გახსნა და ლეგალური სავაჭრო ურთიერთობების დაწყება – ეს გარღვევა იქნება ეკონომიკაში. სახელმწიფო ვერ იქნება დამოუკიდებელი განვითარებული ეკონომიკის, აღჭურვილი ჯარის, სოციალურად უზრუნველყოფილი მოსახლეობის გარეშე, მასშტაბური კორუფციისა და ტოტალური უმუშევრობის პირობებში. საქართველოსთან საზღვრის გახსნისა და ვაჭრობის შეუძლებლობაზე საუბრისას “არუაა” თვალთმაქცობს და შესაძლოა, ცდილობს, სწრაფად აქციოს საკუთარი ბიზნესი პოლიტიკად. უკვე მრავალი წელია, მიმდინარეობს უკანონო ეკონომიკური საქმიანობა – კონტრაბანდა მდინარე ენგურის კვეთით აფხაზეთის ტერიტორიაზე. სრულიად შესაძლებელია, ეს ვითარება აწყობდეთ მათ, ვინც უკანონო გამდიდრების ერთპიროვნული უფლებით სარგებლობს. […] დღეს, როცა მოქმედმა ხელისუფლებამ აქტიური ბრძოლა დაიწყო კორუფციის, კონტრაბანდის, სახელმწიფო საკუთრების მითვისებისა და სხვა დანაშაულების წინააღმდეგ, მათ ბევრი რამის ეშინიათ, თუმცა დადგა პასუხისგების დრო».
უფრო რბილი, მაგრამ ბჟანიას ინიციატივის მხარდამჭერი განცხადება გაავრცელა პარტია “ერთიანმა აფხაზეთმაც”:
«[...] რეალობის იგნორირება დაუშვებელია, ამ რეალობაში კი ჩვენს ქვეყანას პოლიტიკური კავშირების არარსებობის პირობებში გააჩნია დე-ფაქტო კავშირები საქართველოსთან: არის ენგურჰესი, რომელიც ფაქტობრივად, ორი ქვეყნის მმართველობაშია; არის ტვირთბრუნვა ორ ქვეყანას შორის; ჩვენს ტერიტორიაზე ცხოვრობენ საქართველოს მოქალაქეები… ამ ვითარებაში აუცილებელია, მოიძებნოს აფხაზური სახელმწიფოსთვის და საზოგადოებისთვის მისაღები ურთიერთობების ფორმულა. ვითარების იგნორირებას და აკრძალვების მეთოდებით მოქმედებას კარგი არაფერი მოაქვს".
გარდა ამისა, პარტია თვლის რომ "საქართველოსთან არსებული სავაჭრო ბრუნვის ლეგალიზება" – ეს არა "თბილისისთვის დათმობა" იქნება, არამედ "პირიქით - ფაქტობრივად, სრულფასოვანი საზღვრის დადგენა".
"[…] მთლიანობაშიც, ვთვლით, რომ დიდი ხანია, დადგა აფხაზური სახელმწიფოს სამომავლო განვითარებაზე საუბრის დრო და თუ უახლოეს ხანებში ძირითადი პოლიტიკური ძალები ყველანი ერთად არ მივაღწევთ კონსენსუსს იმის შესახებ, როგორი უნდა იყოს აფხაზური სახელმწიფო ХХI საუკუნეში, ჩვენ ის შეიძლება, საერთოდ დავკარგოთ” - აღნიშნულია მის განცხადებაში.
14 ივლისს ბჟანიას გუნდის საგარეო პოლიტიკური ხედვა უკვე ოფიციალურ დონეზე - დე ფაქტო საგარეო უწყების განცხადებით განიმარტა:
“[... ] ჟენევის საერთაშორისო დისკუსიების ფორმატის ძირითად ამოცანას ჩვენთვის წარმოადგენს კომპრომისული გადაწყვეტილებების ძიება აფხაზეთისა და საქართველოს რესპუბლიკებს შორის ერთმანეთის მიმართ ძალის არგამოყენების შესახებ შეთანხმების საერთაშორისო გარანტიებით გასაფორმებლად. ჩვენი მოქალაქეების უსაფრთხოების უზრუნველყოფა №1 ამოცანაა და სწორედ ამ პოსტულატით ვხელმძღვანელობთ. ნაკლებ სავარაუდოა, ამ მარტივ ჭეშმარიტებებს მტკიცება სჭირდებოდეს ჩვენი სახელმწიფოს შიგნით. […] ჩვენთვის ამოსავალი წერტილი ისაა, რომ აფხაზეთის რესპუბლიკა სუვერენული, დამოუკიდებელი სახელმწიფოა, რომლის პოლიტიკური სტატუსი განმტკიცებულია კონსტიტუციით და გადახედვას არც ერთ შემთხვევაში არ ექვემდებარება. ამასთანავე, ჩვენ ვემხრობით ღიაობისა და სრულფასოვანი თანასწორუფლოებიანი ურთიერთობების შენების პრინციპებს ყველა დაინტერესებულ პარტნიორთან, რომელიც ამ პრინციპებს იზიარებს და პატივს სცემს აფხაზეთის სუვერენიტეტს. პრეზიდენტი აპირებს, მომავალშიც მტკიცედ დაიცვას ეს პრინციპები ნებისმიერ საერთაშორისო პლატფორმაზე აფხაზეთის რესპუბლიკის ინტერესების დასაცავად”.
მიუხედავად ამისა, დე ფაქტო პარლამენტმა საჭიროდ ჩათვალა, ჩანიშნულიყო საგანგებო მოსმენები ასლან ბჟანიას დე ფაქტო სახელისუფლებო გუნდის “საგარეო პოლიტიკური ხედვების” გასარკვევად – როგორც თბილისის, ისე მოსკოვის მიმართულებით. პირველი – საკომიტეტო მოსმენა დღეს გაფართოებულ ფორმატში – ყველა დაინტერესებული მხარის ჩართულობით დაიწყო.
მოჰყვება თუ არა რაიმე განვითარება ბჟანიას ინიციატივას – უახლოესი მომავალი გვიჩვენებს. თუმცა ფაქტია, რომ ამჟამინდელი კრიზისი რეალობად აქცევს ბევრ თითქოსდა შეუძლებელს. მაგალითად, თბილისთან დიალოგისა და თანამშრომლობის იდეას, რომლის საჯაროდ გაჟღერებას სულ ცოტა ხნის წინ აფხაზეთში ცალკეული პირებიც კი ძნელად თუ გაბედავდნენ, ახლა კი უკვე ფართოდ განიხილავენ როგორც რიგითი მოქალაქეები, ისე პოლიტიკური ძალები და დე ფაქტო ხელისუფლებაც.
“ჩემი აზრით, ის შიდა აფხაზური პოლიტიკური "პინგ-პონგი", რომელსაც ბოლო დღეებში ვადევნებთ თვალს, ჩვეული თამაშია, რეალურად კი, ყველას ესმის, რომ სანამ ჩვენი ქვეყნის ტერიტორიაზე წესრიგს არ დავამყარებთ, სანამ არ დავიწყებთ სახელმწიფოს შენებას, რეალური სახელმწიფო ინსტიტუტების, ეკონომიკის განვითარებას, უამრავ საკითხში ნამდვილ თავისუფლებასა და დამოუკიდებლობაზე საუბარი არ შეგვეძლება. ვფიქრობ, ეს ხალხსაც ესმის, ჩვენს პოლიტიკოსებსაც და ამ უკანასკნელებს თავადაც მობეზრდათ წლიდან წლამდე ერთი და იგივე. რუსეთსაც, როგორც ჩანს, უკვე საგრძნობლად მობეზრდა მუდმივად ჩვენი კვება. ალბათ, ისიც იმედოვნებს, რომ თავად მოვახერხებთ მისი ტრანშების გარეშე რამეს და დავიწყებთ განვითარებას” – აცხადებს ამასთან დაკავშირებით აფხაზეთში მოღვაწე პოლიტოლოგი ალხას ტხაგუშევი.
თუ სოცქსელებში კრემლის ე.წ. ტროლების შესამჩნევი გააქტიურებით (და არა მარტო ამით) ვიმსჯელებთ, აფხაზეთში განწყობების შეცვლა, როგორც ჩანს, საკმაოდ აღელვებთ მოსკოვში:
რაც შეეხება რიგით აფხაზებს, აზრი ორადაა გაყოფილი:
“დავიწყოთ იმით, რაც ყველამ ვიცით, მაგრამ ოფიციალურად არავინ “იმჩნევს” - ვაჭრობა დიდი ხანია, მიმდინარეობს და ადამიანების გარკვეული წრე ამაზე ფულს შოულობს. თუკი ეს ყველაფერი ჩრდილიდან გამოვა, კანონს დაექვემდებარება, გაოფიციალურდება და ლეგალური ვაჭრობის დაწყება ჩვენს სახელმწიფოს სიკეთეს მოუტანს, ბიუჯეტს შეავსებს, ამიხსნან მოწინააღმდეგეებმა, რატომ არ უნდა წავიდეთ ამაზე?! თუ ამას კეთილსინდისიერი ადამიანები გააკეთებენ კეთილსინდისიერი – ჩვენი ქვეყნის სასიკეთო მიზნით, ეს ცუდია?!” - თვლის სოხუმელი გ.კ.
“სანამ საქართველოსთან სამშვიდობო შეთანხმება და ოფიციალური უთიერთობა არ გვაქვს, ამაზე საუბარი დაუშვებლად მიმაჩნია. არ ვიცი, რა მოხდა რუსეთთან, რატომ შემცირდა მისი მხრიდან დახმარება – ეს ჩემი საქმე არ არის... და გასაჭირი, რომელშიც ვიმყოფებით, ბუნებრივია, არც მე მომწონს და არავის ნორმალურს... მაგრამ ალბათ, არსებობს უნდა მოიძებნოს სხვა გზები – მე ნუ მკითხავთ, რომელი და როგორი – ეს ხელისუფლებას ჰკითხეთ, მისი მოვალეობაა, იფიქროს და არა მარტო იფიქროს, არამედ დროულადაც იმოქმედოს ამ მიმართულებით” – ამბობს გაგრელი ზ.ა..
ამ ახალ რეალობაში ბევრი რამ ალბათ, თბილისის სწორ, კარგად გათვლილ, გააზრებულ მოქმედებაზე იქნება დამოკიდებული. მოიმოქმედებს თუ არა რამეს თბილისი და საკუთრივ რას – დრო გვიჩვენებს.
მანამდე კი “აქცენტმა” შერიგებისა და სამოქალაქო თანასწორობის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრის აპარატს სთხოვა, კიდევ ერთხელ, მარტივი და გასაგები ენით განემარტა აფხაზური საზოგადოებისთვის, რას სთავაზობს თბილისი სოხუმს და რა პირობებით. აფხაზმა მკითხველმა კი უკვე თავად გადაწყვიტოს, არის თუ არა ეს წინადადებები “აფხაზური სახელმწიფოებრიობისთვის დამღუპველი” და სჭირდება თუ არა ეს ყველაფერი სადღეისოდ რთულ მდგომარეობაში აღმოჩენილ სოხუმს:
"საქართველოს მთავრობის სამშვიდობო ინიციატივა „ნაბიჯი უკეთესი მომავლისკენ“ გამყოფი ხაზების გასწვრივ ვაჭრობისა და ეკონომიკური საქმიანობის შესაძლებლობას იძლევა დეპოლიტიზირებული მიდგომებისა და სტატუს-ნეიტრალური ინსტრუმენტების გამოყენებით. კერძოდ, აფხაზეთსა და ცხინვალის რეგიონებში მცხოვრები პირის მეწარმე სუბიექტად რეგისტრაცია შესაძლებელია საქართველოს მოქალაქეობის მიღების გარეშე, ხელთ არსებული ე.წ. აფხაზური დოკუმენტების საფუძველზე ინდივიდუალური ნომრის მიღების გზით. ამასთან, ბიზნესსაქმიანობაში ჩართული სუბიექტი გათავისუფლებულია დღგ-ის, საშემოსავლო და მოგების გადასახადებისგან".

Диалог и торговое сотрудничество с Тбилиси: реальная возможность выхода из тупика, или “губительный” для Абхазии “фейк-проект”?
24-07-2020 20:09:42 Конфликты
Различные эпидемии, как и стихии, обрушиваются на человечество всегда неожиданно, а потому встречать их в полной “боеготовности” просто невозможно. Можно лишь постоянно иметь эту опасность в виду и стараться быть в максимально возможной готовности. Однако как наглядно продемонстрировала мировая коронавирусная пандемия, и это получается не всегда и не у всех - даже самых развитых стран, экономики которых едва не обрушились на глазах у всего мира…
Что уж говорить об Абхазии, где экономика, в классическом понимании этого слова, практически не существует: в течение почти 30 лет ни сменяющие друг друга местные правители, ни “стратегический партнер” и “большой друг” Россия для ее развития так ничего и не сделали; абхазский бюджет по большей части пополнялся за счет российских вливаний, которые в последнее время становились все меньше, а в период пандемии – как назло, и вовсе иссякли. “Запасных вариантов” – никаких, ведь об альтернативе российской помощи годами никто не думал, а слово “диверсификация” как будто специально изъяли из оборота. Результат – фактический экономический коллапс… Помочь само себе население тоже не в силах - ”лавочка” частного мелкого туристического бизнеса, за счет которого летом кормились многие местные семьи, с закрытием российской границы тоже прикрылась… Одним словом – кошмар….
Оказаться в такое время и условиях новым правителем Абхазии – врагу не пожелаешь… Однако оппозиция, которая еще пару месяцев назад сама была во власти, а значит несет за нынешнее плачевное положение неменьшую ответственность, решила не упускать момент: вместо того, чтобы отложить политические амбиции в сторону и подключиться к борьбе за вывод Абхазии из кризиса, она активизировалась против правящей команды Аслана Бжания, причем далеко не всегда справедливыми методами. А поскольку новая власть объявила борьбу с коррупцией, которая не в последнюю очередь является причиной нынешнего экономического коллапса, то принцип “лучшая защита – это нападение” оказался для оппозиционного крыла бывшего “президента” Рауля Хаджимба “в самый раз”. И вот, сами ничего конкретного не предлагая, оппозиционные силы пытаются выставлять все начинания команды Бжания заведомо бесполезными, а порой даже “антигосударственными” и “предательскими”.
Уже больше двух недель в Абхазии не утихают жаркие споры по поводу “попыток ревизии суверенитета и независимости Республики”. Опасность эту узрели одновременно с двух направлений: со стороны “стратегического партнера” России и “тандема” Тбилиси-команда Бжания.
В первом случае благодатной почвой для волнений явилась дерзкая инициатива мало известного лидера недавно созданной в России партии “За правду” - г-на Прилепина, “срочно провести референдумы и присоединить к России” Абхазию, Цхинвальский регион/Южную Осетию, другие непризнанные и частично признанные республики постсоветского пространства, а заодно и Беларусь. Свой гнев на этот счет продемонстрировали практически все политические и общественные организации Абхазии, а также пользователи соцсетей. Официальные заявления распространили абхазский “парламент” и “министерство иностранных дел”. Лично Аслан Бжания, видимо, решил предусмотрительно отмолчаться, однако довольно резкие заявления были распространены аффилированными с ним политическими партиями и движениями («Народный фронт Абхазии», «Амцахара” и др.). А вот силы, поддерживающие прежнюю власть (общественная организация ветеранов “Аруаа”, партия «Форум народного единства Абхазии»), осудили инициативу Прилепина в более мягкой форме: “Аруаа” выступила с предложением пригласить этого господина и других российских деятелей, мыслящих подобныи образом, в Абхазию для “мирного и цивилизованного разъяснения им реалий”.
Во втором же случае волнение вызвали заявления Аслана Бжания о возможности диалога и сотрудничества с Тбилиси, в том числе – в русле торговли. В частности, 3 июля “президент” заявил, что “не требует от Тбилиси признания, но договор о неприменении силы создал бы возможности для гуманитарного, экономического и любого другого диалога» и что “как только этот пункт будет реализован, все будет очень и очень хорошо”.
Готовность на определенных условиях начать диалог с Тбилиси Бжания высказывал и до того – в первые же дни “президентства”. Тогда его заявления вызвали в Тбилиси немалый ажиотаж, а в Сухуми – озабоченность и недоумение, из-за чего впоследствии ему несколько раз пришлось пояснять, что именно имелось в виду. И 3 июля Бжания ничего нового, в принципе, не сказал, однако для команды его предшественника диалог и сотрудничество с Тбилиси – это “лакомый” повод обвинить нынешнюю власть во всех смертных грехах – и она им с удовольствием пользуется.
Так, “Аруаа” опубликовала в «Фейсбуке» обращение к спикеру и депутатам абхазского “парламента”, в котором фактичеки окрестила инициативу Бжания “предательской уступкой” и выступила с требованием провести парламентские слушания с его участием, дабы “раз и навсегда четко прояснить внешнеполитическое видение нынешней власти”:
«[…] Считаем любую официальную торговлю с вражеским государством […] предательской уступкой, которая приведет к началу торговой экспансии Грузии и началу конца нашего государства, что подтверждают независимые эксперты. В Абхазии нет дефицита товаров, все, что необходимо стране, поступает из России или морем из других стран».
На какие именно конкретные аргументы каких “независимых экспертов” опирается “Аруаа” – в заявлении не уточняется. По понятным причинам в нем не заостряется внимание и на том, насколько дороже продукты, поступаюшие из России и “заморских стран”, по сравнению с поступающими с подконтрольной грузинским властям территории.
К делу подключились и оппозиционные СМИ. К примеру, статья журналистки Изиды Чаниа содержит несколько примерно таких посылов к населению Абхазии: Российская финансовая помощь прекратилась из-за прихода к власти команды Бжания и пока она остается, ждать возобновления помощи бесполезно; Из-за “кардинального изменения мирового политического устройства” Россия утратила всякие обязательства перед Абхазией, а значит, несмотря на прекращение финансовой помощи именно в тяжелейший период пандемии, обижаться на Москву оснований нет; Россия остается безальтернативным партнером, поскольку российские военные базы в Абхазии “остановили многолетнюю террористическую войну Грузии в нашей стране”; Команда Бжания не имеет никакого плана выхода из кризисной ситуации, а создаваемые ею позитивные “фейк-ожидания” от сотрудничества с Тбилиси – это лишь “губительная для абхазской государственности” ловушка и в случае попадания в нее населению Абхазии придется “очень дорого заплатить, причем не только деньгами”; Бжания “очень повезло” править в условиях, каких не было ни у одного его предшественника (“старая оппозиция себя изжила, новая еще не народилась, а общество устало от переворотов”), однако вместо того, чтобы используя эту “уникальную возможность” “работать над законодательством, искать пути выхода из экономического кризиса внутри страны, сокращать чиновников, укреплять органы самоуправления, вводить систему контроля, проводить реформы и так далее”, он занят “преследованием политических оппонентов”, продвижением “очередных афер” и “губительных для Абхазии проектов”.
Было бы, наверное, неплохо прочесть в той же статье ответы на сами собой возникающие вопросы: по какой именно причине прекратилось российское финансирование с приходом к власти команды Бжания? Почему вообще в сложнейший период пандемии помощь “стратегического партнера” может зависеть от того, нравится ли ему тот или иной абхазский правитель? - братский абхазский народ ведь все равно в крайне сложной ситуации и нуждается в поддержке; Какое именно “кардинальное изменение мирового политического строя” освобождает “большого друга” Россию от хотя бы моральных обязательств помощи оказавшейся в патовой ситуации Абхазии? Почему все то, чего сегодня – в “небывало комфортных условиях” мировой пандемии журналистка в одночасье требует от новопришедшей во власть команды Бжания, не было сделано всеми предшественниками (включая Рауля Хаджимба) в течение почти 30 лет? Почему именно диалог и сотрудничество с Тбилиси являются “губительным проектом” и “аферой”? Но ответов на эти вопросы Чаниа не дает...
Сам Бжания отвечать на критику политических оппонентов не стал, однако резкое ответное заявление распространила провластная партия «Амцахара». Она напомнила оппозиционным силам, что вопрос взаимоотношений с Тбилиси встал в повестку дня сразу же после окончания войны и о необходимости этого говорил еще первый “президент” Владислав Ардзинба; что “открытие границ и налаживание легальных торговых отношений с соседними странами – это прорыв в экономике” и что “не может быть независимым государство без развитой экономики, оснащенной армии, с нищим населением, масштабной коррупцией и тотальной безработицей”. При этом “Амцахара” намекнула на то, что некоторые представители оппозици имеют личный интерес в сохранении контрабандного оборота и сейчас, когда новая власть объявила борьбу с коррупцией и иного рода экономической преступностью, они своими “популистскими заявлениями” лишь пытаются убежать от возможной уголовной ответственности:
“Говоря о невозможности торговли и открытии границы с Грузией, «Аруаа» лукавит и, возможно, пытается быстро превратить собственный бизнес в политику. Уже не один год идет незаконная экономическая деятельность – контрабанда через реку Ингур на территорию Абхазии. Вполне вероятно, такая ситуация устраивает тех, кто пользуется единоличным правом на незаконное обогащение. […] Пришло время ответить за все».
Поддержала инициативу Бжания и “Единая Абхазия”. Наряду с утверждением о том, что “вопрос о суверенитете Абхазии, ее государственности не может быть подвергнут ревизии”, партия указывает на недопустимость “игнорирования той реальности, что у Абхазии при отсутствии политических связей есть де-факто связи с Грузией - ИнгурГЭС, товарооборот, проживающие в Абхазии граждане Грузии”, что “игнорирование ситуации или действие методами запретов не приведет ни к чему хорошему” и “необходимо выработать приемлемую для абхазского государства и общества формулу взаимодействия”. Кроме того, партия считает ошибочным мнение о том, что легализация имеющегося торгового оборота – это “уступка Тбилиси” - “наоборот, установка таможенных постов фактически будет означать установление полноценной границы с Грузией».
14 июля внешнеполитическое видение команды Бжания уже официально было пояснено абхазским “министерством иностранных дел”. В его заявлении содержатся три основных посыла: “Подписание с Грузией договора, исключающего возобновление боевых действий, гарантом исполнения которого выступят авторитетные международные организации, является приоритетной задачей внешней политики Абхазии на этом историческом этапе”; “Абхазия является суверенным независимым государством, чей политический статус закреплен Конституцией и не подлежит пересмотру ни при каких обстоятельствах”; “Власти Абхазии придерживаются принципа открытости и готовности выстраивать полноценные и равноправные взаимоотношения со всеми заинтересованными партнерами, разделяющими подобные подходы и проявляющими уважение к суверенитету Абхазии”.
Несмотря на официальное разъяснение абхазского “МИД”, в “парламенте” решили все-таки провести слушания по вопросу внешнеполитического видения команды Бжания – в направлении как Москвы, так и Тбилиси, Запланированы дебаты в расширенном формате – с привлечением всех заинтересованных сторон. Первые комитетские слушания начались сегодня.
Будет ли иметь какое-либо продолжение инициатива Аслана Бжания – покажет ближайшее будущее. Однако факт, что идея возможного диалога и сотрудничества с Тбилиси, которую еще пару недель назад в Абхазии даже просто произнести вслух решались далеко не многие, теперь является предметом широко обсуждения. И не только в политических кругах.
“Сейчас многие откликнулись на это дело. Люди понимают: нужно строить страну, нужно развивать реальные государственные институты, экономику, и только тогда мы можем говорить о какой-то самостоятельности, независимости во многих вопросах. Сейчас это все как бы есть, но мы во многом зависимы, и во многом, мне кажется, уже тоже поднадоели нашему стратегическому партнеру, потому что невозможно вечно нас подкармливать. Они тоже надеются, наверное, на какое-то встречное движение, что мы здесь не только транши будем осваивать, но и как-то сами развиваться” – считает председатель абхазского общества «Инва-содействие» Алхас Тхагушев.
Что касается рядовых жителей Абхазии, тут мнения разнятся.
“Пока у нас с Грузией нет мирного соглашения и официальных отношений, считаю разговоры на эту тему неприемлемыми. Не знаю, что там случилось с Москвой, по какой причине сократилась помощь – да и не мое это дело... Положение, в котором мы оказались, естественно, не нравится и мне, да и какому нормальному человеку оно может понравиться? Но уверен, существует какой-нибудь иной путь – не мне его изыскивать, для этого и есть у нас власть, пусть ищет, находит и делает это быстро” – говорит житель Гагры З.А.
“Начнем с того, о чем все знают уже давно, но вслух не говорят – торговля процветает и определенный круг людей наживается на этом. Если все это легализуется, подчинится закону и если легальная торговля будет полезна для нашего государства, пополнит бюджет и т.д., не вижу причин, почему бы не пойти на это?!” - говорит жительница Сухуми Г.К.
А вот Москве – или, по крайне мере, одной из кремлевских башен, если судить по активизации в последние дни в соцсетях кремлевских т.н. троллей, широкое обсуждение в Абхазии вышеупомянутых вопросов пришлось явно не по душе:
В этой новой реальности многое, видимо, будет зависеть от того, насколько продуманно, взвешенно и дальновидно будет действовать Тбилиси. Будет ли он действовать вообще и как именно – покажет время.
А пока “Акцент” попросил Аппарат госминистра Грузии по делам примирения и гражданского равенства, еще раз, кратко, на простом и понятном для каждого языке разъяснить, что именно предлагает Тбилиси и на каких условиях в плане торговли. А уж наши абхазские читатели сами для себя решат, являются ли эти предложения “губительными для абхазской государственности” и нужно ли все это оказавшейся на сегодняшний день в патовой ситуации Абхазии:
Мирная инициатива правительства Грузии „Шаг к лучшему будущему“ создает возможность торговли и в целом экономической деятельности вдоль разделительных линий при деполитизированном подходе и с использованием исключительно статус-нейтральных инструментов. А именно, регистрация проживающего в Абхазии лица субъектом-производителем производится без принятия им гражданства Грузии, на основании индивидуального номера, который присваивается на основе имеющихся у него на руках абхазских документов. При этом, Субъект предпринимательской деятельности освобождается от уплаты налогов на прибыль, на добавленную стоимость и на выручку.