დოკუმენტური ფილმი "ცხინვალი 1920" - ისტორიული სიზუსტის უწყვეტი ჯაჭვი - რა მოხდა საუკუნის წინ ცხინვალის რეგიონში
29/07/2020 08:12:23 კონფლიქტები
რუსეთის დუმა საქართველოს მიერ 1920 წელს „სამხრეთ ოსეთის გენოციდის“ საკითხის განხილვას აპირებს. ამ ყველაფერს წინ რუსეთის პრეზიდენტის ვლადიმერ პუტინის განცხადება უძღვოდა, სადაც მან 1920 წელს სამაჩაბლოში განვითარებულ მოვლენებს “გენოციდი” უწოდა. პუტინის ამ სიტყვებით შეგულიანებულმა ოკუპირებული ცხინვალის დე-ფაქტო პარლამენტარებმა რუსეთს მიმართეს და „ქართველი ნაციონალისტების მხრიდან“ 1920 წელს სამხრეთ ოსეთის მოსახლეობის გენოციდის აღიარება სთხოვეს.
საინტერესოა, არსებობს კი რაიმე სახის ისტორიულ-სამართლებრივი ან დოკუმენტური საფუძველი, რაც მათ ასეთი ხმამაღალი განცხადებების გაკეთების საშუალებას აძლევს?
რა თქმა უნდა, არ არსებობს. 1920 წელს მართლაც მოხდა დაპირისპირება, თუმცა ეს იყო ბოლშევიკების მიერ ორგანიზებული აჯანყება. მარტივად რომ ვთქვათ, ეს იყო ერთი სახელმწიფოს მხრიდან მეორე სახელმწიფოს შიდა საქმეებში ჩარევა, მეორე სახელმწიფოს მოსახლეობის ნაწილის აჯანყება, დაფინანსება და იარაღის მიწოდება. ანუ აჯანყება, რომელიც 1920 წელს მოხდა, მეზობელ რუსეთსა და ოსებს სურთ გენოციდად გადააქციონ. ამ შემთხვევაში, ჩვენი, ქართული მხარის ყველაზე მძლავრი იარაღი ისტორიული მასალებია, რომლებიც ჩვენს არქივებში ინახება. სწორედ ამიტომ საარქივო მასალების ერთად თავმოყრისა და ისტორიული სიზუსტეების მეტი სიცხადისთვის, დოკუმენტური ფილმის გადაღება გადაწყდა. „ცხინვალი 1920“ - ასე ჰქვია დოკუმენტურ ფილმს, რომლის გადაღებები ამ წუთებშიც მიმდინარეობს. უფრო კონკრეტულად რა გახდა ფილმის გადაღების მიზანი, რას გავიგებთ, რა მოლოდინები არსებობს და არის თუ არა ჩვენს საარქივო მასალებში შემონახული დოკუმენტები საკმარისი - ამ და სხვა საკითხებზე ფილმის სცენარისტი, პროფესიით ისტორიკოსი დიმიტრი სილაქაძე გვესაუბრება:
რა იყო ფილმის გადაღების მაპროვოცირებელი მიზეზი და რომ გვითხრათ, რა არის თქვენი მთავარი მიზანი - რას გავიგებთ თქვენი ფილმიდან?
ფილმის მიზანია რეალურად გავიგოთ თუ რა მოხდა 1920 წელს ცხინვალის რეგიონში, რაც შეეხება მაპროვოცირებელ მიზეზს, ეს გახდა ვლადიმერ პუტინისა და რუსეთის სათათბიროს გადაწყვეტილება, რომ მათ განიხილონ და მომხდარს მიანიჭონ გენოციდის სტატუსი - რაც არის ისტორიის დამახინჯება და ზოგადად, ისტორიის გაყალბებულად გამოყენება საინფორმაციო ომში. ჩვენი მიზანია, ვაჩვენოთ რეალურად რა მოხდა 1920 წელს ცხინვალის რეგიონში და რის გამო მოხდა, რა შედეგები მოჰყვა და რა იყო სინამდვილეში. სწორედ ამ მიზანს ემსახურება ჩვენი დოკუმენტური ფილმი.
რა მოხდა 1920 წელს ცხინვალის რეგიონში?
ოს ბოლშევიკთა აჯანყება 1920 წლის მაისში დაიწყო, როცა ქართული ჯარის ნაწილები საბჭოთა რუსეთის XI არმიის სამხედრო შენაერთებს ქვეყნის საზღვრებთან ებრძოდნენ. როკის რაიონში აჯანყებულმა ოსმა ბოლშევიკებმა საბჭოთა ხელისუფლება გამოაცხადეს. მათ შეუერთდნენ როკის ხეობის, კუდაროს, ქემერტის და ყორნისის ოსებიც. 7 ივნისს აჯანყებულებმა ცხინვალი აიღეს, ხოლო 8 ივნისს ცხინვალის რაიონის მთელ ტერიტორიაზე საბჭოთა ხელისუფლება გამოაცხადეს არა მხოლოდ იმ ტერიტორიაზე, რომელიც დღევანდელ ცხინვალის რეგიონს მოიცავს, არამედ ონიდან დუშეთამდე ტერიტორიაზე. 1920 წლის 12 ივნისს ქართულმა ჯარმა დაბა ცხინვალი აიღო, ხოლო 23 ივნისს მეამბოხეები ჩრდილოეთისკენ განდევნა. ქართული ჯარის წარმატებულმა სამხედრო ოპერაციამ აჯანყების ლიკვიდაცია მოახდინა და შესაბამისად, დაიცვა ქვეყნის ტერიტორიული მთლიანობა.
გამოდის, რომ ისტორიული წყაროებზე დაყრდნობით, ეს იყო აჯანყება და არა გენოციდი?
100%-ით დასტურდება, რომ ეს იყო საბჭოთა რუსეთის მიერ ორგანიზებული შეიარაღებული დაპირისპირება საქართველოს სახელმწიფოსთან, ასევე, 100%-ით დასტურდება ის, რომ არანაირი გენოციდი იქ არ ყოფილა, მოხდა აჯანყების ჩახშობა და ადგილი ჰქონდა ძალის გამოყენებას, რიგ შემთხვევაში, გადამეტებასაც - ამას ვერ უარვყოფთ და ეს არც არის ჩვენი მიზანი. ეს არ იყო რომელიმე ეთნოსის წინააღმდეგ მიმართული მოქმედება, რადგან ეს რომ ასე ყოფილიყო, ოსების უდიდესი ნაწილი საქართველოში არ დარჩებოდა და არც იმ ქმედებას - სამხედრო დაპირისპირებას დაგმობდა, რომელიც ცხინვალის რეგიონში საკუთარი სახელმწიფოსადმი იყო ჩადენილი. ვინც უშუალოდ იყო ჩართული საბრძოლო მოქმედებებში, მათ, რა თქმა უნდა შეეხოთ ეს ყველაფერი, მაგრამ მათ, ვინც არ იყო ჩართული, სამხედრო მოქმედებებისას არც შეხებიან და არაფერი დაშავებიათ. დავუშვათ, ეს რომ ყოფილიყო გენოციდი, რომელიმე ეთნოსის წინააღმდეგ მიმართული კამპანია, მაშინ საქართველოში ვერ დარჩებოდა ოსების უდიდესი ნაწილი, მათაც შეეხებოდნენ, მათაც გააქცევდნენ ქვეყნიდან და რაღაც ტიპის რეპრესიებს მაინც ექნებოდა ადგილი, მაგრამ იქ მსგავსი არაფერი იყო და არ მომხდარა. პირიქით, იმ ძალის გადაჭარბებაზე სახელმწიფოს ჰქონდა რეაქცია, რათა იგივე არ გაგრძელებულიყო, შესაბამისად, აჯანყება ჩაახშეს.
ამ ფილმისთვის ყველაზე მნიშვნელოვანია ისტორიული სიზუსტე, რა მოლოდინები გაქვთ, რამდენად შეძლებთ იმის ასახვას, რაც რეალურად მოხდა, არის თუ არა საკმარისი ის დოკუმენტები, რომლებიც ჩვენს საარქივო მასალებშია დაცული?
უკვე არსებული დოკუმენტების გარდა, რასაც რუსეთი და ე.წ. სამხრეთ ოსეთის ხელისუფლება ეყრდნობა, არსებობს უამრავი სხვა დოკუმენტი, რომელიც ჯერ არ არის გამოქვეყნებული და ქართულ არქივებშია დაცული - ის, რაც ჩვენ პროცესს თავიდან ბოლომდე გვიჩვენებს, თუ რა მოხდა 1920 წელს ცხინვალის რეგიონში თავისი მასშტაბებით, დაგეგმვით და არა მხოლოდ 1920 წელს, არამედ 1918-1919 წლებში, როდესაც აჯანყებულები ძალიან მძიმე მდგომარეობაში აგდებდნენ ადგილობრივ მოსახლეობას და მთავრობამ მათ ეს, ფაქტობრივად, აპატია. ეს იყო უშუალოდ ერთი სახელმწიფოს მხრიდან მეორე სახელმწიფოს შიდა საქმეებში ჩარევა, მეორე სახელმწიფოს მოსახლეობის ნაწილის აჯანყება, დაფინანსება, იარაღის მიცემა. საბჭოთა პერიოდში, ისინი ამაყობდნენ და ამბობდნენ, რომ ეს იყო ბოლშევიზმის და საბჭოთა ხელისუფლების დამყარებისათვის ბრძოლა საქართველოში და ამას ეთნიკური ხასიათი არ ჰქონია, იმ პერიოდის დოკუმენტებიც კი, რომლებიც უკვე გამოქვეყნებულია, ამას გვეუბნება ეს მასალაც კი საკმაოდ მნიშვნელოვანია ჩვენთვის. რუსეთი ამ ყველაფერს საინფორმაციო ომის ნაწილად იყენებს, შესაბამისად, ჩვენ გვჭირდება, უფრო მეტად დეტალებში ჩასვლა... ეს არ არის რიგითი დოკუმენტური ფილმი, ჩვენ გვჭირდება ძალიან დიდი ისტორიული სიზუსტე, რადგან ჩვენი იარაღი მხოლოდ და მხოლოდ სიმართლეა. ჩვენ არ გვჭირდება ისტორიის შეცვლა, რაიმეს დამახინჯება და პროპაგანდისტული ხასიათის ფილმი, ჩვენ გვჭირდება სიმართლე.
ფილმის დასრულება სექტემბრის დასაწყისში იგეგმება. იდეის ავტორები ვარაუდობენ, რომ საქართველოს საარქივო ფონდებში დაცული მასალებით შეძლებენ რუსეთის იდეოლოგიურ მანქანას, რომელიც გამალებით მუშაობს, ისტორიული სიმართლე მთელი სიზუსტით დაუპირისპირონ, რათა რუსეთმა „მოწმენდილ ცაზე“ გაკეთებული განცხადებებით, ცხინვალის დე-ფაქტო პარლამენტარების წაქეზება და საუკუნის წინ მომხდარ აჯანყებაზე გენოციდის იარლიყის მიკერება ვეღარ შეძლოს.
როგორც ისტორიკოსი ლევან თოიძე აღნიშნავს :”ამბობენ, ჭრილობებს სიმართლე კურნავსო. არა ურთიერთსაყვედურისათვის, არამედ სიმართლის დასადგენად და სამომავლოდ გაკვეთილების გამოსატანად ობიექტური ისტორიის მოხმობაა საჭირო"

Документальный фильм "Цхинвали 1920" - непрерывная цепь исторической точности – о том, что на самом деле произошло столетие назад в Цхинвальском регионе
29/07/2020 08:12:23 Конфликты
Российская Дума намерена обсудить вопрос «югоосетинского геноцида» со стороны Грузии в 1920 году. Актуализации этого вопроса предшествовало заявление президента России Владимира Путина, в котором он назвал события в Самачабло в 1920 году «геноцидом». Обрадованные словами Путина де-факто парламентарии оккупированного Цхинвали обратились к России и потребовали признание геноцида народа Южной Осетии «грузинскими националистами» в 1920 году.
Интересно, есть ли какие-либо историко-правовые или документальные основания, позволяющие осетинам делать такие громкие заявления? Конечно-же, нет. В 1920 году действительно было противостояние, хотя это было восстание, организованное большевиками. Проще говоря, это было вмешательство одного государства во внутренние дела другого государства, провоцирование восстания части населения другим государством, финансирование и поставки оружия. То есть ответ на восстание, которое произошло в 1920 году, соседняя Россия и осетины хотят окрестить геноцидом. В этом случае самым мощным оружием нашей грузинской стороны являются исторические материалы, которые хранятся в наших архивах. Вот почему было решено начать работать над документальным фильмом, чтобы собрать архивные материалы вместе и для большей ясности исторической точности. «Цхинвал 1920» - так называется документальный фильм, сьёмки которого уже идут. В частности, что стало целью создания фильма, с чем мы имеем дело, каковы ожидания и достаточно ли документов, сохраненных в наших архивных материалах – рассказывает сценарист фильма, историк Дмитрий Силакадзе:
Какова была причина для создания фильма и какова ваша главная цель - что мы узнаем из вашего фильма?
- Цель фильма - по-настоящему понять, что произошло в Цхинвальском регионе в 1920 году. Что касается того почему сейчас-провоцирующей причиной стало намерение Думы РФ и Владимира Путина рассмотреть и предоставить произошедшему статус геноцида, что является искажением истории и, в целом, фальсификацией истории в ключе информационной войны. Наша цель - показать, что на самом деле произошло в Цхинвальском регионе в 1920 году и почему это произошло, каковы были последствия и что же случилось на самом деле. Это главная цель нашего документального фильма.
- И что-же произошло в 1920 году в Цхинвальском регионе?
- Восстание осетинских большевиков началось в мае 1920 года, когда грузинские войска сражались с подразделениями советской армии XI у границ страны. Осетинские большевики повстанцы объявили советское правление. К ним присоединились осетины из Рокской долины, Кударо, Кемерта и Корниси. 7 июня повстанцы захватили Цхинвал, а 8 июня объявили Советской не только территорию Цхинвальского района, которая включает современный Цхинвальский регион, но также и территорию от Они до Душети. 12 июня 1920 года грузинская армия взяла город Цхинвали, а 23 июня изгнала повстанцев на север. Успешная военная операция грузинской армии ликвидировала восстание и, следовательно, защитила территориальную целостность страны.
-Выходит, согласно историческим источникам, это было восстание, а не геноцид?
- На 100% подтверждено, что это была вооруженная конфронтация, организованная Советской Россией с государством Грузия, а также на 100% подтверждение того, что геноцида не было, восстание было подавлено, и применение силы имело место – в некоторых случаях чрезмерно, мы не можем отрицать этого, и ни это наша цель. Это не была вооружённая акция против какого-либо этноса, потому что, если бы это было так, большинство осетин не остались бы в Грузии и не осудили бы сами ту военную конфронтацию, совершенную в Цхинвальском регионе против их собственного государства. Те, кто был непосредственно вовлечен в военные действия, безусловно, были затронуты всем этим, но те, кто не был вовлечен в военные действия, не были затронуты или ранены ни в одной из военных действий. Предположим, что это был геноцид, кампания против какого-либо этноса, тогда не могло бы быть того количество осетин, оставшихся в Грузии, которое было они были бы изгнаны из страны. Имели бы место какие-то репрессии, но ничего подобного не произошло. Наоборот, государство среагировало на превышение силы, и подавляя восстание сделало всё что бы восстановить благополучие населения.
Самое важное для этого фильма - историческая достоверность, каковы ваши ожидания, сколько вы сможете отразить в действительности, достаточно ли те документы, которые хранятся в наших архивах?
-Помимо тех документов, на которые опираются в России и т. н югоосетинские де факто власти, есть много других документов, которые еще не были опубликованы и хранятся в грузинских архивах – то что показывает реальный процесс от начала до конца, что произошло в Цхинвальском регионе в 1920 году, его масштаб, планирование восстания и т. Д; И не только в 1920 году, но и в 1918-1919 годах. В годы, когда повстанцы ставили местных жителей в очень сложное положение, но правительство прощало им это.Это было прямое вмешательство во внутренние дела другого государства одним государством, провоцирование части населения другого государства, финансирование, передача оружия. В советский период они гордились и говорили, что это была борьба за большевизм и установление советской власти в Грузии, и она не была этнической по своему характеру, даже документы этого периода, которые уже были опубликованы, говорят нам об этом и это очень важно. Россия использует все это как часть информационной войны, поэтому нам нужно вдаваться в подробности до конца... Это не просто документальный фильм, нам нужна большая историческая точность, потому что наше оружие – только и единственно правда. Нам не нужно менять историю, ничего искажать и снимать пропагандистский фильм, нам нужно показать обществу правду.
Фильм планируется завершить в начале сентября. Авторы идеи предполагают, что материалы, хранящиеся в грузинских архивах, смогут с полной точностью противостоять пропагандистскому аппарату России, который своими необоснованными заявлениями подстрекает цхинвальских де-факто парламентариев и подстрекает к педалированию темы геноцида.
Как отмечает историк Леван Тоидзе: «Говорят, что правда лечит раны. Объективную историю необходимо знать не для того что бы судить друг друга, но для того что бы восторжествовала правда и что бы учесть уроки прошлого».