«სტრატეგიული დახმარების» ხელი - ამბავი იმისა, როგორ მოუწყო რუსეთმა აფხაზ პენსიონერებს ეპიდაფეთქების დროს ბუნებრივი გადარჩევა
05/08/2020 10:40:52 კონფლიქტები
აფხაზეთში მორიგი სკანდალი მწიფდება. ამჯერად მასობრივი უკმაყოფილების მიზეზი რუსეთის საპენსიო ფონდის პოლიტიკაა, რომელსაც რესპუბლიკაში ყველა ბარბაროსულად მოიხსენიებს. საქმის არსი, ერთი შეხედვით, თითქოს სრულიად რესპექტაბელურია — რუსეთს სურს, დაიბრუნოს უკანონოდ მითვისებული მისი ფინანსები. მაგრამ აი, მეთოდი, რომელსაც იგი ამ მიზნის მისაღწევად იყენებს, უნიკალურია.
აფხაზეთში კორონავირუსული ინფექციის გავრცელების მწვავე ფაზაში, როცა კოვიდ-ცენტრი გადავსებულია და საუბარია ათობით ინფიცირებულზე, რუსეთის საპენსიო ფონდმა აფხაზეთის მაცხოვრებლებისთვის პენსიების გაცემის წესები გაამკაცრა. რუსულმა სტრუქტურამ მოსთხოვა აფხაზურ ხელმძღვანელობას, პლასტიკური ბარათები გაეუქმებინა და საბანკო სალაროებიდან თანხების ნაღდი ფულით გაცემის სისტემა დაებრუნებინა (რომლითაც მსოფლიოში მგონი, აღარავინ სარგებლობს). ამიერიდან პენსიონერები, რომლებიც ინფიცირების მხრივ რისკ-ჯგუფებს შორის პირველ ადგილზე არიან, კუთვნილი რუბლების მისაღებად ბანკში პირადად უნდა მივიდნენ და გრძელ რიგებში დადგნენ. და როგორც ყველას გვესმის, პანდემიის პერიოდში ესოდენ აუცილებელ სოციალურ დისტანცირებაზე, დამცავ მექანიზმებსა და ჯანდაცვის მსოფლიო ორგანიზაციის სხვა მნიშვნელოვანი რეკომენდაციების შესრულებაზე აქ საუბარიც ზედმეტია.
პანდემიის პერიოდში, როცა ხანდაზმულებს თვითიზოლაცია ესაჭიროებათ, რათა მთელი მსოფლიოს მომაკვდინებელი სენისგან არ დაიღუპონ, რუსულ საპენსიო ფონდს ისინი ქუჩაში ძალით გაჰყავს. მსგავსი მოქმედება იმ ადამიანების მიმართ, რომელთაც რუსული სტრუქტურის მრავალმილიონიანიან ფინანსურ დანაკარგებში არანაირი ბრალი არ მიუძღვით, სხვა ვერანაირად შეფასდება, თუ არა აფხაზეთზე ზეწოლად, ან, ყოველ შემთხვევაში, მისი მოსახლეობის შემცირების მცდელობად - მოსახლეობისა, რომელიც, სხვათა შორის, რუსეთის ბიუჯეტს საკმაოდ ძვირი უჯდება.
ოფიციალური ინფორმაციით, ესოდენ რადიკალური ზომების მიზეზად რუსეთის საპენსიო ფონდის «დაჟინებული რეკომენდაცია» იქცა, პენსიონერები საპენსიო თანხის ბარათებზე დარიცხვიდან ხელში მიღების სისტემაზე გადაეყვანათ. არსებობს 16 მლნ რუბლის ოდენობის დავალიანება და რუსეთის საპენსიო ფონდმა, როგორც ამ თანხების მთავარმა განმკარგავმა, მოითხოვა, ამიერიდან აფხაზეთში მცხოვრებმა პენსიონერებმა პენსია არა ბანკომატებიდან, არამედ საბანკო განყოფილებების სალაროებიდან პირადად, პირადობის დამადასტურებელი საბუთის წარდგენით აიღონ.
«ყველა — ვიმეორებ, ერთბაშად ყველა ანგარიშის ელექტრონულიდან ქაღალდისაზე გადაყვანა უცილობლად გამოიწვევს შეფერხებებს, გაურკვევლობას, ჭყლეტასა და რესპუბლიკაში არსებული ისედაც არაჯანსაღი სოციალურ-პოლიტიკური ფონის კიდევ უფრო გაუარესებას», - თვლის აფხაზი საზოგადო მოღვაწე ასტამურ კაკალია. სოციალურ ქსელ «ფეისბუქში» თავის გვერდზე მან ფაქტობრივად ნაბიჯ-ნაბიჯ გაწერა ვითარება, რომელშიც აფხაზ პენსიონერებს რუსული პენსიის მიღება მოუწევთ.
«პლასტიკურ ბარათებზე გადასვლის შემდეგ, სადღაც 2016-ში, «სბერბანკის» ყველა განყოფილებაში შტატები მასობრივად შეამცირეს. მანამდე — შემცირებამდეც პენსიონერები გრძელ და ხანგრძლივ რიგებში იდგნენ სალარომდე მისაღწევად. როდესაც 15 ოპერაციონისტი 6 ათას საპენსიო ანგარიშს ემსახურებოდა და ამ ვითარებაშიც რიგები იყო, ადვილი წარმოსადგენია, რამდენად გაიზრდება რიგები, როცა ოპერაციონისტების რაოდენობა 5-მდეა შემცირებული», - ამბობს ასტამურ კაკალია.
რუსეთს რომ მართლაც აღელვებდეს აფხაზეთის მოსახლეობის ან თუნდაც მხოლოდ რუსეთის მოქალაქეობის მქონე პირების სიცოცხლე, მსგავსი დრაკონული მეთოდებით არ იმოქმედებდა, - თვლიან ექსპერტები.
ასტამურ კაკალიას აზრით, «უსაფრთხო და გონივრული (მათ შორის — ფინანსური თვალსაზრისით) იქნებოდა პენსიონერთა გარდაცვალების შემთხვევების შესახებ შეტყობინების უფრო ქმედითი სისტემის, კონტროლისა და აღრიცხვის უფრო მოქნილი მექანიზმის ორგანიზება და არა პლასტიკური ბარათებიდან ქაღალდის ანგარიშზე გადაყვანა (ყოველ შემთხვევაში, ერთბაშად მაინც)».
«თუ ხიჭვი შეგერჭოთ და თითი დაგიჩირქდათ, ჭრილობა უნდა დაიმუშავოთ და ხელის ამპუტაცია საჭირო არ არის», - ამბობს კაკალია. რუსეთი კი, როგორც ჩანს, სწორედ მოკვეთას ცდილობს, მაგრამ არა ხელის, არამედ 30 ათასზე მეტი ხანდაზმულის.
აურზაური რუსული საპენსიო თანხების მიტაცებასთან დაკავშირებით ორი თვის წინ დაიწყო. მაგრამ რუსეთი გადამწყვეტ ზომებზე რატომღაც მხოლოდ ახლა — აფხაზეთში კოვიდ-აფეთქების პერიოდში გადავიდა. მაგალითად, იგივე სამხრეთ ოსეთში (სადაც მოსახლეობისთვის რუსული პენსია ზოგადად ზუსტად იგივე პრინციპებით გაიცემა, როგორც აფხაზეთში) მეგობარსა და სატრატეგიულ პარტნიორს ანალოგიური ზომები არ მიუღია. მეტიც, მან თავის ქვეყანაშიც კი ამ დრომდე ვერ დაამყარა აღნიშნულ საკითხში წესრიგი: რუსეთის საპენსიო ფონდი ყოველწლიურად აკეთებს მოხსენებებს არაკეთილსინდისიერი მოქალაქეების მიერ ასობით მილიონი რუბლის მითვისების შესახებ.
აფხაზეთი კი, რომელსაც (საკუთარი ძალებით) შვიდმილიანი ნაბიჯებით მოჰყავდა თავისი საბანკო სისტემა რაღაც შესაბამისობაში მაინც ცივილიზებული ქვეყნების სისტემებთან, კვლავ უკან — არცთუ სახარბიელო წარსულში «ჩაგორდა». და ეს — იმ სტრატეგიული პარტნიორის წყალობით, რომელთანაც აფხაზეთს, უკაცრავად, ორი სახელმწიფოთაშორისი შეთანხმება და დახმარებისა და ურთიერთპატივისცემის შესახებ რამდენიმე ათეული ხელშეკრულება აქვს გაფორმებული. თუ ამას ჰქვია დახმარება, ისმის კითხვა – ასეთი მეგობრების პირობებში ჰყავს კი აფხაზეთს მტრები?!
სადღეისოდ რუსეთის საპენსიო ფონდში აფხაზეთში მუდმივად მცხოვრები და რუსული პენსიის მიმღები რუსეთის 30 719 მოქალაქე ირიცხება. მკაცრი საპენსიო სანქციების შემოღების შემდეგ მათი რაოდენობა, როგორც ჩანს, შემცირდება. მინდა, იმედი ვიქონიო, რომ ეს არ არის მთავარი მიზანი დიდი მეზობლისა, რომელმაც ბოლო დროს მის მიერვე აღიარებული სახელმწიფოს და მისი მოსახლეობის მიმართ დამოკიდებულება ესოდენ ამაზრზენად შეიცვალა.

Рука «стратегической помощи» - сказ о том, как в разгар пандемии Россия устроила абхазским пенсионерам естественный отбор
05/08/2020 10:40:52 Конфликты
В Абхазии назревает очередной скандал. На этот раз причиной массового недовольства жителей республики стала политика российского пенсионного фонда, которую иначе как варварской никто и не называет. Суть дела вроде, как и вполне респектабельна - Россия желает вернуть украденные у нее финансы, но вот метод, которым она воспользовалась для достижения цели, уникален.
В период острой фазы распространения коронавирусной инфекции в Абхазии, когда ковидный центр переполнен и речь идет о десятках инфицированных, пенсионный фонд России ужесточил правила выдачи пенсий жителям Абхазии. Российская структура потребовала от абхазского руководства отмены пластиковых карт и возвращения (нигде в мире уже не применяемой) системы выдачи денег в сберкассах. Отныне пенсионеры, находящиеся в группе риска на первом месте, для получения кровно заработанных рублей вынуждены простаивать в огромных очередях сберкасс. И как мы все понимаем, говорить тут о столь необходимой в период пандемии коронавируса социальной дистанции, защитных механизмах и прочих важных рекомендациях Всемирной организации здравоохранения не приходится.
В период пандемии, когда людям преклонного возраста необходимо самоизолироваться, чтобы не погибнуть от убивающей весь мир заразы, российский пенсионный фонд выводит их на улицы. И понимать такие жесткие действия в отношении людей, не повинных в многомиллионных потерях российской пенсионной структуры, можно лишь как попытку давления на Абхазию, ну на худой конец - как желание уменьшить ее население, которое, к слову сказать, обходится российскому бюджету в весьма кругленькую сумму.
По официальной информации, причиной столь радикальных мер стала «настоятельная рекомендация» российского Пенсионного фонда, перевести пенсионеров, получающих пенсии, с выдачи по карточкам на ручную выдачу в кассах отделений. Есть сумма задолженности более 16 миллионов рублей, и Пенсионный фонд России, как главный распорядитель этих денег, потребовал, чтобы отныне пенсионеры получали пенсии не через банкоматы, а лично в кассах отделений банка с документом, удостоверяющим личность.
«Перевод всех, ещё раз всех и сразу (!!!) счетов с электронных на бумажные неминуемо приведёт к затору, неразберихе, толкотне и ухудшению и без того нездорового социально- политического фона в республике», - считает абхазский общественный деятель Астамур Какалия. На своей странице в социальной сети Фейсбук он буквально пошагово расписал ситуацию, в которой абхазские пенсионеры будут вынуждены получать российскую пенсию.
«После перехода на «пластиковые карты», году этак в 2016, было произведено массовое сокращение штатов во всех отделениях Сбербанка. Даже до этого сокращения были очереди и длительные ожидания пенсионеров у касс. То есть ещё раз — 15 операционистов обслуживают 6 тысяч пенсионных счетов и у вас очереди. А теперь представьте, что 5 операционистов обслуживают 6 тысяч счетов - насколько увеличится очередь?!», - вопрошает Астамур Какалия.
Если бы Россия и впрямь беспокоилась о благополучии и здоровье жителей Абхазии, пусть и из числа только своих граждан, то действовала бы не столь драконовскими методами, считают эксперты.
По мнению Астамура Какалия, «благоразумным и безопасным (в том числе с финансовой точки зрения) было бы организовать более действенную службу оповещения о смерти пенсионеров, более гибкую систему контроля и учета, но не переводить (хотя бы одномоментно не переводить) с пластиковых карт на бумажные счета».
«Одним словом - если у вас заноза и палец нагноился, надо очистить рану и совсем не обязательно ампутировать руку», - считает Какалия. А Россия, по всей видимости, как раз и пытается отсечь - вот только не руку, а жизнь более 30 тысяч человек преклонного возраста.
Вся неразбериха с таинственным похищением российских пенсий началась пару месяцев назад. Но почему-то к решительным действиям Россия приступила лишь, когда в Абхазии началась вспышка эпидемии COVID 19. Например, в той же Южной Осетии (где ситуация с пенсионными выплатами абсолютно идентичная с Абхазией) таких радикальных мер друг и стратегический партнер не предпринял. Более того, у себя в стране она до сих пор не навела порядок в этом вопросе. Пенсионный фонд России ежегодно рапортует о сотнях миллионов присвоенных недобропорядочными гражданами рублей.
А Абхазия, которая семимильными шагами приводила (собственными силами) свою банковскую систему хоть в какое-то подобие систем цивилизованных стран, вновь отброшена назад, в далеко не лучшее прошлое. И это - благодаря усилиям стратегического партнера, с которым у Абхазии на минуточку, подписано два межгосударственных соглашения и десяток договоров о поддержке, помощи и взаимоуважении. Если это и есть та самая пресловутая помощь, то возникает вопрос – с такими то друзьями есть ли у Абхазии враги?!
На сегодняшний день в Пенсионном фонде России числится 30 тысяч 719 граждан Российской Федерации, постоянно проживающих в Абхазии и получающих российскую пенсию. После введения жестких пенсионных санкций, количество пенсионеров, скорее всего, уменьшится. Хочется надеяться, что это все-таки не главная цель большого соседа, в последнее время так безобразно изменившего свое отношение к им же признанному государству и гражданам, это государство населяющим.