ევროკავშირის ახალი სანქციები რუსეთის დაზვერვის წინააღმდეგ
რუსეთის, ჩინეთის და ჩრდილოეთ კორეის დაზვერვის სამსახურების წინააღმდეგ ევროკავშირი ახალ სანქციებს აწესებს. კიბერთავდასხმებთან დაკავშირებით მიღებული სანქციების პაკეტის ვადა ერთი წელია. პაკეტი კიბერდამნაშავეების ევროკავშირის ტერიტორიაზე შესვლის აკრძალვას და მათი საბანკო ანგარიშების დაყადაღებას ითვალისწინებს.
სანქციების ჩამონათვალში რუსეთის დაზვერვის ოთხი თანამშრომელი შედის: ალექსეი მინინი, ალექსეი მორენეცი, ევგენი სერებრიაკოვი და ოლეგ სოტნიკოვი. ისინი ნიდერლანდებში ქიმიური იარაღის აკრძალვის ორგანიზაციაზე განხორციელებულ კიბერთავდასხმაზე არიან პასუხისმგებელნი. ეს სწორედ ის ორგანიზაციაა, რომელიც ყოფილი რუსი ჯაშუშის, სერგეი სკრიპალისა და მისი ქალიშვილის მოწამვლის გამოძიებაში იყო ჩართული.
რუსული დაზვერვა ერთ-ერთი ყველაზე გამანადგურებელი კიბერშეტევის, NotPetya-ს უკანაც იდგა. ამ „მავნე“ პროგრამის მთავარი სამიზნე დიდი კომპანიები იყვნენ. მიიჩნევა, რომ NotPetya-ს მიერ გამოწვეულმა ზარალმა 10 მილიარდ დოლარს მიაღწია. შეტევის მთავარი სამიზნე უკრაინა იყო, სადაც ჩერნობილის ატომური სადგურის მონიტორინგის სისტემა გაითიშა, ასევე შეფერხდა ბანკებისა და მეტროს ნორმალური ფუნქციონირებაც.
კარგი იქნება გავიხსენოთ 2015 წელიც, როდესაც ბუნდესტაგზე უპრეცედენტო მასშტაბის კიბერთავდასხმა ერთი თვის განმავლობაში ხორციელდებოდა. გერმანელმა დეპუტატებმა ერთნაირი ელექტრონული გზავნილი მიიღეს, რომლებშიც "@un.org" ფიგურირებდა და რჩებოდა შთაბეჭდილება, რომ ეს წერილები გაეროსთან იყო დაკავშირებული. მათში ინახებოდა ბმული, რომელზე გადასვლაც, სისტემაში მავნებლური პროგრამა-ჯაშუშის შეღწევას იწვევდა. ამგვარად, ჰაკერებმა გერმანელების კომპიუტერებიდან 16 გეგაბაიტამდე მოცულობის ინფორმაციის მოპარვა მოახერხეს. ამასთან, რუსმა ჰაკერებმა ანგელა მერკელის ელექტრონული ფოსტაც გატეხეს, რის შედეგადაც რუსული სამხედრო დაზვერვისთვის ათასობით ელექტრონული წერილი გახდა ხელმისაწვდომი. ასევე, კიბერთავდასხმის შედეგად მოპარული იყო პარლამენტის თანამშრომლებისა და პოლიტიკოსების პაროლები, მიმოწერა, საიდენტიფიკაციო მონაცემები, საიდუმლო მასალები და სხვა პირადი ინფორმაცია. ზიანი იმდენად დიდი აღმოჩნდა, რომ ამ შეტევის შემდეგ, ბუნდენსტაგის კომპიუტერული სისტემა რამდენიმე დღე გამორთული იყო.
2019 წლის 28 ოქტომბერს საქართველოს პრეზიდენტის ადმინისტრაციის, სასამართლოს, საკრებულოების, ასევე სხვადასხვა სახელმწიფო, კომერციული და მედია ორგანიზაციების ვებგვერდებზე, სერვერებზე და კომპიუტერულ მართვით სისტემებზე ჰაკერულმა ჯგუფმა, Fancy Bear-მა თავდასხმა განახორციელა. ქართული მხარის მიერ ჩატარებული გამოძიებით და საერთაშორისო პარტნიორებთან თანამშრომლობით დადგინდა, რომ ოპერაცია რუსეთის ფედერაციის შეიარაღებული ძალების გენერალური შტაბის მთავარი სამმართველოს („გრუ“) მიერ დაიგეგმა და განხორციელდა. თავდასხმა დაგმო დიდმა ბრიტანეთმა, აშშ-მა, დანიამ, ესტონეთმა, ლიეტუვამ, პოლონეთმა, ნოვერგიამ, ჩეხეთმა, მონტენეგრომ, რუმინეთმა, ნიდერლანდებმა, კანადამ, ავსტრალიამ და უკრაინამ.
2020 წლის ივლისში ბრიტანეთის კიბერუსაფრთხოების ცენტრმა განცხადება გაავრცელა, რომელშიც ნათქვამი იყო, რომ რუსეთის ხელშეწყობით მოქმედი ჰაკერული ჯგუფები მსოფლიოში არსებული ინსტიტუტებიდან და აკადემიური დაწესებულებებიდან Covid-19-ის საწინააღმდეგო ვაქცინის კვლევების შესახებ მონაცემებს იპარავენ. ბრიტანეთი, აშშ და კანადა, ერთობლივი განცხადებით, კიბერთავდასხმებში „APT29-ს“ (Cozy Bear) სახელით ცნობილ ჯგუფს ადანაშაულებდნენ, რომელიც, მათი თქმით, რუსეთის უშიშროების სამსახურების ხელშეწყობით მოქმედებდა.
ბრიუსელში მიაჩნიათ, რომ რუსეთის სამხედრო დაზვერვის ქმედებები ევროპელ პოლიტიკოსებსა და სახელმწიფო ინსტიტუტებს საფრთხეს უქმნის. ევროკავშირი სანქციების ამ ახალი პაკეტით რუსეთს აჩვენებს, რომ დანაშაული დაუსჯელი არ დარჩება. ჰაკერული თავდასხმების ეს ჩამონათვალი დიდი სურათის მხოლოდ მცირე ნაწილია, რუსულ დაზვერვას საცეცები ყველგან აქვს. კრემლს ნამდვილად ზედმეტი მოუვიდა, ევროკავშირი პუტინის ბინძურ მეთოდებს სულ უფრო მკაფიოდ და მკაცრად უპირისპირდება. იქნება თუ არა სანქციები ოფიციალური მოსკოვისთვის შემაკავებელი ფაქტორი არავინ იცის. თუმცა, ერთი რამ ცხადია, პუტინის რეჟიმი ყოველდღიურად სულ უფრო მეტ მოწინააღმდეგეს იჩენს, რაც სავარაუდოდ მისთვის კარგად ვერ დასრულდება.

Новые санкции ЕС против российской разведки
Евросоюз вводит новые санкции против спецслужб России, Китая и Северной Кореи. Срок действия пакета санкций за кибератаки - один год. Эти меры включают запрет на поездки в ЕС и замораживание финансовых активов.
В список санкций вошли четыре офицера российской разведки: Алексей Минин, Алексей Моренец, Евгений Серебряков и Олег Сотников. Они несут ответственность за кибератаку на Организацию по запрещению химического оружия в Нидерландах. Это та самая организация, которая занималась расследованием отравления бывшего российского шпиона Сергея Скрипаля и его дочери.
Российская разведка также стояла за одной из самых разрушительных кибератак под названием NotPetya. Основной целью этой «вредоносной» программы были крупные компании. Ущерб, нанесенный NotPetya, оценивается в 10 миллиардов долларов. Основной целью атаки была Украина, где была остановлена система мониторинга Чернобыльской АЭС, а также нормальное функционирование банков и метро.
Коме этого беспрецедентного масштаба кибератака была совершена в 2015 году на Германский Бундестаг и длилась целый месяц. Немецкие депутаты получили электронные письма с адреса заканчивающегося на @ un.org, которые оставляли впечатление, что связаны с ООН. Переход на ссылку в письме приводил к проникновению в их систему вредоносной программы-шпиона. Таким образом, хакерам удалось украсть с немецких компьютеров до 16 гигабайта информации. Кроме того, российские хакеры взломали электронную почту Ангелы Меркель, сделав тысячи электронных писем доступными для российской военной разведки. Также в результате кибератаки были похищены пароли, переписки, идентификационные данные, секретные материалы и другая личная информация сотрудников парламента и политиков. Ущерб был настолько велик, что после этой атаки компьютерная система Бундестага была отключена на несколько дней.
28 октября 2019 года русская хакерская группа Fancy Bear атаковала веб-сайты, серверы и компьютерные системы управления Администрацией президента Грузии, суда, городских советов, а также различных государственных, коммерческих и медиа-организаций. Расследование, проведенное грузинской стороной в сотрудничестве с международными партнерами, показало, что операция была спланирована и проведена Генеральным штабом Вооруженных Сил Российской Федерации («ГРУ»). Нападение осудили Великобритания, США, Дания, Эстония, Литва, Польша, Норвегия, Чехия, Черногория, Румыния, Нидерланды, Канада, Австралия и Украина.
В июле 2020 года Британский центр кибербезопасности опубликовал заявление о том, что поддерживаемые Россией хакерские группы крали данные об исследованиях вакцины против Covid-19 из учреждений и академий по всему миру. Великобритания, США и Канада совместно обвинили в кибератаках группу, известную как APT29 (Cozy Bear), которую, по их словам, поддерживали российские службы безопасности.
Брюссель считает, что деятельность российской военной разведки представляет угрозу для европейских политиков и государственных институтов. Этим новым пакетом санкций ЕС демонстрирует России, что преступление не останется безнаказанным. Этот список хакерских атак - лишь малая часть общей картины, так как у российской разведки повсюду щупальца. Все видят что Кремль уже перегнул палку и ЕС все больше и больше протестует против грязных методов Путина. Будут ли санкции сдерживать официальную Москву, никто не знает. Однако ясно одно: режим Путина с каждым днем наживает все больше противников, что вряд ли может для него хорошо закончится.