ხატი – როგორც იარაღი ბჟანიას და ქართულ-აფხაზური დარეგულირების წინააღმდეგ
პატრიოტიზმის, რწმენის, ჰუმანიტარული საქმიანობის ცნებებს, ისევე, როგორც სიტყვებს “პატრიოტიზმი”, “ერთმორწმუნეობა”, “დახმარება” თითოეული ჩვენგანისთვის წესით, მხოლოდ პოზიტიური ელფერი უნდა ჰქონდეს. მაგრამ ბოლო წლებში პრაქტიკულად ყველა პოსტსაბჭოთა ქვეყანაში (და არა მარტო) მათ მიმართ ფრთხილი დამოკიდებულება გაჩნდა. მეტისმეტად უყვარს ეს სიტყვები კრემლს. და მეტისმეტად ხშირად ირკვევა, რომ პოლიტიკური ძალები და ღონისძიებები, რომელთა სახელწოდებებშიც ეს სიტყვები ფიგურირებს, რეალურად, პირდაპირ ან ირიბად კრემლის ინტერესებს ემსახურება.
სწორედ ასეთი ასოციაციები გამოიწვია საქართველოში შესაბამისი ინფორმაციის გავრცელების პირველივე დღეს “პატრიოტთა ალიანსის” ლიდერების “საიდუმლო” ვიზიტმა აფხაზეთში. მისმა ლიდერებმა – ირმა ინაშვილმა და გიორგი ლომიამ 18 აგვისტოს ილორის მონასტერში ხატი ჩაიტანეს. უკვე მოგვიანებით კი, როცა რიგმა აფხაზმა პოლიტიკოსებმაც დაადასტურეს, რომ ეს ვიზიტი “ზოგიერთი რუსი ჩინოსნების თხოვნით” იყო ორგანიზებული, საზოგადოებაში ამ “ჰუმანიტარულ-პატრიორულ-საღმრთო” სპექტაკლის ირგვლივ ეჭვებს, ჩათვალეთ, საბოლოოდ დაესვა წერტილი.
საუბრები იმის შესახებ, რომ ეს “ალიანსი” მოსკოვის მხარდაჭერით სარგებლობს, საქართველოში დიდი ხანია, მიდის. საფუძველი მარტივია: მეტისმეტად ახლოა “პატრიოტების” პოლიტიკა რუსეთის ინტერესებთან. ისინი აქტიურად ეწინააღმდეგებიან საქართველოს ევროპულ და ევროატლანტიკურ ინტეგრაციას, ებრძვიან ევროპულ დემოკრატიულ ფასეულობებს, რომლებსაც ასე ხშირად აკრიტიკებენ რუსი მაღალინოსნები. მაშასადამე, ამ “ალიანსში” კრემლი შეიძლება, თავისუფლად ხედავს ძალას, რომელსაც შეიძლება, საქართველოში დაეყრდნოს. რა თქმა უნდა, “პატრიოტები”, როგორც პარტია, დიდი არაფერია და სერუიოზულ ძალად მათ დიდად არავინ არასოდესგანიხილავდა. მაგრამ მეტ-ნაკლებად სერიოზულ პოლიტიკოსებში კრემლმა სიმპათია ვერა და ვერ გამოიწვია. ამიტომაც იძულებულია, დაკმაყოფილდეს მსგავსი მარგინალებით, რომლებიც არაც და არამც არ წარმოადგენენ ქართველი ხალხის მნიშვნელოვანი ნაწილის ინტერესებს. და ეს – მიუხედავად იმ მძლავრი პროპაგანდისტული მანქანისა, ტროლების ჯარისა და მილიონებისა, რომლებსაც მოსკოვი ამ საქმეზე ყოველწლიურად ხარჯავს. “პატრიოტების” არცთუ სერიოზული (სხვადასხვა სოცილოგიური გამოკითხვების თანახმად, 3-დან 5%-მდე) რეიტინგი გასაკვირი არ უნდა იყოს: ისინი ხომ სწორედ იმ პროდასავლურ კურსსა და დემოკრატიულ ფასეულობებს ებრძვიან, რომელთა სასარგებლოდაც საქართველოს მოსახლეობის უმრავლესობამ უკვე არაერთგზის დააფიქსირა საკუთარი არჩევანი.
ამ ყველაფერს მოუსწრო მიხელ ხოდორკოვსკის ცენტრ “დოსიეს” ჟურნალისტური გამოძიების შედეგების გამოქვეყნებამაც, რომლის თანახმად, მოსკოვი ოქტომბრის საპარლამენტო არჩვნებისთვის ფსონს სწორედ “პატრიოტთა ალიანსზე” დებს, ამ მიზნით 8 მილიონი დოლარი გამოყო, პროკრემლისეული პიარ-ტექნოლოგები დაიქირავა და ა.შ. და აი, “ალიანსის” საქმიანობის პროკრემლისეული მიმართულების საკითხი მთელი სიმწვავით დადგა დღის წესრიგში.
ოპოზიციის პროდასავლურად მიჩნეულმა ნაწილმა («ნაციონალური მოძრაობა», «ევროპული საქართველო») პროკურატურას მიმართა. ოპოზიციონერები სისხლის სამართლის დანაშაულების კონკრეტულ ნიშნებზე მუთითებენ და მოითხოვენ, “ალიანსს” საარჩევნო რეგისტრაციაზე უარი ეთქვას. უფლებადამცველები კი, რომლებიც ასევე მკვეთრად უარყოფითად არიან განწყობილი “პატრიოტების” მიმართ რიგი ლიდერების ქსენოფობიური და დისკრიმინაციული გამონათქვამების გამო, მოითხოვენ, “ალიანსის” დაფინანსების საკითხი სახელმწიფო აუდიტმაც შეისწავლოს - 2019 წელს ხომ მმართველი პარტია “ქართული ოცნების” შემდეგ ყველაზე დიდი შემოსავლები (1,5 მლნ ლარზე მეტი) სწორედ “პატრიოტებს” აქვთ მიღებული.
პროკურატურას ჯერ არ გაუხმოვანებია გადაწყვეტილება, დაიწყება თუ არა გამოძიება. და ეს გაჭიანურება აშფოთებს პროდასავლურ ოპოზიციას, რომელიც მთელ რიგ ეპიზოდებზე დაყრდნობით დარწმუნებულია, რომ “პატრიოტთა ალიანსი” მმართველი პარტიის “ჯიბის ოპოზიციაა” და ისინი კოორდინირებულად მოქმედებენ კრემლის დაკვეთით საქართველოში დასავლეთის დისკრედიტაციის მიზნით.
თავად ინაშვილი ყველა ბრალდებას უარყოფს, აგორებულ სკანდალს “პოლიტიკური მოშურნეების წინასაარჩევნო დაკვეთად” აფაებს (თუმცა რა აქვთ “პატრიოტებს” შესაშური – ცოტა გაუგებარია) და უკავშირებს, მათ შორის, აფხაზეთში ვიზიტსაც, რომელიც “იმედის სხივად” მონათლა.
ვიზიტი, რა თქმა უნდა, იყო. იყო ხატიც. მაგრამ იყო თუ არა ეს ყველაფერი “იმედის სხივი”? ამის გასარკვევად მოდით, გადავხედოთ შედეგებს.
ბოლო წლებში რუსი “სპეციალისტების” მიერ სულ სხვა რამედ გადაქცეული ილორის მონასტრის მრევლისთვის ხატის გადაცემა შესაძლოა, ქცეულიყო კიდეც იმედის სხვივად, – ეს სჯობს, თავად მრევლს ვკითხოთ. თუმცა მისი გადაცემიდან სულ რამდენიმე დღეში - 27 აგვისტოს “აფხაზური მართლმადიდებელი ეკლესიის” საეკლესიო სინოდმა გამოაქვეყნა განცხადება იმის შესახებ, რომ ხატს არ მიიღებს და პატრონს დაუბრუნებს. «ამ მისიის შესახებ საქმის კურსში არავის ჩავუყენებივართ. მსგავსი აქციები საქართველოს მართლმადიდებელი ეკლესიის მიერ აფხაზეთის მართლმადიდებელი ეკლსიისა და აფხაზეთის სახელმწიფოს აღიარებამდე დაუშვებელია», - ვკითხულობთ განცხადებაში.
“პატრიოტთა ალიანსის” მცირერიცხოვანი მხარდამჭერებისთვის აფხაზეთში ვიზიტი (ისევე, როგორც მრავალრიცხოვანი ვიზიტები მოსკოვში) შესაძლოა, იქცა კიდეც იმედის მორიგ სხივად. და ეს სხივი ალბათ, გაუთბობდათ კიდეც ლენინური “ნათელი მომავლის” იმედებს გარკვეული დროით – მანამ, სანამ ისევ არ აღმოაჩენდნენ, რომ იგი სხვას არც არასდროს არაფერს ათბობდა. თუმცა იმ სკანდალის გათვალისწინებით, რომელიც ამ ვიზიტის გამო აფხაზეთში აგორდა, ეს სხივიც “ჩაიფუშა” – თანაც უფრო ადრე, ვიდრე “პატრიოტები” ვარაუდობდნენ. მაშასადამე, ამ უგუნურმა წინასაარჩევნო სვლამ არც თავად პარტიას მოუტანა სარგებელი. ახლა ხომ მის ლიდერებს გაცილებით მეტად გაუჭირდებთ თუნდაც მიამიტი ელექტორატის დარწმუნება იმაში, რომ”პატრიოტთა ალიანსი” წარმოადგენს ძალას, რომელთანაც ვინმე სერიოზული აფხაზეთში რაიმე სერიოზულის განხილვას დაიწყებს.
საქართველოს ხელისუფლებას ამ “სხივმა” კარგი ასევე არაფერი მისცა: მის ოპონენტებს გაუჩნდათ სერიოზული კითხვები იმასთან დაკავშირებით, როგორ გადაკვეთეს “პატრიოტებმა” დაუბრკოლებლად ჩაკეტილი ენგური, მათ შორის – ქართული ბლოკ-საგუშაგო. კითხვებთან ერთად კი – დამატებითი არგუმენტებიც, ისაუბრონ პრორუსულ ძალებთან “ქართული ოცნების” ალიანსზე.
აფხაზეთის შედარებით ახალ “ხელისუფლებას” “სხივი” ასევე აშკარად არ გამოადგა – მხოლოდ დამატებითი “თავის ტკივილი” მოუტანა. რაულ ხაჯიმბას რევანშისტულად განწყობილი “არუააელი” მხარდამჭერები ხომ ჩასაფრებულები ელიან ნებისმიერ საბაბს “ხალხის ქუჩაში გასაყვანად”, ამით კი “ნოყიერი ლუკმა” ჩაიგდეს ხელში მორიგი გაუთავებელი საუბრებისთვის ამჟამინდელ მმართველ ასლან ბჟანიას “მოღალატეობის” თაობაზე.
და აქ საქმეს ალბათ, ნაკლებად უშველის დე ფაქტო პრეზიდენტის თანაშემწის – ლაშა საკანიას გადადგომა – იმ საკანიასი, რომელიც ირმა ინაშვილსა და გიორგი ლომიას დახვდა. საკანია ის არ არის, ვისი თავიც სურთ “ხაჯიმბელებს”. აფხაზეთში ხომ არაოფიციალურად ყველამ იცის, რომ მის შემთხვევაში სტატუსი “პრეზიდენტის თანაშემწე” მხოლოდ ფიქციაა, რეალურად კი, საკანია შუამავალია საჭირო დროს საჭირო დოკუმენტების, ინფორმაციისა და ფინანსების გადმოსაცემად მოსკოვისგან, რომლის ინტერესებსაც გაცილებით მეტი მონდომებით ატარებდა აფხაზეთში რაულ ხაჯიმბა. სხვათა შორის, სწორედ აქედან გაჩნდა ვარაუდი, რომ “პატრიოტები” იქ არა ხატის ჩასატანად, არამედ რუსეთიდან რაღაცის მისაღებად იყვნენ ჩასულები.
დასასრულს – “რუსი ჩინოსნების თხოვნით” გაჩენილი ამ “იმედის სხივის” ბოლო და ალბათ, ყველაზე მნიშვნელოვანი შედეგი – ეს ქართულ-აფხაზური დარეგულირების იმ ჩანასახების პრაქტიკული მარგინალიზაციაა, რომლებიც აფხაზეთის ახალი დე ფაქტო ხელისუფლების პირობებში გამოიკვეთა.
დასკვნა, მე მგონი, მარტივია. მოგებული ამ “პატრიოტულ-საღმრთო-ჰუმანიტარულ” ისტორიაში მხოლოდ ერთია. და ის არც სოხუმია, არც თბილისი. მოგებული ისაა, ვისაც აწყობს სასარგებლო ძვრების განულება; ვისაც სჭირდება მის მიერვე პანდემიის რთულ დროს ბედის ანაბარად მიგდებული აფხაზეთის დასჯა “არასაჭირო მიმართულებით გახედვისთვის”. ის, ვისაც სურს, დააბრუნოს აფხაზეთი კალაპოტში “ნაბიჯი მარჯვნივ, ნაბიჯი მარცხნივ - დახვრეტა”.
ზემოაღნიშნულის გათვალისწინებით, ქართველი ანალიტიკოსები თვლიან, რომ მომხდარი საზიანო “ქარიშხალია ჭიქა წყალში” და რაც მალე ჩადგება ეს “ქარიშხალი”, მით უკეთესია სოხუმისა და თბილისისთვის.
“დიდი სისულელე იქნებოდა ამ უცნაური ვიზიტისთვის რაიმე განსაკუთრებული მნიშვნელობის მინიჭება. ყველას ხომ მშვენივრად ესმის, რომ “პატრიოტთა ალიანსი” არ არის ის პოლიტიკური ძალა, რომელიც შეიძლება, ქართველ ხალხს წარმოადგენდეს და მისი სახელით საუბრობდეს. პირიქით, ეს პარტია იბრძვის ქართველი ხალხის პროდასავლური დემოკრატიული არჩევანის წინააღმდეგ. “პატრიოტთა ალიანსი” არავის წარმოადგენს, საკუთარი მერკანტილური ინტერესების გარდა. მას არც სურვილი აქვს, არც შესაძლებლობა, ქართულ-აფხაზური დიალოგის რაიმე პრაქტიკული, რაციონალური, პოზიტიური დღის წესრიგი შექმნას” – თვლის საქართველოს რეფორმების ასოციაციის (GRASS) დირექტორი პაატა გაფრინდაშვილი.
მისივე აზრით, “ნებისმიერი რაციონალურად მოაზროვნე, პასუხისმგებლობის გრძნობის მქონე, ხალხის ინტერესებზე რეალურად მზრუნველი პოლიტიკოსი მიხვდება, რომ დაუშვებელია, ამ პოპულისტურმა წინასაარჩევნო პიარ-ნაბიჯმა რაიმე დაბრკოლებები შექმნას დიალოგისა და თანამშრომლობის გზაზე, რომლის კონტურებიც ბოლო დროს მოინიშნა”.

Икона – как оружие против Бжания и зачатков грузино-абхазского урегулирования
Понятия патриотизма, веры, гуманитарной деятельности, как и слова “патриот”, “единоверие”, “помощь” для каждого из нас должны, по идее, носить лишь позитивный смысл. Однако в последние годы практически во всех постсоветских странах (и не только) к ним начали относиться с долей опаски. Уж слишком любит эти слова Кремль. И слишком часто политические силы, как и различные мероприятия, в названиях которых они фигурируют, оказываются на самом деле прямо или косвенно служащими интересам Кремля.
Именно такие ассоциации вызвал в Грузии в первый же день распространения информации “тайный” визит в Абхазию «Альянса патриотов», лидеры которого - Ирма Инашвили и Георгий Ломия привезли туда 18 августа икону для Илорского монастыря. А в последствии, когда некоторые абхазские политики подтвердили, что визит этот был организован “по просьбе некоторых российских чиновников”, сомнений по поводу этого “гуманитарно-патриотическо-богоугодного” действа в грузинском обществе, считайте, ни у кого не осталось.
Разговоры о том, что этот “Альянс” поддерживается Москвой, ходят уже давно. Основание тому простое - уж слишком близка политика “Патриотов» к интересам России. Они активно выступают против интеграции Грузии в европейские и евроатлантические структуры, против европейских демократических ценностей, так часто критикуемых российскими лидерами. А значит, в лице “Альянса” Кремль вполне может видеть силу, на которую стоило бы в Грузии опереться. Конечно, “Патриоты” как партия – невесть что и всерьез их никто никогда особо не воспринимал. Но среди мало-мальски серьезных грузинских политиков Кремлю симпатии вызвать так ни в ком и не удалось. Потому и приходится довольствоваться подобными маргиналами, ни коим обазом не представляющими интересы большей части населения. И это - несмотря на всю мощную пропагандистскую машину, армию троллей и миллионы, ежегодно тратящиеся на это дело Москвой. Мягко говоря несерьезному рейтингу “Патриотов” (согласно самым разным соцопросам – от 3 до 5%) удивляться нечего. Ведь борются они именно с тем прозападным курсом, демократическими ценностями и всеми вытекающими из них благами, в пользу которых уже не раз зафиксировал свой выбор грузинский народ.
А тут еще подоспело обнародование результатов журналистского расследования центра Михаила Ходорковского «Досье», согласно которым, Москва на предстоящих в октябре парламентских выборах сделала ставку именно на «Альянс», выделив для него 8 миллионов долларов, наняв прокремлевских пиар-технологов и т.д.. И вопрос прокремлевской направленности “Альянса патриотов” окончательно встал ребром.
Считающаяся прозападной часть оппозиции («Нацдвижение», «Европейская Грузия») обратилась в Генпрокуратуру, указав на признаки конкретных уголовных преступлений и требуя, чтобы «Альянсу» было отказано в регистрации на выборах. А правозащитные НПО, также резко отрицательно настроенные в отношении “Патриотов” из-за неоднократных ксенофобских и дискриминационных заявлений, требуют, чтобы вопросом финансирования «Альянса» занялась и Служба государственного аудита – ведь в 2019 году самые большие доходы после правящей «Грузинской мечты» (более 1,5 миллионов лари) были зафиксированы именно у «Патриотов».
Прокуратура пока не огласила своего решения о том, начнется ли расследование. И эта задержка беспокоит прозападную часть оппозиции, которая, ссылаясь на различные эпизоды, утверждает, что «Патриоты» являются “карманной оппозицией” правящей «Грузинской мечты» и действуют они сообща под координацией Кремля в целях дискредитации Запада.
Сама Инашвили все обвинения отрицает, разгоревшийся в Тбилиси скандал называет “предвыборным делом рук политических завистников” (хотя чему завидовать – непонятно) и связывает его, в том числе, с этим самым тайным визитом, как “лучиком света”, в котором “никакой политической составляющей не было”.
Визит-то, конечно, был. И икона была. Но было ли все это “лучиком света”? Чтобы понять это, давайте разберемся с результатами.
Для прихожан Илорского монастыря, за последние годы превращенного российскими “специалистами” в нечто совсем другое, передача иконы может и явилась бы определенным “лучиком света” – этим стоит поинтересоваться у самих прихожан. Но буквально через несколько дней после ее передачи - 27 августа Церковный совет Абхазской православной церкви распространил заявление об отказе принимать икону, которую собирается вернуть обратно. «Эта миссия была проведена без уведомления священноначалия Абхазской православной церкви. Подобные акции недопустимы до признания Абхазской православной церкви и абхазского государства Грузинской православной церковью», - отмечается в заявлении Церковного совета АПЦ.
Для немногочисленных сторонников “Альянса патриотов” визит в Абхазию (точно также, как и их многочисленные визиты в Москву) возможно, и стал очередным “лучиком света”. И этот “лучик” опять грел бы их надежду на Ленинское “светлое будущее” некоторое время – до прояснения того, что ничего другого он никогда и не грел. Но учитывая скандал, разгоревшийся по этому поводу в Абхазии, и этот лучик “сдулся” – причем раньше, чем рассчитывали “Патриоты”. А значит, и самой партии этот глупый предвыборный пиар-ход ничего хорошего не принес. Ведь теперь партийным лидерам гораздо сложнее убедить свой наивный электорат в том, что “Альянс патриотов Грузии” – это сила, с которой кто-либо серьезный в Абхазии будет обсуждать что-либо серьезное.
Властям Грузии этот “лучик” ничего хорошего также не принес: у ее противников появились серьезные вопросы по поводу беспрепятсвенного проезда Инашвили и Ломия через закрытый Ингури, в том числе – и грузинский контрольно-пропускной пост. А вместе с вопросами - и дополнительные аргументы говорить об альянсе правящей “Грузинской мечты” с прокремлевскими силами.
Сравнительно новой власти Абхазии “лучик” тоже явно не пригодился - лишь добавил головную боль. Ведь ветераны-”Аруаавцы”, поддерживающие реваншистски настроенную прежнюю власть Рауля Хаджимба и только и ждущие хоть малейшего повода, чтобы “вывести народ”, получили “лакомый кусочек” для очередных разговоров о “предательстве Родины и государственных интересов”.
И тут делу вряд ли поможет отставка “советника президента” Лаши Сакания, встречавшего Инашвили и Ломия. Не его головы жаждят Хаджимбовцы. Ведь неофициально всем в Абхазии известно, что статус “советника президента” был лишь фикцией, а на самом деле Сакания – посредник, передающий в нужное время нужные финансы, документы и информацию из Москвы, чьи интересы и проводила гораздо прилежнее прежняя абхазская власть. Кстати, именно эта неофициальная посредническая миссия Сакания и породила предположения о том, что “Патриоты” съездили в Абазию не икону передать, а финансы с поручениями от Москвы получить.
И наконец - последний и наверное, главный итог этого “лучика надежды по просьбе некоторых российских чиновников”. Это практическая маргинализация наметившихся в условиях нынешних абхазских властей первых предпосылок для грузино-абхазского урегулирования.
Вывод, по-моему, прост. Выигравший во всем этом “патриотическо-богоугодно-гуманитарном” сыр-боре лишь один. И это - точно не Сухуми или Тбилиси. Это тот, кому на руку свести все полезные попытки на нет. Тот, кому необходимо “наказать” брошенную им же в сложнейший период пандемии Абхазию за “взгляд не в ту сторону”. Тот, кто силой тянет ее обратно, в русло политики “шаг налево, шаг направо – расстрел”.
Учитивая все вышесказанное, грузинские аналитики уверены, что все произошеднее – лишь ненужная буря в стакане воды и чем раньше она уляжется, тем лучше для Сухуми и Тбилиси.
“Было бы большой глупостью придавать этому странному визиту особое значение Ведь всем прекрасно известно, что “Альянс патриотов” – не та политическая сила, которая может представлять грузинский народ и говорить от его имени. Напротив, эта партия борется с прозападным демократическим выбором грузинского народа. “Альянс патриотов” не представляет никого, кроме собственных меркантильных интересов. У него нет ни желания, ни возможностей создавать какую-либо практическую, рациональную, позитивную повестку дня грузино-абхазского диалога и сотрудничества” – говорит директор Ассоциации реформ Грузии Паата Гаприндашвили.
По его мнению, “любой рационально мыслящий, ответственный, реально заботящийся об интересах народа политик поймет недопустимость того, чтобы этот популистский предвыборный пиар-ход создал какие-либо помехи на пути столь необходимого диалога и сотрудничества, контуры которого наметились в последнее время”.