ამირან გამყრელიძე:"აქტიურად ვეხმარებით აფხაზეთის რეგიონს"
მიუხედავად საქართველოს ცენტრალური ხელისუფლების მიერ კონტროლირებად ტერიტორიაზე COVID-19–ის შემთხვევების ზრდისა, მთავრობა არ ცვლის მზაობას, მიიღოს ოკუპირებული ტერიტორიებიდან გადმოყვანილი პაციენტები. აღნიშნული ეხება როგორც კორონავირუსით ინფიცირებულებს, ისე სხვა სამედიცინო საჭიროების მქონეებს.
აღნიშნულთან დაკავშირებით დღეს დაავადებათა კონტროლისა და საზოგადოებრივი ჯანმრთელობის ეროვნული ცენტრის გენერალურმა დირექტორმა ამირან გამყრელიძემ ისაუბრა.
„გვყავს კრიტიკული 13 პაციენტი, საიდანაც ხუთი ინტუბირებულია, ანუ ფილტვის ხელოვნურ ვენტილაციაზე იმყოფება. მათგან ოთხი გახლავთ აფხაზეთიდან გადმოყვანილი ავადმყოფი. ჩვენ აქტიურად ვეხმარებით ჩვენს აფხაზეთის რეგიონს და თუ იქ მძიმე შემთხვევები ფიქსირდება, ისინი სწრაფად გადმოგვყავს ჩვენს კონტროლირებად ტერიტორიაზე და აქ ეწევათ შესაბამისი სამედიცინო დახმარება. ასეთია დღეს ოთხი ავადმყოფი, რომელიც ხელოვნურ ვენტილაციაზე იმყოფება. კიდევ რვა პაციენტი ასევე კრიტიკულია, თუმცა ისინი გახლავთ ჟანგბადდამოკიდებული. ზოგადად მძიმეა 70-მდე ადამიანი, დანარჩენი კი, მსუბუქი, საშუალო და უსიმპტომო პაციენტები არიან“, – აღნიშნა ამირან გამყრელიძემ.
აფხაზეთის ლეგიტიმური მთავრობის ჯანდაცვის მინისტრი ქეთი ბაკარაძე განმარტავს, რომ პაციენტები კლინიკებში საჭიროების მიხედვით ქვეყნის მასშტაბით ნაწილდებიან.
„რამდენიმე კლინიკამ ისევ შეიცვალა პროფილი – დაემატა საწოლები და ქვეყანაში პაციენტების მისაღებად გაცილებით მეტი რესურსი გაჩნდა. პრეცედენტი, რომ მიღებაზე უარი გვეთქვა პაციენტისთვის, არ გვაქვს. ჩვენ ყველა პაციენტის მიღების მზაობა გვაქვს და არის რესურსიც“,– ამბობს „აქცეტთან“ ბაკარაძე.

Амиран Гамкрелидзе: "Мы активно помогаем Абхазии и готовы помогать впредь"
Несмотря на рост количества ковид-инфицированных на территории, контролируемой центральными грузинскими властями, правительство Грузии неизменно готово продолжать принимать пациетов с оккупированных территорий, причем как инфицированных коронавирусом, так и с другими медицинскими нуждами. Об этом заявил сегодня журналистам генеральный директор Центра общественного здоровья и контроля заболеваний Амиран Гамкрелидзе.
„На сегодняшний день у нас 13 пациентов в критическом состоянии, 5 из них присоединены к аппаратам ИВЛ. И четверо среди них – пациенты, перевезенные из Абхазии. Мы активно продолжаем помогать Абхазскому региону и когда там фиксируются тяжелые случаи, мы по возможности быстро перевозим больных на контролируемую нами территорию. Вот таких случаев у нас на сегодняшний день четыре. Еще 8 пациентов находятся в критическом состоянии, но они не кислородозависимые. А в общей сложности, у нас 70 тяжелых случаев, все остальные – это безсимптомные пациенты, либо люди с легкой формой заболевания“, – заявил Гамкрелидзе.
Готовность продолжать принимать пациентов из оккупированных территорий подтвердила “Акценту” и министр здравоохранения правительства Абхазской АР Кетеван Бакарадзе.
“По необходимости мы распределяем пациентов по клиникам в разных частях страны. Несколько клиник в связи с ростом количества инфицированных вновь сменили профиль, их оснастили дополнительными койками, другим необходимым оборудованием, так что в стране появилось гораздо больше ресурсов для приема пациентов. До сих пор не было ни одного случая, чтобы мы отказывали кому-либо. Мы по-прежнему готовы принимать пациентов из оккупированных территорий и для этого имеются все соответствующие ресурсы“,– заявила Бакарадзе.