„Спутник V“-სირიელ ზაზუნებზე გამოცდილი რუსული ვაქცინა, რომლის ეფექტურობა კითხვის ნიშნის ქვეშ დგას
მსოფლიო კოვიდ 19-ის მეორე ტალღას ებრძვის. წამყვანი ლაბორატორიები და კვლევითი ცენტრები იმ ვაქცინის შექმნაზე მუშაობენ, რომელიც კაცობრიობას პანდემიის ტრაგიკული შედეგებისგან იხსნის. ამ დროისთვის, ჯერ არც ერთ გავლენიან დასავლურ სამედიცინო ცენტრს არ აქვს შექმნილი პრეპარატი, რომელიც მილიარდობით ადამიანს შვებას მოუტანდა. როგორც ჩანს, მარტივი გზა არ არსებობს, ვინაიდან ამ დონის პრეპარატის შექმნა, ცდების ყველა ეტაპის წარმატებით გავლა არც დღეების და არც კვირების საქმე არ არის. თუმცა, სახელმწიფომ, რომელიც ჯერ კიდევ საბჭოთა ეპოქის დროიდან ცდილობდა „впереди планеты всей“ ყოფილიყო, პანაცეის გამოგონება უკვე ყველას „დაასწრო“. რუსული სახელმწიფო მედია აცხადებს- ვაქცინა „Спутник V“, იგივე „Гам-Ковид-Вак2“ კოსმიური მნიშვნელობის არის და შესაბამისი სახელწოდებაც ამიტომ მიიღო. სახელწოდება კი აქვს დიდებული, მაგრამ დიდ ეჭვს და გაკვირვებას ის ფაქტი იწვევს, რომ რუსეთმა სახელმწიფო რეგისტრაცია მიანიჭა პრეპარატს, რომელსაც ცდების ყველაზე მნიშვნელოვანი-მესამე ეტაპი არ გაუვლია.
რუსეთის ხელისუფლება ამ ფაქტს დიდ მნიშვნელობას არ ანიჭებს და მალე ვაქცინის გამოცდას ბავშვებზეც აპირებს. „ეს ვაქცინა მდგრადი იმუნიტეტის ფორმირებას ახდენს“ და „ყველა აუცილებელი შემოწმება გაიარა“- ასე დაახასიათა ის ჯერ კიდევ 11 აგვისტოს ვლადიმერ პუტინმა. ასევე, ხაზი გაუსვა იმას, თუ რამდენად სანდოა ეს პრეპარატი და აღნიშნა, რომ „Спутник V“-ით მისი ერთ-ერთი ქალიშვილი აიცრა. ვაქცინაცია რუსმა მაღალჩინოსნებმაც ჩაიტარეს. ამ ეტაპზე მას მოხალისეებზეც ცდიან. მასობრივი ვაქცინაციის დაწყება კი მთელი ფედერაციის მასშტაბით ოქტომბრის განმავლობაში იგეგმება. პირველ რიგში აცრები „განსაკუთრებული ჯგუფების“ წარმომადგენლებს ჩაუტარდება, კერძოდ, მასწავლებლებსა და ექიმებს.
“Гам-Ковид-Вак2“ ეგრეთწოდებული ვექტორული ვაქცინაა და გამალეის სახელობის ეპიდემიოლოგიისა და მიკრობიოლოგიის კვლევითი ცენტრში შექმნეს. ასეთი ტიპის ვაქცინები დასუსტებული ვირუსების ბაზაზე იქმნება, რომელთა საფუძველში ის გენია ჩაშენებული, რომელიც უშუალოდ ვირუსს გააჩნია და რომლის წინააღმდეგადაც ორგანიზმმა იმუნიტეტი უნდა გამოიმუშავოს.
მართალია, ოფიციალური მოსკოვი დიდ გამარჯვებას ზეიმობს და ცდილობს მსოფლიოს საკუთარი მეცნიერული და პოლიტიკური უპირატესობა დაუმტკიცოს, ხოლო დასავლელი კრიტიკოსების აზრს არად აგდებს, თუმცა უშუალოდ რუსეთის სამეცნიერო წრეებშივე ამ პრეპარატს დიდი სკეპტიციზმით შეხვდნენ. ცოტა ხნის წინ, რუსეთის კლინიკური კვლევების ორგანიზაციების ასოციაციამ რუსეთის ჯანდაცვის სამინისტროს ღია წერილით მიმართა. მეცნიერები მოუწოდებდნენ უწყებას არ ეჩქარა “Гам-Ковид-Вак2“-ის სახელმწიფო რეგისტრაცია. ამ ასოციაციაში გაერთიანებული მეცნიერები თვლიან, რომ საჭიროა დაელოდონ იმ მომენტს, როდესაც ვაქცინა კლინიკური გამოცდის ყველა სტადიას წარმატებით გაივლის. ამ დროისთვის, „კოსმოსური მნიშვნელობის“ ვაქცინა კი ჯერ კვლევის 1-2 ფაზაში იმყოფება, რომლის დასრულება მხოლოდ 2020 წლის 31 დეკემბრისთვის იგეგმება. მეცნიერების ღია წერილში ნათქვამია, რომ ვაქცინის დაჩქარებული რეგისტრაცია, რუსეთს ვაქცინების რბოლაში გამარჯვებულად ვერ გახდის, და პირიქითაც „არასასურველ საფრთხეს შეუქმნის მომხმარებლებს“.
წესით, ნებისმიერი ავტორიტეტული და მით უმეტეს ასეთი გლობალური მასშტაბის მქონე პრეპარატის დამტკიცების პროცედურა ითვალისწინებს, რომ ვაქცინა-კანდიდატი რეგისტრაციის უფლებას მხოლოდ მესამე ფაზის წარმატებულად გავლის შემდეგ იღებს. ეს გადამწყვეტი ფაზაა, რომლის დროსაც ვაქცინა რამდენიმე ათას მოხალისეზე იტესტება-სწორედ მაშინ ხდება პრეპარატის გვერდითი მოვლენების გამოვლენა. პასუხები კითხვებზე, როგორ მუშაობს ვაქცინა სხვადასხვა დაავადებების ფონზე და ნამდვილად არის თუ არა ეფექტური, მხოლოდ მესამე ფაზის დასრულების შემდეგ მიიღება. არადა, რუსეთის თავდაცვის სამინისტროს მეურვეობის ქვეშ შექმნილი ვაქცინა უკვე რეგისტრირებულია, მაგრამ მესამე ფაზის კვლევა მხოლოდ ახლახანს დაიწყო. როგორც ჩანს, კრემლის ხელმძღვანელობის ქვეშ მომუშავე რუსმა მეცნიერებმა ჩათვალეს, რომ სირიელ ზაზუნებსა და 38 მოხალისეზე ცდების ჩატარება საკმარისია იმისთვის, რომ „კოვიდ 19“ უკვე დამარცხებულად გამოაცხადონ.
ამავე დროს, რუსულმა ინტერნეტ სერვისმა „ექიმის კითხვარი“ 14 აგვისტოს რუსი მედიკოსები გამოკითხა. გამოკითხულთა უმრავლესობამ (3 000 მედიკოსი) განაცხადა, რომ არ არიან მზად იმისთვის, რომ რუსული ვაქცინით აიცრან. გამოკითხული მედიკოსების 66%-მა თქვა, რომ ამ ვაქცინის ეფექტურობის შესახებ საკმარისი ინფორმაცია არ არსებობს. და მართლაც, იმის მიუხედავად, რომ „Спутник V“-ის კვლევების და ცდების პირველი ფაზების შედეგები გავლენიან ჟურნალ „ლანცეტში“ დაიბეჭდა, არ არსებობს კონკრეტული ინფორმაცია გვერდითი ეფექტების შესახებ. ეს კი თავისთავად ძალიან საეჭვოა, რადგან ნებისმიერ სამედიცინო პრეპარატს უკუჩვენებები აქვს, თუნდაც უმნიშვნელო.
თუ კი გაირკვევა, რომ ამ ვაქცინას სერიოზული გვერდითი ეფექტი აქვს ან ის საერთოდ არ არის ეფექტური, ამან შეიძლება დიდ საფრთხეში ჩააგდოს ადამიანების ჯანმრთელობა. ლონდონის იმპერიული კოლეჯის იმუნოლოგიის პროფესორი დენი ალტმანი ამბობს: „არა უსაფრთხო და არაეფექტური ვაქცინის გამოშვებისგან მიღებული ზარალი მხოლოდ გააღრმავებს არსებულ პრობლემებს“. ვირუსოლოგი ალექსანდრე ჩეპურნოვი კი საერთოდ რუსეთის მოქალაქეებს მოუწოდებს არ აიცრან არსებული ვაქცინით-„სანამ არ ვნახავთ ნორმალურ კვლევებს და სამეცნიერო პუბლიკაციებს, სადაც წერია, თუ როგორ ხდებოდა ამ ვაქცინის კვლევა, ნეიტრალიზაციის რა დონე იქმნება, ვირუსის რა დოზისგან იცავს ის და რაც მთავარია, ხომ არ ხდება ინფექციის გაღრმავების ფორმირება, ამ ვაქცინის გამოშვება არ შეიძლება.“
გენეტიკის ბრიტანული ინსტიტუტის პროფესორი ფრანსუა ბალლუ შიშობს, რომ ის სიჩქარე, რომლითაც რუსული ვაქცინის რეგისტრაცია მოხდა, ზრდის იმის რისკს, რომ ის შესაძლოა საფრთხის შემცველი იყოს. ამ ფაქტმა კი შესაძლოა მილიონობით ადამიანის ნეგატიური განწყობა სხვა პრეპარატების მიმართაც გამოიწვიოს. „ეს უგუნური და სულელური გადაწყვეტილებაა. არასაკმარისად გამოკვლეული ვაქცინით მასობრივი ვაქცინაცია არა ეთიკურია. რუსული კამპანიის ირგვლივ შექმნილ ნებისმიერ პრობლემებს კატასტროფული შედეგები ექნება-როგორც ჯანმრთელობაზე ნეგატიური ზეგავლენის გამო, ისევე იმის გამოც, რომ უფრო გაიზრდება ადამიანების შიში ვაქცინაციის მიმართ", -ამბობს ბრიტანელი ექსპერტი.
ასეთი შეფასებების და მოსაზრებების მიუხედავად, „Спутник V“-ის საწარმოო დამზადება დაწყებულია. წელიწადში 3-5 მილიონი დოზის გამოშვება იგეგმება. აღსანიშნავია, რომ უკვე რეგისტრაცია გავლილი ვაქცინის მესამე ეტაპის ცდების ჩატარება მხოლოდ ახლა მიმდინარეობს, თანაც არა მხოლოდ რუსეთის მოქალაქეებზე, არამედ ბელარუს მოხალისეებზეც.
ფაქტია, ამ შემთხვევაშიც კრემლის მთავარი მიზანი ცხადია-თავი წარმოაჩინოს კაცობრიობის მხსნელად და გადამრჩენლად, თუნდაც მხოლოდ პროპაგანდისტული გზით. ეს მიზანი სირიელი ზაზუნების თუ ადამიანების სიცოცხლის ფასად აღსრულდება, ეს უბრალოდ მეორეხარისხოვანი პრობლემაა.

«Спутник V» - российская вакцина, испытанная на сирийских хомяках, эффективность которой сомнительна
05/10/2020 14:32:13 Анализ
Мир борется со второй волной Covid 19. Ведущие лаборатории и исследовательские центры работают над созданием вакцины, которая спасет человечество от трагических последствий пандемии. На сегодняшний день ни один влиятельный западный медицинский центр не разработал препарат, который помог бы миллиардам людей. Кажется, нет простого пути, поскольку для создания этого уровня препарата, успешно прошедшего все этапы испытания, нужны не дни или недели. Однако государство, которое пытается быть «впереди планетой всей» еще с советских времен, уже изобрело панацею для всех. Российские государственные СМИ сообщают, что вакцина «Спутник V», та же «Гам-Ковид-Вак2», имеет космическое значение и поэтому получила соответствующее название. Название и вправду прекрасно, но факт государственной регистрации в России препарата, не прошедшего важнейший- третий этап испытаний, вызывает большие сомнения и удивление.
Правительство России не придает этому факту особого значения и скоро начнет испытывать вакцину на детях. «Эта вакцина создает устойчивый иммунитет» и «прошла все необходимые испытания» - так выразился Владимир Путин 11 августа. Он также подчеркнул надежность препарата, отметив, что одной из его дочерей сделали прививку «Спутник V». Вакцинацию также проводили высокопоставленным российским чиновникам. В настоящее время его также испытывают на добровольцах. В октябре по всей федерации планируется начать массовую вакцинацию. Сначала вакцинацию будут делать представителям «особых групп», а именно учителям и врачам.
“Гам-Ковид-Вак2“- это так называемая векторная вакцина, разработанная в Исследовательском центре эпидемиологии и микробиологии им. Гамалеи. Такие вакцины создаются на основе безобидных, ослабленных вирусов (векторов), в состав которых встроен ген - небольшой участок генома того заболевания, против которого организм должен выработать иммунитет.
Официальная Москва уже празднует великую победу и пытается доказать миру свое научное и политическое превосходство, игнорируя при этом мнение западных критиков, но даже в российских научных кругах этот препарат встретили с большим скептицизмом. Недавно Ассоциация организаций по клиническим исследованиям (АОКИ), написала открытое письмо Минздраву России. Ассоциация призвала министерство не торопиться с госрегистрацией “Гам-Ковид-Вак2“. Ученые, объединившиеся в эту ассоциацию, считают, что необходимо дождаться того момента, когда вакцина успешно пройдет все стадии клинических испытаний. На данный момент вакцина «космического значения» проходит 1-2 фазы исследований, завершение которых намечено на 31 декабря 2020 года. В открытом письме говорится, что “ускоренная регистрация вакцины не сделает Россию победителем в гонке за вакцинами, и наоборот, «создаст нежелательную угрозу для потребителей».
Как правило, процедура утверждения любого авторитетного препарата, особенно в таком глобальном масштабе, предусматривает, что вакцина-кандидат получает право на регистрацию только после успешного прохождения третьей фазы. Это решающий этап, на котором вакцина тестируется на нескольких тысячах добровольцев - именно тогда выявляются побочные эффекты препарата. Ответы на вопросы о том, как вакцина действует при различных заболеваниях и действительно ли она эффективна, можно будет получить только после завершения третьей фазы. Однако эта вакцина, созданная под эгидой Минобороны России, уже зарегистрирована, но третий этап исследований начался только недавно. Похоже, российские ученые, работающие под руководством Кремля, считают, что проведения испытаний на сирийских хомяках и 38 добровольцах достаточно, чтобы победить «Ковид 19».
В то же время российский интернет-сервис «Справочник врача» провел опрос российских врачей. Большинство респондентов (3 тысячи медиков) заявили, что не готовы к вакцинации российской вакциной. 66% опрошенных врачей заявили, что информации об эффективности этой вакцины недостаточно. И действительно, хотя результаты первой фазы исследования и тестирования «Спутник V» были опубликованы во влиятельном журнале The Lancet, конкретной информации о побочных эффектах нет. Само по себе это очень сомнительно, ведь у любого медицинского препарата есть противопоказания, даже незначительные.
Если окажется, что эта вакцина имеет серьезные побочные эффекты или совсем неэффективна, это может подвергнуть людей большому риску. "Побочный ущерб от выпуска небезопасной и неэффективной вакцины непреодолимо усугубит наши нынешние проблемы. “- говорит Дэнни Альтман, профессор иммунологии Имперского колледжа Лондона в интервью DW. А вирусолог Александр Чепурнов также предостерегает от употребления поспешно созданной вакцины: “Пока я не увижу нормальных исследований и публикаций научных, в которых написано, как исследовалась вакцина, какой уровень нейтрализации образуется, от каких доз вируса она защищает и, главное, не формируется ли у нее способность к антителозависимому усилению инфекции, говорить о выпуске вакцины нельзя", - заявил ученый.
Глава британского Института генетики UCL, профессор Франсуа Баллу опасается, что поспешность, с которой была зарегистрирована российская вакцина против коронавируса, влечет за собой риск того, что она может оказаться неэффективной или опасной. Этот факт может привести к негативному отношению миллионов людей к другим вакцинам. “Это безрассудное и глупое решение. Массовая вакцинация недостаточно проверенной вакциной неэтична. Любые проблемы с российской кампанией по вакцинации будут иметь катастрофические последствия - как из-за негативного влияния препарата на здоровье, так и из-за того, что это еще больше усилит страх людей перед вакцинацией", - заявил в интервью DW британский эксперт.
Несмотря на такие оценки и мнения, производство «Спутника V» началось. Планируется выпуск 3-5 млн доз в год. Стоит отметить, что испытания третьей стадии уже зарегистрированной вакцины ведутся только сейчас не только для граждан России, но и для белорусских волонтеров.
На самом деле, уже вырисовывается факт, что и в этом случае главная цель Кремля - однозначно заявить о себе как о спасителе человечества, пусть даже только в призме пропаганды. А ведь на чаше весов не жизни сирийских хомяков, а жизни миллионов людей.