რუსეთის საერთაშორისო იზოლაცია-პუტინის იმპერიის დასასრულის დასაწყისი
მსოფლიოში კორონავირუსის პანდემია მძვინვარებს, პუტინის რუსეთი კი, ასეთ მძიმე ვითარებაშიც არ ამბობს უარს პოლიტიკური ოპონენტების წინააღმდეგ სასტიკი მეთოდების გამოყენებაზე. ამ დროისთვის რეჟიმის ბოლო მსხვერპლი, გადარჩენილი ოპოზიციონერი ალექსეი ნავალნია. თუმცა, ყველამ ვიცით, რომ მცირე შესვენების შემდეგ, კრემლი ახალ ობიექტს აუცილებლად ამოიღებს მიზანში.
პუტინის დავალებით მოწამლული ან სხვა ხერხით მოკლული ადამიანების გახსენება რომ დავიწყოთ, ჩამოთვლას ვერასდროს დავასრულებთ. ფიქრობენ, რომ ლეტალური ჩაის „მოჯადოებული წრე“ პეტერბურგის მერის, ანატოლი სობჩაკისა და შემდეგ უკვე თავად ვლადიმერ პუტინის დაცვის წევრით, რომან ცეპოვით დაიწყო. 2004 წელს ცეპოვი „ეფესბეს“ ერთ-ერთ შენობაში, ჩაის დალევის შემდეგ გარდაიცვალა. ექიმებმა ივარაუდეს, რომ ეს მოწამვლა იყო, თუმცა საქმე დღემდე ბურუსით არის მოცული.
ცეპოვის შემდეგ გვახსოვს მოსკოვის ცენტრში, თავის სადარბაზოში ნაპოვნი ანა პოლიტკოვსკაიას ცხედარი და მაკაროვის ტიპის იარაღი. პოლიტკოვსკაია პუტინის აქტიური კრიტიკით გამორჩეული ჟურნალისტი იყო. სწორედ მან დაარქვა რუსეთის პრეზიდენტს „განსხეულებული ბოროტება“. მისი მკვლელობის დამკვეთის შესახებ დღემდე არანაირი ინფორმაცია არ არსებობს.
2006 წელს „ეფ-ეს-ბე“-ს ყოფილი ოფიცერი ალექსანდრ ლიტვინენკო მოკლეს. მან ლონდონის ერთ-ერთ სასტუმროში რადიოაქტიური პოლონიუმით მოწამლული ჩაი დალია და რამდენიმე კვირის შემდეგ საავადმყოფოში გარდაიცვალა. ბრიტანულმა გამოძიებამ დაასკვნა, რომ მკვლელობა „სავარაუდოდ, ნებადართული იყო“ თავად პრეზიდენტ ვლადიმირ პუტინის მიერ. შემდეგ იყო მოსკოვის ცენტრში, ზურგში ნასროლი ტყვიით მოკლული რუსი ოპოზიციონერი, ბორის ნემცოვი.
რა თქმა უნდა, არ უნდა დაგვავიწყდეს 2018 წელი, როდესაც სოლსბერიში ნერვული აგენტით „ნოვიჩოკი“ რუსეთის დაზვერვის ყოფილი პოლკოვნიკი სერგეი სკრიპალი და მისი შვილი იულია მოწამლეს. დიდმა ბრიტანეთმა კრემლი მკვლელობის მცდელობაში ღიად დაადანაშაულა და პარტნიორ ქვეყნებთან ერთად 150-მდე რუსი დიპლომატი გააძევა.
ყველა ამბავს ერთი რამ აერთიანებს - თანამედროვე რუსული ბოროტების იმპერიის შურისძიება. პუტინი არა მხოლოდ პოლიტიკურად მოტივირებული მკვლელობების სანქცირებას ახდენს, არამედ ის ცდილობს ყველაფერი თეატრალურ წარმოდგენას დაამსგავსოს. მესიჯი ყველა ჯერზე ერთია - ნებისმიერი ვინც კრემლს დაუპირისპირდება ადრე თუ გვიან პასუხს აგებს ამისთვის, რუსეთის ტერიტორიაზე თუ სხვა სუვერენული სახელმწიფოს მიწაზე.
პუტინის ხელქვეითები შესაშური მონდომებით ასრულებენ ბინძურ ბრძანებებს, მთავარია ბატონმა განდიდების მანია დაიკმაყოფილოს მაშინ, როცა მოესურვება. ამ დროს კი, დასავლურ ქვეყნებს, სადაც საერთაშორისო სამართლებრივი წესრიგი და ადამიანის სიცოცხლე რეალურ ფასს ატარებს, ინსტრუმენტად სანქციების დაწესება რჩებათ. ეკონომიკური სანქციები რუსეთს ბუნებრივია დამატებით სირთულეებს უქმნის, თუმცა მოსკოვის დადგენილ წესრიგში ესეც მხოლოდ უბრალო ხალხზე ტყდება. მოქალაქეები შიმშილობენ, ჯანდაცვა კორონავირუსის პანდემიის ფონზე წარმოუდგენელ კრიზისშია, კრემლის კომპანიები კი, ხან სირიაში ნავთობით და ხანაც გაუგონარი კორუფციით, ისევ შოულობენ ფულს.
ამჯერადაც, რუსეთის ხელისუფლება მთავარი ოპოზიციური ფიგურის თავიდან მოშორების მცდელობასთან კავშირს ჯიუტად უარყოფდა, თუმცა გერმანიის, საფრანგეთისა და შვეიცარიის ლაბორატორიები ნავალნის "ნოვიჩოკის" ჯგუფის ქიმიური ნივთიერებით მოწამვლა დაადასტურეს. ევროკავშირის საგარეო საქმეთა მინისტრები ერთობლივ განცხადებაში მომხდარში პუტინის ადმინისტრაციისა და ადგილობრივი მაღალჩინოსნების სავარაუდო კვალზე მკაფიოდ მიუთითებდნენ. ორგანიზაციამ რუს მაღალჩინოსნებს, მათ შორის უსაფრთხოების ფედერალური სამსახურის დირექტორს, ალექსანდრ ბორტნიკოვს სანქციებიც დაუწესა.
მხოლოდ სანქციები რომ ვერ მუშაობს, ამას პუტინი ძალიან ხშირად გვიმტკიცებს. გახმაურებული მკვლელობების ჯაჭვის გასაწყვეტად ერთ-ერთი გამოსავალი რუსეთის საერთაშორისო იზოლაციაა. ქვეყნები, ვისთვისაც მოქალაქეების სიცოცხლე მნიშვნელოვანია, ვისთვისაც ღირებულებები და ფასეულობები არსებობს, უნდა შეთანხმდნენ, რომ ასე გაგრძელება აღარ შეიძლება. ეკონომიკური იზოლაცია კრემლს ბუნებრივი რესურსებით სარგებლობის საშუალებას წაართმევს, სანქციებთან ერთად ეს უკვე იმხელა პრობლემებს შექმნის, რომ ვერც პრეზიდენტის პირადი გარემოცვის წევრები შეძლებენ უსასრულოდ გამდიდრებას და პუტინსაც დაფიქრება მოუწევს. რუსეთის პრეზიდენტმა, რომელიც ტერორისტისა და დიქტატორის ფუნქციებს წარმატებით ითავსებს, უნდა გაიაზროს, რომ პასუხისმგებლობის თავიდან აცილება აღარ გამოუვა. საერთაშორისო საზოგადოების მკაცრმა დამოკიდებულებამ და იზოლაციამ უნდა გადააწყვეტინოს ღირს თუ არა ქვეყნის იმ მეთოდებით მართვის გაგრძელება, რომელიც ფეხქვეშ თელავს ადამიანის ძირითად უფლებებსა და თავისუფლებებს და ავლენს აგრესიას ყველგან, სადაც ამის შანსი მიეცემა.

Международная изоляция России - начало конца путинской империи
В мире бушует пандемия коронавируса, а путинская Россия даже в такой сложной ситуации не отказывается от применения жестоких методов против политических оппонентов. Последней жертвой режима на этот раз стал выживший лидер оппозиции Алексей Навальный. Однако все мы знаем, что после небольшого перерыва Кремль обязательно найдет новую цель для расправы.
Если мы начнем вспоминать людей, отравленных или убитых по приказу Путина, этот список вряд ли быстро закончится. Считается, что «магический круг» смертоносного чая в первый раз опробовали на мэре Санкт-Петербурга Анатолии Собчаке, а затем и на телохранителе самого Владимира Путина Романе Цепове. Цепов умер в 2004 году после чаепития в одном из зданий ФСБ. Врачи предположили, что это отравление, но дело до сих пор окутано туманом.
После Цепова мы можем вспомнить убийство Анны Политковской в подъезде ее дома в центре Москвы. Политковская была журналисткой, активно критиковавшей Путина. Именно она назвала президента России «воплощенным злом». О заказчике ее убийства до сих пор нет информации.
В 2006 году был убит бывший офицер ФСБ Александр Литвиненко. Он выпил отравленный радиоактивным полонием чай в отеле в Лондоне и умер в больнице через несколько недель. Британское расследование пришло к выводу, что убийство "вероятно было санкционировано" самим президентом Владимиром Путиным. Затем был Борис Немцов, лидер российской оппозиции, которому выстрелили в спину около Кремля.
Конечно, не стоит забывать 2018 год, когда бывший полковник российской разведки Сергей Скрипаль и его дочь Юлия были отравлены нервнопаралитическим веществом «Новичок» в Солсбери. Британия открыто обвинила Кремль в попытке убийства и вместе со странами-партнерами выслала около 150 российских дипломатов.
Все эти истории объединяет одно - месть современной Российской империи зла. Путин не только санкционирует политически мотивированные убийства, но и пытается сделать все похожим на театрализованное представление. Посыл всегда один - тот, кто противостоит Кремлю, рано или поздно будет наказан на территории России или на земле другого суверенного государства.
Подчиненные Путина с завидным усердием выполняют грязные поручения, главное - удовлетворить его манию величия тогда, когда он пожелает. В то же время у западных стран, где международный правопорядок и человеческая жизнь имеют реальную цену, инструментом давления остается только введение санкций. Экономические санкции, естественно, создают для России дополнительные трудности, хотя из-за установленного Москвой порядка это касается и простых людей. Граждане голодают, здравоохранение находится в невероятном кризисе на фоне пандемии коронавируса, а кремлевские компании, иногда с помощью сирийской нефти, а иногда и невероятной коррупции, все еще зарабатывают огромные деньги.
На этот раз, российские власти тоже упорно отрицали какую-либо связь с попыткой избавиться от главного оппозиционера, хотя лаборатории в Германии, Франции и Швейцарии подтвердила химическое отравление Навального веществом группы «Новичка». В совместном заявлении министры иностранных дел ЕС четко заявили о предполагаемой причастности к инциденту администрации Путина и властей. Организация также ввела санкции в отношении российских чиновников, в том числе директора Федеральной службы безопасности Александра Бортникова.
Путин уже доказал, что одни санкции не работают. Один из способов разорвать цепь громких убийств - изолировать Россию на международном уровне. Страны, для которых важна жизнь граждан, и для которых существуют высшие ценности, должны согласиться с тем, что так больше продолжаться не может. Экономическая изоляция лишит Кремль доступа к природным ресурсам и вместе с санкциями создаст огромные проблемы, благодаря которым члены личного окружения президента не смогут бесконечно обогащаться, и Путину придется пересмотреть стиль правления. Президент России, удачно совмещающий в себе функции террориста и диктатора, должен понимать, что ему больше не уйти от ответственности. Жесткая реакция и изоляция от международного сообщества должны помочь Кремлю решить, стоит ли продолжать править страной тем же образом, который нарушает основные права и свободы человека и выявлять невиданную агрессию.