პუტინის ახალი გეგმა საქართველოს ტერიტორიების მისატაცებლად
რუსეთი საერთაშორისო სამართლის ნორმების უხეშად დარღვევას აგრძელებს. ავტოკრატმა პუტინმა წელი „ნაყოფიერად“ დაიწყო. 2 იანვარს პრეზიდენტმა დსთ-ის ქვეყნებთან სახელმწიფო საზღვრების დემარკაციისა და დელიმიტაციისთვის მისი სპეციალური წარმომადგენლის, მიხაილ პეტრაკოვის დანიშვნის გადაწყვეტილებას მოაწერა ხელი. დოკუმენტი ჩვენთვის განსაკუთრებით საინტერესოა, რადგან პეტრაკოვს საქართველოს ოკუპირებულ რეგიონებთან „საზღვრების“ შეთანხმება მოუწევს. თუმცა, საერთაშორისო სამართლის ნორმების თანახმად, ოკუპირებულ რეგიონებთან დადებული თუ ზეპირად შეთანხმებული ნებისმიერი წინადადება ან დოკუმენტი საქართველოს ცენტრალური ხელისუფლების თანხმობის გარეშე, ვალიდურად ვერ ჩაითვლება.
საქართველოს საგარეო უწყება აცხადებს, რომ: „ვიდრე არ მოხდება საქართველოს ტერიტორიების დეოკუპაცია და 2008 წლის 12 აგვისტოს შეთანხმება ცეცხლის შეწყვეტის შესახებ სრულად არ შესრულდება, რუსეთის ფედერაციას, ცხინვალისა და სოხუმის საოკუპაციო რეჟიმებს შორის გაფორმებული ნებისმიერი ე.წ. შეთანხმება, მათ შორის, ე.წ. საზღვართან დაკავშირებით, არის ყოველგვარ სამართლებრივ საფუძველს მოკლებული, უკანონო და საერთაშორისო თანამეგობრობის მხრიდან ეს შეფასებული იქნება, როგორც სუვერენული სახელმწიფოს საზღვრების მორიგი ძალისმიერი მცდელობა.“ სამინისტროში ამბობენ, რომ რუსეთთან ვერანაირი საზღვრების დადგენაზე საუბარი ამ პირობებში ვერ მოხერხდება.
მიუხედავად იმისა, რომ პეტრაკოვის „მოღვაწეობის“ უკანონობა წინასწარვე ცნობილია, ყველამ ვიცით, რომ რუსეთის თანამედროვე იმპერიისთვის წესებს, რომელსაც მათ შორის თავად აწერს ხელს, არანაირი მნიშვნელობა არ აქვს. საზღვრების დემარკაციაზე საუბარი გუშინ არ დაწყებულა, დიდი ხანია ეს თემა განხილვის საგანია. ახლა განსხვავებული ის ხდება, რომ კორონავირუსის პანდემიამ საქართველოს ოკუპირებულ რეგიონებს უდიდესი პრობლემები შეუქმნა, რუსეთს კი, შესანიშნავი შანსი მიეცა ფულით ივაჭროს და ორივე რეგიონს ტერიტორიები ძალით დაათმობინოს.
გავიხსენოთ ოკუპირებული აფხაზეთის სოფელ აიბღას გარშემო მიმდინარე მოვლენები. 2013 წელს, სოჭის ოლიმპიადამდე, რუსეთმა აფხაზურ სოფელში გზა გაიყვანა და სამხედროები განათავსა. საქმე იმაშია, რომ აიბღა ფსოუს ზედა მონაკვეთში მდებარე სოფელია, რომელსაც მდინარე ორად ყოფს. ამგვარად, სოფლის ნაწილი ადლერის რაიონის ქალაქ სოჭის შემადგენლობაშია, ნაწილი კი, ოკუპირებული გაგრის რაიონის. სოფლის კუთვნილების საკითხი სადაო იყო რუსეთის ფედერაციასა და საქართველოს შორის საბჭოთა კავშირის პერიოდშიც. 1937 წლის რუკა, რომელზეც ასახულია, რომ სადავო სოფელი ნამდვილად საქართველოს ტერიტორიაა, კრემლის არქივში საგულადგულოდ ინახება და ოფიციალური მოსკოვი ქართულ მხარეს მასზე წვდომას არ აძლევს.
სოჭის ოლიმპიადამდე, რუსეთმა აიბღა სრულად მისატაცებლად მოამზადა, რადგან ტერიტორიას სადაზვერვო თვალსაზრისით სტრატეგიული მნიშვნელობა ჰქონდა. აფხაზები ამ ფაქტმა აღაშფოთა და სოფელიც მას შემდეგ დავის საგანი არაერთხელ გამხდარა. ახლა, როცა პუტინმა ახალი წარმომადგენელი დანიშნა, პანდემიით დამძიმებული მდგომარეობის ფონზე, გაჩნდა საფრთხე, რომ შესაძლოა აფხაზებს ტერიტორია ძალით დაათმობინონ. ეს, რა თქმა უნდა, რუსეთის მხრიდან საქართველოს ტერიტორიის აშკარა ანექსიის კიდევ ერთი ნათელი დადასტურება იქნება.
სოფელ აიბღასთან ერთად მნიშვნელოვანია თრუსოს ხეობის ირგვლივ წლების წინ დაწყებული დეზინფორმაციის კამპანიაც გავიხსენოთ. საქმე იმაშია, რომ საოკუპაციო ძალები საქართველოს ამ ტერიტორიას მოიხსენიებენ როგორც აღმოსავლეთ ოსეთს და ცდილობენ შექმნან ილუზია, რომ თრუსოც ოსეთის ნაწილია. ეს თამაში ცხინვალის რეგიონის მაგალითზე უკვე კარგად ვიცით. სახელი ხომ თითქოს უწყინარი დეტალია, არადა თავის დროზე ცხინვალის რეგიონის „სამხრეთ ოსეთად“ გარდაქმნაც ასე დაიწყო. ახლა შესაძლოა რუსეთის საოკუპაციო ძალებმა საზღვრების დემარკაციის უკანონო პროცესში თრუსოს ხეობის მიტაცებაც სცადონ.
როგორც ჩანს, უკანონო ბორდერიზაციის პროცესი რუსეთის ხარბი პრეზიდენტისთვის საკმარისი აღარ არის. საოკუპაციო ძალები ისედაც უკანონოდ ითვისებენ ახალ ტერიტორიებს, ახლა კი, სპეციალურ წარმომადგენელ პეტრაკოვს პუტინის ბინძური მეთოდებით მიტაცებული ტერიტორიების „სამართლებრივ“ ჩარჩოში მოსაქცევად ნიშნავენ.

Новый план Путина по захвату территорий Грузии
Россия продолжает грубо нарушать нормы международного права. Автократ Путин начал год «плодотворно». 2 января президент подписал указ о назначении своего спецпредставителя Михаила Петракова по демаркации и делимитации государственных границ со странами СНГ. Документ для нас особенно интересен, потому что Петракову предстоит согласовать «границы» и с оккупированными регионами Грузии. Однако, согласно нормам международного права, любое предложение или документ, заключенные или устно согласованные с оккупированными регионами без согласия центрального правительства Грузии, не будут считаться действительными.
МИД Грузии заявляет: «До полного выполнения деоккупации грузинских территорий и соглашения о прекращении огня от 12 августа 2008 года любое так называемое соглашение между Российской Федерацией, оккупационными режимами Цхинвали и Сухуми включая по поводу так называемых границ, не имеет каких-либо правовых оснований, незаконно и будет оценено международным сообществом как очередное покушение на границы суверенного государства». В министерстве заявляют, что в этих условиях говорить о согласовании каких-либо границ с Россией не удастся.
Хотя незаконность «деятельности» Петракова известна заранее, все мы знаем, что для современной Российской Империи, правила на которые она сама же и соглашается, значения не имеют. Переговоры о демаркации границ начались не вчера, эта тема обсуждается давно. Другое дело, что пандемия коронавируса создала серьезные проблемы для оккупированных регионов Грузии, в то время как России была предоставлена отличная возможность торговаться за деньги и заставить оба региона насильственно уступить территории.
Напомним текущие события вокруг села Аибга в оккупированной Абхазии. В 2013 году, перед Олимпиадой в Сочи, российские власти провели дорогу в абхазской деревни и поставили там военных. Дело в том, что Аибга - это село в верхней части Псоу, разделенное этой рекой. Таким образом, часть поселка входит в состав города Сочи в Адлерском районе, а часть - в состав оккупированного Гагрского района. Вопрос о собственности этой сельской местности также был спорным между Российской Федерацией и Грузией в советское время. Карта 1937 года, которая доказывает, что на самом деле спорное село является территорией Грузии, “бережно” хранится в архивах Кремля и официальная Москва грузинской стороне не дает к ней доступ.
Перед Олимпийскими играми в Сочи, Россия полностью подготовилась к захвату Аибги, потому что этот район имел стратегическое значение с точки зрения разведывательных целей. Абхазы возмущались по поводу этого факта, и с тех пор село стало предметом непрекращающихся споров. Теперь, когда Путин назначил нового представителя, в условиях обострения пандемии, возникает угроза, что абхазов заставят уступить эту территорию. Это, конечно, станет еще одним ярким подтверждением явной аннексии Россией территории Грузии.
Наряду с деревней Айбга важно вспомнить кампанию дезинформации, начатую много лет назад вокруг долины Трусо. Дело в том, что оккупационные силы называют эту территорию Грузии Восточной Осетией и пытаются создать иллюзию, что Трусо также является частью Осетии. Мы уже хорошо знаем эту игру на примере Цхинвальского региона. Название вроде бы безобидная деталь, но в свое время именно так началось превращение Цхинвальского региона в «Южную Осетию». Теперь российские оккупационные силы могут попытаться захватить долину Трусо в рамках незаконного процесса демаркации границ.
Похоже, ненасытному президенту России процесса нелегальной бордеризации уже недостаточно. Оккупационные силы уже незаконно оккупируют новые территории, а теперь назначают спецпредставителя Петракова для того что бы включить в «правовое» поле территории, захваченными Путиным.