როგორ შეისრუტა რუსეთმა ცხინვალის მთელი ენერგოსისტემა
2008 წლის ომის შემდეგ რუსეთის ფედერაციამ საქართველოს ოკუპირებული რეგიონების არაოფიციალური ანექსია დაიწყო. პუტინის მთავარ მიზანს საქართველოს ამ რეგიონების სრულად კრემლის კონტროლქვეშ მოქცევა წარმოადგენს. მოსკოვს სურს ოკუპირებულ ცხინვალს დანარჩენ საქართველოსთან არანაირი კავშირი არ ჰქონდეს, ასე ქართველების შესახებ მოგონილი მითები უფრო დამაჯერებელი იქნება. სოციალური, ეკონომიკური, საგანმანათლებლო, საკანონდმებლო სფეროების რუსეთისთვის დაქვემდებარებასთან ერთად, მოსკოვმა ცხინვალის ენერგეტიკაც სრულად შთანთქა.
აფხაზეთისგან განსხვავებით, რომელიც გარკვეულწილად ენგურჰესიდან მარაგდება, ოკუპირებული ცხინვალი მთლიანად რუსეთზეა დამოკიდებული. საინტერესოა, რომ მოსკოვმა რუსეთის და ცხინვალის დამაკავშირებელი გაზსადენის მშენებლობა ჯერ კიდევ აგვისტოს ომამდე, 2006 წელს დაიწყო. ოკუპირებული რეგიონის მაშინდელი ე.წ. პრემიერი იური მოროზოვი ჩრდილოეთ ოსეთის მაღალი რანგის პოლიტიკოსებს შეხვდა და ძუარიკაუ-ცხინვალის მილსადენის გაყვანაც „გაზპრომმა“ ენთუზიაზმით აიღო თავის თავზე.
გაზსადენი 2009 წლის 26 აგვისტოს ამუშავდა და ახლა ის დანარჩენი საქართველოს გვერდის ავლით რუსული გაზის ცხინვალამდე მიყვანას უზრუნველყოფს. ამასთან ერთად, 2010 წელს „გაზპრომთან“ გაფორმებული ხელშეკრულებით 2029 წლამდე ოკუპირებული ცხინვალის 200-მდე დასახლებულ პუნქტს სწორედ რუსული სახელმწიფო კომპანია მოამარაგებს. საინტერესოა, რომ თავიდან „გაზპრომის“ შვილობილი კომპანია „გაზპრომ-სამხრეთ ოსეთის“ 25%-იან წილს ოკუპირებული რეგიონის დე ფაქტო მთავრობა ფლობდა, რაც გარკვეული „ავტონომიის“ შენარჩუნების შანსი იყო. თუმცა, 2018 წელს გაფორმებული კიდევ ერთი ხელშეკრულებით, კრემლის ენერგომაგნატი „გაზპრომი“ კომპანიის 100%-იანი წილის მფლობელი სრულად გახდა.
ოკუპირებული ცხინვალის რეგიონს ელექტროენერგიასაც რუსული ენერგოკომპანია „ინტერ რაო“ აწვდის. რთული კლიმატური პირობებიდან გამომდინარე, ელექტროხაზის მონაკვეთზე ავარიები ხშირია, რის გამოც ცხინვალის რეგიონის მოსახლეობას ელექტროენერგიის მიწოდება ხანდახან რამდენიმე დღითაც კი უწყდება. რა თქმა უნდა, უფრო მოსახერხებელი იქნებოდა ოკუპირებული რეგიონის დენით დანარჩენი საქართველოს ტერიტორიიდან მომარაგება, მაგრამ რუსული ოკუპაცია ოს ხალხს ნორმალურად ცხოვრების საშუალებას არასდროს მისცემს.
2008 წლის ომის შემდეგ ცხინვალის რეგიონში ნავთობროდუქტების იმპორტიც სრულად რუსეთიდან ხორციელდება. თავდაპირველად მარიონეტ რეჟიმს ამ მიმართულებითაც ჰქონდა „ავტონომიის“ შენარჩუნების მცდელობა. ოკუპირებული ცხინვალის ე.წ. სახელმწიფო კომპანია „იუგოსეტნეფტეპროდუქტს“ 2014 წლიდან რუსული კომპანია „როსნეფტის“ ბენზინი შეჰქონდა რეგიონში, თუმცა 2017 წელს მისი ხელმძღვანელი „თაღლითობის“ ბრალდებით დააკავეს. ზუსტად ამ წელს, ოკუპირებული რეგიონის დე ფაქტო ვიცე-პრემიერმა გენადი ბეკოევმა განაცხადა, რომ რუსული კომპანია „როსნეფტი“ ცხინვალის ბაზარზე შუამავლების გარეშე უნდა დამკვიდრებულიყო. მარიონეტი რეჟიმის განცხადებები და „იუგოსეტნეფტეპროდუქტის“ ჩაძირვა უცნაურად დაემთხვა, არა? ამგვარად, კრემლმა ნავთობის ბიზნესიც სრულად რუსულ კომპანიას დაუქვემდებარა.
ასე ეტაპობრივად და კოორდინირებულად შეისრუტა რუსეთმა ცხინვალის მთელი ენერგოსისტემა. ახლა ოკუპირებული რეგიონის გაზით, ელექტროენერგიითა და საწვავით მომარაგებას რუსეთის სახელმწიფო ენერგოკომპანიები უზრუნველყოფენ. ისინი ოსი ხალხის ხარჯზე შოულობენ ფულს და თანაც ანგარიშვალდებულებიც არავის წინაშე არიან- როგორც უნდათ ისე იქცევიან. ამასობაში პუტინი ნებისმიერ დე ფაქტო ლიდერს რასაც უნდა იმას გააკეთებინებს, ერთი შეუსრულებელი ბრძანება და მთელი ცხინვალის შუქის, გაზისა და ბენზინის გარეშე დატოვება კრემლს ზუსტად ერთ წამში შეუძლია. ამ კონტექსტში კიდევ უფრო ნიშანდობლივი ხდება 2021 წლის 5 თებერვალს რუსეთის საპარლამენტო დელეგაციის სტუმრობა ოკუპირებულ ცხინვალში და და ე.წ. პრეზიდენტთან შეხვედრის გამართვა.

Как Россия поглотила всю энергосистему Цхинвала
После войны 2008 года Российская Федерация начала неофициальную аннексию оккупированных регионов Грузии. Основная цель Путина – получить полный контроль над этими регионами Грузии. Москва хочет, чтобы оккупированный Цхинвали не имел ничего общего с остальной Грузией, так как мифы о грузинах станут более убедительными. Помимо подчинения социальной, экономической, образовательной и законодательной сфер, Москва также полностью поглотила энергетический сектор Цхинвали.
В отличие от Абхазии, которая частично снабжается энергией Ингури ГЭС, оккупированный Цхинвали полностью зависит от России. Интересно, что Москва начала строительство газопровода, соединяющего Россию и Цхинвали, еще в 2006 году, до августовской войны. Тогдашний так называемый премьер-министр оккупированного региона, Юрий Морозов встретился с высокопоставленными чиновниками Северной Осетии, и вскоре «Газпром» с энтузиазмом согласился построить трубопровод Дзуарикау-Цхинвали.
Трубопровод был введен в эксплуатацию 26 августа 2009 года и теперь поставляет российский газ в Цхинвали в обход остальной Грузии. Кроме того, согласно подписанному в 2010 году соглашению с «Газпромом», российская госкомпания к 2029 году поставит российский газ 200 населенным пунктам в оккупированном Цхинвале. Интересно, что де-факто правительство оккупированного региона изначально владело 25% -ной долей дочерней компании «Газпрома» «Газпром-Южная Осетия», что давало шанс сохранить некоторую «автономию». Однако после подписания еще одного соглашения в 2018 году кремлевский энергетический магнат «Газпром» стал полноправным владельцем 100% доли компании.
В оккупированный Цхинвальский регион также поступает электроэнергия от российской энергетической компании Интер РАО. Из-за сложных климатических условий на участке ЛЭП часты аварии, из-за которых подача электроэнергии населению Цхинвальского региона иногда прерывается на несколько дней. Конечно, было бы удобнее поставлять электроэнергию в оккупированный регион из остальной Грузии, но российская оккупация никогда не позволит осетинскому народу нормально жить.
После войны 2008 года оккупированный Цхинвальский регион также полностью импортировал нефтепродукты из России. Изначально марионеточный режим пытался сохранить «автономию» и в этом направлении. С 2014 года т.н. государственная компания оккупированного Цхинвали “Югосетнефтепродукт” поставляла бензин в регион с помощью российской компании Роснефть, но в 2017 году ее руководитель был арестован по обвинению в мошенничестве. Как раз в этом году де-факто вице-президент оккупированного региона Геннадий Бекоев заявил, что российская компания «Роснефть» должна появиться на рынке Цхинвала без посредников. Таким образом, заявления марионеточного режима и дело «Югосетнефтепродукта» странным образом совпали. В итоге, Кремль также полностью подчинил нефтяной бизнес в оккупированном Цхинвале.
Россия постепенно скоординировала всю энергосистему Цхинвала. Российские государственные энергетические компании теперь поставляют в оккупированный регион газ, электроэнергию и топливо. Они зарабатывают деньги за счет осетинского народа и при этом никому не подотчетны - ведут себя так, как хотят. Путин может приказать что угодно любому фактическому лидеру, а если этот приказ не будет выполнен - ровно за одну секунду весь Цхинвали останется без света, газа и бензина. В этом контексте очень интересен визит российской парламентской делегации в оккупированный Цхинвали, который состоялся 5 февраля этого года.