ოფიციალური მოსკოვი: რუსეთი საქართველოსთან ავიამიმოსვლის აღდგენის პირობებს არ ცვლის
რუსეთი საქართველოსთან ავიამიმოსვლის აღდგენის პირობებს არ ცვლის, - განაცხადა დღეს საგარეო საქმეთა მინისტრის მოადგილემ ანდრეი რუდენკომ.
მისივე თქმით, ეს დამოკიდებულია პანდემიურ ვითარებაზე და ამასთანავე, “ქართული მხარის მიერ საქართველოს ტერიტორიაზე რუსეთის მოქალაქეების უსაფრთხოების უზრუნველყოფაზე”.
«რაც შეეხება ავიამიმოსვლის აღდგენას, გარდა ცნობილი შეზღუდვებისა, რომელიც COVID-19-ის პანდემიას უკავშირდება, კვლავინდებურად ძალაშია რუსეთის პრეზიდენტის 2019 წლის 21 ივნისის განკარგულება №287 «დანაშაულებრივი და სხვა სახის წინააღმდეგობებისგან რუსეთის ფედერაციის ეროვნული უსაფრთხოების დაცვის უზრუნველსაყოფად ცალკეული ზომების თაობაზე”, რომელიც 2019 წლის ზაფხულში ქართველი რადიკალების პროვოკაციებთან დაკავშირებით გამოიცა. ამ განკარგულების გაუქმების პირობები არაერთხელ გაჟღერებულა რუსეთის ოფიციალური პირების მიერ და უცვლელია” – განაცხადა დიპლომატმა.
ადრე რუდენკოს უკვე განუცხადებია, რომ ავიამომისვლის აღდგენის პირობად რუსეთი "საქართველოში ვითარების სტაბილიზაციას, რუსოფობული კამპანიის შეწყვეტას, რუსი ტურისტებისთვის ნებისმიერი საფრთხეების აღმოფხვრას" აყენებს. «ჯერ-ჯერობით ეს პირობები არ შესრულებულა», – აცხადებდა რუსი დიპლომატი.
რუსეთმა საქართველოსთან ავიამიმოსვლა გასული წლის 8 ივლისს, სახელმწიფო სათათბიროს "კომუნისტ" დეპუტატ სერგეი გავრილოვთან დაკავშირებული ცნობილი მოვლენების გამო შეწყვიტა.

МИД РФ: Россия не меняет условий для возобновления авиасообщения с Грузией
Вопрос о возобновлении авиасообщения между Россией и Грузией по-прежнему зависит от ситуации с пандемией коронавируса, а также от выполнения грузинской стороной условий для обеспечения безопасности россиян на территории страны. Об этом в интервью ТАСС заявил заместитель министра иностранных дел России Андрей Руденко.
«Что касается восстановления авиасообщения, то помимо известных ограничений, связанных с пандемией COVID-19, по-прежнему действует указ президента Российской Федерации от 21 июня 2019 года №287 «Об отдельных мерах по обеспечению национальной безопасности Российской Федерации от преступных и иных противодействий», введенный в связи с провокацией грузинских радикалов летом 2019 года. Условия отмены данного указа неоднократно озвучивались российскими официальными лицами», – отметил замглавы МИД РФ.
Ранее Руденко уже заявлял, что условиями для восстановления авиасообщения являются: стабилизация ситуации в Грузии, прекращение русофобской кампании, исчезновение каких-либо угроз для российских туристов. «Пока эти условия не выполнены», – говорил он в июле прошлого года.
Россия прекратила авиасообщение с Грузией 8 июля прошлого года после инцидента с участием депутата Госдумы Сергея Гаврилова.По указу президента России, российским авиакомпаниям временно запрещено осуществлять воздушные перевозки в Грузию. Минтранс РФ, в свою очередь, принял решение о приостановке полетов грузинских авиакомпаний в Россию.