Frontex-მა საქართველოსთან სამუშაო შეთანხმება განაახლა
დღეს Frontex-მა, ევროპის სასაზღვრო და სანაპირო დაცვის სააგენტომ, საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროსთან სამუშაო შეთანხმება განაახლა.
შსს–ს ცნობით, განახლებული შეთანხმების ფარგლებში, Frontex–მა და საქართველომ კიდევ ერთხელ გამოთქვეს მზადყოფნა, ითანამშრომლონ როგორც არალეგალურ მიგრაციასთან, ასევე ტრანსსასაზღვრო დანაშაულთან ბრძოლის ნაწილში. თანამშრომლობა ასევე მოიცავს ტექნიკური დახმარების პროექტების განხორციელებასა და ინფორმაციისა და საუკეთესო პრაქტიკის გაზიარებას საზღვრის მართვისა და დაბრუნების სფეროებში.
“2008 წელს - ათწლეულზე მეტი ხნის წინ - ხელი მოეწერა პირველ სამუშაო შეთანხმებას Frontex-სა და საქართველოს ხელისუფლებას შორის. დარწმუნებული ვარ, რომ თანამშრომლობის ახალი ჩარჩო შესაძლებლობას მოგვცემს უფრო წარმატებით გავუმკლავდეთ საზღვრების დაცვასთან დაკავშირებულ საქმიანობას და სხვა ზოგად გამოწვევებს, რომლებიც კოორდინირებულ რეაგირებას მოითხოვს”, - განაცხადა Frontex–ის აღმასრულებელმა დირექტორმა ფაბრის ლეგერიმ.
განახლებულ სამუშაო შეთანხმებაში გათვალისწინებულია Frontex-ის უფრო ფართო მანდატი, რაც საზღვრის მართვის სფეროში არსებულ საჭიროებებზე უკეთ რეაგირების შესაძლებლობას იძლევა, ფუნდამენტური უფლებების სრული დაცვით.
Frontex-ის მიერ ორგანიზებულ ტრენინგებსა და შესაძლებლობების გაძლიერების ღონისძიებებში ასობით ქართველმა ექსპერტმა მიიღო მონაწილეობა. ერთ-ერთი ასეთი ღონისძიება უკავშირდებოდა აღმოსავლეთ პარტნიორობის ქვეყნების შესაძლებლობების განვითარებას საზღვრის ინტეგრირებული მართვის კუთხით (IBM). ქართველმა ექსპერტებმა დამკვირვებლის სტატუსით პრაქტიკული გამოცდილება მიიღეს Frontex-ის საქმიანობაში ჩართვის გზითაც.
“მოხარული ვარ, რომ განახლებული სამუშაო შეთანხმება, რომელსაც დღეს მოეწერა ხელი, იქნება მტკიცე იურიდიული საფუძველი ჩვენი სამომავლო წარმატებული თანამშრომლობისთვის, რომლის დადებითი შედეგებიც სცილდება ამ ორ სააგენტოს შორის არსებულ ურთიერთობებს და წარმოადგენს საქართველო-ევროკავშირს შორის თანამშრომლობის მნიშვნელოვან ეტაპს“,- განაცხადა საქართველოს შინაგან საქმეთა მინისტრმა, ვახტანგ გომელაურმა.
ვირტუალურ ცერემონიალზე დოკუმენტს ხელი მოაწერეს Frontex–ის აღმასრულებელმა დირექტორმა ფაბრის ლეგერიმ და საქართველოს შინაგან საქმეთა მინისტრმა ვახტანგ გომელაურმა. ვირტუალურ ცერემონიალს ასევე ესწრებოდნენ DG HOME–ის გენერალური დირექტორი მონიკ პარია, DG NEAR–ის გენერალური დირექტორის მოვალეობის შემსრულებელი მაჩეი პოპოვსკი და საქართველოში ევროკავშირის წარმომადგენლობის ხელმძღვანელი კარლ ჰარცელი.

Frontex renews working arrangement with Georgia
Today, Frontex, the European Border and Coast Guard Agency, renewed its working arrangement with the Ministry of the Internal Affairs of Georgia.
According to the Ministry of Internal Affairs of Georgia, Under the revised arrangement, Frontex and Georgia reaffirmed their commitment to work together in dealing with irregular migration and fighting cross-border crime, implementation of technical assistance projects as well as in exchanging information and best practices in the area of border management and return.
“It was in 2008 – more than a decade ago - that the first Working Arrangement between Frontex and the Georgian authorities was signed. I am confident that the new framework for cooperation will allow us to achieve further progress towards securing borders and addressing common challenges, which call for a coordinated response,” said Frontex’s Executive Director Fabrice Leggeri.
The working arrangement was renewed to reflect the strengthened mandate of Frontex and will lead to a better response to today’s operational needs in the area of border management in full respect of fundamental rights.
Hundreds of Georgian experts have taken part in Frontex-led trainings and capacity building activities such as the Eastern Partnership IBM Capacity Building Project as well as participated in Frontex operational activities as observers.
"I am glad that the working arrangement signed today will serve as a firm legal basis for our future successful cooperation, the positive result of which goes beyond the existing relations of the two agencies and represents an important phase in Georgia-EU cooperation”, said Georgia’s Minister of Internal Affairs Vakhtang Gomelauri.
The document was signed during a virtual ceremony by Frontex’s Executive Director Fabrice Leggeri and Georgia’s Minister of Internal Affairs Vakhtang Gomelauri. The virtual ceremony was also attended by the Director General of DG HOME Monique Pariat, Acting Director-General of DG NEAR Maciej Popowski and Head of the EU Delegation to Georgia H.E. Carl Hartzell.