კიდევ რომელი ქვეყნისთვის გახდა რუსეთი ნომერ პირველი საფრთხე
რუსეთი კიდევ ერთი ქვეყნის დაზვერვის ანგარიშის მთავარი „გმირი“ გახდა. რუმინეთის, ესტონეთის, ლიეტუვასა და ბრიტანეთის შემდეგ, ჩეხეთის უსაფრთხოებისა და ინფორმაციის სამსახური (BIS) რუსეთიდან მომდინარე საფრთხეების შესახებ ალაპარაკდა.
ჩეხეთის დაზვერვის სამსახურმა დაასკვნა, რომ რუსეთისა და ჩინეთის საიდუმლო სამსახურები ჩეხეთის ეროვნული ინტერესებისთვის ყველაზე მნიშვნელოვან საფრთხეს წარმოადგენდნენ – „რუსეთი თავისი მოწინააღმდეგეების დესტაბილიზაციას ცდილობს მაშინ, როდესაც ჩინეთი, საკუთარი ინტერესების ლეგიტიმაციის მიზნით, თანამოაზრე ქვეყნების გაერთიანებაზეა ორიენტირებული.“
ყოველწლიურ შემაჯამებელ ანგარიშში ყველაზე საინტერესო ის ნაწილია, სადაც რუსეთის მიერ ტრადიციულ მეთოდებთან ერთად შედარებით ინოვაციური ინსტრუმენტების გამოყენებას განიხილავენ. ჩეხეთის დაზვერვა ძალიან კარგად ხსნის რუსული გავლენის ოპერაციების მექანიზმსა და ჰიბრიდული ომის ელემენტებს. მიზნის მისაღწევად მოსკოვი ხშირად ე.წ. არასახელმწიფო აქტორებს იყენებს, დავალებებს მათ დაზვერვის სამსახურები აძლევენ, მაგრამ ფაქტის გამოაშკარავების შემთხვევაში ოფიციალურად კავშირს უარყოფენ.
უფრო ნათელი რომ გახდეს, რაზეა საუბარი, კრემლის კერძო სამხედრო კონტრაქტორი ფირმა „ვაგნერი“ გავიხსენოთ, რომელიც სირიასა და ლიბიაში იბრძვის. პუტინი მებრძოლებთან კავშირს ყოველთვის უარყოფს, ტექნიკურად „ვაგნერი“ ნამდვილად არ წარმოადგენს რუსეთის სამხედრო დანაყოფს. თუმცა, ზღვა ინფორმაციის წყალობით ყველამ იცის, რომ ჯგუფის ლიდერი დიმიტრი უტკინია, რომელიც რუსეთის სპეცრაზმში და 2013 წლამდე მთავარ სადაზვერვო სამმართველოში მსახურობდა. ჯგუფის წევრები წვრთნებს მოლკინოს საწვრთნელ ბაზაზე ატარებენ. აქვეა რუსეთის მთავარი სადაზვერვო სამმართველოს სპეცრაზმის მეათე ბრიგადის მთავარი ბაზაც. უტკინი მჭიდრო კავშირშია “პუტინის მზარეულთან” ევგენი პრიგოჟინთან, რუს ოლიგარქთან, რომელიც „ვაგნერის“ მთავარი დამფუძნებელია.
ჩეხეთის დაზვერვის ანგარიში კიბერშეტევებსაც განიხილავს და არავის გაგვიკვირდება ის ფაქტი, რომ რუსეთი ამ ნაწილშიც მოწინავე პოზიციებზეა. მეტი სიცხადისთვის გავიხსენოთ გასულ წელს ევროკავშირის მიერ რუსეთისა და ჩინეთის დაზვერვის სამსახურების წინააღმდეგ დაწესებული სანქციების პაკეტი. სიაში რუსეთის დაზვერვის თანამშრომლები: ალექსეი მინინი, ალექსეი მორენეცი, ევგენი სერებრიაკოვი და ოლეგ სოტნიკოვი მოხვდნენ. საინტერესოა, რომ ისინი ნიდერლანდებში ქიმიური იარაღის აკრძალვის ორგანიზაციაზე კიბერთავდასხმის ორგანიზებას ცდილობდნენ. ეს სწორედ ის ორგანიზაციაა, რომელიც ბრიტანეთში ყოფილი რუსი ჯაშუშის, სერგეი სკრიპალისა და მისი ქალიშვილის მოწამვლის გამოძიებაში იყო ჩართული.
რუსული დაზვერვა ერთ-ერთი ყველაზე გამანადგურებელი კიბერშეტევის, NotPetya-ს უკანაც იდგა. ამ „მავნე“ პროგრამის მთავარი სამიზნე დიდი კომპანიები იყვნენ. მიიჩნევა, რომ NotPetya-ს მიერ გამოწვეულმა ზარალმა 10 მილიარდ დოლარს მიაღწია. შეტევის მთავარი სამიზნე უკრაინა იყო, სადაც ჩერნობილის ატომური სადგურის მონიტორინგის სისტემა გაითიშა, ასევე, შეფერხდა ბანკებისა და მეტროპოლიტენის ნორმალური ფუნქციონირებაც.
2019 წლის 28 ოქტომბერს საქართველოს პრეზიდენტის ადმინისტრაციის, სასამართლოს, საკრებულოების, ასევე სხვადასხვა სახელმწიფო, კომერციული და მედია ორგანიზაციის ვებგვერდებზე, სერვერებსა და კომპიუტერულ მართვით სისტემებზე ჰაკერულმა ჯგუფმა, Fancy Bear-მა თავდასხმა განახორციელა. ქართული მხარის მიერ ჩატარებული გამოძიებითა და საერთაშორისო პარტნიორებთან თანამშრომლობით დადგინდა, რომ ოპერაცია რუსეთის ფედერაციის შეიარაღებული ძალების გენერალური შტაბის მთავარი სამმართველოს მიერ დაიგეგმა და განხორციელდა.
2020 წლის ივლისში კი ბრიტანეთის კიბერუსაფრთხოების ცენტრმა განცხადება გაავრცელა, რომელშიც ნათქვამი იყო, რომ რუსეთის ხელშეწყობით მოქმედი ჰაკერული ჯგუფები მსოფლიოში არსებული ინსტიტუტებიდან და აკადემიური დაწესებულებებიდან Covid-19-ის საწინააღმდეგო ვაქცინის კვლევების შესახებ მონაცემებს იპარავენ.
კიბერთავდასხმების გარდა, ჩეხეთის დაზვერვა რუსი აგენტების დიპლომატიურ საფარზეც ამახვილებს ყურადღებას და ამტკიცებს, რომ ჯაშუშები შესანიღბად ხშირად საელჩოებს იყენებენ. ანგარიშში ვკითხულობთ, რომ რუსეთის საგარეო საქმეთა სამინისტრო დაზვერვის სამსახურთან კოორდინაციით ჩეხეთში მცხოვრებ რუსულენოვან მოსახლეობაზე კრემლის სასარგებლოდ გავლენის მოხდენას ცდილობდა.
საინტერესოა, რომ რუსეთისა და ჩინეთისგან მომდინარე საფრთხეები ჩეხეთის დაზვერვის რადარზე შარშანაც მოხვდა. უწყება აღნიშნავდა, რომ აგრესორი ქვეყნები ჩეხეთის სახელმწიფო ინსტიტუციების დასუსტებისა და საერთაშორისო უსაფრთოხების კონტექსტში სახელმწიფოს ოფიციალურ გადაწყვეტილებებზე გავლენის მოხდენის მიზნით მრავალმხრივ მეთოდებს იყენებდნენ.
როგორც დასაწყისშივე ვახსენეთ, ჩეხეთი არ არის პირველი ქვეყანა, რომელიც პუტინის რუსეთსა და მის დაზვერვის ქსელს ქვეყნის ინტერესების მთავარ ან მნიშვნელოვან საფრთხედ განსაზღვრავს. რუმინეთის 2020-2024 წლების ეროვნული თავდაცვის სტრატეგიის დოკუმენტი ოფიციალურ მოსკოვს „აგრესორად“ მოიხსენიებს. ამ ამბავში კი განსაკუთრებული ის არის, რომ ოფიციალურად რუსეთი მეორე მსოფლიო ომის შემდეგ პირველად დასახელდა საფრთხედ რუმინეთის უსაფრთხოებისთვის. ესტონეთის 2020 წლის საფრთხეების შეფასების დოკუმენტი კი ქვეყნის სუვერენიტეტის ერთადერთ ეგზისტენციალურ საფრთხედ რუსეთის სამხედრო აქტივობებს ასახელებს.

Еще для какой страны Россия стала угрозой номер один?
Россия стала главным “героем” годового доклада разведывательной службы еще одной страны. После Румынии, Эстонии, Литвы и Великобритании об угрозах со стороны России заговорила Чешская служба информации и безопасности (BIS).
Чешская разведка пришла к выводу, что российские и китайские спецслужбы представляют наибольшую угрозу национальным интересам Чехии: “Главная разница между ними заключается в том, что Россия пытается дестабилизировать и внести раздор среди своих противников, тогда как Китай стремится собрать вокруг себя другие страны, которые признают законность китайских интересов", - говорится в отчете службы.
Самая интересная часть итогового годового доклада - это обсуждение использования Россией инновационных инструментов по сравнению с традиционными методами. Чешская разведка очень хорошо объясняет механизм действий российского влияния и элементы гибридной войны. Для этого Москва часто использует негосударственных субъектов, задачи которым даются через спецслужбы, но в случае раскрытия такого факта, с ними связь официально отрицается.
Чтобы прояснить, о чем мы говорим, вспомним чвк “Вагнер”, которая воюет в Сирии и Ливии. Путин всегда отрицал какую-либо связь с этими боевиками, технически «Вагнер» на самом деле не является российской военной единицей. Однако благодаря множество информации все знают, что лидером группы является Дмитрий Уткин, служивший и в российском спецназе, и до 2013 года в Главном разведывательном управлении. Члены группы проводят тренировки на базе в Молькино. Это также основная база Десятой бригады спецназа Главного разведывательного управления России. Уткин тесно связан с «поваром Путина» Евгением Пригожиным, российским олигархом, который является основателем «Вагнера».
В отчете чешской разведки также рассматриваются кибератаки, и никого не удивит тот факт, что Россия также занимает лидирующие позиции в этой области. Для большей наглядности вспомним пакет санкций, введенных Евросоюзом в отношении спецслужб России и Китая в прошлом году. В список вошли российские разведчики Алексей Минин, Алексей Моренец, Евгений Серебряков и Олег Сотников. Интересно, что они пытались организовать кибератаку на Организацию по запрещению химического оружия в Нидерландах. Это та самая организация, которая занималась расследованием отравления в Великобритании бывшего российского шпиона Сергея Скрипаля и его дочери.
Российская разведка также стояла за одной из самых разрушительных кибератак NotPetya. Основной целью этой «вредоносной» программы были крупные компании. Ущерб, нанесенный NotPetya, оценивается в 10 миллиардов долларов. Основной целью атаки стала Украина, где была отключена система мониторинга Чернобыльской АЭС, а также нормальное функционирование банков и метро.
28 октября 2019 года хакерская группа Fancy Bear атаковала веб-сайты, серверы и компьютерные системы администрации президента, суда, городских советов, а также различные государственные, коммерческие и медиа-организации Грузии. Расследование, проведенное грузинской стороной в сотрудничестве с международными партнерами, показало, что операция была спланирована и проведена Главным управлением Генерального штаба Вооруженных Сил Российской Федерации.
В июле 2020 года Британский центр кибербезопасности опубликовал заявление о том, что поддерживаемые Россией хакерские группы крадут данные об исследованиях вакцины против Covid-19 из научных учреждений и центров по всему миру.
Помимо кибератак, чешская разведка также обращает внимание на дипломатическое прикрытие российских агентов и утверждает, что шпионы для маскировки часто используют свои посольства. В сообщении говорится, что МИД России по согласованию со спецслужбой стремился повлиять на русскоязычное население Чехии в пользу Кремля.
Интересно, что угрозы со стороны России и Китая также попали в поле зрения чешской разведки в прошлом году. Агентство отмечает, что страны-агрессоры использовали различные методы для ослабления чешских государственных институтов и влияния на официальные решения в контексте международной безопасности.
Как мы упоминали в начале, Чешская Республика - не первая страна, которая считает путинскую Россию и ее разведывательную сеть серьезной или значительной угрозой интересам страны. В документе по стратегии национальной обороны Румынии на 2020–2024 годы официальную Москву назвали «агрессором». Особенность этой истории заключается в том, что впервые после Второй мировой войны Россия была официально названа угрозой безопасности Румынии. А в документе об оценке угроз в 2020 году Эстония единственной угрозой суверенитету страны называет именно военную деятельность России.