სტოლტენბერგი - რუსეთს: "თუ შეტაკება გსურთ, ჩვენ მზად ვართ"
ნატო-ს გენერალურ მდივან იენს სტოლტენბერგის განცხადებით, ჩრდილოატლანტიკური ალიანსი მზად არის რუსეთთან როგორც კონფრონტაციისთვის, ისე ურთიერთქმედებისთვის და ყველაფერი მოსკოვის პოზიციაზეა დამოკიდებული.
«რუსეთთან დიალოგი უნდა დაეფუძნოს ძალას, სიმტკიცეს. რუსეთის ზრახვების მიმართ მიამიტები ვერ ვიქნებით. თუმცა მოსკოვს უნდა ვესაუბროთ. მე მჯერა რუსეთისთვის მკაფიო სიგნალის მიცემის აუცილებლობის: თუ შეტაკება სურთ, ჩვენ მზად ვართ. თუ თანამშრომლობა სურთ, მხოლოდ გაგვიხარდება. მაგრამ აქ მინიმალური ადგილიც კი არ უნდა დარჩეს შეცდომებისთვის, გაუგებრობებისთვის,ეჭვებისთვის, არასწორი გათვლებისთვის: ნატო მზადაა, ჩვენ გაგვაჩნია შესაბამისი შესაძლებლობები, ძალა და ნება ალიანსის ნებისმიერი მონაწილეს დასაცავად. საქართველოში, უკრაინასა და მოლდოვაში რუსულმა ჯარმა ძალა გამოიყენა. სრულიად მკაფიოდ უნდა იყოს გასაგები, რომ ეს ნატო-ს არც ერთ წევრს არ შეემთხვევა. ეს საუკეთესო გზაა მშვიდობის შესანარჩუნებლად. ამ ფუნდამენტზე შეგვიძლია მოლაპარაკებების ჩამოყალიბება და იმედი მაქვს, ურთიერთობების გაუმჯობესებაც. თუმცა ახლა სახეზე გვაქვს კიბერსაფრთხეები, ტერორიზმი, ჰიბრიდული კამპანიები, დეზინფორმაცია, ჩინური და რუსული ხელისუფლებების მოქმედების შედეგები, ასევე პანდემია. ეს ყველაფერი არაპროგნოზირებად და არასტაბილურ გარემოს ქმნის. ამდენად, მოთხოვნა ნატო-ზე, როგორც სხვადასხვა ქვეყნების კავშირზე, როგორც არასდროს, გაიზარდა», – განაცხადა სტოლტენბერგმა ესპანურ გამოცემა El Mundo-სთან ინტერვიუში.
ცნობისთვის: 18 იანვარს სტოლტენბერგმა აღნიშნა, რომ რუსეთს არ აქვს უფლება, გადაწყვიტოს, იყვნენ თუ არა სუვერენული სახელმწიფოები საქართველო და უკრაინა ჩრდილოატლანტიკური ალიანსის წევრები.

Столтенберг: Россия использовала силу в Грузии и Украине. Этого не случится ни с одним членом НАТО
Генеральный секретарь НАТО Йенс Столтенберг говорит, что альянс готов как к конфронтации с Россией, так и к взаимодействию, но все зависит от позиции Москвы. Об угрозах, исходящих от России, Столтенберг рассказал в интервью испанской газете El Mundo.
«Диалог с Россией должен основываться на силе, на твердости. Мы не можем быть наивными в отношении намерений России. Но мы должны разговаривать с Россией. Я верю в необходимость дать четкий сигнал России: если они хотят столкновения, мы готовы. Если они хотят сотрудничать, мы будем рады. Но тут не должно быть ни малейшего места для ошибок, недоразумений, сомнений, просчетов: НАТО готово, у нас есть возможности, сила и воля для защиты любого из участников альянса. В Грузии, Украине и Молдове российские войска использовали силу. Должно быть совершенно ясно, что этого не может произойти ни с одним членом НАТО. Это лучший способ сохранить мир. На этом фундаменте мы можем строить свои разговоры, надеюсь, улучшить наши отношения», – сказал, по информации "Эхо Кавказа", Столтенберг.
«Но теперь у нас есть киберугрозы, терроризм, гибридные кампании, дезинформация, результаты действий китайской и российской власти, а также пандемия. Все это создает непредсказуемую и нестабильную среду. Поэтому потребность в НАТО, как в союзе разных стран, как никогда высока», – добавил он.
Ранее, 18 января Столтенберг заявил, что у России нет права решать, быть или не быть суверенным государствам Украине и Грузии членами организации Североатлантического договора.