ლატვია ქვეყანაში საქართველოსთვის სახელის შეცვლას ამ ეტაპზე არ აპირებს
საქართველოსთვის სახელის შეცვლისა და ალტერნატიულის გამოყენების საკითხი ლატვიაში ჯერ-ჯერობით არ განიხილება, - იუწყება პორტალი "Delfi" ქვეყნის საგარეო საქმეთა სამინისტროზე დაყრდნობით.
ცნობისთვის: მიმდინარე წლის იანვარში ლატვიის საგარეო უწყებამ სახელმწიფო ენის ცენტრს მიმართა, რომელშიც უცხოურ ტოპონიმებზე ლატვიური ენის ექსპერტთა კომისიის ტოპონიმების ქვეკომისიაა პასუხისმგებელი. სამინისტროს აზრით, ეს პოლიტიკური საკითხი არ არის და ის ლინგვისტებმა უნდა გადაწყვიტონ.
ამ დროისთვის მათგან მიღებული ინფორმაცია მეტყველებს იმაზე,რომ სიტყვა Gruzija ლატვიურ ენაში უკვე სულ მცირე, 130 წელია, არსებობს და ლატვიას მისი შეცვლის საფუძველი არ აქვს, - ნათქვამია ინფორმაციაში.
ქვეყნის საგარეო უწყება იმაზეც ამახვილებს ყურადღებას, რომ საქართველოს თავის სახელში ცვლილება არც გაერო-ში შეუტანია და საერთაშორისო არენაზე Georgia-ს სახელით რჩება.
შეგახსენებთ, რომ ლიტვამ საბოლოოდ დაამტკიცა ქვეყანაში საქართველოს სახელად "საკარტველო". მას ყველა ოფიციალურ დოკუმენტში გამოიყენებენ. ვილნიუსში ასევე ბელარუსის სახელის შეცვლის საკითხს განიხილავენ.

Латвия пока не собирается переименовывать Грузию
Вопрос о переименовании Грузии и использовании альтернативного названия в Латвии пока не рассматривается, сообщает портал Delfi со ссылкой на Министерство иностранных дел балтийской страны.
МИД Латвии в январе отправил запрос экспертам Центра госязыка, где за иностранные топонимы отвечает Подкомиссия топонимов Комиссии экспертов латышского языка. По мнению министерства, это не политический вопрос, и решать его должны лингвисты. Пока что полученная от них информация говорит о том, что слово Gruzija существует в латышском языке уже минимум 130 лет, и у Латвии нет оснований его менять.
МИД также обратил внимание на то, что в ООН Грузия тоже не внесла изменений в свое название, и остается на международной арене под названием Georgia, - сообщает "Эхо Кавказа".
Ранее Литва окончательно утвердила новое название Грузии – Сакартвело. Оно будет использоваться во всех официальных документах. В Вильнюсе также рассматривается вопрос о переименовании Беларуси.