რუსეთში საქართველოსკენ ავიაბილეთებზე მოთხოვნა გაექვსმაგდა
რუსეთში საქართველოსკენ ავიაბილეთებზე მოთხოვნა 6-ჯერ გაიზარდა მას შემდეგ, რაც ქვეყანა რუსეთის მოქალაქეებისთვი გაიხსნა. ეს - იმ ფონზე, რომ 2019 და 2020 წლის ანალოგიურ პერიოდებთან შედარებით, ფრენების ღირებულება მნიშვნელოვნადაა გაზრდილი, - იუწყება პოპულარული რუსული სამოგზაურო სერვისი Туту.ру.
კერძოდ, მარტში მოსკოვიდან თბილისში გადაფრენის მინიმალური ღირებულება 12 ათასი რუბლი (540 ლარი) იქნება. საუბარია ფრენაზე სტამბოლის გავლით. კიდევ ერთი ვარიანტია სატრანზიტო რეისი მინსკის გავლით. ამ შემთხვევაში ბილეთის ფასები 14 000 რუბლიდან (დაახლოებით 630 ლარიდან) იწყება.
ამასთან, მარტი-სექტემბრის პერიდისთვის მოსკოვი-თბილისის მიმართულებით უკვე გაფორმებულ სამგზავრო საბუთებზე საშუალო ქვითარი 18 970 რუბლი (დაახლოებით 855 ლარი) ჯდება, რაც 1,5-ჯერ მეტია, ვიდრე ერთი წლის წინ და 2-ჯერ მეტი, ვიდრე 2019 წელს.
ცნობისთვის: საქართველოში უცხოელი ვიზიტორების დაშვებასთან დაკავშირებული რეგულაციების შემსუბუქება ორიოდ დღის წინ გამოცხადდა. იმ ქვეყნების ჩამონათვალს, რომელთა მოქალაქეებს საქართველოს საჰაერო საზღვრის გავლით პსრ-ტესტის ნეგატიური პასუხით შემოსვლა შეუძლიათ, 1 მარტიდან ემატება სომხეთი, აზერბაიჯანი, უკრაინა, ყაზახეთი, რუსეთი, ბელარუსი. სახმელეთო საზღვრებზე ამ ეტაპზე ისევ ვინარჩუნებთ მოქმედ რეჟიმს.

В России в шесть раз вырос интерес к авиабилетам в Грузию
Количество поисков авиабилетов в Грузию из России возросло в шесть раз после объявления об открытии страны для россиян. При этом стоимость перелетов, по сравнению с аналогичным периодом 2019 и 2020 годов, существенно возросла, - сообщает сервис путешествий Туту.ру.
Перелет из Москвы в Тбилиси в марте будет стоить от 12 тысяч рублей (около 540 лари) в одну сторону. Речь идет об авиаперелете с пересадками в Стамбуле. Среди других вариантов - транзитный рейс через Минск. Там цены начинаются от 14 тысяч рублей (около 630 лари).
Между тем, средний чек по уже оформленным проездным документам по направлению Москва-Тбилиси на март-сентябрь составляет 18 970 рублей (около 855 лари), что в полтора раза больше, чем год назад, и вдвое больше, чем в 2019 году.
Грузия с 1 марта упростила въезд: чтобы попасть в страну, надо иметь при себе отрицательный ПЦР-тест на коронавирус. До сих пор это было достаточным условием только для граждан Евросоюза, а остальным, в том числе россиянам, нужно было предоставить справку о вакцинации.
В Грузию из России сейчас можно добраться транзитным рейсом через Минск или Стамбул, сухопутные границы пока по-прежнему закрыты для туристов