ბჟანია მზადაა, ფორმულირებაზე "მრავალდონიანი მოლაპარაკებები საქართველოსთან" უარი თქვას
ოკუპირებული აფხაზეთის "საგარეო პოლიტიკის კონცეფციიდან" შესაძლოა. ამოიღონ ამასწინათ ჩაწერილი ფორმულირება «საქართველოსთან მრავალდონიანი მოლაპარაკებების" თაობაზე. ამის შესახებ აფხაზური "პარლამენტის" დეპუტატებთან ბჟანიას დღევანდელი 2,5-საათიანი შეხვედრის დასრულების შემდეგ გახდა ცნობილი.
«მოამზადეთ წერილი თქვენეული ფორმულირებით - და ის კონცეფციაში აისახება. თუ გსურთ ამ ფორმულირების ამოღება, ჩვენ მას ამოვიღებთ, არავითარი პრობლემა არაა», – განაცხადა ბჟანიამ.
გასული წლის დეკემბრის დასაწყისში "პრეზიდენტის" მიერ დამტკიცებულ დოკუმენტში ჩაიდო პუნქტი თბილისთან "მრავალდონიანი" მოლაპარაკებების შესაძლებლობის თაობაზე, რაც პირველი მსგავსი შემთხვევა იყო აფხაზეთის ომისშემდგომ ისტორიაში. მასში, კერძოდ, ნათქვამი იყო: «აფხაზეთის რესპუბლიკა უშვებს შესაძლებლობას, შეიქმნას პირობები საქართველოსთან მრავალდონიანი მოლაპარაკებების დამატებითი ფორმატის შესაქმნელად. მის ფარგლებში გაჩნდება შესაძლებლობა, ქართულ მხარესთან განვიხილოთ საკითხები, რომელთა ჟენევის დისკუსიების ფარგლებში განხილვაც შეუძლებელია».
პრორუსულმა რევანშისტულმა ოპოზიციამ - წინა დე ფაქტო პრეზიდენტ რაულ ხაჯიმბას მხარდამჭერმა ყოფილმა ჩინოსნებმა, რომლებიც საქართველოდან "კონტრაბანდული" პროდუქციის შეტანით თავადაც წლებია, ითბობენ ხელს, კონცეფციის დამტკიცების შესახებ "პრეზიდენტის" დადგენილების ანულირება მოითხოვეს.
"პრეზიდენტთან" დღევანდელი შეხვედრის საბაბად კი ოპოზიციამ ბჟანიას ყოფილი თანაშემწის - ცნობილ ბიზნესმენ აკუნ კვირაიას სამგრელოში ვიზიტი გამოიყენა. 2 მარტს ოპოზიციად წოდებულმა რევანშისტულმა ძალებმა სოხუმის ცენტრში საპროტესტო მიტინგიც გამართეს და "პარლამენტისგან" "საქართველოსთან სავაჭრო-ეკონომიკური ურთიერთობების სრულად აკრძალვა" მოითხოვეს.
როგორც დღევანდელი შეხვედრის დასრულების შემდეგ "პარლამენტის" სპიკერმა ვალერი ქვარჩიამ განაცხადა, "ვითარება აფხაზეთში რთულია". "მიმდინარე წლის დასაწყისი მაინცდამაინც სასიხარულო ვერ გამოდგა. პოლიტიკური, საზოგადოებრივი ორგანიზაციები და მოსახლეობა სვამენ კითხვებს. ვერ ვიტყვი, რომ უსაფუძვლოს. ზოგიერთი კითხვა არ ეხება მარტო პრეზიდენტს, ეხება პარლამენტსაც, სხვა სტრუქტურებსაც. ჩვენ ერთად უნდა გადავჭრათ ეს საკითხები», – აღნიშნა მან.

Бжания готов отказаться от формулировки «многоуровневые переговоры с Грузией»
Из Концепции внешней политики, утвержденной президентом самопровозглашенной республики Абхазия Асланом Бжания, могут убрать слова о «многоуровневых переговорах с Грузией». Об этом стало известно на встрече Бжания с депутатами, - сообщает "Эхо Кавказа".
«Подготовьте письмо с вашей формулировкой, и она будет отображена в концепции. Если хотите убрать этот термин («многоуровневые переговоры» – ред.), мы уберем его, никаких проблем», – сказал Бжания.
В документе, утвержденном в начале декабря, говорится: «Республика Абхазия допускает возможность создания условий для формирования дополнительного формата многоуровневых переговоров между Грузией и Республикой Абхазия, в рамках которого появится возможность обсуждать с грузинской стороной вопросы, представляющие взаимный интерес, решение которых в рамках Международных Женевских дискуссий не представляется возможным».
Абхазская оппозиция потребовала отмены указа об утверждении внешнеполитической концепции.
«Апсныпресс» пишет, что сегодняшняя встреча Бжания с депутатами длилась более двух с половиной часов. Ему задавали вопросы по энергетике, майнингу, работе правоохранительных структур, борьбе с коррупцией, а также пенсионном обеспечении граждан, не получающих российские пенсии. Спикер парламента Валерий Кварчия заявил, что ситуация в Абхазии непростая.
«Начало этого года не радует. Политические, общественные организации и население задают волнующие их вопросы. Не могу сказать, что они безосновательны. Все они правомерны. Некоторые вопросы касаются не только президента, но и парламента и других структур. Мы вместе должны решать эти вопросы», – сказал Кварчия.
Отметим, что поводом для встречи стала поездка экс-помощника Бжания Бенура Квирая в Тбилиси и митинг, проведенный 2 марта.
В центре Сухуми тогда собрались граждане, возмущенные «поездкой чиновников в Грузию и видео с тостом за врагов Абхазии». Они требовали от парламента «дать оценку действиям помощника президента и принять решение о полном запрете торгово-экономических отношений с Грузией».
Встреча была отложена на 9 марта, так как Аслан Бжания выехал в Россию на плановое медицинское обследование.