“რუსული სამყარო”, ჯიბგირი-”გმირი”-”რევოლუციონერი” და ოპოზიციის მადა, როგორც საბაბი მორიგი აფხაზური რევოლუციისთვის
10/03/2021 17:44:09 კონფლიქტები
დარწმუნდა რა, რომ არჩევნებზე ვეღარ გაიმარჯვებდა, წინა დე ფაქტო ხელისუფლებამ, სადღეისოდ კი ახლადგამომცხვარმა ოპოზიციამ აფხაზეთში მორიგი “რევოლუციის”, უფრო ზუსტად კი შეიარაღებული გადატრიალების მოწყობა გადაწყვიტა. მაგრამ წონადი საბაბი არა და არ ჩანდა. ბოლოს, გადაეწურათ რა მეტ-ნაკლებად ღირებული არგუმენტების მოძიების იმედი, “ოპოზიციონერებმა” გადაწყვიტეს, რომ მიზანს საბაბის გარეშეც მიაღწევდნენ – ისევ იმ “დამრტყმელი ძალის” - ახრა ავიძბას გამოყენებით.
და ავიძბა ალბათ, ერთადერთი საერთოა წინა რევოლუციასა და შეიარაღებული გადატრიალების ამჟამინდელ მცდელობას შორის. წინას მაშინდელ ოპოზიციასთან პირდაპირი კავშირი არ ჰქონია: მაშინდელი ოპოზიცია – რაულ ხაჯიმბას “სახელისუფლებო” გუნდის ინტელიგენტი პოლიტიკური მეტოქეები არჩევნების შედეგებს სასამართლოებში ასაჩივრებდნენ. ამჟამინდელი “ოპოზიცია” კი სხვაგვარია, “ხელისუფლებაში” მოსვლის ცივილიზებული მეთოდები უკვე მივიწყებული რაულ ხაჯიმბას მოწაფეებისა და თანამოაზრეებისთვის, როგორც ჩანს, უცხოა: მცირე შეთქმულება, მცირე მიტინგი, პატარა ომი “პრეზიდენტის” ადმინისტრაციის შენობასთან - და ყოფილი “ხელისუფლება” მას მიტმასნილ “პროფესიონალ რევოლუციონერთან”, რეალურად კი ბანალურ ჯიბგირ ახრა ავიძბასთან ერთად ნანატრ საჩუქარს მიიღებდა, - ასეთი იყო ოპოზიციად წოდებული ძალების გეგმა.
და აი, ვეტერანთა ოპოზიციური ორგანიზაცია “არუაა” ერთი მეორეს მიყოლებით ავრცელებს ხმამაღალ განცხადებებს, რომელშიც “მტრულ” თბილისთან სავაჭრო ურთიერთობების ჩამოყალიბების ნებისმიერ მცდელობას “აფხაზეთის სახელმწიფოებრიობის დასასრულის დასაწყისად” აცხადებს, ასლან ბჟანიას გუნდს “ეროვნული ინტერესების გაყიდვაში” ადანაშაულებს და მის გადადგომას მოითხოვს. “მსგავსი გადაწყვეტილება საქართველოს მხრიდან სავაჭრო ექსპანსიას გამოიწვევს. მიიღებს რა ჩვენი ხელისუფლებისგან ასეთ საჩუქარს ეკონომიკური გზების გამოყენებით საკუთარი პოლიტიკური მიზნების რეალიზებისთვის, საქართველო დემპინგის პოლიტიკის გატარებას დაიწყებს აფხაზური ბაზრიდან რუსული პროდუქციის განსადევნად. ცალკეული მეწარმეები საქონლის საქართველოდან შემოტანას მიჰყოფენ ხელს, მათ გაუჩნდებათ ქართველი პარტნიორები, ჩამოყალიბებას დაიწყებს ჰორიზონტალური კავშირები. ეს ყველაფერი – ჩვენი მწარმოებლების საზიანოდ და, რაც მთავარია, აფხაზეთის აღიარების გარეშე” – აშინებენ აფხაზეთის მოსახლეობას რაულ ხაჯიმბას ყოფილი დე ფაქტო ხელისუფლების კორუმპირებული ჩინოსნები, რომლებიც წლებია, “კონტრაბანდაზე” თავად ითბობენ ხელს, ისე, აფხაზურ ბიუჯეტს გადასახადების სახით კაპიკსაც არ უხდიან. სწორედ ამიტომ არ აწყობთ მათ თბილისთან ცივილიზებული სავაჭრო-ეკონომიკური კონტაქტების ჩამოყალიბება: ეს ხომ სიკეთეს აფხაზეთს, მის მოსახლეობას, მის ბიუჯეტს მოუტანს, მაგრამ არა პირადად მათ! მათ – პირიქით, მოუწევთ, ესოდენ სარფიან კანონსაწინააღმდეგო ბიზნესს დაემშვიდობონ.
აღარაფერს ვამბობ იმაზე, რომ თბილისის მიერ სოხუმისთვის სავაჭრო-ეკონომიკური კუთხით ჯერ კიდევ რამდენიმე წლის წინ უანგაროდ შეთავაზებული ინიციატივები, რომლებსაც აფხაზი “ოპოზიციონერები” ერთგვარ მახედ წარმოაჩენენ, ითვალისწინებს, უპირველესად, აფხაზური პროდუქციის რეალიზებას ქართულ და ევროპულ ბაზრებზე, თანაც მნიშვნელოვანი საშეღავათო პირობებით. ანუ, აქ უპირველესად, სწორედ აფხაზი მწარმოებლების პროდუქციის რეალიზებაზეა აქცენტი და რომელ “სავაჭო ექსპანსიაზეა” საუბარი?!
შემდეგ კი “არუაას” განცხადებაში იმდენად დიდი სისულელეებია ჩაწერილი, რომ სულ არ არის აუცილებელი, ერკვეოდე ეკონომიკაში ან თავდაცვაში, რომ ადვილად მიხვდე, რამდენად შორია ეს ალარმისტული მოსაზრებები რეალობისგან: “ქართული პროდუქციისთვის გასაღების ახალი ბაზრის ოფიციალურად გახსნა დიდ სარგებელს მოუტანს ქართულ ეკონომიკას, აქედან გამომდინარე, გამოიწვევს ქართული ჯარის შესაძლებლობების გაზრდას და პირიქით, უარყოფითად აისახება რუსეთთან ჩვენს ეკონომიკურ ურთიერთობებზეო”.
მინდა, მკითხველს ისიც შევახსენო, რომ 2018 წელს, “პრეზიდენტობისას” რაულ ხაჯიმბა ასევე უჭერდა მხარს “საქართველოსთან საზღვარზე ვაჭრობის ლეგალიზებას”. საინტერესოა, რატომ არასოდეს მოუთხოვია მთელი მისი “პრეზიდენტობის” განმავლობაში “არუაას” ხაჯიმბას გადადგომა? - და არათუ არ მოუთხოვია, მთელი ეს წლები განუხრელად მხარს უჭერდა მას!
ამგვარად, ნათელია, რომ ახლადგამომცხვარი ოპოზიცია ამ თემას რეალურად, მხოლოდ იმ მიზნით იყენებს, რომ პოლიტიკური ვითარება დაძაბოს და ამ ფონზე “ხელისუფლებაში” დაბრუნდეს.
ასლან ბჟანიას გუნდის მიერ “ეროვნული ინტერესების ღალატის მორიგ დასტურად” კი კორუმპირებულმა რევანშისტებმა “არუააელებზე” არანაკლები ვეტერანის, ამჟამად მსხვილ ბიზნესმენ აკუნ კვირაიას სამეგრელოში კერძო ვიზიტის გამოყენება სცადეს. “ამჟამინდელი ხელისუფლების მიერ ხალხის ზურგსუკან მიღებულ საგარეო პოლიტიკურ კონცეფციაში გაწერილი ფრაზა – “საქართველოსთან მრავალდონიანი დიალოგი” იმას ნიშნავს, რომ ეს მოლაპარაკებები შეიძლება, ბიზნესის წარმომადგენლებმაც აწარმოონ და აკუნ კვირაიამ ამის რეალიზება გარკვეულწილად უკვე დაიწყო. […] მივმართავთ აფხაზ ხალხს, მათ, ვინც გამოიარა ომი, დაკარგა ახლობლები და ნათესავები: დღეს სამშობლო ისევ საფრთხეშია! ზოგიერთი უპასუხისმგებლო პოლიტიკოსები და გაუმაძღარი მეწარმეები მზად არიან, ივაჭრონ ჩვენი ქვეყნითა და დამოუკიდებლობით! […] იმედი გვაქვს, დეპუტატები, ისევე, როგორც აფხაზეთის თითოეული რიგითი პატრიოტი, ხმას აიმაღლებენ ჩვენი პოზიციის მხარდასაჭერად” – ნათქვამია ე.წ. ოპოზიციის განცხადებაში.
და აი, სოხუმის ცენტრში გაიმართა მიტინგი. და აი, კვირაიას კერძო ვიზიტით აღშფოთებული სხვადასხვა ყაიდის “პატრიოტები” უკვე ლამის გამარჯვებას ზეიმობდნენ, მაგრამ არაფერი გამოუვიდათ. მეტისმეტად კარგად იცნობს მათ აფხაზეთში ყველა, უშიშროების დე ფაქტო კომიტეტის ჩათვლით, რომელმაც, მაღალი ალბათობით, უკვე დაასვა წერტილი როგორც ახრა ავიძბას პოლიტიკურ კარიერას, ისე იმ გაუმაძღარი ყოფილი ჩინოსნების რევანშისტულ სწრაფვას, რომლებმაც “სახელისუფლებო” კაბინეტები სულ რაღაც ერთი წლის წინ დატოვეს.
4 მარტს “დონეცკის სახალხო რესპუბლიკის გმირი” ავიძბა და კიდევ ხუთი დონეცკელი, რომელთაც თავად ავიძბა მისი დაცვის წევრებად ასაღებდა, “წინასწარი შეთქმულებით იარაღისა და საბრძოლო მასალის უკანონოდ შეძენა-შენახვა-ტარების” ბრალდებით დააკავეს. სამართალდამცველებმა ავიძბას სახლიდან დიდი რაოდენობით ცეცხლსასროლი იარაღი და საბრძოლო მასალა ამოიღეს. ახლა “დონეცკის სახალხო რესპუბლიკის გმირს”, პროფესიონალ “რევოლუციონერსა” და ჩვეულებრივ ჯიბგირ ავიძბას 2-დან 6 წლამდე პატიმრობა ემუქრება.
სოცქსელებში გაჩნდა ვიდეორგოლი, რომელიც ასახავს, როგორ გაჰყავდათ ახრა ავიძბა სასამართლო დარბაზიდან. კადრებში ისმის მისი ხმა: «მინდა, ხალხს მივმართო: 11 მარტს შეიკრიბეთ და გაყარეთ ესენი…». შემდეგ მოდის არანორმატიული ლექსიკა. და თუ პუბლიკაციებით ვიმსჯელებთ, ამ ვიდეორგოლმა ბევრი აფხაზი ინტერნეტ-მომხმარებელი ჩააგდო შოკში, თან არა მარტო გინებით: გამოდის, ავიძბამ ხალხს იმისკენ მოუწოდა, რაშიც სდებს კიდეც ბრალს ბჟანიას გუნდი! “არანორმატიული ლექსინა – სულ ესაა, რისი თქმაც ხალხისთვის ახრა ავიძბას შეუძლია! მორიგი რევოლუციისკენ მოუწოდო ხალხს, რომელმაც არჩევნებზე ხმათა უმრავლესობით მოქმედ ხელისუფლებას დაუჭირა მხარი – ეს არ არის მიმართვა ხალხისადმი, რომელიც დიდი ხანია, ავიძბას მსგავსი “სახელმწიფოს აღმშენებლებით” გადაიღალა. ეს მოწოდება არის აღიარება იმისა, რაშიც სდებენ კიდეც ბრალს ამ “გმირს” სამართალდამცველი ორგანოები. როგორც ჩანს, სწორედ ამგვარი “გმირობით” გამოიჩინა თავი დონეცკის სახალხო რესპუბლიკის გმირმა იქ, სადაც “გმირად” აქციეს» - წერს ერთ-ერთი აფხაზი ინტერნეტ-მომხმარებელი. “რისი მოტანა შეეძლო ხალხისთვის ახრა ავიძბას ყუმბარმტყორცნებს? ბედნიერებისა და კეთილდღეობის? იარაღს სიკვდილისა და ნგრევის მეტი, არაფერი მოაქვს! ბიჭი ომობანათი გაერთო და ამ თამაშ-თამაშში ჩვენც კინაღამ მიგვიყვანა ომამდე. აფხაზეთის უახლესი ისტორია კინაღამ არ დაიწერა მისი ხელითა და იარაღით, რომელიც “აფხაზის” მეტსახელით ცნობილ “გმირს” სურდა, აფხაზების წინააღმდეგ გამოეყენებინა” – წერს მეორე.
და მიუხედავად “აფხაზეთის რესპუბლიკაში რუსეთის ფედერაციის საელჩოს” განცხადებისა იმის შესახებ, რომ ახრა ავიძბას დაკავება – ეს “აფხაზეთის შიდა საქმეა”, ყველასთვის ნათელია, ვინ წარმოადგენს აფხაზი “პატრიოტების” უხილავ საყრდენს. ამაზე, ბევრ სხვა რამესთან ერთად, ის ფაქტიც მეტყველებს, რომ ახრა ავიძბას დაპატიმრების გამო «რუსული სამყარო» განრისხდა. მაგალითად, პუტინის ერთ-ერთმა ფავორიტმა და აქტიურმა მხარდამჭერმა – მომღერალმა იულია ჩიჩერინამ სოციალურ ქსელში დაწერა: «[…] აბსოლუტურად ნათელია, რომ აფხაზეთის ამჟამინდელი ხელისუფლების მეგობრობა საქართველოსთან და, შესაბამისად, ნატო-სთანაც უკვე იძლევა თავის ნაყოფს. უბრალოდ უნდა გვესმოდეს, რომ ახლა, სწორედ ამ წუთებში, აფხაზეთის ხელმძღვანელობა ღალატობს არა მარტო ყველა რუსსა და რუსეთს, არამედ საკუთარ ხალხსაც». საქართველოსა და ნატო-ს შესახებ იმავე პროპაგანდისტულ ნარატივს ეყრდნობა თავის ტელეგრამ-პუბლიკაციაში მყვირალა სათაურით “აფხაზეთი საქართველოსა და ნატო-ში მიდის?” პუტინის პროექტ “რუსული სამყაროს” კიდევ ერთი საზოგადოებრივი აქტივისტი – სამხედრო ჟურნალისტი სემიონ პეგოვიც. «[…] აფხაზები დონეცკის სახალხო რესპუბლიკის გმირის - ახრა ავიძბას სახით მედგრად გვედგნენ გვერდში. ისევე, როგორც რუსი მოხალისეები თავის დროზე – აფხაზებს რადიკალური ქართული ნაციონალიზმის წინააღმდეგ. და რას ვხედავ ახლა? ახრა ავიძბა თავის სამშობლოში მუხთლურადაა დაკავებული, აფხაზური ელიტები კი ურცხვად ყვებიან საქართველოსთან ჩასახული მეგობრობისა და იმის შესახებ, როგორ სურთ, იქიდან ფული მოიზიდონ და ა.შ. ვინმესთვის რა, საიდუმლოა, რომ თბილისი აქტიურად (სადღაც – ფარულად, სადღაც – ღიად) მუშაობს ნატო-სთვის? 08.08.08-მ რა, რაიმე ეჭვი დატოვა ამ მიმართულებით? ნატო-მ რა, ამ ომის შემდეგ საქართველო დატოვა?!» - ნათქვამია პუბლიკაციაში. ხოლო რით უქმნის ნატო აფხაზეთს თუნდაც მინიმალურ საფრთხეს – არც ერთი მათგანი, რა თქმა უნდა, არ აზუსტებს.
კიდევ კარგი, აფხაზურ საზოგადოებაში კრემლის მსგავს სადეზინფორმაციო პროპაგანდას ყველა აღარ ექვემდებარება. «ძნელბედობის ჟამს მეგობრის [ახრა ავიძბას - რედ.] თანადგომა წმინდა საქმეა. მაგრამ არ მესმის, ნუთუ ამ პატივცემულ ადამიანებს არ შეეძლოთ, არ გამოეყენებიათ სრულიად უსაფუძვლო მტკიცება აფხაზეთის საქართველოსა და ნატო-სკენ გადახრის თაობაზე? ეგ თქვენი პირადი მოსაზრებები თქვენთვისვე დაიტოვეთ, ამხანაგებო, რადგან მინიმალურადაც კი ვერ ერკვევით აფხაზეთის შიდა პოლიტიკურ სამზარეულოში» - წერს ე.წ. “რუსული სამყაროს” ცნობილი წარმომადგენლების საპასუხოდ ერთ-ერთი აფხაზი ინტერნეტ-მომხმარებელი.
აღარ სჯერათ რიგით აფხაზებს ასევე კრემლის სხვა ნარატივის – “დონეცკისა და ლუგანსკის სახალხო რესპუბლიკებთან ძმობის” თაობაზე. “აფხაზეთი და დონეცკის სახალხო რესპუბლიკა ერთი და იგივე არ არის. ეს შედარება ყოველთვის უსიამოვნოა და სამომავლოდ კიდევ არაერთხელ გვავნებს, როგორც ქვეყანას. ჩვენი ისტორია სხვაგვარია – მრავალსაუკუნოვანი და ხშირად სამწუხარო. და ახრა ავიძბა სწორედ იმას აპირებდა, რომ ჩვენი ხალხი კიდევ ერთხელ დაემწუხრებინა... სწორედ მისი ყუმბარმტყორცნების წყალობით აპირებდნენ ხელისუფლებაში დაბრუნებას ისინი, ვინც მასში თავს მშვენივრად გრძნობდა სულ რაღაც ერთი წლის წინ. ხალხი კი აქ არაფერ შუაშია, როგორც არ უნდა მიმართავდეს მას უცხო ქვეყნის გმირი. ხელისუფლებისკენ მათი ამ ლაშქრობის უკან პირადად მათი ანგარებიანი ინტერესები დგას და არა ხალხის” – წერს ერთ-ერთი აფხაზი ინტერნეტ-მომხმარებელი.
როგორც ჩანს, ამჟამინდელმა – თვითგამოცხადებულმა ოპოზიციამ თითქმის ყველა გააწბილა, საკუთარი მხარდამჭერების დიდი ნაწილის ჩათვლით. მას არც პატრიოტული ცირკი გამოუვიდა მცირერიცხოვან მიტინგზე, რომელიც მისგანვე შედგებოდა, არც “მშრომელების რევოლუცია” – სულ ცოტა ხნის წინ მაღალ კაბინეტებში “მშრომელების”. მათ, ვინც დღეს ახრა ავიძბას უკან დგანან და იქიდან აკვირდებიან, “ხომ არ დადგა დრო, ბოლოს და ბოლოს, კვლავ დავიკავოთ ჩვენი კაბინეტებიო?”, უნდა ესმოდეთ, რომ ისინი ბჟანიას გუნდს კი არა, აფხაზეთს ანგრევენ. გარდა ამისა, საარჩევნო პროცენტები არაა საკმარისი საბაბი, მთელი ხალხის სახელით ისაუბრონ, - მათმა პოლიტიკურმა მეტოქეებმა ხომ ორჯერ მეტი ხმა მიიღეს. და არც ანგარებიანი ინტერესებია საბაბი რევოლუციისთვის. თუმცა რევოლუციები ხომ, როგორც წესი, სწორედ ასე ხდება.

“Русский мир”, бандит-”герой”-”революционер” и корыстные интересы оппозиции, как повод для очередной абхазской революции
10/03/2021 17:44:09 Конфликты
Прекрасно понимая, что на выборах победы не одержать, бывшая “власть”, а ныне – новоявленная оппозиция возжелала подготовить в Абхазии очередную революцию. Хотя нет – не революцию, скорее банальный переворот. Вот только весомого повода никак не находилось. Наконец, отчаявшись найти хоть сколько-нибудь стоящие аргументы, “оппозиционеры” решили, что в отличие от прошлой революции, им можно добиваться цели и без повода, но с использованием все того же “тарана” - Ахры Авидзба.
И он, пожалуй, единственное сходство между прошлой революцией и нынешней попыткой переворота. Прошлая не имела непосредственного отношения к тогдашней оппозиции. Тогдашние – интеллигентные политические соперники команды Рауля Хаджимба оспаривали результаты выборов в судах, а нынешняя “оппозиция” не такова, цивилизованные способы прихода к “власти” видимо, не для учеников и сподвижников уже несколько подзабытого Хаджимба: небольшой заговор, небольшой митинг, маленькая победоносная война у здания администрации “президента” – и сразу большой подарок бывшей “власти” и примкнувшему к ней уже профессиональному “революционеру”, а реально – обычному бандиту с большой дороги Ахре Авидзба.
И вот, ветеранская организация "Аруаа" распространяет одно громкое заявление за другим, объявляя любые возможные попытки налаживания торговых отношений с “вражеским” Тбилиси “началом конца государственности Абхазии”, обвиняя команду Аслана Бжания в “сливе национальных интересов” и требуя ее отставки. “Такое решение приведет к торговой экспансии со стороны Грузии. Получив такой подарок от наших властей, Грузия, для реализации своих политических целей через экономику, начнет политику демпинга с целью вытеснения с нашего рынка товаров из России. Отдельные предприниматели начнут завозить товары из Грузии, у них появятся грузинские компаньоны, будут налаживаться горизонтальные связи, все это - в ущерб нашим производителям и без признания нашего государства” – запугивают народ жаждущие реванша коррумпированные представители “правительства” Рауля Хаджимба, сами годами прекрасно наживающиеся на “контрабанде”, и не платящие при этом в абхазский бюджет ни единого рубля! Именно по этому им невыгодно налаживание цивилизованных торгово-экономических связей – ведь это принесет пользу Абхазии, ее народу, бюджету, но не им самим – их прибыльному противозаконному (согласно абхазскому законодательству) бизнесу в таком случае наоборот, придет конец. Я уже не говорю о том, что искренне предложенные Тбилиси еще несколько лет назад инициативы по торговле и экономическим контактам, которые “оппозиционеры” пытаются представить населению как некий капкан, предусматривают, прежде всего, реализацию именно абхазской продукции на грузинском и европейском рынках, причем на льготных условиях! Ну, а дальше в заявлении “Аруаа” идет такая откровенная чушь, что нет необходимости быть экспертом в сферах ни экономики, ни обороны, чтобы понять, насколько далек этот бред от реальности: “Открытие официально нового рынка сбыта для грузинских товаров благоприятно скажется на грузинской экономике, как следствие, приведет к увеличению возможностей грузинской армии, и отрицательно – на экономических отношениях с Россией”. Писать такое – значит, не иметь даже минимального представления об объемах доходов, которые могут принести самому Тбилиси торгово-экономические взаимоотношения с Сухуми.
Хотелось бы также напомнить читателям, что 2018 году, будучи “президентом”, Рауль Хаджимба также выступал за “легализацию торговли на границе с Грузией” . Интересно, почему “Аруаа” ни разу за все “президентство” Хаджимба не заикнулась о его отставке, если он напрямую предлагал легализовать этот процесс? Вместо требования отставки, она все эти годы его поддерживала! Очевидно, что новоиспеченной оппозиции хочется использовать данный вопрос для обострения политической ситуации и ничего более!
А в качестве “очередного доказательства слива командой Аслана Бжания национальных интересов” реваншисты попытались использовать частную поездку в Тбилиси такого же как “Аруаавцы” ветерана, прошедшего войну 1992-93 г.г. с первого дня до последнего, ныне крупного предпринимателя Акуна Квирая. “Прописанные нынешней властью в подготовленной за спиной народа Концепции внешней политики Абхазии “многоуровневые переговоры” с Грузией означают, что переговоры могут вестись, в том числе, и представителями бизнеса, что в какой-то мере уже реализовал предприниматель Акун Квирая. […] Мы обращаемся к народу Абхазии, к тем, кто прошел войну, кто потерял своих родных и близких: сегодня Родина опять в опасности! Некоторые безответственные политики вместе с алчными бизнесменами готовы торговать нашей страной и ее независимостью. […] Надеемся, что депутаты всех уровней, как и каждый истинный патриот Абхазии, подадут свой голос в поддержку нашей позиции!” - говорится в заявлении оппозиции.
И вот, в центре Сухуми прошел митинг. И “патриот” из "ДНР" Ахра Авидзба совместно с “патриотами” из их бывших “властных” кабинетов, возмущенными поездкой Акуна Квирая, уже почти праздновали долгожданную победу, на прошлых выборах, разумеется, не случившуюся. Но вот беда – не получилось! Уж слишком хорошо их знают все, включая “Службу государственной безопасности”, которая поставила точку, скорее всего, и на политической карьере Ахры Авидзба, и на неуемном стремлении к власти лиц, оставивших ее всего год назад. 4 марта “Герой ДНР” Ахра Авидзба и пятеро прибывших с ним в Абхазию из Донбасса лиц, называемых его охраной, были задержаны по обвинению в незаконном хранении оружия по предварительному сговору. Сотрудники “СГБ” и “МВД” Абхазии проводили обыск в доме Авидзба, где изъяли огнестрельное оружие и боеприпасы. Ахре грозит от двух до шести лет лишения свободы. Пока же – до окончания следствия, суд постановил заключить его под стражу сроком на один месяц.
Ахра Авидзба
В соцсетях появился видеоролик, описывающий, как Ахру Авидзба выводили из кабинета судебного заседания. В кадре отчетливо слышен его голос: «Я хочу обратиться к народу. Одиннадцатого числа соберитесь и выгоните этих…». Дальше идет ненормативная лексика. И судя по публикациям, этот видеоролик шокировал многих абхазских интернет-пользователей, причем не только матом: выходит, Авидзба призвал к тому, в чем его и подозревает команда Бжания! “Ненормативная лексика - это всё, что может сказать народу Ахра Авидзба! Призвать народ, большинством проголосовавший на выборах за действующую власть, к очередной революции (назовём это так, он называет по-другому) - это обращение не к народу, давно уставшему от революций и от таких «строителей государств», как Ахра Авидзба. Этот призыв - признание того, в чём его обвиняют правоохранительные органы. Похоже, именно таким «героизмом» и отличался герой ДНР там, где стал этим «героем» - пишет один из абхазских интернет-пользователей. “Что могли принести людям гранатомёты Ахры Авидзба? Счастье и благополучие? Ничего, кроме смертей и разрушений гранатомёты не приносят! Мальчик заигрался в войну. И чуть было не привёл именно к ней. Его руками и оружием, которое «Абхаз» готов был использовать против абхазов, к счастью, не начала вершиться новейшая история нашей страны” – пишет другой.
И хотя в “посольстве РФ в Абхазии” заявили, что задержание Ахры Авидзба – «внутреннее дело Абхазии», всем понятно, кто является “невидимой” опорой для сил, провозгласивших себя оппозицией. Об этом, помимо много другого, свидетельствует и тот факт, что из-за ареста Ахры Авидзба «Русский мир» в гневе. Российская певица Юлия Чичерина написала: «[…] Абсолютно ясно, что дружба нынешних властей с Грузией – а, следовательно, и с НАТО – уже дает о себе знать. Только нужно понимать, что руководство Абхазии предает прямо сейчас не только всех русских и Россию, но и собственный народ». Упор на пропагандистский нарратив о Грузии и НАТО сделал и российский военкор Семен Пегов, поместив в своем телеграмм-канале текст под громким заголовком «Абхазия уходит в Грузию и в НАТО?». «[…] Абхазы – в лице Героя ДНР Ахры Авидзба – стояли с нами плечом к плечу. Как и добровольцы из России в свое время встали рядом с абхазами в борьбе против радикального грузинского национализма. Что я вижу сейчас? Ахра Авидзба задержан на Родине по беспределу, сидит в камере. А абхазские элиты, не стесняясь, рассказывают о зарождающейся дружбе с Грузией, о том, как они хотят привлечь оттуда деньги и так далее. Разве для кого-то секрет, что Тбилиси, так или иначе, активно (где-то скрыто, где-то явно) работает на НАТО? Разве война 08.08.08 оставила какие-то сомнения в этом? Разве НАТО ушло из Грузии после этого?» - говорится в публикации. Ну, а чем именно НАТО создает Абхазии хоть какую-нибудь угрозу – никто из них, естественно, не объясняет.
Благо, в абхазском обществе подобной Кремлевской пропагандистской дезинформации подвержены уже далеко не все. «Поддержать в трудную минуту друга [Ахру Авидзба – ред.] – святое дело. Но неужели при этом уважаемым людям нельзя было обойтись без распространения совершенно бездоказательных утверждений о каком-то дрейфе Абхазии в сторону Грузии и НАТО? Оставьте, друзья, свои домыслы при себе, ведь вы совершенно не вникали во внутриполитическую борьбу в Абхазии» - пишет, например, в ответ на публикации известных представителей т.н. “Русского мира” один из абхазских интернет-пользователей.
Перестали верить рядовые абхазские граждане и в Кремлевский нарратив о “братстве” и “исторически единой судьбе” Абхазии с ДНР и ЛНР. “Абхазия и ДНР, к счастью, совсем не одно и то же. Всегда неприятно это сравнение, которое нам ещё много раз навредит, как стране, в будущем. Наша история - другая, история страны и её народа, многовековая и часто печальная. Огорчить наш народ в очередной раз, увы, и собирался Ахра Авидзба... На его гранатомётах и попытались снова прийти к власти те, кто прекрасно в ней себя чувствовал ещё год назад. И народ тут совершенно не при чём, как бы к нему не обращался герой не нашей страны. За их новым походом во власть корыстные интересы, а не интересы народа” – пишет один из абхазских интернет-пользователей.
Похоже, Нынешняя – самопровозглашенная оппозиция разочаровала почти всех, даже своих сторонников. Не получился у нее ни патриотический цирк на немногочисленном митинге, состоявшем из нее самой, ни “революция трудящихся” – “трудящихся” еще недавно в высоких кабинетах. Те, кто сегодня стоят за Ахрой Авидзба, выглядывая из-за его спины - «как там, не пришла ли наконец пора снова занимать наши кабинеты?», должны понимать, что они разрушают не команду Бжания, а всю Абхазию. Кроме того, проценты, набранные ими на выборах - ещё не повод говорить от имени народа, ведь у их политических оппонентов было в два раза больше. И корыстные интересы - не повод для революций. Хотя в революциях почти всегда так и бывает.