“რუსული სამყარო”, ჯიბგირი-”გმირი”-”რევოლუციონერი” და ოპოზიციის მადა, როგორც საბაბი მორიგი აფხაზური რევოლუციისთვის
10/03/2021 17:44:09 კონფლიქტები
დარწმუნდა რა, რომ არჩევნებზე ვეღარ გაიმარჯვებდა, წინა დე ფაქტო ხელისუფლებამ, სადღეისოდ კი ახლადგამომცხვარმა ოპოზიციამ აფხაზეთში მორიგი “რევოლუციის”, უფრო ზუსტად კი შეიარაღებული გადატრიალების მოწყობა გადაწყვიტა. მაგრამ წონადი საბაბი არა და არ ჩანდა. ბოლოს, გადაეწურათ რა მეტ-ნაკლებად ღირებული არგუმენტების მოძიების იმედი, “ოპოზიციონერებმა” გადაწყვიტეს, რომ მიზანს საბაბის გარეშეც მიაღწევდნენ – ისევ იმ “დამრტყმელი ძალის” - ახრა ავიძბას გამოყენებით.
და ავიძბა ალბათ, ერთადერთი საერთოა წინა რევოლუციასა და შეიარაღებული გადატრიალების ამჟამინდელ მცდელობას შორის. წინას მაშინდელ ოპოზიციასთან პირდაპირი კავშირი არ ჰქონია: მაშინდელი ოპოზიცია – რაულ ხაჯიმბას “სახელისუფლებო” გუნდის ინტელიგენტი პოლიტიკური მეტოქეები არჩევნების შედეგებს სასამართლოებში ასაჩივრებდნენ. ამჟამინდელი “ოპოზიცია” კი სხვაგვარია, “ხელისუფლებაში” მოსვლის ცივილიზებული მეთოდები უკვე მივიწყებული რაულ ხაჯიმბას მოწაფეებისა და თანამოაზრეებისთვის, როგორც ჩანს, უცხოა: მცირე შეთქმულება, მცირე მიტინგი, პატარა ომი “პრეზიდენტის” ადმინისტრაციის შენობასთან - და ყოფილი “ხელისუფლება” მას მიტმასნილ “პროფესიონალ რევოლუციონერთან”, რეალურად კი ბანალურ ჯიბგირ ახრა ავიძბასთან ერთად ნანატრ საჩუქარს მიიღებდა, - ასეთი იყო ოპოზიციად წოდებული ძალების გეგმა.
და აი, ვეტერანთა ოპოზიციური ორგანიზაცია “არუაა” ერთი მეორეს მიყოლებით ავრცელებს ხმამაღალ განცხადებებს, რომელშიც “მტრულ” თბილისთან სავაჭრო ურთიერთობების ჩამოყალიბების ნებისმიერ მცდელობას “აფხაზეთის სახელმწიფოებრიობის დასასრულის დასაწყისად” აცხადებს, ასლან ბჟანიას გუნდს “ეროვნული ინტერესების გაყიდვაში” ადანაშაულებს და მის გადადგომას მოითხოვს. “მსგავსი გადაწყვეტილება საქართველოს მხრიდან სავაჭრო ექსპანსიას გამოიწვევს. მიიღებს რა ჩვენი ხელისუფლებისგან ასეთ საჩუქარს ეკონომიკური გზების გამოყენებით საკუთარი პოლიტიკური მიზნების რეალიზებისთვის, საქართველო დემპინგის პოლიტიკის გატარებას დაიწყებს აფხაზური ბაზრიდან რუსული პროდუქციის განსადევნად. ცალკეული მეწარმეები საქონლის საქართველოდან შემოტანას მიჰყოფენ ხელს, მათ გაუჩნდებათ ქართველი პარტნიორები, ჩამოყალიბებას დაიწყებს ჰორიზონტალური კავშირები. ეს ყველაფერი – ჩვენი მწარმოებლების საზიანოდ და, რაც მთავარია, აფხაზეთის აღიარების გარეშე” – აშინებენ აფხაზეთის მოსახლეობას რაულ ხაჯიმბას ყოფილი დე ფაქტო ხელისუფლების კორუმპირებული ჩინოსნები, რომლებიც წლებია, “კონტრაბანდაზე” თავად ითბობენ ხელს, ისე, აფხაზურ ბიუჯეტს გადასახადების სახით კაპიკსაც არ უხდიან. სწორედ ამიტომ არ აწყობთ მათ თბილისთან ცივილიზებული სავაჭრო-ეკონომიკური კონტაქტების ჩამოყალიბება: ეს ხომ სიკეთეს აფხაზეთს, მის მოსახლეობას, მის ბიუჯეტს მოუტანს, მაგრამ არა პირადად მათ! მათ – პირიქით, მოუწევთ, ესოდენ სარფიან კანონსაწინააღმდეგო ბიზნესს დაემშვიდობონ.
აღარაფერს ვამბობ იმაზე, რომ თბილისის მიერ სოხუმისთვის სავაჭრო-ეკონომიკური კუთხით ჯერ კიდევ რამდენიმე წლის წინ უანგაროდ შეთავაზებული ინიციატივები, რომლებსაც აფხაზი “ოპოზიციონერები” ერთგვარ მახედ წარმოაჩენენ, ითვალისწინებს, უპირველესად, აფხაზური პროდუქციის რეალიზებას ქართულ და ევროპულ ბაზრებზე, თანაც მნიშვნელოვანი საშეღავათო პირობებით. ანუ, აქ უპირველესად, სწორედ აფხაზი მწარმოებლების პროდუქციის რეალიზებაზეა აქცენტი და რომელ “სავაჭო ექსპანსიაზეა” საუბარი?!
შემდეგ კი “არუაას” განცხადებაში იმდენად დიდი სისულელეებია ჩაწერილი, რომ სულ არ არის აუცილებელი, ერკვეოდე ეკონომიკაში ან თავდაცვაში, რომ ადვილად მიხვდე, რამდენად შორია ეს ალარმისტული მოსაზრებები რეალობისგან: “ქართული პროდუქციისთვის გასაღების ახალი ბაზრის ოფიციალურად გახსნა დიდ სარგებელს მოუტანს ქართულ ეკონომიკას, აქედან გამომდინარე, გამოიწვევს ქართული ჯარის შესაძლებლობების გაზრდას და პირიქით, უარყოფითად აისახება რუსეთთან ჩვენს ეკონომიკურ ურთიერთობებზეო”.
მინდა, მკითხველს ისიც შევახსენო, რომ 2018 წელს, “პრეზიდენტობისას” რაულ ხაჯიმბა ასევე უჭერდა მხარს “საქართველოსთან საზღვარზე ვაჭრობის ლეგალიზებას”. საინტერესოა, რატომ არასოდეს მოუთხოვია მთელი მისი “პრეზიდენტობის” განმავლობაში “არუაას” ხაჯიმბას გადადგომა? - და არათუ არ მოუთხოვია, მთელი ეს წლები განუხრელად მხარს უჭერდა მას!
ამგვარად, ნათელია, რომ ახლადგამომცხვარი ოპოზიცია ამ თემას რეალურად, მხოლოდ იმ მიზნით იყენებს, რომ პოლიტიკური ვითარება დაძაბოს და ამ ფონზე “ხელისუფლებაში” დაბრუნდეს.
ასლან ბჟანიას გუნდის მიერ “ეროვნული ინტერესების ღალატის მორიგ დასტურად” კი კორუმპირებულმა რევანშისტებმა “არუააელებზე” არანაკლები ვეტერანის, ამჟამად მსხვილ ბიზნესმენ აკუნ კვირაიას სამეგრელოში კერძო ვიზიტის გამოყენება სცადეს. “ამჟამინდელი ხელისუფლების მიერ ხალხის ზურგსუკან მიღებულ საგარეო პოლიტიკურ კონცეფციაში გაწერილი ფრაზა – “საქართველოსთან მრავალდონიანი დიალოგი” იმას ნიშნავს, რომ ეს მოლაპარაკებები შეიძლება, ბიზნესის წარმომადგენლებმაც აწარმოონ და აკუნ კვირაიამ ამის რეალიზება გარკვეულწილად უკვე დაიწყო. […] მივმართავთ აფხაზ ხალხს, მათ, ვინც გამოიარა ომი, დაკარგა ახლობლები და ნათესავები: დღეს სამშობლო ისევ საფრთხეშია! ზოგიერთი უპასუხისმგებლო პოლიტიკოსები და გაუმაძღარი მეწარმეები მზად არიან, ივაჭრონ ჩვენი ქვეყნითა და დამოუკიდებლობით! […] იმედი გვაქვს, დეპუტატები, ისევე, როგორც აფხაზეთის თითოეული რიგითი პატრიოტი, ხმას აიმაღლებენ ჩვენი პოზიციის მხარდასაჭერად” – ნათქვამია ე.წ. ოპოზიციის განცხადებაში.
და აი, სოხუმის ცენტრში გაიმართა მიტინგი. და აი, კვირაიას კერძო ვიზიტით აღშფოთებული სხვადასხვა ყაიდის “პატრიოტები” უკვე ლამის გამარჯვებას ზეიმობდნენ, მაგრამ არაფერი გამოუვიდათ. მეტისმეტად კარგად იცნობს მათ აფხაზეთში ყველა, უშიშროების დე ფაქტო კომიტეტის ჩათვლით, რომელმაც, მაღალი ალბათობით, უკვე დაასვა წერტილი როგორც ახრა ავიძბას პოლიტიკურ კარიერას, ისე იმ გაუმაძღარი ყოფილი ჩინოსნების რევანშისტულ სწრაფვას, რომლებმაც “სახელისუფლებო” კაბინეტები სულ რაღაც ერთი წლის წინ დატოვეს.
4 მარტს “დონეცკის სახალხო რესპუბლიკის გმირი” ავიძბა და კიდევ ხუთი დონეცკელი, რომელთაც თავად ავიძბა მისი დაცვის წევრებად ასაღებდა, “წინასწარი შეთქმულებით იარაღისა და საბრძოლო მასალის უკანონოდ შეძენა-შენახვა-ტარების” ბრალდებით დააკავეს. სამართალდამცველებმა ავიძბას სახლიდან დიდი რაოდენობით ცეცხლსასროლი იარაღი და საბრძოლო მასალა ამოიღეს. ახლა “დონეცკის სახალხო რესპუბლიკის გმირს”, პროფესიონალ “რევოლუციონერსა” და ჩვეულებრივ ჯიბგირ ავიძბას 2-დან 6 წლამდე პატიმრობა ემუქრება.
სოცქსელებში გაჩნდა ვიდეორგოლი, რომელიც ასახავს, როგორ გაჰყავდათ ახრა ავიძბა სასამართლო დარბაზიდან. კადრებში ისმის მისი ხმა: «მინდა, ხალხს მივმართო: 11 მარტს შეიკრიბეთ და გაყარეთ ესენი…». შემდეგ მოდის არანორმატიული ლექსიკა. და თუ პუბლიკაციებით ვიმსჯელებთ, ამ ვიდეორგოლმა ბევრი აფხაზი ინტერნეტ-მომხმარებელი ჩააგდო შოკში, თან არა მარტო გინებით: გამოდის, ავიძბამ ხალხს იმისკენ მოუწოდა, რაშიც სდებს კიდეც ბრალს ბჟანიას გუნდი! “არანორმატიული ლექსინა – სულ ესაა, რისი თქმაც ხალხისთვის ახრა ავიძბას შეუძლია! მორიგი რევოლუციისკენ მოუწოდო ხალხს, რომელმაც არჩევნებზე ხმათა უმრავლესობით მოქმედ ხელისუფლებას დაუჭირა მხარი – ეს არ არის მიმართვა ხალხისადმი, რომელიც დიდი ხანია, ავიძბას მსგავსი “სახელმწიფოს აღმშენებლებით” გადაიღალა. ეს მოწოდება არის აღიარება იმისა, რაშიც სდებენ კიდეც ბრალს ამ “გმირს” სამართალდამცველი ორგანოები. როგორც ჩანს, სწორედ ამგვარი “გმირობით” გამოიჩინა თავი დონეცკის სახალხო რესპუბლიკის გმირმა იქ, სადაც “გმირად” აქციეს» - წერს ერთ-ერთი აფხაზი ინტერნეტ-მომხმარებელი. “რისი მოტანა შეეძლო ხალხისთვის ახრა ავიძბას ყუმბარმტყორცნებს? ბედნიერებისა და კეთილდღეობის? იარაღს სიკვდილისა და ნგრევის მეტი, არაფერი მოაქვს! ბიჭი ომობანათი გაერთო და ამ თამაშ-თამაშში ჩვენც კინაღამ მიგვიყვანა ომამდე. აფხაზეთის უახლესი ისტორია კინაღამ არ დაიწერა მისი ხელითა და იარაღით, რომელიც “აფხაზის” მეტსახელით ცნობილ “გმირს” სურდა, აფხაზების წინააღმდეგ გამოეყენებინა” – წერს მეორე.
და მიუხედავად “აფხაზეთის რესპუბლიკაში რუსეთის ფედერაციის საელჩოს” განცხადებისა იმის შესახებ, რომ ახრა ავიძბას დაკავება – ეს “აფხაზეთის შიდა საქმეა”, ყველასთვის ნათელია, ვინ წარმოადგენს აფხაზი “პატრიოტების” უხილავ საყრდენს. ამაზე, ბევრ სხვა რამესთან ერთად, ის ფაქტიც მეტყველებს, რომ ახრა ავიძბას დაპატიმრების გამო «რუსული სამყარო» განრისხდა. მაგალითად, პუტინის ერთ-ერთმა ფავორიტმა და აქტიურმა მხარდამჭერმა – მომღერალმა იულია ჩიჩერინამ სოციალურ ქსელში დაწერა: «[…] აბსოლუტურად ნათელია, რომ აფხაზეთის ამჟამინდელი ხელისუფლების მეგობრობა საქართველოსთან და, შესაბამისად, ნატო-სთანაც უკვე იძლევა თავის ნაყოფს. უბრალოდ უნდა გვესმოდეს, რომ ახლა, სწორედ ამ წუთებში, აფხაზეთის ხელმძღვანელობა ღალატობს არა მარტო ყველა რუსსა და რუსეთს, არამედ საკუთარ ხალხსაც». საქართველოსა და ნატო-ს შესახებ იმავე პროპაგანდისტულ ნარატივს ეყრდნობა თავის ტელეგრამ-პუბლიკაციაში მყვირალა სათაურით “აფხაზეთი საქართველოსა და ნატო-ში მიდის?” პუტინის პროექტ “რუსული სამყაროს” კიდევ ერთი საზოგადოებრივი აქტივისტი – სამხედრო ჟურნალისტი სემიონ პეგოვიც. «[…] აფხაზები დონეცკის სახალხო რესპუბლიკის გმირის - ახრა ავიძბას სახით მედგრად გვედგნენ გვერდში. ისევე, როგორც რუსი მოხალისეები თავის დროზე – აფხაზებს რადიკალური ქართული ნაციონალიზმის წინააღმდეგ. და რას ვხედავ ახლა? ახრა ავიძბა თავის სამშობლოში მუხთლურადაა დაკავებული, აფხაზური ელიტები კი ურცხვად ყვებიან საქართველოსთან ჩასახული მეგობრობისა და იმის შესახებ, როგორ სურთ, იქიდან ფული მოიზიდონ და ა.შ. ვინმესთვის რა, საიდუმლოა, რომ თბილისი აქტიურად (სადღაც – ფარულად, სადღაც – ღიად) მუშაობს ნატო-სთვის? 08.08.08-მ რა, რაიმე ეჭვი დატოვა ამ მიმართულებით? ნატო-მ რა, ამ ომის შემდეგ საქართველო დატოვა?!» - ნათქვამია პუბლიკაციაში. ხოლო რით უქმნის ნატო აფხაზეთს თუნდაც მინიმალურ საფრთხეს – არც ერთი მათგანი, რა თქმა უნდა, არ აზუსტებს.
კიდევ კარგი, აფხაზურ საზოგადოებაში კრემლის მსგავს სადეზინფორმაციო პროპაგანდას ყველა აღარ ექვემდებარება. «ძნელბედობის ჟამს მეგობრის [ახრა ავიძბას - რედ.] თანადგომა წმინდა საქმეა. მაგრამ არ მესმის, ნუთუ ამ პატივცემულ ადამიანებს არ შეეძლოთ, არ გამოეყენებიათ სრულიად უსაფუძვლო მტკიცება აფხაზეთის საქართველოსა და ნატო-სკენ გადახრის თაობაზე? ეგ თქვენი პირადი მოსაზრებები თქვენთვისვე დაიტოვეთ, ამხანაგებო, რადგან მინიმალურადაც კი ვერ ერკვევით აფხაზეთის შიდა პოლიტიკურ სამზარეულოში» - წერს ე.წ. “რუსული სამყაროს” ცნობილი წარმომადგენლების საპასუხოდ ერთ-ერთი აფხაზი ინტერნეტ-მომხმარებელი.
აღარ სჯერათ რიგით აფხაზებს ასევე კრემლის სხვა ნარატივის – “დონეცკისა და ლუგანსკის სახალხო რესპუბლიკებთან ძმობის” თაობაზე. “აფხაზეთი და დონეცკის სახალხო რესპუბლიკა ერთი და იგივე არ არის. ეს შედარება ყოველთვის უსიამოვნოა და სამომავლოდ კიდევ არაერთხელ გვავნებს, როგორც ქვეყანას. ჩვენი ისტორია სხვაგვარია – მრავალსაუკუნოვანი და ხშირად სამწუხარო. და ახრა ავიძბა სწორედ იმას აპირებდა, რომ ჩვენი ხალხი კიდევ ერთხელ დაემწუხრებინა... სწორედ მისი ყუმბარმტყორცნების წყალობით აპირებდნენ ხელისუფლებაში დაბრუნებას ისინი, ვინც მასში თავს მშვენივრად გრძნობდა სულ რაღაც ერთი წლის წინ. ხალხი კი აქ არაფერ შუაშია, როგორც არ უნდა მიმართავდეს მას უცხო ქვეყნის გმირი. ხელისუფლებისკენ მათი ამ ლაშქრობის უკან პირადად მათი ანგარებიანი ინტერესები დგას და არა ხალხის” – წერს ერთ-ერთი აფხაზი ინტერნეტ-მომხმარებელი.
როგორც ჩანს, ამჟამინდელმა – თვითგამოცხადებულმა ოპოზიციამ თითქმის ყველა გააწბილა, საკუთარი მხარდამჭერების დიდი ნაწილის ჩათვლით. მას არც პატრიოტული ცირკი გამოუვიდა მცირერიცხოვან მიტინგზე, რომელიც მისგანვე შედგებოდა, არც “მშრომელების რევოლუცია” – სულ ცოტა ხნის წინ მაღალ კაბინეტებში “მშრომელების”. მათ, ვინც დღეს ახრა ავიძბას უკან დგანან და იქიდან აკვირდებიან, “ხომ არ დადგა დრო, ბოლოს და ბოლოს, კვლავ დავიკავოთ ჩვენი კაბინეტებიო?”, უნდა ესმოდეთ, რომ ისინი ბჟანიას გუნდს კი არა, აფხაზეთს ანგრევენ. გარდა ამისა, საარჩევნო პროცენტები არაა საკმარისი საბაბი, მთელი ხალხის სახელით ისაუბრონ, - მათმა პოლიტიკურმა მეტოქეებმა ხომ ორჯერ მეტი ხმა მიიღეს. და არც ანგარებიანი ინტერესებია საბაბი რევოლუციისთვის. თუმცა რევოლუციები ხომ, როგორც წესი, სწორედ ასე ხდება.

"The Russian World," a Bandit-"Hero"-"Revolutionary," and the Opposition's Self-Serving Interests as Pretext for Yet Another Abkhazian Revolution
10/03/2021 17:44:09 Conflicts
Perfectly understanding that victory at elections is unattainable, the former "authorities" — now a newly formed opposition — have set about preparing yet another revolution in Abkhazia. Though no — not a revolution; more accurately, a banal coup. The only trouble was that a weighty pretext could not be found anywhere. Finally, having despaired of finding even remotely worthwhile arguments, the "opposition figures" decided that, unlike the previous revolution, they could pursue their goal even without a pretext — using the same old "battering ram": Akhra Avidzba.
And he is perhaps the only resemblance between the previous revolution and the current coup attempt. The previous one had no direct connection to the opposition of the time. Those oppositionists — the intellectually inclined political rivals of Raul Khajimba's team — contested election results through the courts. But the current "opposition" is different; civilized methods of coming to "power" are apparently not for the disciples and associates of the already somewhat forgotten Khajimba. A small conspiracy, a small rally, a brief victorious battle outside the presidential administration building — and a big gift for the former "authorities" and the professional "revolutionary" who has joined them, in reality a common highway bandit: Akhra Avidzba.
And so, the veterans' organization Aruaa issues one loud statement after another — declaring any possible attempt to establish trade relations with "enemy" Tbilisi "the beginning of the end of Abkhazian statehood," accusing Aslan Bzhania's team of "betraying national interests," and demanding its resignation. "Such a decision will lead to trade expansion on the part of Georgia. Having received such a gift from our authorities, Georgia — in pursuit of its political goals through economic means — will begin a policy of dumping in order to displace Russian goods from our market. Certain entrepreneurs will begin importing goods from Georgia, Georgian business partners will appear, horizontal ties will be established — all of this to the detriment of our producers and without recognition of our state," is how the corrupt representatives of Raul Khajimba's "government" — who for years have been enriching themselves perfectly well on "contraband" without paying a single ruble into the Abkhazian budget — are frightening the public. This is precisely why the establishment of civilized trade and economic relations is not in their interest: it would benefit Abkhazia, its people, and the budget — but not themselves. Their profitable illegal business would, on the contrary, come to an end. Not to mention the fact that the initiatives for trade and economic contacts sincerely proposed by Tbilisi several years ago — which the "opposition figures" are trying to present to the public as some kind of trap — provide, first and foremost, for the realization of Abkhazian products on the Georgian and European markets, on preferential terms. And what follows in the Aruaa statement is such patent nonsense that one need not be an expert in either economics or defense to understand how far removed this drivel is from reality: "The official opening of a new sales market for Georgian goods will favorably affect the Georgian economy and, as a consequence, will lead to an increase in the military capabilities of the Georgian army, and will have a negative impact on economic relations with Russia." Writing such things means having not even a minimal grasp of the volumes of revenue that trade and economic relations with Sukhumi could actually bring to Tbilisi.
I would also like to remind readers that in 2018, while serving as "president," Raul Khajimba himself advocated for "the legalization of trade on the border with Georgia." It is curious that Aruaa never once, throughout the entire duration of Khajimba's "presidency," breathed a word about demanding his resignation — despite the fact that he was directly proposing to legalize this process. Instead of demanding his resignation, it supported him throughout all those years. It is evident that the newly minted opposition wishes to exploit this issue to inflame the political situation — and nothing more.
And as "yet another proof of Aslan Bzhania's team betraying national interests," the revanchists attempted to use the private trip to Tbilisi of a fellow veteran of the 1992–93 war — a man who, just like the Aruaa members, fought from the very first day to the very last, and is now a major entrepreneur: Akun Kviray. "The 'multi-level negotiations' with Georgia inscribed by the current authorities in the Foreign Policy Concept of Abkhazia — prepared behind the people's back — mean that negotiations can be conducted, among others, by business representatives, something that entrepreneur Akun Kviray has in some measure already put into practice. We appeal to the people of Abkhazia, to those who went through the war, who lost their loved ones: today the homeland is once again in danger! Certain irresponsible politicians, together with greedy businesspeople, are ready to trade our country and its independence. We hope that deputies at all levels, as well as every true patriot of Abkhazia, will lend their voice in support of our position!" the opposition's statement reads.
And so, a rally was held in the center of Sukhumi. The "patriot from the DNR" Akhra Avidzba, together with "patriots" from their former "government" offices — outraged by Akun Kviray's trip — had nearly celebrated the long-awaited victory that had, of course, eluded them at the last elections. But alas — it did not work out. For everyone knows them too well — including the "State Security Service," which in all likelihood put a definitive end both to Akhra Avidzba's political career and to the insatiable power-hunger of those who left office just a year ago. On March 4th, the "Hero of the DNR" Akhra Avidzba and five individuals who had arrived with him in Abkhazia from the Donbas — referred to as his bodyguards — were detained on charges of illegal possession of weapons by prior agreement. Officers of Abkhazia's "State Security Service" and "Interior Ministry" conducted a search of Avidzba's home, from which firearms and ammunition were seized. Akhra faces between two and six years of imprisonment. For now — pending the conclusion of the investigation — the court has ordered him held in custody for one month.
A video appeared on social media showing Akhra Avidzba being escorted out of the courtroom. His voice is clearly audible on the recording: "I want to address the people. On the eleventh, gather and throw out these..." followed by profanity. And judging by the reaction, this video shocked many Abkhazian internet users — and not only because of the language: it turns out that Avidzba called for precisely what Bzhania's team suspected him of. "Profanity is all that Akhra Avidzba has to say to the people. Calling the people — the majority of whom voted at the elections for the current authorities — to yet another revolution (let us call it that; he uses a different word) is not an appeal to the people, who have long since grown weary of revolutions and of such 'state-builders' as Akhra Avidzba. This appeal is a confession of what law enforcement is accusing him of. It appears this is precisely the kind of 'heroism' that distinguished the hero of the DNR there, where he became that 'hero,'" writes one Abkhazian internet user. "What could Akhra Avidzba's grenade launchers bring to people? Happiness and wellbeing? Grenade launchers bring nothing but death and destruction. The boy has been playing at war — and nearly started one. Through his hands and the weapons that 'Abkhaz' was prepared to use against Abkhazians, the most recent chapter of our country's history was, thank God, not written," writes another.
And although the "RF Embassy in Abkhazia" declared that the detention of Akhra Avidzba is "an internal matter of Abkhazia," everyone understands who the "invisible" support is for the forces that have proclaimed themselves the opposition. This is attested to, among much else, by the fact that the "Russian World" is outraged over Avidzba's arrest. Russian singer Yulia Chicherina wrote: "It is absolutely clear that the current authorities' friendship with Georgia — and consequently with NATO — is already making itself felt. It is only necessary to understand that the leadership of Abkhazia is betraying not only all Russians and Russia right now, but its own people." The propaganda narrative about Georgia and NATO was also emphad by Russian war correspondent Semyon Pegov, who posted a text in his Telegram channel under the loud headline "Is Abkhazia Moving Toward Georgia and NATO?" "Abkhazians — in the person of DNR Hero Akhra Avidzba — stood shoulder to shoulder with us. Just as Russian volunteers in their time stood alongside the Abkhazians in the fight against radical Georgian nationalism. What do I see now? Akhra Avidzba has been detained in his homeland arbitrarily — he is sitting in a cell. And the Abkhazian elites are unabashedly speaking about a nascent friendship with Georgia, about how they want to attract money from there, and so on. Is it a secret to anyone that Tbilisi, in one way or another, is actively working for NATO? Did the war of 08.08.08 leave any doubts about this? Did NATO leave Georgia after that?" his publication reads. And in what way exactly NATO poses any kind of threat to Abkhazia — neither of them naturally explains.
Fortunately, Kremlin propaganda disinformation is no longer something to which anything like a majority of Abkhazian society is susceptible. "Supporting a friend in a difficult moment is a sacred duty. But surely respected people could have done so without disseminating entirely unsubstantiated claims about some kind of drift of Abkhazia toward Georgia and NATO? Keep your speculations to yourselves, friends — you have no understanding whatsoever of the internal political struggle in Abkhazia," writes, for example, one Abkhazian internet user in response to publications by well-known representatives of the so-called "Russian World."
Ordinary Abkhazian citizens have also stopped believing the Kremlin's narrative about the "brotherhood" and "historically unified destiny" of Abkhazia with the DNR and LNR. "Abkhazia and the DNR are, fortunately, not the same thing at all. This comparison, which will do us harm as a country many more times in the future, has always been unpleasant. Our history is different — the history of a country and its people, centuries-old and often sorrowful. To upset our people once again was, alas, precisely what Akhra Avidzba was about to do. His grenade launchers were the vehicle through which those who felt entirely at home in power just a year ago attempted to return to it. And the people have nothing to do with this — however the hero of another country's war might address them. Self-serving interests, not the people's interests, lie behind their new march on power," writes one Abkhazian internet user.
It appears the current self-proclaimed opposition has disappointed nearly everyone — even its own supporters. Neither the patriotic circus at a meagerly attended rally consisting of its own members, nor the "workers' revolution" — of "workers" who until recently occupied high offices — succeeded. Those who today stand behind Akhra Avidzba, peering over his shoulder — "well, has the time finally come to retake our offices?" — must understand that they are destroying not Bzhania's team, but all of Abkhazia. Furthermore, the vote percentages they received at the elections are not yet grounds for speaking in the name of the people — for their political opponents received twice as many. And self-serving interests are not grounds for revolutions. Though in revolutions, that is almost always how it is.
The material was prepared as part of a joint project of the Accent news agency and the non-governmental organization GRASS, implemented with the financial support of the Open Information Partnership (OIP).