სოხუმში გადატრიალების მზადებისთვის  დაკავებულ ავიძბას აფხაზეთის რუსეთთან მიერთების მომხრე რუსული პარტიის ხელმძღვანელობაში ირჩევდნენ
სოხუმში გადატრიალების მზადებისთვის დაკავებულ ავიძბას აფხაზეთის რუსეთთან მიერთების მომხრე რუსული პარტიის ხელმძღვანელობაში ირჩევდნენ
17/03/2021 08:56:41 კონფლიქტები
"დონეცკის სახალხო რესპუბლიკის გმირს", უკრაინის მიერ საერთაშორისო ძებნაში გამოცხადებულ ახრა ავიძბას, რომელიც 4 მარტს სოხუმში "სახელმწიფო გადატრიალების მზადების" ბრალდებით დააკავეს, ზახარ პრილეპინის პარტიის ხელმძღვანელობაში ირჩევდნენ. საუბარია რადიკალურ რუსულ პარტიაზე, რომელიც ღიად უჭერს მხარს აფხაზეთის რუსეთთან მიერთებას.
ზემოთთქმულზე მეტყველებს სოცქსელების აფხაზურ სეგმენტში გავრცელებული დოკუმენტი:
თებერვლის ბოლოს ზახარ პრილეპინის პარტია სერგეი მირონოვის პოლიტიკურ ორგანიზაციას შეუერთდა, რათა რუსეთის სახელმწიფო სათათბიროს მომავალ არჩევნებში მიიღოს მონაწილეობა. ამ გაერთიანებამდე ერთი თვით ადრე კი, 1 თებერვალს პრილეპინის გუნდმა დამფუძნებელი ყრილობა გამართა პარტიის ხელმძღვანელობის გადასარჩევად.
სოცქსელში გავრცელებული ბიულეტენის თანახმად, ახრა ავიძბა სერგეი პუსკეპალისთან ერთად პარტიის თავმჯდომარის მოადგილეებად უნდა აერჩიათ.
შეგახსენებთ, რომ მიმდინარე თვის დასაწყისში აფხაზურმა ოპოზიციამ ღია გამოსვლები დაიწყო ასლან ბჟანიას დე ფაქტო ხელისუფლების წინააღმდეგ. ერთ-ერთ ძირითად მოტივად სახელდება ბჟანიას გუნდის ინიციატივა თბილისთან დიალოგისა და სავაჭრო-ეკონომიკური თანამშრომლობის შესახებ, რაც აფხაზურმა ოპოზიციამ "ეროვნული ინტერესების ღალატად" მონათლა. ახრა ავიძბას, რომელიც ოპოზიციის "დამრტყმელ ძალად" განიხილებოდა, 4 მარტს ბინაში ჩხრეკა ჩაუტარეს, დიდი რაოდენობით იარაღი, საბრძოლო მასალა აღმოუჩინეს, დააკავეს და ერთთვიანი წინასწარი პატიმრობა მიუსაჯეს.
მის დაკავებას აქტიურად აპროტესტებენ პუტინის პროექტ "რუსული სამყაროს" ოდიოზური წარმომადგენლები. თუმცა ოფიციალური მოსკოვი ამ მოვლენებისგან მოჩვენებით დისტანცირებას ცდილობს. სოხუმში რუსეთის ე.წ. საელჩომ გაავრცელა განცხადება, რომ "ახრა ავიძბას დაკავება აფხაზეთის შიდა საქმეა".

Ахра Авидзба мог стать членом российской партии, открыто выступающей за вхождение Абхазии в состав России
17/03/2021 08:56:41 Конфликты
Командир “добровольного ополчения” т.н. Донецкой народной республики (ДНР) Ахра Авидзба, арестованный 4 марта “Службой госбезопасности” Абхазии за подготовку “госпереворота”, мог стать членом российской партии Захара Прилепина «За правду» и даже войти в ее руководство. Речь идет о той самой партии, которая открыто выступает за вхождение Абхазии в состав России.
О вышесказанном свидетельствует документ, распространенный в абхазском сегменте соцсетей.
В конце февраля партия Прилепина вошла в состав объединенной партии Сергея Миронова, чтобы баллотироваться на выборах в Госдуму. А почти за месяц до этого, 1 февраля, партия Прилепина провела учредительный съезд, на котором переизбрала свое руководство.
Согласно распространенному бюллетеню, для тайного голосования об избрании заместителей председателя партии «За правду» Ахра Авидзба должен был стать заместителем председателя партии (Прилепина) наряду с Сергеем Пускепалисом.
Напомним, что 7 марта "Сухумский городской суд" избрал в качестве меры пресечения для Авидзба, обвиняемого в "незаконном приобретении, хранении, перевозке и ношении огнестрельного оружия и боеприпасов, совершенных группой лиц по предварительному сговору", заключение под стражу сроком на один месяц. Адвокат Авидзба Инга Габилаиа подала аппеляцию на это решение в "Верховный суд", однако 15 марта он отклонил жалобу адвоката, в которой оспаривалось законность задержания Авидзба, и мера пресечения остается прежней - содержание под стражей.